späť na zoznam článkov

Ako znížiť vysoký krvný tlak bez liekov? Stačia potraviny či čaj?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Ako znížiť vysoký krvný tlak bez liekov? Stačia potraviny či čaj?
Zdroj foto: Getty images

Otázka znie, ako sa dá znížiť vysoký krvný tlak bez liekov? Pri znížení krvného tlaku sa podieľajú viaceré faktory, a to napríklad strava, obmedzenie alkoholu a fajčenia, ale aj stresu. Potrebná je dostatočná pohybová aktivita a zníženie telesnej hmotnosti.


Dá sa vysoký krvný tlak znížiť bez liekov, a to za pomoci pitia čaju, potravinami, kyslou kapustou, citrónom? Znižuje krvný tlak alkohol? Stačí na zvýšený krvný tlak zo stresu magnézium? Odpovede na tieto a ďalšie užitočné informácie nájdete v článku.

Hodnoty krvného tlaku sa počas dňa menia. Krvný tlak nie je nemenný. Vplyv majú vonkajšie aj vnútorné faktory. Pri krátkodobom zvýšení sa jeho hodnota znižuje na základe fyziologických procesov v organizme.

Iná situácia nastáva v prípade, ak je hodnota zvýšená dlhodobo. V tom čase je dôležité vyšetrenievhodná liečba

Hodnoty krvného tlaku uvádzame v magazínovom článku s prehľadnou tabuľkou.

žena má pracovný stres
Rizikový faktor je aj pracovný stres

Na hodnoty krvného tlaku majú vplyv napríklad:

 • fyzická záťaž, práca, šport, pohybová aktivita
 • psychická záťaž, stres, únava
 • okolité prostredie a zmeny počasia
 • časť dňa, striedanie dňa a noci
 • strava a príjem sodíka
 • nadváha
 • alkohol
 • fajčenie
 • vek
 • pridružené ochorenia
 • genetická predispozícia a rodinný výskyt
 • hormonálny vplyv
 • bolesť

Vysoký krvný tlak, alebo aj artériová hypertenzia, je rizikom pre vznik ochorení srdca, cievobličiek, mozgových ochorení porúch zraku. Medzi najzávažnejšie patrí infarkt srdcového svalu, cievna mozgová príhoda a zlyhanie obličiek.

A práve pre uvedené ochorenia má význam dostatočná liečba. Pri zanedbaní vyšetrenia a liečby sa človek vystavuje vysokému riziku. Nebezpečné je vynechanie liečby, a to jednorazové alebo aj na dlhšiu dobu.

Vysoký krvný tlak je ochorenie, ktoré nemusí bolieť. A v niektorých prípadoch je jeho prvým príznakom závažné poškodenie zdravia, napríklad následkom zlyhania srdca, srdcového infarktu alebo cievnej mozgovej príčiny. Najzávažnejšou komplikáciou týchto ochorení môže byť smrť.

Aj preto prikladáme dôraz na význam preventívnej prehliadky a včasného vyšetrenia. A to aj v prípade domáceho merania krvného tlaku s nameraním vysokých hodnôt. Viac informácií o vysokom krvnom tlaku nájdete v samotnom článku o chorobe a príznaku.

 

Lieky rosypané z liekovky
Nevyhnutnosť liekov určí lekár

Dá sa krvný tlak znížiť bez liekov?

Lekári pred zahájením liečby odporúčajú niekoľko zmien, ktoré by mali mať vplyv na hodnotu krvného tlaku. V niektorých prípadoch môžu nahradiť liečbu liekmi. Rovnako významná je aj podpora počas samotnej farmakologickej terapie.

Medzi odporúčania patrí celková zmena životného štýlu, obmedzenie soli, alkoholu a fajčenia, ale aj redukcia hmotnosti a zvýšenie pohybovej aktivity.

Magnézium, čiže horčík, je dôležitý minerál. Jeho dostatočný príjem stravou či doplnkami výživy je dôležitý pre správnu činnosť ľudského organizmu.

Vplýva na činnosť svalov i nervov, pričom znižuje celkovú nervovo-svalovú dráždivosť. Spoločne s vápnikom (kalciom) majú prirodzený upokojujúci účinok. 

