Kvapavka je vysoko nákazlivá sexuálne prenosná choroba, ktorá má bakteriálny pôvod a hoci sa jej výskyt postupne znižuje, ide o nebezpečnú infekciu, ktorá má vplyv na celý organizmus. Najčastejšie toto ochorenie postihuje mladých ľudí vo veku do 35 rokov, pričom u žien prebieha obvykle horšie a má aj vplyv na plodnosť. Najčastejšie sa prejavuje choroba hnisajúcim zápalom vnútornej sliznice vylučovacích a pohlavných orgánov, ale môže zasiahnuť aj očné spojovky.
Príznaky Kvapavky
- Začervenaný penis
- Bolesť pri močení
- Hnisavý výtok z močovej trubice
- Bolesť brucha
- Časté močenie
- Zvýšená telesná teplota
- Krvácanie po pohlavnom styku
- Nevoľnosť
- Bolestivá polúcia
- Bolesť pri pohlavnom styku
- Bolesť konečníka
- Svrbenie močovej trubice
- Svrbenie konečníka
- Krvácanie mimo menštruačný cyklus
- Bolesť pri stolici
- Opuch semenníkov
- Horúčka
- Zvracanie
Charakteristika
Ochorenie sa najčastejšie prenáša priamo pohlavným stykom, prípadne medzi ženou a dieťaťom sa choroba prenesie pri pôrode. Niekedy môže byť komplikáciou aj očná infekcia, ale to nastáva len v niektorých veľmi vzácnych prípadoch. Prvé symptómy sa objavujú obvykle veľmi krátko už po 2 až 5 dňoch, ale inkubačná doba môže byť niekedy aj dlhšia a to týždeň alebo dva týždne. Niekedy je možné pozorovať aj asymptotický priebeh, čo ale nastáva v menšom množstve prípadov.
Hoci má kvapavka len veľmi malý nábeh na šírenie po celom tele, obvykle rapídne znižuje kvalitu života človeka a to najmä preto, že ide o zápal s hnisavým výtokom a to najmä z močového ústrojenstva. U mužov postihuje najviac močovú trubicu, niekedy sa rozšíri infekcia aj do prostaty, u žien zas do krčka maternice alebo do iných častí ženskej pohlavnej sústavy. Choroba sa prenáša nielen klasickým, ale aj orálnym sexom a tak postihuje napríklad nosohltan alebo sliznicu konečníka a môže sa nachádzať aj v hrdle a ústach.
Príčiny
Príčinou ochorenia je baktéria Neisseria gonorrhoeae, zvaná tiež aj gonokok, ktorej prenos je pohlavným stykom a keďže je veľmi málo odolná voči vonkajšiemu prostrediu, len málo prípadov sa prenáša inou cestou. Rizikovou skupinou sú tak ľudia s častým striedaním pohlavných partnerov a nechráneným sexom. Baktéria sa usídli v mieste prieniku, obvykle v pohlavných a vylučovacích orgánoch, prípadne v sliznici nosohltana alebo konečníka ak prišlo k infekcii touto cestou.
Príznaky
Ako sa prejavuje kvapavka? Príznaky u mužov a žien sa môžu mierne líšiť. Kým u žien môže byť až polovica prípadov bez viditeľných intenzívnych príznakov, u mužov je to intenzívnejšie. U žien nastáva napríklad vaginálny výtok, problémy pri močení, krvácanie po pohlavnom styku alebo medzi menštruáciami. Typický je aj hnisavý výtok z močovej trubice. V prípade pokročilejšieho štádia ochorenia nastávajú aj kŕče a bolesti v oblasti panvy, prípadne horúčka a pálenie počas močenia. Postihnutá môže byť niekedy aj pokožka.
U mužov je najtypickejším príznakom pálenie a pocit rezania počas močenia, časté močenie počas dňa a je možné spozorovať aj začervenanie v okolí ústia močovej trubice. Niekedy je možné aj u mužov spozorovať bieložltý výtok z močovej trubice. Pokiaľ sa choroba nelieči, aj tu nastúpia zvýšené teploty, bolesti pri močení a stolici, ale aj bolesti brucha. U mužov je prítomnosť bez príznakov oveľa menšia, zhruba len 10 percent prípadov sa prejaví bez symptómov alebo s ich obmedzením.
