späť na zoznam príznakov

Hrčka v prsníku - čo môže značiť ak je zdurená či bolestivá?

Autor: Michal Hrebík
Hrčka v prsníku - čo môže značiť ak je zdurená či bolestivá?
Zdroj foto: Getty images

Hrčka v prsníku môže aj nemusí byť symptómom pre niektoré z vážnejších ochorení, ktoré postihujú ženy a nie je pravidlom, že sa musí vždy jednať len o rakovinu. Samozrejme, pokiaľ nie je žiaden predošlí externý faktor, ktorý by mohol hrčku zapríčiniť, je lepšie sa obrátiť rovno na gynekológa a dať si spraviť odbornú lekársku prehliadku. Niekedy však takáto hrčka môže byť spôsobená len dočasným zdurením niektorej žľazy, napríklad mliekovodu pri dojčení.


Mäkká a tuková hrčka

Veľakrát môže byť hrčka alebo guľka v prsníku len nevinná a nevýznamná cysta, ktorá je nezhubného charakteru a mohla sa vytvoriť napríklad zo svalového tkaniva vplyvom nejakej degeneratívnej zmeny, pričom v tomto prípade sa nejedná o závažné ochorenie a odstránenie takejto cysty je bežnou chirurgickou záležitosťou s minimálnym rizikom komplikácií. Pomocou mamografie, ultrazvuku a histologickým vyšetrením biopsiou sa určí typ tejto cysty.

Okrem toho môže hrčka znamenať napríklad aj zdurenie alebo zápal prsnej žľazy na postihnutom prsníku. Ide o mliečnu žľazu, ktorá sa vyvíja len u žien a za jej rast môže ženský hormón estrogén a neskôr progesterón. Počas tehotenstva sa prsia zväčšujú a vďaka hormónu prolaktínu sa začína v žľazách tvoriť mlieko. Tieto žľazy sa ale môžu zapáliť, čím vzniká mastitída, prípadne môžu nastať rôzne degeneratívne zmeny a vytvoria sa tukové alebo krvácavé nekrózy.

Počas kojenia za to môže aj zápal

V súvislosti s tehotenstvom, dojčením a odstavením dieťaťa od materského mlieka vzniká puerperálny zápal prsnej žľazy, ktorý je vyvolaný baktériou zlatého stafylokoka. Okrem toho môže vzniknúť aj nepuerperálna mastitída, ktorá vzniká zablokovaním mliekovodov a upchatím epitelu. Pri mastitíde je prítomný opuch, začervenanie a môže vzniknúť v žľaziach aj hrčka v prsníku, ktorá je bolestivá. Liečbou je obvykle nasadenie antibiotík na niekoľko dní, pokiaľ problém ustúpi.

V prípade zápalu sa vyskytuje hrčka na prsníku typicky pri bradavke. Väčším problémom je fribrocystická mastopatia. Toto ochorenie vzniká v dôsledku zmenenej štruktúry mliečnej žľazy a to vplyvom pohlavných hormónov. U mladších žien je ale pomerne vzácne, viac sa vyskytuje vo veku nad 40 rokov. Pokiaľ príde k vážnejšiemu upchatiu mliečnej žľazy a antibiotická liečba nezaberá, riešením už je potom len chirurgický zákrok, počas ktorého príde k odstráneniu hrčky.

Bolestivá a tvrdá hrčka môže znamenať karcinóm

Dojčenie
U bábätiek môže dojčenie spôsobiť opuch v prsníku

Toho, čo sa ženy najviac obávajú, ak si nájdu v prsníku hrčku, je ale rakovina prsníka. Ide o zhubný nádor v prsníku, ktorý patrí medzi najčastejšie zhubné nádory žien. Veľmi častá je rakovina prsníka u žien vo veku nad 45 rokov, pričom táto skupina sa považuje za rizikovú a pravidelne každé dva roky absolvuje mamografické vyšetrenie a prehliadky. V prípade rakoviny najčastejšie vzniká nebolestivá hrčka v prsníku, ktorá sa vyskytuje u 3/4 prípadov.

Okrem toho možno pozorovať aj zvýšenú bolesť prsníka vo všeobecnosti, jeho zväčšenie, prípadne rôzne povrchové zmeny ako je šupinatenie bradavky. Liečba závisí od konkrétneho typu karcinómu v prsníku, ale základom je chirurgické odstránenie a prípadne aj chemoterapia. V každom prípade je lepšie už pri prvom objavení hrčky zájsť na vyšetrenie k lekárovi, pretože ak ide o rakovinu, čím skôr sa odhalí, tým je lepšia prognóza vyliečenia.

Môže sa vyskytovať aj u detí či bábätka?

