späť na zoznam článkov

Vypadávanie vlasov trápi rovnako mužov ako aj ženy?

Autor: Bc. Lucia Sýkorová , Zdravotnícky pracovník
Vypadávanie vlasov trápi rovnako mužov ako aj ženy?
Zdroj foto: Getty images

Zdravé, silné, husté, hodvábne lesklé a plné života. Tak takto si predstavuje vlasy asi každý z nás. Patríte medzi tých šťastlivcov, ktorí sú nositeľom skutočnej "koruny krásy"? Pokiaľ nie a napriek dôkladnej starostlivosti Vaše vlasy neustále padajú, tak je tento článok určený práve Vám. 


Vypadávanie vlasov nepozná rozdiely. Postihuje obe pohlavia v rovnakej miere, no z rozdielnych príčin. Aké sú zásadné príčiny riedkych vlasov?

Ak pomôže aspoň jednému zistiť pravú príčinu svojho problému, tak je to úspech.

Nezáleží na tom či ste muž alebo žena, pretože problém nadmernej straty vlasov vie potrápiť obe pohlavia. Existujú však medzi nimi rozdiely čo sa odzrkadľuje aj na rozličných príčinách vzniku ich padania. Poďme sa pozrieť na ne spoločne...

Čo je to vlas?

Vlasy (capili) vyrastajú z vlasových vačkov alebo takzvaných folikulov. V priemere máme 180 – 320 vlasov na 1cm.. Vlasy  sa skladajú z vnútornej drene (medulla pili), z kôry (cortex pili), v ktorom sa nachádza vlasový pigment ovplyvňujúci výslednú farbu vlasu a na ich povrchu sa nachádzajú zrohovatené bunky kutikuly (cuticula pili).

Do vlasových folikulov sú vtlačené bradavky tvorené väzivovým tkanivom a  majú bohaté cievne zásobenie, ktoré zabezpečuje prekrvenie a výživu vlasu V okolí vlasového vačku sa nachádzajú početné mazové žľazy, ktoré tvoria mazový sekrét. Úlohou tohto sekrétu je premasťovanie a zvláčňovanie vlasu (alebo chlpu).

Najintenzívnejšie je na báze vlasu.

Vlasový cyklus

Rast vlasov má svoj vlasový cyklus a ten neprebieha u každého jedinca rovnako. Niekomu rastú rýchlejšie, inému pomalšie. Je to veľmi individuálne. Veľkú rolu tu zohráva najmä genetika, stravovacie návyky, pitný režim a iné. Pokiaľ vlas dorastie do konečnej dĺžky prejdú aj dlhé roky. Prvé 3 roky rastú vlasy veľmi rýchlo.

Za jeden deň vlas narastie o 0,3 až 0,5 mm čo je za mesiac približne 1 až 1,5 cm.

Hovoríme o takzvanej aktívnej fáze rastu. Aktívna fáza prechádza do fázy pasívnej, kedy sa rast vlasu spomaľuje. Na konci pasívnej fázy vlas vypadáva a je nahradený novým vlasom, ktorý pôvodný vytláča z pôvodného vlasového folikulu.

Fázy vlasového rastu

1. Anagénna fáza – je fáza aktívneho rastu vlasov. Trvá približne 3 až 5 rokov, je to však individuálne. V priebehu jednotlivých vlasových cyklov vplyvom veku je anagénna fáza stále o niečo kratšia, čo sa prejaví zvýšeným vypadávaním a zníženým a pomalším rastom vlasov.

ZAUJÍMAVÉ:
Niektorí z čitateľov určite postrehli sami na sebe, že ich vlasy dorástli do určitej dĺžky a na nej sa rast zastavil. Je to z dôvodu kratšieho trvania anagénnej fázy u týchto jedincov. Deje sa tak hlavne pri telogénnom eflúviu (čítaj nižšie).

2. Katagénna fáza – je fáza regresie a trvá približne 10 dní. Nastupuje na konci aktívnej fázy, kedy sa vlas oddelí od korienka a vystupuje smerom nahor do vlasatej časti hlavy.

3. Telogénna fáza – je pokojovou fázou. Trvá zhruba 12 až 16 týždňov. Prejavuje sa zvýšeným vypadávaním vlasov. Vlas vypadne patologicky a natrvalo z dôvodu porušeného vlasového folikulu nejakým ochorením respektíve chorobným procesom alebo prirodzene vplyvom tlaku nového vlasu vo vlasovom folikule.

