späť na zoznam príznakov

Bolesť prsníka

Autor: Michal Hrebík
Bolesť prsníka
Zdroj foto: Getty images

Bolesť prsníka môže byť rôzneho druhu. Buď ide o bolesť na pohmat, prípadne o bolestivosť pri dojčení, ale môže ísť aj o dlhodobejšie pobolievanie vo vnútri prsníka, kedy je reálny predpoklad na závažnejšie ochorenie. Pokiaľ nie je možné určiť príčinu bolesti napríklad podľa iných príznakov alebo nie sú prítomné žiadne externé faktory, ktoré by ju mohli spôsobiť, je lepšie sa obrátiť na lekára a vyhľadať odborné vyšetrenie pre určenie diagnózy, keďže môže ísť aj o vážnejší syndróm.


Choroby s príznakom "bolesti prsníka"

Byliny používané na bolesť prsníka

Bolesť prsníkov pri kojení

Pokiaľ ide o bolesť priamo pri kojení, je veľakrát spôsobená nadbytočnou produkciou mlieka v prsných žľazách a mliekovodoch, pričom ak sa mliekovod nadbytočným mliekom upchá, môže dôjsť k trvalejšej bolesti prsníka. Obvykle do 48 hodín sa ale mlieko vstrebe a tak bolesť ustúpi. Rovnako za bolestivosť počas dojčenia môžu aj citlivejšie bradavky prsníka, čiže bolesť v tomto prípade je len dočasná a nejedná sa o vážnejšie ochorenie alebo problém, ktorý by bolo treba liečiť.

Niekedy môže byť za pichľavou bolesťou počas dojčenia a uvoľňovania mlieka aj stiahnutie mliekovodov, ale aj v tomto prípade platí, že ide iba o bolesť na začiatku procesu, kým si telo a prsníky zvyknú na samotné dojčenie. Ak však nemá žena správnu techniku dojčenia, môže sa okrem bolesti prsníkov a bradaviek vyskytovať napríklad aj ich praskanie. V tomto prípade si treba dať pozor na správnu polohu dieťaťa, správne prisatie na prsník a vystihnutie správneho momentu na ukončenie kojenia.

Pozor na zápal prsnej žľazy

Horšia je ale situácia, ak príde k zápalu prsnej žľazy, ktorý sa odborne nazýva mastitída. Môže ísť buď o puerperálnu alebo nepuerperálnu mastitídu. Puerpálna mastitída vzniká v súvislosti s kojením a odstavením dieťaťa od materského mlieka, pričom v tomto prípade ochorenie vyvoláva baktéria zlatého stafylokoka alebo streptokoka. Prejavuje sa bolestivosť prsníka, niekedy aj jeho začervenanie a opuchnutie, dokonca sa môže vytvoriť na prsníku aj absces.

V tomto prípade pomôže liečba pravideným znovu dojčením dieťaťa, prípadne antibiotická liečba proti samotnému zápalu. Nepuerperálna mastitída je vyvolaná či už upchatím alebo infekciou mliekovodou, prípadne vytvorením mikroskopického granulomatózneho zápalu. Nastane opuch postihnutého miesta na prsníku, postihnuté miesto bolí a sú prítomné aj ďalšie príznaky. Liečba prebieha antibiotikami, prípadne ak tie nie sú účinné, je nutné chirurgické odstránenie žľazy.

Rakovina prsníka
Za bolesťou prsníka môže byť v najvážnejšom prípade aj rakovina

Cysty a nádory

Veľakrát však môže za bolesťou prsníka byť aj omnoho vážnejšie ochorenie, ktoré vôbec nesúvisí či už s dojčením, tehotenstvom alebo nemá žiadnu zjavnú príčinu v súvislosti s funkciou prsníkov. Môže ísť o zhubné a nezhubné nádory a cysty v prsníku, najmä ak je možné nahmatať zdurenú uzlinu alebo hrčku v podpaží v blízkosti prsníka. Vo väčšine prípadov, skoro v 90 percentách, ide len o neškodnú menšiu cystu, ale sú aj prípady, kedy môže ísť aj o rakovinu prsníka.

Rakovina prsníka sa prejavuje ale nielen hrčkou alebo bolesťou v prsníku, ale napríklad aj šupinatením bradavky, výtokom z prsnej bradavky a fyziologickými zmenami, čiže buď zmenšením alebo zväčšením prsníka. Drvivá väčšina postihnutých žien je vo veku nad 45 rokov, čiže ide o rizikovú skupinu. V každom prípade, ak je bolestivosť pŕs doprevádzaná aj týmito príznakmi, je nevyhnutné okamžite absolvovať vyšetrenie a diagnostikovať problém, nakoľko od toho závisí úspešnosť liečby.

Môže to ísť aj od chrbtice

Bolest prsníka z chrbtice nie je taktiež žiadna výnimočná situácia. Ide v podstate o prenesenú bolesť, najmä cez medzrirebrové svaly, pričom v tomto prípade je najčastejšia bolesť len jedného prsníka a je jedno či ľavého alebo pravého. Nie vždy je možné dosť dobre rozoznať, že ide o prenesenú bolesť, ale ak sa to podarí, musí byť súčasťou diagnostiky aj zisťovanie, či nejde o nejaké ochorenie spojené s chrbticou ako takou, prípadne s oblasťou svalov a väzív, ktorých bolesť mžôe vyžarovať na hrudník.