Magnézium síce nie je liek na hypertenziu, ale v určitom rozsahu pomáha znížiť tlak krvi. Ale to iba počas vymedzenej doby. Preto ani horčík nie je jedinečným liekom na hypertenziu a v prípade výskytu hypertenzie, je nutná odborná liečba.

Prirodzený výskyt magnézia majú banány, orechy, mandle, listová zelenina (tmavá), celozrnné pečivo. 

Denný príjem horčíka by mal byť okolo 300 mg za deň.

 

Aká strava na vysoký krvný tlak?

Veľký podiel pri odporúčaniach má zmena stravovacích návykov. Dôležité je zníženie príjmu sodíka, teda soli, tukov, a to hlavne nasýtených tukov. Zvýšiť treba podiel vlákniny, ale aj horčíka, draslíka a vápnika v strave. Ich zastúpenie je v obilninách, zelenine a ovocí.

Denný príjem soli by mal byť v rozmedzí 2 - 4g. Pričom, denná dávka je niekoľkokrát prekročená a niekedy dosahuje aj 15 gramov. Najviac soli prijímame v polotovaroch alebo hotových jedlách.

Prečítajte si tiež: Magazínový článok o vhodných a nevhodných potravinách pri hypertenzii.

 

Pitný režim

Samozrejme, aj pitný režim má veľký význam pre celkový stav organizmu. Pri vysokom krvnom tlaku je podstatné obmedzenie príjmu sodíka. Balené minerálne vody majú na etikete uvedený obsah minerálnych látok.

Hodnota sodíka by mala byť minimálna. Naopak, vhodné sú vody s vyšším obsahom horčíka, vápnika a draslíka. Pozitívne vplývajú na reguláciu krvného tlaku. Horčík účinkuje na správnu funkciu nervov, svalov a celkovo pomáha pri upokojovaní organizmu.

Objem prijatých tekutín by mal zodpovedať približne dvom litrom za deň. Do denného obsahu sa nezapočítava mlieko, káva, čajsladené nápoje a ani polievka. Pri zvýšenom výdaji tekutín je potrebná dostatočná náhrada. Ako je to napríklad pri fyzickej aktivite, počas horúcich letných mesiacov a aj pri horúčkach a hnačkách.

Káva, pohár vody
Spolu s kávou si doprajte pohár vody

Káva a čierny čaj majú močopudné účinky. Podporujú vylučovanie tekutín z tela močom. Preto je vhodné, pri ich pití myslieť na včasnú náhradu. To znamená, že ku káve a čaju, pohár čistej vody alebo minerálky.

Samozrejme, pri vysokom krvnom tlaku je potrebné obmedziť objem, a to aj počet šálok kávy denne. Ale nie je úplne zakázaná. Na každého človeka má iný účinok. Vhodné je odsledovanie vzhľadom na hodnotu krvného tlaku.

Niekomu môže kofeín zvýšiť krvný tlak a aj srdcovú frekvenciu, inému nie. Obmedziť by sa mali energetické nápoje, tie majú vysoký obsah kofeínu a iných stimulujúcich látok.

 

Alkohol - znižuje hodnotu tlaku?

S alkoholom je to podobne ako s kávou. Pri hypertenzii by sa mala jeho konzumácia minimalizovať. Avšak, dalo by sa uviesť, že jeden pohár vína alebo piva nemá negatívny účinok.

Vedecký výskum ukázal, že nízky príjem alkoholu nie je škodlivý a dokonca hladinu krvného tlaku mierne znižuje. Okrem toho má prospešný vplyv na hladinu cholesterolu a zhlukovanie krvných doštičiek. Ale, vyšší príjem má opačný, teda negatívny účinok.

Hodnota krvného tlaku tak stúpa s hladinou vypitého alkoholu. Následne zvyšuje riziko cievnej mozgovej príhody, ochorení srdca, vzniku cukrovky, poškodenia pečene. 

Orientovať sa dá pomerne jednoducho. Objem etylalkoholu v jednom nápoji je približne 14 gramov. To zodpovedá 300 ml piva, 150 ml vína a 30 ml tvrdého alkoholu. Pričom muži majú povolené dva poháre a ženy jeden pohár denne.

 

Fajčenie

Tento zlozvyk má za následok množstvo ochorení. A artériovú hypertenziu taktiež. 

Zvyšuje napríklad riziko vzniku srdcovo - cievnych ochorení, rakoviny, a to akejkoľvek. Zanechanie fajčenia je jedným z hlavných krokov k úspechu pri boji s hypertenziou a inými ochoreniami.

Z magazínového článku, chronický zápal priedušiek a fajčenie v úzkej súvislosti, uvádzame pre motiváciu zanechania fajčenia:

 • za 20 minút sa znormalizuje krvný tlak
 • po 8. hodine je hladina CO na polovičnej úrovni a hladina kyslíka stúpa do normálnych hodnôt
 • 48 hodín znamená, že sa nikotín dostáva z tela von a upravuje sa vnímanie čuchu a chuti
 • po 72. hodine sa vám vracia energia a dýchanie bude tak isto lepšie
 • ak by ste nefajčili 2 týždne, tak verte, že sa vám zlepší cirkulácia krvi
 • po 9. mesiacoch ustupuje kašeľ, upravuje sa dychový objem pľúc
 • po roku nefajčenia sa znižuje riziko infarktu myokardu na polovicu
 • pri výdrži nad 5 rokov si znížite riziko cievnej mozgovej príhody
 • a po 10 roku nefajčenia je vaše riziko ochorenia na rakovinu pľúc ako u nefajčiara

 

Pohybová aktivita ako vhodná stimulácia krvného obehu

Znížená pohybová aktivita, sedavý spôsob života a sedavé zamestnanie zvyšuje riziko vzniku hypertenzie.

Potrebná je aeróbna pohybová aktivita alebo kardio. Pravidelná aktivita znižuje krvný tlak pri námahe, ale aj v pokoji.

turistika, turistická obuv, nohy
Turistika je vhodnou formou pohybu

Dôležité je, že dávka fyzickej záťaže by mala byť minimálne 3 krát za týždeň, a to 40 minút. Samozrejme, treba brať do úvahy individuálne dispozície. Starším ľuďom je odporúčaná denná hodinová prechádzka.

Áno, aj samotná chôdza je prospešná. Pohyb a fyzická aktivita pôsobí okrem krvného tlaku aj na hladinu tukov. Čo prospieva k zníženiu telesnej hmotnosti a celkovému telesnému tuku.

Pre ne-profesionálov je vhodný beh, rýchla chôdza, cyklistika, plávanie, lyžovanie, ale aj joga, turistika, nordic walking, tanec. Aktivita, ktorá sa vykonáva menej často ako 3 krát za týždeň a kratšie ako 40 minút je tiež prospešná pre organizmus. Avšak, neznižuje krvný tlak.

 

Redukcia hmotnosti zaručene pomôže

ženský pás a krajčírksy meter okolo neho
Zníženie váhy by malo byť postupné

Zníženie telesnej hmotnosti pri nadváhe a obezite má priaznivý vplyv na hladinu krvného tlaku. Po znížení klesá hodnota krvného tlaku a v niektorých prípadoch sa krvný tlak normalizuje.

Dôležité je postupné znižovanie hmotnosti.

Prvý mesiac o 1 kilogram za týždeň. Následne, po mesiaci približne o 0,5 kilogramu týždenne. Rizikom je spätné priberanie váhy.

Význam má zmena stravovacích návykov a rozumná diéta s prihliadnutím na individuálne potreby. Energetický príjem musí byť vyvážený s výdajom energie.

 

Stres je významný činiteľ zvýšenia tlaku

Je jedným z hlavných činiteľov pri zvýšení krvného tlaku.

Negatívne pôsobí na celý organizmus. Jeho obmedzenie má priamy vplyv na zníženie jeho hodnoty. Významne pôsobí minimalizovanie pracovného stresu, vzťahov v rodine. Dôležitý je dostatočný oddych, spánok.

V práci nezabúdajte na pravidelné prestávky. Prechádzajte sa. Vhodné je osvojenie relaxačných cvikov. Pri strese je významná správna forma dýchania.

Nájdite si pohodlnú polohu, v sede alebo v ľahu. Uvoľnite sa, horné končatiny voľne položte k telu. Horné, ani dolné končatiny by nemali byť prekrížené. 

Dýchať je potrebné do brucha. Tento spôsob je lepší ako hrudníkové (bránicové) dýchanie. Nádych by mal trvať 4 sekundy a výdych 8 sekúnd.

Vyhnúť by ste sa mali hlbokému dýchaniu a predychávaniu sa, ako sa to ľudovo hovorí. Mohli by ste si navodiť hyperventilačnú tetániu alebo hyperventilačný syndróm.