Úplná strata vlasov

Denne stratíme približne 20 až 100 vlasov. Ide o prirodzenú difúznu stratu.

anatomická schéma postupnej straty vlasov
Schéma postupného vypadávania vlasov. Zdroj foto: Getty images

Za nadmerné padanie vlasov považujeme také, pri ktorom sa tieto čísla rapídne prekročia. Postupne sledujeme ako vlasy rednú, stenčujú sanadmerne sa lámu. Úplná strata vlasov vzniká ako následok ich intenzívneho vypadávania a je označovaná lekárskym termínom alopecia.

Poznáme viacero typov alopecie, ktoré sa delia na základe príčin ich vzniku.

Ložisková alopecia

Ložisková alopecia alebo aj alpoecia areata je miestna (ložisková) strata vlasov. Vo vlasatej časti hlavy začnú nadmerne vypadávať vlasy na ohraničenej ploche. Vypadávanie je rýchle a nadmerné a končí sa úplnou lokálnou plešivosťou.

Na hlave chorého pozorujeme ohraničený ostrovček alebo ostrovčeky bez vlasov, ktoré môžu mať v priemere aj niekoľko centimetrov. Postihujú väčšinou spánkovú a zadnú časť hlavy.

Splývaním jednotlivých ložísk vzniká úplná plešivosť postihujúca celú hlavu. Nazývame ju totálna alopecia. Chorý postupne stráca aj chlpy na ostatných oblastiach tela. Tento stav označujeme ako univerzálna alopecia.

Príčina tohto stavu nie je doposiaľ presne známa ale predpokladajú sa autoimúnne mechanizmy, ktoré bývajú kombinované s inými autoimúnnymi ochoreniami ako napríklad vitiligo.

Androgénna alopecia

plešatý muž ležiaci tvárou k stolu zo zaťatými päsťami
Androgénna alopécia postihuje viac mužov. Zdroj foto: Getty images

Už z názvu vyplýva, že na príčine jej vzniku sú mužské pohlavné hormóny – androgény a ich účinok na vlasový vačok. Ich vplyvom sa vlasový folikul zmršťuje, až nakoniec úplne zanikne.

Je dokázané, že v tomto prípade ide o geneticky podmienený typ plešivosti.

Strata vlasov sa začína v oblasti závislej od pôsobenia androgénnych hormónov, teda na čele a spánkovej časti. V úvode, keď začínajú vypadávať prvé vlasy, svojím tvarom pripomína písmeno M.

Následne postupuje smerom dozadu, pričom záhlavie zostáva nepoškodené. V tejto časti nie sú vlasové vačky závislé na androgénoch.

Logicky, keďže sa jedná o mužské pohlavné hormóny, postihuje častejšie mužov ako ženy. Takisto u mužov sa tento typ alopecie začína omnoho skôr ako u ženského pohlavia.

Senilná alopécia

Je spojená s pribúdajúcim vekom a ide o nezvratný (ireverzibilný) stav. Vyskytuje sa u mužov ale aj u žien zväčša po 50roku života, no môže sa však objaviť aj o niekoľko rokov skôr. Dalo by sa povedať že je akoby podkategóriou androgénnej alopécie. 

Príznaky sú rovnaké. Strata vlasov v oblasti čela s následným postupom smerom dozadu, typicky pripomínajúca písmeno M.

Anagénne eflúvium

Anagénna fáza ako už bolo povedané je fáza aktívneho rastu vlasu. Anagénne eflúvium je narušenie rastovej fázy z nejakého dôvodu. Môže sa jednať napríklad o stresové faktory, ktoré sú v dnešnej dobe takmer u každého jednotlivca vo zvýšenej miere.

Aktívna fáza môže byť narušená aj napríklad vplyvom niektorých chemických látok (ťažké kovy, intoxikácia železom, intoxikácia táliom, hypervitaminóza vitamínom A) alebo vplyvom niektorých liekov (antidepresíva, cytostatiká, antikoagulanciá) Vzniknúť môže aj po ožiarení – chemoterapia alebo po vysokej zdraviu škodlivej dávke radiácie (raritné).

Telogénne eflúvium

žena držiaca hrebeň s vypadanými vlasmi
Difúzna strata vlasov - telogénne eflúvium. Zdroj foto: Getty images

Teleogénne eflúvium v skratke TE patrí medzi druhú najčastejšiu príčinu vypadávania vlasov vôbec. Ide o difúzne (plošné) vypadávanie vlasov kvôli zníženiu počtu aktívnych vlasových folikulov. Dôvodom je skrátenie anagénnej (rastovej) fázy a zvýšený alebo zrýchlený prechod do telogénnej (pokojovej) fázy.

