späť na zoznam príznakov

Kývanie zubov

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Kývanie zubov
Zdroj foto: Getty images

Mliečne zuby sa u detí uvoľňujú prirodzene, aby ich mohli nahradiť dospelé, trvalé zuby. Avšak, u dospelého je to jav, ktorý značí ochorenie. A zanedbanie môže znamenať vážne komplikácie.


Choroby s príznakom "kývania zubov"

Kývanie zubov môže byť spôsobené buď ochorenímzápalom konkrétneho zubu, alebo ochorením postihujúcim aj závesný aparát zubu prípadne celé ďasno. Veľmi často ide o príznak zápalového alebo infekčného ochoreniaústnej dutine.

V tom prípade je treba vyhľadať odborné lekárske ošetrenie u stomatológa. Ten vie určiť príčinu kývania. Samozrejme, je treba ešte pred samotnou návštevou vylúčiť vplyvy a príčiny externé, ktoré nemajú súvis s ústnou dutinou.

V detskom veku

Dieťa má mliečny, detský zub, vypadnutý prvý zub, úsmev
Výmena mliečnych zubov v detstve je prirodzený jav

U detí je kývanie zubov napríklad spôsobené prirodzeným nahrádzaním mliečnych zubov trvalým chrupom. Pričom mliečne zuby sa zvyknú kývať a neskôr vypadávať, ako prvé sa zvyknú kývať predné zuby. Dieťaťu začnú potom rásť nové zuby, ktoré sú už trvalou súčasťou chrupu.

U dospelých

U dospelých môže byť kývanie zubu spojené napríklad so zubným kazom, ktorý sa rozšíril aj do koreňa a mohol spôsobiť ojedinelý zápal. Ktorý sa nerozšíril na ďalšie zuby a vplyvom zápalu sa začal zub kývať.

Takto nestabilné lôžko môže nastať v prípade komplikácií po oprave zubu. Ale aj vtedy, ak človek ignoruje príznaky zubného kazu. Ten sa následne rozšíri až do koreňa k zubu, a to do jeho závesného aparátu.

Zápal ďasna ako príčina

Pokiaľ je ale kývanie zubov rozšírené na viacero zubov v rámci ústnej dutiny, je tu už podozrenie na zápalový proces v ďasne. Veľmi rozšírený je zápal ďasna, rozdeľuje sa na:

 • gingivitídu
 • parodontitídu
 • paradentózu
 • atrofiu paradontu, najzávažnejší stav

Gingivitída

Ďasno, teda gingiva, je súčasťou závesného aparátu zubu. Obklopuje zuby. Pri zápale ďasna, odborne gingivitíde, sú prítomné príznaky:

 • opuch, zdurenie ďasna a zmena jeho tvaru
 • bolesť
 • začervenanie
 • krvácanie
 • niekedy aj tvorenie hnisu, mokvanie
 • v niektorých prípadoch môže stúpať telesná teplota
  Žena si umýva zuby
  Dôležitá je pravidelná a správna hygiena

Veľmi často sa prejavuje kývanie zubov pri zápale ďasna, ktorý je spôsobený vznikom zubného povlaku. Ten vzniká v dôsledku nedostatočnej alebo nesprávnej dentálnej hygieny.

Zubný povlak je tvorený aj baktériami, ktoré sa môžu dostať do zubu a ďasna a vyvolať zápal, bolesť, a samozrejme, aj kývanie zubu. Taktiež sa môže infekcia rozšíriť aj do iných zubov v okolí a práve preto je potrebné v tomto prípade vyhľadať čo najskôr stomatológa, ktorý môže chrup vyšetriť a ošetriť.

Parodontitída

Zápal závesného aparátu zubu sa nazýva parodontitída. A ide o zápal, ktorý je umiestnený v oblasti ďasna, kde prilieha tesne k zubu. Pričom, veľakrát má tento zápal tendenciu šíriť sa aj priamo ku koreňu zubu.

To vyvolá oslabenie stability, ústup ďasna, a to môže spôsobiť aj kývanie daného zubu. Dochádza k postupnému zničeniu závesného aparátu, vzniku patologického chobotu, obnažovaniu zubných krčkov. Postupne, ak sa stav nerieši, k uvoľneniu zubu.

Paradentóza

Paradentóza nadväzuje tiež na podobný prípad. Pretože aj tento stav je ochorením závesného aparátu zubu. Avšak, tu nedochádza k zápalovému šíreniu, hoci tiež je stabilita narušovaná, čo má za následok kývanie zubov.

Pri paradentóze je charakteristické aj krvácanie ďasna, a to najmä pri čistení zubov. Pri paradentóze môže dôjsť k rýchlemu rozšíreniu aj na ostatné zuby. A práve preto je potrebné, v prípade podozrenia na túto chorobu, čo najskôr začať odbornú liečbu u stomatológa.

Grafika porovnáva zdravé ďasno s ďasnom pri zápale a paradentóze
Porovnanie normálneho a chorobného stavu ďasna

Atrofia parodontu

Prirodzene k nej dochádza v starobe, a to zväčša po 60. roku života. Je nezápalová a na všetkých zuboch pomerne rovnaká. Nastáva pri nej úbytok tkaniva závesného aparátu a aj tkaniva v čelusti a úbytok cementu.

Pri stareckom type nie je liečba významná. Ale ak sa vyskytne skôr a pridružia sa k nej aj iné ťažkosti, je potrebné odborné vyšetrenie. Samozrejme, aj liečba, ktorú navrhuje stomatológ.

Infografika znázorňuje hlavné príčiny kývania zubov
Zhrnutie hlavných príčin kývania zubov

Video a informácie o príčine ťažkostí so zubami

Video a informácie o príčine ťažkostí so zubami

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako na zdravé zuby a prečo je zubný kaz nebezpečný? Ako na zdravé zuby a prečo je zubný kaz nebezpečný?

Zuby sú dôležitou súčasťou tráviacej sústavy. U človeka sa prispôsobili spôsobu získavania potravy a k metóde jej spracovania. Potrava sa prvotne spracuje v ústnej dutine a následne môže...

Ako zvoliť vhodnú zubnú kefku a prečo je správna voľba dôležitá? Ako zvoliť vhodnú zubnú kefku a prečo je správna voľba dôležitá?

Ústna, a teda dentálna hygiena, pravidelné a správne čistenie zubov, zdravé zuby a pre mnohých aj krásny úsmev. Tieto slová spájajú jednu tému. Do tejto kategórie spadá aj zubná kefka....

Fajčenie a jeho dopad na zdravie. Kde to všetko začalo? Fajčenie a jeho dopad na zdravie. Kde to všetko začalo?

Fajčenie predstavuje celosvetový problém , ktorý pripraví o život jednu miliardu ľudí ročne. Napriek tomuto faktu, počet fajčiarov stúpa . Kde sa tu cigarety vzali, ako je možné, že...

Cukor, ako náš najsladší nepriateľ? Cukor, ako náš najsladší nepriateľ?

Má vysokú energetickú hodnotu a žiadne vitamíny . Napriek tomu, že sa o jeho škodlivosti vie už celé roky, stále sú ho plné regály. Nachádza sa v cukrovinkách, sladených nápojoch,...

Naposledy aktualizované 22.01.2018


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.