U malých detí, bez ohľadu na pohlavie, prichádza k rastu celého tela a teda aj prsníkov. Prsia sa skladajú z prsných žliaz, ktorých je v každom prsníku 15 až 20 a sú od seba oddelené. U najmenších bábätiek dochádza počas ich dojčenia k zväčšovaniu týchto prsných žliaz, čo môže mať dva efekty. Prvým je zväčšenie prsníkov, druhým môže byť v prípade nejakej deformácie alebo defektu mliečnych žliaz vytvorenie hrčky. Typické je opuchnutie v prvých týždňoch po narodení.

Samozrejme, nemusí to byť jediná príčina. Pokiaľ už napríklad dieťa nekojíte a aj tak sa u neho vyskytne problém s výskytom útvarov v oblasti pŕs, treba pátrať ďalej. Môže byť za tým nejaká endokrinologická príčina, čo si vyžaduje ultrazvukové vyšetrenie, odbery a odborné zhodnotenie stavu. U detí sa môže objaviť aj ateróm, čo je už mäkšia tuková hrčka spôsobená upchatím kožnej mazovej žľazy. Samozrejme, riešenie výskytu hrčky treba prispôsobiť vždy aj iným sprievodným prejavom.

Karcinóm prsníka
Hrčka v prsníku počas menštruácie neznamená vždy karcinóm

Hrčka v prsníku pred menštruáciou

Počas menštruácie prichádza v tele ženy k radikálnym hormonálnym a iným zmenám, čo môže mať vplyv aj na výskyt rôznych guliek alebo hrčiek na prsníku. Tesne pred menštruáciou sa môžu hrčky objaviť, no ako náhle menštruácia skončí, hrčka zmizne s ňou. Ide o zmenu funkčného charakteru, ktorá môže nastať buď len v jednom prsníku, alebo v oboch súčasne, čo je individuálne. Objaviť sa môžu tak pred obdobím prechodu, ako aj počas neho, avšak u mladších žien sú skôr výnimočnejšie.

Ako rozoznať takúto hrčku napríklad od karcinómu?

  • ide o pohyblivú hrčku guľatého tvaru
  • na rozdiel od nádoru, pri ktorom dochádza k fixácii na okolie, čiže nie je možné s ním pri pohmate manipulovať, je takáto hrčka presúvateľná voľne pod kožou
  • najčastejšie sa vyskytuje aj bolesť v prsníku, ale len pred menštruáciou a po nej pominie, čo je rozdiel napríklad od nádoru, u ktorého je bolestivosť permanentná

Ekzém, hormóny a úrazy

Za problémy s prsníkmi nemôžu vždy len vážne choroby. Ak sa vyskytuje napríklad začervenanie a svrbenie, ktoré je nasledované šupinkami a chrastami, môže ísť napríklad o podráždenie pokožky nevhodným pracím práškom. O niečo vážnejšie je, ak ide o ekzém, ale aj ten sa dá liečiť bez väčších ťažkostí. Pokiaľ však ekzém trvá príliš dlho a vyskytujú sa aj nejaké iné príznaky, môže ísť o Pagetovu chorobu. V tomto prípade však už je potrebné čo najskôr začať odbornú liečbu.

Nasledujúca infografika ukazuje, ktoré sú najčastejšie zhubné ale najmä nezhubné ochorenia prsníkov:

Čo znamenajú hrčky v prsiach

Zvážiť treba napríklad aj úraz, napríklad ťahom či tlakom v oblasti hrudníka. V takomto prípade ale prípadné symptómy pominú pomerne krátko. Niekedy môže byť hrčka spôsobená napríklad hromadením vody v tele v dôsledku hormonálnych zmien. Najmä u žien počas prechodu dochádza k významným zmenám, čo spôsobuje problémy s vylučovaním tekutín z tela. Podobné prípady boli v minulosti spojené aj so staršími formami hormonálnej antikoncepcie, čo sa dnes už príliš nevyskytuje.

Ako rozoznať rakovina prsníka

Ako rozoznať rakovina prsníka

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Hrčka v prsníku - čo môže značiť ak je zdurená či bolestivá? patri medzi príznaky Pohlavnej sústavy
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ženské onkologické ochorenia Ženské onkologické ochorenia

Onkologické ochorenia sú pomerne častou a vždy závažnou diagnózou. Verejnosť sa na ne pozerá s veľkým rešpektom. Väčšina nádorov postihuje obe pohlavia, no sú aj také, ktoré sa...

Je nádor a rakovina to isté? Je nádor a rakovina to isté?

Boli ste u lekára a povedal Vám, že máte nádor alebo tumor? Neprepadajte hneď panike, nemusí ísť bezpodmienečne o rakovinu. Rakovina (cancer) sa síce zaraďuje medzi nádory ale nie...

Naposledy aktualizované 06.07.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.