Navonok sa to prejaví zvýšeným vypadávaním vlasov a ľahkým uvoľnením vlasu z vlasového folikulu pri ťahu (česanie, prejdenie si rukou vo vlasoch, pri umývaní vlasov).

TE je stále predmetom výskumov. Niektoré predpokladané príčiny jeho vzniku  však poznáme. Veľmi často sa vyskytuje v súvislosti s graviditou, čo by vedela potvrdiť nejedna mamička, ktorej počas gravidity alebo po pôrode alebo aj potrate začali padať vlasy.

Ďalšou príčinou, ktorá sa zase týka žien je zmena antikoncepčných tabletiek, ich prerušené užívanie alebo úplné vysadenie. Z liekov sa predpokladá aj užívanie niektorých antidepresív, antikoagulancií, cytostatík.

Vyvolať ho môžu ochorenia ako napríklad anémia z nedostatku železa, opakované horúčky, úrazy, operačné výkony, očkovanie, stres, alebo aj náhla strata hmotnosti pri onkologických ochoreniach a drastických diétach hlavne u mladých žien.

Rovnako tak TE spôsobuje nedostatok niektorých vitamínov, minerálnych látok či esenciálnych mastných kyselín. Hlavne sa jedná o železo, zinok, vitamíny B6 a B12, aminokyseliny L-lysínu.

POZOR! 
Železo treba užívať len v prípade jeho potvrdeného nedostatku lekárom. Ľudský organizmus ho vie spracovať iba určité množstvo. Nadmerný príjem železa môže byť pre ľudský organizmus toxický, vyvolať príznaky a poškodenia otravy železom a môže spôsobiť až smrť.

Mechanická alopécia

Mechanické vplyvy pôsobiace na vlasy a pokožku hlavy môžu takisto zapríčiniť nadmernú stratu vlasov. Vyskytujú sa u ľudí, ktorý pravidelne nosia na hlave nejakú pokrývku napríklad v práci. Ohrozený sú ľudia v zdravotníctve, potravinárstve, záchranných zložkách, robotníci (nosenie šatiek, prilby). U dievčat a mladých žien to spôsobuje ťah vlasov (účesy, tesné gumičky vo vlasoch).

Príčiny padania vlasov u mužov

Hlavným dôvodom padania vlasov u mužov je genetická predispozícia. Ak Váš otec alebo starý otec oplešivel v príliš mladom veku, tak sa máte na čo tešiť. S najväčšou pravdepodobnosťou sa to isté stane aj Vám. Naopak ak mali dlho krásne, zdravé a husté vlasy a začali im padať až v neskoršom veku, ako to už v starobe býva (senilná alopécia), tak sa nemusíte obávať.

Genetika je záľudná v tom, že s ňou veľa nenarobíme a u niektorých mužov jedinou možnosťou zostáva transplantácia vlasov.

V prípade, že aj napriek tomu vlasy strácate, po príčine treba pátrať niekde inde. U mužov a to už v okolo 30teho roku života (niekedy skôr) sa najčastejšie vyskytuje androgénna alopecia vplyvom mužských pohlavných hormónov - androgénov. Ide o citlivosť vlasových folikulov na androgény –  konkrétnejšie testosterón – jeho aktívna forma DHT (má vplyv na zvýšenú sexualitu, libido, agresivitu).

Jeho nadmerná tvorba a koncentrácia v organizme teda aj v pokožke hlavy ničí vlasové vačky a tým spôsobuje stratu vlasu. Zároveň atrofia folikulu bráni tvorbe nového vlasového vlákna čo má za následok, že vlas už nevyrastie.  

Navonok sa prejavuje ako lysiny alebo aj veľmi známe kúty. Ide o plešivosť začínajúcu v tvare písmena M na bokoch čela (frontálna časť), postupujúcu smerom dozadu. Postup a poradie v akom k strate vlasov dochádza je u každého muža ale aj ženy rovnaké.

U mužov existuje takzvaná Norwoodova stupnica, kde je schematicky zakreslená strata vlasov v poradí v akom nastupuje, prebieha a končí. Norwoodova stupnica má 7stupňov.

