späť na zoznam článkov

Syndróm dráždivého čreva trápi aj deti. Rodičia, vyhnite sa týmto chybám!

Syndróm dráždivého čreva trápi aj deti. Rodičia, vyhnite sa týmto chybám!

Bolesti bruška, nadúvanie, zápcha či hnačka. To všetko vie riadne znepríjemniť život našim deťom. Psychologička radí, ako sa tomu dá predísť, a upozorňuje, aké výchovné chyby najčastejšie robíme.


Čoraz viac ľudí sa sťažuje na opakujúce sa bolesti brucha, nadúvanie alebo problémy so stolicou. Symptómy ako zápcha či hnačka neradno prehliadať: je potrebné venovať im dostatočnú pozornosť. Zvlášť, keď sa jedná o našich najmenších. Tieto prejavy mnohokrát súvisia so syndróm dráždivého čreva (IBS), ktorý zvykne trápiť najmä dospelú populáciu. Občas však sužuje aj deti.

Podľa klinickej psychologičky pre deti a dospelých Mgr. Kataríny Bielikovej často práve rodič môže veľa zmeniť.

Ako zabrániť syndrómu dráždivého čreva u detí

Neblahým príznakom IBS sa podľa Kataríny Bielikovej dá predísť v prvom rade úpravou stravovacích návykov. „Práve rodič je ten, kto deťom kupuje a pripravuje jedlo. Samozrejme, mali by sme byť pre našich potomkov vzorom a jesť spolu s nimi to isté,“ hovorí klinická psychologička. Vo svojej poradni sa čoraz častejšie stretáva s tým, že dieťa, ktoré potrebuje pomôcť po psychickej stránke, trpí aj príznakmi syndrómu dráždivého čreva. Viac o IBS nájdete na https://www.cojeibs.sk/.

Pri liečbe IBS svoju úlohu okrem správnej stravy zohráva i dopĺňanie výživy vhodnými probiotikami, dostatok pohybu a psychohygiena, lebo práve dlhodobo potláčaný stres je nebezpečný.  

Za bolesťami bruška u detí často býva stres

Stres je fenomén, ktorému sa nevyhnú ani naši najmenší – práve on býva spúšťačom mnohých chorôb. Platí to aj v prípade syndrómu dráždivého čreva. „Stres sa odzrkadľuje na celom našom organizme a najčastejšie sa prejavuje narušenou činnosťou čriev. Keď je našou každodennou súčasťou a nezvládame ho, respektíve neriešime, pritlačí práve tam, kde si to určite všimneme – v spomenutých črevách,“ varuje K. Bieliková.

Ako sa dá bojovať so stresom v prípade detí

Staré známe príslovie „Aká matka, taká Katka“ je naozaj pravdivé. Ak teda túžime mať zdravé a šťastné deti, mali by sme začať od seba. „Deti sú našim zrkadlom. Do nástupu puberty doslova kopírujú naše správanie, takže keď sa my budeme venovať psychohygiene a pravidelnému pohybu a zapojíme do týchto činností aj dieťa, niekedy to síce ofrfle, ale aj tak sa napokon pridá,“ konštatuje klinická psychologička.

Ak teda chceme, aby z nášho dieťaťa vyrástol zdravý človek aj po psychickej stránke a bytosť, ktorá radostne vníma život, mali by sme byť príkladom: „Keď mám ja pozitívny postoj a snažím sa problémy riešiť, neodkladám ich, netlačím ´káru´ pred sebou, dieťa ´odkukáva´ tento môj prístup a správa sa rovnako.“

Stresu a nepríjemným prejavom IBS u detí sa dá predísť aj tým, že sa budeme o ich život intenzívne zaujímať. „Je veľmi dôležité rozprávať sa s deťmi. Pýtať sa, ako bolo v škole, ako je to medzi kamarátmi, na krúžkoch. Tak vlastne zisťujeme, či dieťa má nejaké trápenie. Ak áno, tak mu musíme pomôcť,“ apeluje klinická psychologička.

Najčastejšie výchovné chyby rodičov

Podľa Kataríny Bielikovej najbežnejšou rodičovskou výchovnou chybou je, že deti nevedieme k samostatnosti.

Mám pocit, že dnešní rodičia by za deti najradšej aj dýchali. Často mi do ambulancie prichádzajú rodičia s predpubertálnymi alebo už pubertálnymi deťmi a povedia ´Nevysáva, doma nijako nepomáha.´  Spýtam sa rodiča, či to dieťaťu niekedy ukázal? Ich najčastejšou odpoveďou je: ´Veď to má vedieť, ja som to v takom veku robila´. Myslím si, že základný problém je v tom, že rodičia robia za deti úplne všetko. Nedovolia im nič. Alebo sú nespokojní, ako prácu vykonali. Potom ich namiesto pochvaly pokarhajú a poukážu len na nedostatky, nie na pozitíva.“

Stresu a zároveň mnohým chorobám, ktoré spôsobuje (vrátane syndrómu dráždivého čreva) sa dá teda predísť. A to v prípade dospelých aj detí. Ak vás či vašich blízkych trápia podobné problémy s trávením a syndrómom dráždivého čreva, ktorý je spojený so stresom, zasielajte svoje otázky na Mgr. Katarínu Bielikovú, ktorá vám bude odpovedať v rámci bezplatnej online poradne na stránke www.zdravoteka.sk.

Natívny článok

Naposledy aktualizované 02.10.2018

Prihlásiť na odber noviniek

Autor článku

PR

PR

PR
Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Zatočte s artrózou Zatočte s artrózou

Artróza tvorí iba zlomok ochorení pohybového aparátu. Vzhľadom na stúpajúcu tendenciu starších pacientov sa s ňou však stretávame čoraz častejšie. Jedná sa o degeneratívne ochorenie...

Syndróm dráždivého čreva a stres: Ako s ním bojovať? Syndróm dráždivého čreva a stres: Ako s ním bojovať?

Prečo je dôležité nepotláčať v sebe stres? Ako sa s ním vyrovnať? Nechajte si poradiť od klinickej psychologičky.  

Naše telo potrebuje omega - 3 mastné kyseliny. Prijímame ich dostatok? Naše telo potrebuje omega - 3 mastné kyseliny. Prijímame ich dostatok?

Dnešné stravovanie vedie často k zvýšenému príjmu tučných jedál. Škodlivosť nadmerného príjmu tukov je všeobecne známa. Omega – 3 mastné kyseliny však patria medzi tie prospešné zložky...

Separačná úzkosť u detí. Ako ju riešiť a aký postoj by mal rodič zaujať? Separačná úzkosť u detí. Ako ju riešiť a aký postoj by mal rodič zaujať?

Každý človek si počas života prechádza určitými vývinovými obdobiami. Tieto fázy majú svoje špecifické znaky. V dojčeneckom veku je jedným z nich aj separačná úzkosť. Tá sa objavuje...

Nepovinné očkovanie, kedy je vhodné Nepovinné očkovanie, kedy je vhodné

Povinné očkovanie majú preštudované hlavne matky malých detí. Existujú však aj vakcíny, očkovanie ktorými nevyplýva zo zákona a preto sú menej známe. Za určitých okolností, čo sa týka...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Božena Jankovičová 25.09.2018 12:45

Dobrý deň!Ja by som sa chcela spýtať,či treba dodržiavať špeciálnu dietu.Ďakujem.