späť na zoznam článkov

Ako liečiť obličkové kamene? Bylinami? Ako vznikajú a ako sa prejavujú

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Ako liečiť obličkové kamene? Bylinami? Ako vznikajú a ako sa prejavujú
Zdroj foto: Getty images

Bolesť je príznakom toho, že niečo nie je v poriadku. Obličková kolika je bolesť, ktorá patrí medzi tie najhoršie. Kto ju zažil, povie, že sa pri nej škriabal po stene. Jej intenzita je vysoká.


Ako liečiť obličkové kamene a ako sa im dá predchádzať?
Pomôžu bylinky a čaje?

Plus aké sú príčiny tvorby močových kameňov a príznaky renálnej (obličkovej) koliky

Čo je to vlastne urolitiáza?

Litiáza je chorobná tvorba kameňov. V prípade močových kameňov ide o urolitiázu

Čo je chorobná tvorba močových kameňov v obličkách a močových cestách. Príčina tvorby nemusí byť vždy známa. Ovplyvňujú ju faktory, ako je napríklad pohlavie, vek, genetika, metabolické poruchy, klimatické a geografické podmienky, príjem tekutín, strava. 

Geograficky je viac rozšírená uroliztiáza v oblastiach:
Stredný východ, India, Juhovýchodná Ázia. 
Urolitiáza postihuje mužov približne 5 násobne častejšie, ako ženy.

Hlavná príčiny vzniku močových kameňov

Medzi hlavné príčiny vzniku močových kameňov patrí nesprávna životospráva. Nevhodné zloženie stravy, nízky príjem tekutín, znížená pohybová aktivita, psychická záťaž, stres.

Poruchy odtoku moču sa podieľajú na tvorbe sedimentu solí, minerálov a iných kameňotvorných látok. Vytvárajú sa kryštály, piesok a kamene.

Pri zápalových ochoreniach obličiek a močových ciest taktiež vzniká riziko urolitiázy. Je následkom metabolických a hormonálnych porúch

Aké príznaky sa môžu vyskytnúť?

Typická je renálna kolika, čo je bolesť v driekovej oblasti.

Môže vyžarovať do slabín, do brucha, podbrušia, do krížovej oblasti.
Táto bolesť je vysokej intenzity a zväčša ju postihnutý opisuje, ako najhoršiu bolesť v živote.

Bolesť pri močení je jedným z často vyskytujúcich sa príznakov močových kameňov.

Ťažkosti sprevádza pocit na vracanie (nauzea), vracanie.

V moči môže byť prítomná krv (viditeľná voľným okom alebo dokázateľná laboratórne) a hnis.

Pri obštrukcii močových ciest sa znižuje objem vylučovaného moču. Závažná je hydronefróza, čo je vlastne pojem pre zväčšenie obličky, ak sa v nej moč hromadí.

 

Liečba obličkových kameňov dnes

Liečba močových kameňov bola v minulosti výhradne operačným zákrokom. V prítomnosti sa pri akútnych ťažkostiach, kedy prichádza k renálnej kolike, podávajú lieky proti bolesti a lieky proti spazmom hladkej svaloviny močových ciest.

Kameň sa následne  môže vyplaviť močovými cestami, ak je jeho veľkosť do 4 - 6 mm, tento spôsob zahŕňa približne 85 % prípadov.

Nápomocná je aj diuretická liečba, ktorá vlastne podporuje vylučovanie moču. Pri liečbe sa používajú aj lieky, ktoré znižujú vylučovanie vápnika, oxalátov a na zníženie tvorby kyseliny močovej. V prípade infekcií sa podávajú antibiotiká.

Neinazívnou metódou je rozbíjanie kameňov vysokoenergickou rázovou vlnou, táto metóda sa nazýva ultrazvuková litotripsia (LERV - litotrypsia extrakorporálna rázovou vlnou).

