späť na zoznam príznakov

Kývanie zubov

Kývanie zubov

Mliečne zuby sa u detí uvoľňujú prirodzene, aby ich mohli nahradiť dospelé, trvalé zuby. Avšak, u dospelého je to jav, ktorý značí ochorenie. A zanedbanie môže znamenať vážne komplikácie.


Choroby s príznakom "kývania zubov"

Kývanie zubov môže byť spôsobené buď ochorenímzápalom konkrétneho zubu, alebo ochorením postihujúcim aj závesný aparát zubu prípadne celé ďasno. Veľmi často ide o príznak zápalového alebo infekčného ochoreniaústnej dutine.

V tom prípade je treba vyhľadať odborné lekárske ošetrenie u stomatológa. Ten vie určiť príčinu kývania. Samozrejme, je treba ešte pred samotnou návštevou vylúčiť vplyvy a príčiny externé, ktoré nemajú súvis s ústnou dutinou.

V detskom veku

Dieťa má mliečny, detský zub, vypadnutý prvý zub, úsmev
Výmena mliečnych zubov v detstve je prirodzený jav

U detí je kývanie zubov napríklad spôsobené prirodzeným nahrádzaním mliečnych zubov trvalým chrupom. Pričom mliečne zuby sa zvyknú kývať a neskôr vypadávať, ako prvé sa zvyknú kývať predné zuby. Dieťaťu začnú potom rásť nové zuby, ktoré sú už trvalou súčasťou chrupu.

U dospelých

U dospelých môže byť kývanie zubu spojené napríklad so zubným kazom, ktorý sa rozšíril aj do koreňa a mohol spôsobiť ojedinelý zápal. Ktorý sa nerozšíril na ďalšie zuby a vplyvom zápalu sa začal zub kývať.

Takto nestabilné lôžko môže nastať v prípade komplikácií po oprave zubu. Ale aj vtedy, ak človek ignoruje príznaky zubného kazu. Ten sa následne rozšíri až do koreňa k zubu, a to do jeho závesného aparátu.

Zápal ďasna ako príčina

Pokiaľ je ale kývanie zubov rozšírené na viacero zubov v rámci ústnej dutiny, je tu už podozrenie na zápalový proces v ďasne. Veľmi rozšírený je zápal ďasna, rozdeľuje sa na:

 • gingivitídu
 • parodontitídu
 • paradentózu
 • atrofiu paradontu, najzávažnejší stav

Gingivitída

Ďasno, teda gingiva, je súčasťou závesného aparátu zubu. Obklopuje zuby. Pri zápale ďasna, odborne gingivitíde, sú prítomné príznaky:

 • opuch, zdurenie ďasna a zmena jeho tvaru
 • bolesť
 • začervenanie
 • krvácanie
 • niekedy aj tvorenie hnisu, mokvanie
 • v niektorých prípadoch môže stúpať telesná teplota
  Žena si umýva zuby
  Dôležitá je pravidelná a správna hygiena

Veľmi často sa prejavuje kývanie zubov pri zápale ďasna, ktorý je spôsobený vznikom zubného povlaku. Ten vzniká v dôsledku nedostatočnej alebo nesprávnej dentálnej hygieny.

Zubný povlak je tvorený aj baktériami, ktoré sa môžu dostať do zubu a ďasna a vyvolať zápal, bolesť, a samozrejme, aj kývanie zubu. Taktiež sa môže infekcia rozšíriť aj do iných zubov v okolí a práve preto je potrebné v tomto prípade vyhľadať čo najskôr stomatológa, ktorý môže chrup vyšetriť a ošetriť.

Parodontitída

Zápal závesného aparátu zubu sa nazýva parodontitída. A ide o zápal, ktorý je umiestnený v oblasti ďasna, kde prilieha tesne k zubu. Pričom, veľakrát má tento zápal tendenciu šíriť sa aj priamo ku koreňu zubu.

To vyvolá oslabenie stability, ústup ďasna, a to môže spôsobiť aj kývanie daného zubu. Dochádza k postupnému zničeniu závesného aparátu, vzniku patologického chobotu, obnažovaniu zubných krčkov. Postupne, ak sa stav nerieši, k uvoľneniu zubu.

Paradentóza

Paradentóza nadväzuje tiež na podobný prípad. Pretože aj tento stav je ochorením závesného aparátu zubu. Avšak, tu nedochádza k zápalovému šíreniu, hoci tiež je stabilita narušovaná, čo má za následok kývanie zubov.

Pri paradentóze je charakteristické aj krvácanie ďasna, a to najmä pri čistení zubov. Pri paradentóze môže dôjsť k rýchlemu rozšíreniu aj na ostatné zuby. A práve preto je potrebné, v prípade podozrenia na túto chorobu, čo najskôr začať odbornú liečbu u stomatológa.

Grafika porovnáva zdravé ďasno s ďasnom pri zápale a paradentóze
Porovnanie normálneho a chorobného stavu ďasna

Atrofia parodontu

Prirodzene k nej dochádza v starobe, a to zväčša po 60. roku života. Je nezápalová a na všetkých zuboch pomerne rovnaká. Nastáva pri nej úbytok tkaniva závesného aparátu a aj tkaniva v čelusti a úbytok cementu.

Pri stareckom type nie je liečba významná. Ale ak sa vyskytne skôr a pridružia sa k nej aj iné ťažkosti, je potrebné odborné vyšetrenie. Samozrejme, aj liečba, ktorú navrhuje stomatológ.

Infografika znázorňuje hlavné príčiny kývania zubov
Zhrnutie hlavných príčin kývania zubov

Video a informácie o príčine ťažkostí so zubami

Video a informácie o príčine ťažkostí so zubami

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Bc. Lukáš Tóth

Bc. Lukáš Tóth

Redaktor

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Fajčenie a jeho dopad na zdravie. Kde to všetko začalo? Fajčenie a jeho dopad na zdravie. Kde to všetko začalo?

Fajčenie predstavuje celosvetový problém , ktorý pripraví o život jednu miliardu ľudí ročne. Napriek tomuto faktu, počet fajčiarov stúpa . Kde sa tu cigarety vzali, ako je možné, že...

Cukor, náš najsladší nepriateľ Cukor, náš najsladší nepriateľ

Má vysokú energetickú hodnotu a žiadne vitamíny . Napriek tomu, že sa o jeho škodlivosti vie už celé roky, stále sú ho plné regály. Nachádza sa v cukrovinkách, sladených nápojoch,...

Ako vyberať zubnú kefku Ako vyberať zubnú kefku

Ústna, a teda dentálna hygiena, pravidelné a správne čistenie zubov, zdravé zuby a pre mnohých aj krásny úsmev. Tieto slová spájajú jednu tému. Do tejto kategórie spadá aj zubná kefka....

Ako na zdravé zuby Ako na zdravé zuby

Zuby sú dôležitou súčasťou tráviacej sústavy. U človeka sa prispôsobili spôsobu získavania potravy a k metóde jej spracovania. Potrava sa prvotne spracuje v ústnej dutine a následne môže...

Naposledy aktualizované 22.01.2018


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.