 1. stupeň - predstavuje zdravý stav vlasov bez známok nadmerného padania a alopécie
 2. stupeň - vlasová línia sa posúva smerom hore približne o 1 až 1,5 cm bez známok padania vlasov
 3. stupeň - v tejto fáze začínajú padať vlasy vo frontálnej (čelovej) časti známe aj ako ,,kúty". Ide vlastne o prvú fázu alebo začiatok ubúdania vlasov v oblasti čela s prechodom na temeno. Vlasy slabnú, sú redšie, jemnejšie a lámavejšie.
 4. stupeň - stupňuje sa vypadávanie vlasov v oblasti čela a temena. Plešaté oblasti sú výraznejšie ako pri prvom stupni. Oblasť čela a temena rozdeľuje časť, kde sa ešte nachádzajú vlasy.
 5. stupeň - plešatá časť sa aj naďalej zväčšuje. Ich ďalším padaním sa ešte vlasatá časť predeľujúca temeno a čelo vytráca a zostáva len plocha bez vlasov.
 6. stupeň - pôvodný tvar písmena M sa úplne vytratil. Na hlave je len súvislá plešina, ktorá sa stupňuje a vytrácajú sa aj vlasaté časti nad ušami. Tvar M sa mení na tvar konskej podkovy.
 7. stupeň - ide o pokročilý stupeň alopecie. Hlava je už takmer bez vlasov. vyskytujú sa už len na zadenej časti hlavy a mierne za ušami.

Najčastejšie príčiny u mužov:

 • genetická predispozícia
 • hormonálne vplyvy – androgény
 • pribúdajúci vek
 • dlhodobý stres (nedostatočné prekrvenie pokožky hlavy)
 • nedostatočná hygiena a zlá starostlivosť o vlasy a pokožku hlavy
 • pokrývky hlavy – ich pravidelné nosenie
 • zlá životospráva (nedostatok vitamínov, minerálov, aminokyselín, železa)
 • nedostatok tekutín - dehydratácia
 • nezdravý životný štýl
 • ochorenia ciev a nedostatočné prekrvenie organizmu
 • ochorenia štítnej žľazy
 • choroby obličiek
 • niektoré kožné ochorenia (psoriáza, seborea)
 • bakteriálne ochorenia kože
 • užívanie niektorých liekov (antidepresíva, antikoagulanciá, cytostatiká)
 • niektoré chemikálie
 • radiácia (alebo aj chemoterapia)
 • alkohol, fajčenie
 • úraz, operačný výkon

Príčiny padania vlasov u žien

Tak ako aj u mužov aj u žien zohráva kľúčovú úlohu genetika. Ide o faktor, ktorý nevieme ovplyvniť a či chceme alebo nie, genetické predispozície nám nadelili buď veľa alebo nič.

Vypadávanie vlasov u žien spôsobujú prednostne zmeny hladiny hormónov. Ženské vlasové folikuly sú na tieto hormonálne výkyvy obzvlášť citlivé. Na rozdiel od mužov, u žien sa prejavuje najčastejšie typ telogénne eflúvium.

Rizikové sú mladé ženy užívajúce antikoncepciu, pri jej zmenách a hlavne po jej vysadení dochádza k hormonálnym zvratom. Ohrozené sú hlavne dievčatá, ktoré ju nesprávne užívajú.

Nežné pohlavie sa im nevyhne ani počas gravidity, ktorá je najrizikovejšia čo sa týka straty vlasov. Postihuje asi polovicu tehotných. Počas tehotenstva sa nič prevratné neudeje, pretože zvýšená hormonálna koncentrácia nedovolí aby vlasy nadmerne padali. Zväčša sa vyskytuje pár mesiacov po pôrode keď hladiny klesajú a vracajú sa do normálneho stavu.

Pozitívom je, že sa nejedná o trvalý proces a následne spontánne ustupuje.

Podobne ako u mužov aj u žien sa vyskytuje androgénová alopécia. Smerodatná je hladina aktívnej formy hormónu DHT v tele. Čím je vyššia tým závažnejší stav môže vyvolať. Jeho zvýšené hodnoty spôsobuje nedostatok ženského pohlavného hormónu estradiolu, ktorý okrem iného tlmí tvorbu DHT.

Syntézu estradiolu zabezbečuje enzým nazývaný aromatáza. Jeho nedostatok znižuje tvorbu estradiolu a hodnoty DHT stúpajú.

Postupnosť nadmernej straty vlasov u žien je zakreslený  Ludwigovej stupnici. Poznáme dva typy straty vlasov u žien.