Slúži na rozbitie kameňa, ktorý sa následne z močových ciest vylúči v menších kusoch alebo ako jemný prach. Pri tejto metóde sa následne aplikujú lieky na zmiernenie bolesti, spazmolytiká na uvoľnenie svalstva močových ciest a aj preventívne antibiotiká proti zápalu. Výhoda použitia je aj v tom, že nemusíte podstupovať celkovú anestéziu.

Kontraindikácie litotripsie

 • nadváha viac ako 120 kg
 • tehotenstvo
 • porucha zrážania krvi
 • arytmia, kardiostimulátor, zlyhávanie srdca
 • obličkové zlyhanie
 • nádorové ochorenie
 • umiestnenie kameňa znemožňujúce výkon

Perkutánna extrakcia za pomoci nefroskopu, ktorým sa cez kožu zavedie prístroj do obličky, takto sa dá odstrániť kameň veľkosti 2 cm. Použiť sa dá v kombinácii s litotripsiou. Je vykonávaný v celkovej anestézii. Výhodou je, že týmto spôsobom možno rozbiť kameň aj väčšej veľkosti. 

Ureteroskopia je metóda za pomoci endoskopu - ureteroskopu. Zavádza sa cez močové cesty. Dnešná doba nám poskytuje moderné technológie. Tak je to aj v prípade endoskopie močových ciest. Novšia metóda je s použitím laseru založeného v endoskope. Kameň sa rozbíja a následne vyťahuje v menších kúskoch alebo ako piesok pomocou endoskopu.

Táto metóda v kombinácii s laserom je čoraz viac využívaná.

Výhody drvenia obličkových kameňov laserom

 • akékoľvek umiestnenie a zloženie kameňa
 • veľkosť kameňa takmer bez limitov
 • vizuálna kontrola počas celého výkonu
 • minimálne pooperačné komplikácie 

V prípade iných komplikácií alebo veľkosti kameňa, kedy nemôžu byť použité vymenované techniky, je prevádzaná otvorená chirurgická dutinová liečba. Indikáciou je napríklad pyelonefritída, akútna obštrukcia, veľké obličkové kamene, pri vývojových chybách a pri iných vážnych ochoreniach.

V dnešnej dobe jej pripadá menej ako 5% prípadov.

Zmena v spôsobe liečby obličkových kameňov nastala v roku 1980, kedy bola do praxe zavedená liečba ultrazvukovej litotripsie. Zásluhu na tom má firma Dornier MedTech. Na Slovensku sa používa od roku 1991.

Ako sa vyhnúť ťažkostiam s močovými kameňmi?

Nie všetky druhy urolitiázy sa dajú ovplyvniť zvonka. Ale pre ľudí, čo im táto možnosť nechýba, je dôležité upraviť životosprávu.

Dostatočná pohybová aktivita je súčasťou prevencie alebo podpory liečby. Pri správnej miere pohybovej aktivity uvádzame aj psychickú pohodu. Stres je jedným z negatívne vplývajúcim v prospech urolitiázy. Pohybová aktivita a psychická pohoda idú ruka v ruke.

Chlad neprospieva. Prechladnutia v mladosti môžu neskôr spôsobovať zápaly a iné ochorenia obličiek a močových ciest. Preto chodenie a sedenie na studenej zemi treba obmedziť. Mladé dievčatá zanedbávajú ochranu krížovej oblasti v chladnejšom období a okrem bolesti chrbtice im to môže dopomôcť aj k urologickým ťažkostiam.

Naopak, treba si dopriať suché teplo. Držať driekovú oblasť v teple, prospeje to krížovej chrbtici aj obličkám.

Ako je to s pitným režimom? Ak pijete málo tekutín verte, že nahrávate vzniku močových kameňov. Preto je dôležité, aby bol pitný režim dostatočný, to znamená minimálne 2 litre počas 24 hodín. Nápoje ako pomarančový, brusnicový džús a džús z čiernych ríbezlí sú vhodné pri urologických ťažkostiach a pôsobia proti tvorbe niektorých kameňov.