Príznaky hyperventilačnej tetánie sú:

 • zrýchlené a prehĺbené dýchanie
 • búšenie srdca
 • úzkosť
 • potenie
 • bledosť
 • závraty
 • pocit na odpadnutie, teda mdloba (čierňava pred očami)
 • tŕpnutie končatín, končekov prstov alebo aj pocit mravčenia
 • tŕpnutie pier, jazyka
 • stuhnuté svalstvo
 • kŕče svalov, ako prvé sú postihnuté svaly rúk

Rovnako je dôležité venovať čas koníčkom a rodine. Pracovný čas je potrebné organizovať tak, aby nezaberal príliš veľa času na úkor voľnočasových aktivít a rodiny. Tento čas pomáha nabrať novú silu a energiu do práce.

A v neposlednej rade, nezabúdajte na pozitívne myslenie. To negatívne vás zbytočne oberá o energiu, kazí náladu a motiváciu do pracovného, ale aj bežného života. Naopak, pozitívne emócie dodávajú energiu.

Infografika uváda zmenu životosprávy a jej vplyv na zníženie systolického tlaku
Pri zmene životosprávy je možné očakávať uvedené zníženie systolického tlaku

 

Kvíz o hypertenzii

Vybrané otázky odhalia, čo ste si zapamätali o hypertenzii.

Hodnoty krvného tlaku mení fyzická či psychická záťaž

Na krvný tlak vplýva aj fajčenie

Hypertenzia je rizikom pre vznik cievnej mozgovej príhody alebo srdcového infarktu

Úpravou stravy sa dá ovplyvniť výška krvného tlaku

Je potrebné, aby sa dodržiavala lekárom stanovení liečba

Pri boji s vysokým krvným tlakom je dôležitá aj redukcia hmotnosti

Stres taktiež vplýva na hodnotu krvného tlaku

Výborne, všetky odpovede sú správne.

 1. Fyzická či psychická záťaž zvyšuje hodnoty krvného tlaku
 2. Aj fajčenie negatívne ovplyvňuje krvný tlak, a to z hľadiska krátkodobého aj dlhodobého
 3. Pri neliečenej hypertenzii vzniká vysoké riziko pre cievnu mozgovú príhodu či srdcový infarkt
 4. Úprava stravovacích návykov má vplyv na hodnoty krvného tlaku
 5. Pri zanedbaní lekárom stanovenej liečby hrozí vznik komplikácií. Ako je cievna mozgová príhoda alebo srdcový infarkt
 6.  Redukcia hmotnosti znižuje krvný tlak
 7. Stres je negatívnym činiteľom pre hypertenziu

 

Viac informácií k téme:

Video o možnostiach zníženia krvného tlaku bez liekov

Video o možnostiach zníženia krvného tlaku bez liekov

Naposledy aktualizované 26.05.2020

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 8. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 8. 7. 2020

Koronavírus je kmeň vírusu prenášajúci sa kvapôčkovou infekciou a spôsobuje ochorenie COVID-19. Prvý raz koronavírus indentifikovali na konci roka 2019 v Číne.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 8. 7. 2020) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 8. 7. 2020)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 8. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 8. 7. 2020

Po prvý raz bol koronavírus identifikovaný v Číne. Vedci neskôr zistili, že pochádza z nakazeného zvieraťa, ktoré skonzumoval človek.

Leto, slnko, teplo, voda, naše zdravie a úrazy, ochorenia či ostatné typické letné problémy? Leto, slnko, teplo, voda, naše zdravie a úrazy, ochorenia či ostatné typické letné problémy?

Slnko je zdrojom energie, zahrieva nás a dobíja. V lete si doprajeme viac odpočinku. Prirodzene. Avšak, v tomto období sa typicky zvyšuje úrazovosť či výskyt niektorých ochorení. Na aké...

Dôležitosť pitného režimu: Čo je nedostatočný či nadmerný príjem tekutín? + výpočet Dôležitosť pitného režimu: Čo je nedostatočný či nadmerný príjem tekutín? + výpočet

Máte správny pitný režim? Pijete veľa či málo vody? Aké tekutiny sú vhodné a nevhodné? Čo ovplyvňuje potrebu vody a na čo by sme nemali zabudnúť?


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.