Diagnostika
- Najčastejšie sa diagnostikuje prítomnosť kvapavky cez test na zistenie prítomnosti baktérie a to výtermi. Najčastejšie sa robia výtery z ústia močovej trubice, prípadne z krku alebo konečníka
- Na základe laboratórneho vyšetrenia je možné aj z hnisavého vzorku určiť kvapavku
- Okrem toho sa môžu použiť aj rôzne iné špecializované metódy na preukázanie prítomnosti baktérie, napríklad PRC alebo priama imunofluorescencia
- Pri podozrení na väčšie rozšírenie sa odoberá aj krv na vyšetrenie
Najdôležitejšie fakty o kvapavke
Najdôležitejšie fakty o kvapavke
Priebeh
Kým sa dostavia prvé viditeľné príznaky, môže niekedy prejsť pár dní aj týždeň, pričom ako prvé sa objavia bolesti, začervenanie a hnisavý výtok z močovej trubice a vylučovacích orgánov. Neskôr, pokiaľ nie je infekcia liečená včas, preniká a rozširuje sa tento hnisavý zápal aj do iných častí vylučovacej a pohlavnej sústavy, čo sprevádzajú bolesti v oblasti brucha. Pri dlhodobo neliečenom ochorení dochádza k rozšíreniu do celého organizmu a tiež očných spojiviek.
Pozor na rôzny prenos kvapavky!
Choroba sa prenáša takmer výlučne len pohlavným stykom a to nielen klasicky vaginálnym stykom, ale aj orálnym alebo análnym. Podľa toho, akým spôsobom sa človek nakazil, tak sú prítomné príznaky. Tie sa samozrejme líšia u mužov, u žien a u novorodencov. Áno, aj novorodenec sa môže nakaziť a to prenosom z matky na dieťa počas pôrodu. Aj preto sa ženám doporučuje pôrod cisárskym rezom. Výnimočne je možný prenos aj mimo pohlavného styku, napríklad kontaminovanými predmetmi ako sú uteráky a podobne.
Vzhľadom na to, že proti tomuto ochoreniu neexistuje očkovanie, najdôležitejšie pre prevenciu je zdržať sa nechráneného pohlavného styku a to vrátane orálneho. U žien môže navyše byť kvapavka skoro v polovici prípadov bez väčších viditeľných príznakov a niekedy o nej žena nemusí ani vedieť, čiže v tomto prípade je riziko nákazy pomerne vysoké. Zároveň treba pamätať na to, že ak vyšetrenie a test preukáže prítomnosť kvapavky, podrobiť by sa mu mali aj sexuálni partneri nakazeného človeka.
- Nepohlavný prenos je síce zriedkavý, ale napríklad pri nedostatočnej hygiene možný a to tak v rodine ako aj u spolubývajúcich
- Počet prípadov má stúpajúcu hladinu čo dokazuje aj epidemiológia a výskumy, pričom ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u mladších ľudí vo veku 15 až 34 rokov
- Čo sa týka prenosu na novorodencov, vzácne sa môže ako komplikácia po pôrode vyskytnúť aj očná infekcia, avšak preventívne ošetrenie špecializovanými očnými kvapkami po pôrode znižuje riziko výskytu infekcie u detí na minimum
Test na kvapavku
Podobne ako pri iných sexuálne prenosných ochoreniach aj pri kvapavke platí, že ak chce mať človek úplnú istotu, či príznaky a prejavy, ktoré na sebe pozoruje, naozaj odzrkadľujú prítomnosť choroby, mal by absolvovať odborný test. Na kvapavku sa dá testovať buď priamo u svojho všeobecného obvodného lekára, prípadne ísť na Regionálny úrad verejného zdravia. Tieto testy prepláca v prípade indikácie lekárom zdravotná poisťovňa a výsledky sú obvykle známe do niekoľko dní až týždňov, podľa vyťaženosti laboratória.
Existujú okrem klasických laboratórnych testov, kedy sa vykonáva ster z infikovanej časti tela, napríklad pošva, uretra, konečník alebo krk alebo sa odoberá vzorka moču, sú aj testy kazetového typu, ktoré sa môžu vykonať priamo na klinike alebo v ordinácii lekára. Tieto testy obvykle dávajú presnejšie výsledky pre mužov než pre ženy, ale ako rýchle diagnostické testy na detekciu antigénov fungujú. Ide o testy s použitím vaginálneho alebo uretrálneho sekrétu a výsledok takéhoto kazetového testu je známy obvykle do 15 minút.