Hladký jazyk
Hladký jazyk vzniká v dôsledku atrofických a fyziologických zmien na jeho povrchu, najčastejšie ide o vyhladenie jazyka a jeho papúl. Môže ísť symptóm poruchy trávenia, metabolizmu, poškodenia nervového systému, ale napríklad aj o problémy krvného a srdcovo cievneho charakteru. Podobne ako ústna dutina, aj jazyk je zrkadlom zdravia človeka, pričom nielen zmeny farby, ale aj to, aký je jeho povrch, môžu...
Vyhladený povrch na jazyku môže znamenať napríklad aj zápalové ochorenie jazyka, nazývané aj glositída. Tento zápal sa vyskytuje napríklad pri rôznych problémoch s trávením alebo žalúdkom, prípadne aj v súbehu s inými infekčnými a zápalovými chorobami v organizme a len ojedinele ide o samostatné ochorenie. Práve pri glostitíde nastáva atrofia papúl a dôsledkom tejto atrofie je vznik atrofického jazyka, čiže jazyka s vyhladeným povrchom.
Symptómami na jazyku, ale aj na koži a sliznici sa prejavuje tiež choroba zvaná Lichen planus. Ide o ochorenie pri ktorom dochádza k vzniku vyrážok a iných viditeľných deformácii či už na pokožke alebo v ústnej dutine, podľa toho, aká forma ochorenia u postihnutého jedinca prepukne. V prípade retikulárnej formy orálneho Lichen planus je možné pozorovať mal papuly, čiže zdvihnuté oblasti, práve na jazyku, ale tiež napríklad aj na ďasnách, podnebí alebo perách.
Na povrchu jazyka sa počas celého dňa ale zhromažďujú aj rôzne látky, ktoré odzrkadľujú stav tráviacej sústavy. Hladký a červený jazyk zároveň znamená nedostatok vitamínu B12 alebo nedostatok železa v organizme, ak je lesklý a bledočervený, ide o príznak infekčného ochorenia v organizme. V prípade zmenšenia papúl na jazyku môže ísť aj o symptóm rakoviny žalúdka, akútneho zápalu v črevách. Hladký ale pritom vizuálne oškriabaný jazyk je príznak Biermerovho syndrómu.
Ten je spôsobený nedostatkom vitamínov skupiny B a môže sa prejavovať aj poruchami imunity. Z nedostatku vitamínu B12 môže vzniknúť aj anémia, inak nazývaná chudokrvnosť. Je to ochorenie červených krviniek, pričom v krvnom obehu sa zníži obsah hemoglobínu, čo je červené krvné farbivo, na ktoré sa viaže kyslík. V súvislosti s anémiou sa hovorí aj o znížení počtu červených krviniek a to sa tiež prejavuje na jazyku, ktorý má hladký povrch.
Okrem problémov s trávením sa môžu hladkým a atrofickým jazykom prejavovať aj ochorenia endokrinného systému. Pokiaľ napríklad štítna žľaza produkuje veľké množstvo hormónu alebo naopak nedostatok hormónov pre organizmus, prejaví sa to okrem iného aj na jazyku jeho vyhladeným povrchom. Pri nedostatku produkcie hormónu môže ísť aj o zväčšenie jazyka. Celkovo by mal byť hladký jazyk spolu s ďalšími príznakmi dôvodom na odborné lekárske vyšetrenie.
Choroby s príznakom "Hladký jazyk"
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →