späť na zoznam príznakov

Chodbičky v pokožke

Autor: Michal Hrebík

Choroby s príznakom "chodbičky v pokožke"

Chodbičky v pokožke sú v takmer všetkých prípadoch prejavom vážneho ochorenia kože a ide najmä o svrab, čo je vysoko nákazlivé infekčné ochorenie. V tomto prípade vytvára chodbičky v koži, asi centimeter dlhé, parazit zvaný zákožka svrabová, ktorý parazituje priamo v koži. Je to roztoč, ktorý žije vo vrchných vrstvách kože, kde si vŕta chodbičky a tie následne spôsobujú svrbenie, čo je charakteristický príznak pre tento druh infekčného ochorenia.

Tento roztoč postihuje ale nielen ľudí, ale veľakrát aj domáce zvieratá so srsťou, najmä psov. U ľudí sa vyskytujú samička aj samec tohto parazita, pričom samec je menej nebezpečný, keďže žije len na povrchu kože alebo v plytkých chodbičkách vo vrchných vrstvách. Samička sa však pomocou svojich malých klepietok zavŕtavá hlbšie do kože, kladie vajíčka a tým pádom sa roztoče ďalej rozmnožujú. Tieto roztoče sú citlivé na teplo a aktívne v noci, keď spí človek pod perinou.

Samotná chodbička je na povrchu kože zakončená svetlo červeným pupienkom alebo bodkou o veľkosti asi tak špendlíkovej hlavičky, prípadne o priemere pol centimetra. Práve tieto pupienky bývajú zdrojom svrbenia a nepríjemných pocitov a človek má potom prirodzenú reakciu vo forme škrabania sa, pričom niekedy môže tieto pupienky rozškrabať, čo spôsobuje bolesť na pokožke. Chodbičky samotné sú obvykle esovitého tvaru a bielošedej farby.

Ochorenie sa prenáša kontaktom s nakazeným pacientom a aj pri nízkej hygiene v kolektíve. Najčastejšie sa parazit vyskytuje v koži v oblasti medzi prstami na rukách, na zápästí, lakťoch, v oblasti podpažia, okolo bradaviek a pupku, ale aj na klenbe nôh a okolo genitálií. Prevenciou je nutnosť dbať na hygienu a čistotu a to nielen na pravidlá osobnej hygieny, ale tiež aj na čistotu v domácnosti a uzavretých priestoroch a treba tiež pravidelne meniť posteľnú bielizeň.

Svrab teda spôsobuje chodbičky v pokožke, ktoré sú zapríčinené roztočmi a nízkou hygienou. Kedysi bolo toto ochorenie častým najmä vo vojne, keďže išlo o ochorenie ľahko prenosné z človeka na človeka a zároveň malo výborné podmienky kvôli nedostatku hygieny. Dnes je to typické ochorenie zdravotníckeho personálu, ale vyskytuje sa napríklad aj vo väzniciach, azylových táboroch pre utečencov alebo v iných miestach, kde je nízka hygiena a veľká koncentrácia ľudí.

Liečba spočíva v likvidácii parazitov, zahojení kožných zranení a tiež v zavedení takých hygienických opatrení, ktoré zabránia opakovanému nakazeniu. Na liečbu tela sa používa masť, ktorá sa aplikuje trikrát denne. Po vyhubení parazitov sa môžu zahojiť a sceliť chodbičky v pokožke a postihnutý človek sa tak ochorenia zbaví a môže sa vrátiť do bežného života. V každom prípade pri výskyte tohto symptómu je potrebné hneď vyhľadať lekára.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Sú prejavy svrabu u detí rovnaké ako u dospelých? Ako sa lieči? Sú prejavy svrabu u detí rovnaké ako u dospelých? Ako sa lieči?

Svrab je zákerné parazitárne ochorenie vyvolané roztočom nazývaným zákožka svrabová. Postihuje kožu na rôznych miestach tela s istými rozdielmi medzi deťmi a dospelými jedincami....

Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia

Ochorenia, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom sa nazývajú sexuálne prenosné ochorenia (Sexually transmitted diseases - STDs). Prenos z osoby na osobu počas pohlavného styku, takto sa...

Naposledy aktualizované 01.12.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.