Obmedzenie by malo byť na strane minerálok s vysokým obsahom sodíka a  minerálok sýtených oxidom uhličitým. Odporúča sa nižší príjem kávy a koly.    

Stop alkoholu. Podporuje tvorbu močových kameňov.

V prípade stravovania je to podobne. Racionálna strava obohatená o zeleninu, ovocie, vlákninu a potraviny s vyšším obsahom draslíka. Doprajte si melón a ananás. Citrát trisodný je v lekárstve používaný pri ťažkostiach s močovým ústrojenstvom.

Dôraz sa kladie na obmedzenie soli, dusíka, draslíka a látok vytvárajúcich kyslé prostredie. Potraviny ako špenát, rebarbora, červená repa, orechy, sója, čokoláda, kakao sú nevhodné pre vyšší obsah kyseliny šťaveľovej. Tak isto, treba obmedziť živočíšne bielkoviny.

Ľudia žijúci v Indii si tradujú, že je potrebné vyhnúť sa spoločnému vareniu špenátu (kyselina šťaveľová) a rajčín (vápnik). Táto kombinácia prospieva k tvorbe kameňov.

Bylinkami proti urolitiáze a urologickým ťažkostiam

Pri urologických ťažkostiach sa dá získať pár cenných receptov od našich babičiek. Čaje, odvary, výluhy z rôznych rastlín pôsobia močopudne, rozpúšťajú močové kamene, prípadne majú protizápalové vlastnosti.

Uvádzame krátky zoznam bylín a rastlín:
Betonika lekárska, Breza previsnutá, Brusnica obyčajná, Chanca Piedra, Fazuľa záhradná, Hluchavka biela, Ihlica trnistá, Konopnica žltkastobiela, Kotvičník zemný, Kustovnica čínska (GOJI), Ligurček lekársky, Medvedica lekárska, Mrkva obyčajná, Pakost smradľavý, Petržlenová vňať, Plavúň obyčajný, Praslička roľná, Pŕhľava dvojdomá, Púpava lekárska, Pýr plazivý, Rebríček obyčajný, Ríbezľa čierna, Ruža šípová, Skorocel kopijovitý, Veronika lekárska, Vres obyčajný, Zádušník brečtanovitý, Zeler voňavý, Zlatobyľ obyčajná.

 

Test o močových kameňoch

10 ľahkých otázok z témy o urolitiáze.

Litiáza je

Urolitiáza je

Na tvorbu močových kameňov má vplyv

Ako sa volá bolesť, ktorú spôsobujú obličkové kamene?

Príznakom môže byť aj

Liečba močových kameňov je iba operačným zákrokom

Diuretická liečba podporuje

Dajú sa kamene rozbíjať ultrazvukovou energiou?

Dostatočná pohybová aktivita je vhodnou prevenciou urolitiázy

Alkohol podporuje tvorbu močových kameňov

Výborne. Všetky odpovede sú správne.

 1. chorobná tvorba kameňov sa označuje ako litiáza
 2. a tých močových ako urolitiáza
 3. vplyv na tvorbu má aj životospráva, nesprávne zloženie stravy a nedostatok pohybu
 4. močové kamene spôsobujú renálnu koliku
 5. pridružujú sa ťažkosti, ako napríklad pocit na vracanie, vracanie, vyžarovanie bolesti do brucha, slabín
 6. v minulosti bola prevažne chirurgická, dnes je situácia iná
 7. diuretická liečba podporuje močenie, ktoré má vyplaviť kameň z tela von
 8. pri liečbe sa využíva aj ultrazvuková litotripsia, čo je vlastne rozbíjanie kameňov
 9. dostatok pohybu sa dá zahrnúť do vhodnej prevencie
 10. naopak, nevhodný je alkohol

Naposledy aktualizované 26.06.2020

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 26. 10. 2021) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 26. 10. 2021)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 26. 10. 2021 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 26. 10. 2021

Tu nájdete vždy aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 26. 10. 2021 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 26. 10. 2021

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 26. 10. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 26. 10. 2021

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 26. 10. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 26. 10. 2021

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.