Rovnako môže byť za problémom krčná chrbtica, najmä stuhnutie svalstva v tejto oblasti. Dôležité je vedieť, či bolesť vzniká aj bez nejakého predošlého podnetu, napríkald či sa vyskytuje na dotyk alebo bez neho. Niekedy sa môže táto bolesť preniesť aj do okolia, napríklad je možné cítiť jemné pichanie pod pazuchou. Vždy je však potrebné vykonať vyšetrenia, najmä ultrazvukové vyšetrenie, ktoré môže zistiť, či ide o cystu, alebo napríklad aj nádor nachádzajúci sa na chrbtici.

Predmenštruačný syndróm
Ženy môžu tlak a bolesti v prsníkoch pociťovať aj pred menštruáciou

Pred menštruáciou aj v menopauze

Veľmi často sa ženy stretávajú s bolesťami prsníkov počas menopauzy, najmä ak ide o tzv. klimakterický syndróm. Ten je typický viacerými príznakmi, napríklad návalmi tepla, bolesťami hlavy, nespavosťou alebo zvýšením telesnej hmotnosti. Vyskytnúť sa môže aj zvýšená citlivosť a bolestivosť prsníkov a tiež mastodýnia, nastupujú aj atrofické zmeny prsnej žľazy. Niektoré ženy môžu pocitoťvať bolesti prsníkov aj pri ovulácii a dokonca tiež aj počas menštruácie alebo tesne pred ňou.

Čo sa týka menštruácie, tu je bolestivosť súčasťou predmenštruačného syndrómu:

  • tomuto syndrómu sa v skratke hovorí aj PMS a nastáva v dôsledku zmeny v hladine hormónov pred samotnou menštruáciou
  • prsníky sú bolestivé a viac citlivé na dotyk
  • zvyčajne ženy postihnuté týmto syndrómom musia riešiť problém hormonálnou antikoncepciou, pretože ide o trvalý stav
  • krátkodobo môžu pomôcť aj lieky obsahujúce paracetamol alebo lieky proti bolesti

Ďalšie stavy spojené s týmto príznakom

Okrem toho, že prsia môžu byť bolestivé pred menštruáciou, je aj niekoľko ďalších stavov, ktoré sa môžu prejavovať veľmi podobne. Niekedy môže byť za zvýšenou citlivosťou a bolestivosťou napríklad aj chronický stres, nadmerné užívanie kofeínu, uzlíky v prsnej žľaze zvané mastopatia, prípadne niektoré lokálne zápaly. Ak sa okrem bolesti objaví aj malá, okrúhla a pohyblivá hrčka, ide najčastejšie o príznaky fibroadenómu, čo je nezhubný nádor vyskytujúci sa v čase hormonálnych zmien.

Niektoré bolesti závisia na cykle, iné nie. Takáto bolesť sa nazýva mastodýnia a tu je jej rozdelenie:

MastodýniaNajčastejšie sa vyskytuje mastodýnia súvisiaca s cyklom spolu s mastopatiou, pri forme, ktorá nie je závislá na chrbte môže ísť o súvis s krčnou chrbticou alebo aj zápalom pohrudnice. Okrem toho sa veľmi zriedkavo môže bolesťou prsníkov prejavovať aj Pagetova choroba, prípadne ekzém - oboje sa prejavuje začervenaním a svrbením bradaviek a ich neskorším šupinatením. V každom prípade, väčšina ochorení s týmto symptómom je veľmi dobre liečiteľná, ale nutná je skorá diagnostika.

Informácie o rakovine prsníka, chorobe, pre ktorú je bolesť prsníka typickým príznakom

Informácie o rakovine prsníka, chorobe, pre ktorú je bolesť prsníka typickým príznakom

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Prvé príznaky tehotenstva. Ako ich rozpoznať? Prvé príznaky tehotenstva. Ako ich rozpoznať?

Či už sa o bábätko pokúšate, alebo nie, je dobré poznať aké sú prvé príznaky tehotenstva. Tie často nastanú ešte pred pozitívnym tehotenským testom.

Ako funguje ovulačný test, kedy sa testovať, čo potvrdzuje pozitivita? Ako funguje ovulačný test, kedy sa testovať, čo potvrdzuje pozitivita?

Ovulačné testy sa stávajú čoraz obľúbenejšou pomôckou pre ženy a páry, ktoré sa snažia o splodenie potomka. Na základe hladiny luteinizačného hormónu spoľahlivo detekujú ovuláciu, a...

Ovulácia, výpočet plodných a neplodných dní. Ako plánovať tehotenstvo? Ovulácia, výpočet plodných a neplodných dní. Ako plánovať tehotenstvo?

Ovulácia nastupuje pravidelne každý mesiac, rovnako ako menštruácia. U niektorých žien prebehne bez toho aby na seba upozornila, u iných sú prítomné mierne prejavy. Dôležitosť...

Ženské onkologické ochorenia Ženské onkologické ochorenia

Onkologické ochorenia sú pomerne častou a vždy závažnou diagnózou. Verejnosť sa na ne pozerá s veľkým rešpektom. Väčšina nádorov postihuje obe pohlavia, no sú aj také, ktoré sa...

Naposledy aktualizované 10.09.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.