 1. typ - pri prvom type obvykle dochádza k celkovému difúznemu preriedeniu vlasov. Najviac je postihnutá vrchná časť hlavy v oblasti temena. Cez preriedenú časť možno vidieť pokožku hlavy. Vlasy slabnú, postupne sa stenčujú a následné namerne vypadávajú. Zvyšok vlasov zostáva bez akejkoľvek zmeny.
 2. typ - začína takisto na temene, kde sa vytvorí tenká línia bez vlasov tenkej bezvlasej línie v strede hlavy od čela až po záhlavie. Línia je na začiatku úzka a postupom času sa rozširuje. V konečnom dôsledku môžme pozorovať podobný stav ako pri prvom type a to alopeciu na temene hlavy cez ktorú presvitá pokožka hlavy.

Najčastejšie príčiny u žien:

 • genetická predispozícia
 • hormonálne vplyvy – estradiol/aromatáza
 • gravidita
 • antikoncepčné tabletky
 • pribúdajúci vek
 • dlhodobý stres (nedostatočné prekrvenie pokožky hlavy)
 • nedostatočná hygiena a zlá starostlivosť o vlasy a pokožku hlavy
 • pokrývky hlavy – ich pravidelné nosenie
 • zlá životospráva (nedostatok vitamínov, minerálov, aminokyselín, železa)
 • nedostatok tekutín - dehydratácia
 • nezdravý životný štýl
 • ochorenia ciev a nedostatočné prekrvenie organizmu
 • ochorenia štítnej žľazy
 • choroby obličiek
 • niektoré kožné ochorenia (psoriáza, seborea)
 • bakteriálne ochorenia kože
 • užívanie niektorých liekov (antidepresíva, antikoagulanciá, cytostatiká)
 • niektoré chemikálie
 • radiácia (alebo aj chemoterapia)
 • alkohol, fajčenie
 • úraz, operačný výkon

 

Zdroje

 • imunita.online - Príčiny, príznaky a liečba vypadávania vlasov

Otestujte sa

1. Ako sa nazýva lôžko, v ktorom sa nachádza vlas?

2. Čo zvláčňuje vlas?

3. Ako sa inak nazýva plešivosť?

4. Z koľkých fáz sa skaldá vlasový cyklus?

5. Ako sa nazýva aktívna fáza vlasového cyklu?

6. Koľko vlasov stratíme denne?

7. Aký typ plešivosti postihuje najčastejšie mužov?

8. Aký typ plešivosti postihuje najčastejšie ženy?

9. Čo je to senilná alopécia?

10. Môžu vyvolať padanie vlasov aj lieky?

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na všetkých 10 otázok :-) Excelentný výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 9 z 10 otázok. Skvelý výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 8 z 10 otázok. Výborný výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 7 z 10 otázok. Dobrý výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 6 z 10 otázok. Celkom dobrý výsledok.

Odpovedal/a ste správne na polovicu otázok. Priemerný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Odpovedal/a ste správne na 4 z 10 otázok. Nedostatočný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Odpovedal/a ste správne na 3 z 10 otázok. Nedostatočný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Získal/a ste iba 2 správne odpovede z 10. Nečítal/a ste pozorne. Zlý výsledok.

Máte iba jednu správnu odpoveď :-( Nečítal/a ste pozorne. Veľmi zlý výsledok.

Všetky Vaše odpovede boli bohužiaľ nesprávne :-( Nečítal/a ste pozorne. Máte ten najhorší výsledok.

Naposledy aktualizované 19.01.2022

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Bc. Lucia Sýkorová

Bc. Lucia Sýkorová

Zdravotnícky pracovník

Vyštudovala som Strednú zdravotnícku školu a UKF v odbore urgentná medicína. Od roku 2008 som pracovala 10 rokov v Záchrannej zdravotnej službe na pozícii zdravotnícky záchranár. Neodkladnej prednemocničnej starostlivosti a urgentným stavom sa venujem doteraz ako Operátor záchrannej zdravotnej služby na linke tiesňového volania 155

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 17. 5. 2022) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 17. 5. 2022)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 17. 5. 2022 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 17. 5. 2022

Každý deň tu nájdete aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete ku dňu 17. 5. 2022 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete ku dňu 17. 5. 2022

Prinášame vám vždy aktuálne informácie a správy súvisiace s koronavírusom vo svete.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 17. 5. 2022 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 17. 5. 2022

Prinášame vám vždy aktuálne informácie a dianie na Slovensku v súvislosti s koronavírusom.

Najkrajšie kúpele na Slovensku: Ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť? Najkrajšie kúpele na Slovensku: Ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť?

Kúpeľov je na Slovensku nepreberné množstvo. Dobrý oddych si môžete užívať vo veľkých mestách, menších mestečkách aj v horách. Túžba po tom najlepšom relaxe však vedie k otázke, ktoré...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.