späť na zoznam príznakov

Motýľovitý erytém

Autor: Michal Hrebík

Motýľovitý erytém je začervenanie pokožky na tvári, pričom toto začervenanie môže pripomínať tvar motýľa. Vo väčšine prípadov ide o symetrické začervenanie pokožky tváre so stredom v koreni nosa a začervenanie je rovnaké čo do tvaru na pravú aj ľavú stranu tváre. Niekedy je možné na tvári pozorovať aj rôzne vyrážky alebo začervenané fľaky či miesta, pričom dôležité je zisťovať aj prítomnosť iných príznakov, ktoré by mohli ukázať na nejaké ochorenie.

Motýľovitý erytém je jedným z príznakov napríklad pre Lupus erytematodes, čo je systémové ochorenie, čiže sa týka viacerých orgánov, sústav a systémov v ľudskom organizme. Okrem toho je možné spozorovať ako príznaky aj svetloplachosť, niekedy horúčku, zrýchlený tep, trasenie a bolesti svalov ako aj kĺbov. Ochorenie sa nazýva odborne systémový Lupus erytematodes a najčastejšie postihuje kožu, kĺby, srdce, svaly, obličky, pľúca a tiež aj mozog.

Väčšina pacientov má spoločné príznaky na koži a bolesti kĺbov, pričom ostatné príznaky sa môžu individuálne meniť, takže niektorí pacienti majú viac problémy napríklad s dýchaním a iní zas so srdcovou činnosťou. Najčastejšie sa ochorenie vyskytuje u žien vo veku medzi 20. a 40. rokom života, pričom ide o ochorenie chronické, ktoré má fázu aktivity a prechodného zotavenia. Ide o autoimunitné ochorenie, čiže biele krvinky napádajú vlastné orgány a bunky tela.

Práve bolesti kĺbov, svalov a začervenenia v tvári vo forme motýľovitého erytému sú prvými príznakmi ochorenia. Liečba spočíva v utlmení imunitných procesov prostredníctvom glukokortikoidov, ktoré majú aj protizápalové účinky, avšak aj viacero vedľajších účinkov. Podľa toho, aké sú prejavy choroby, sa užívajú konkrétne glukokortikoidy, či už ide o pľúca, obličky, mozog alebo kožu. Spolu s touto liečbou sa odporúča vyhýbať pacientom aj slnku a stresu, čo sú spúšťače choroby.

Aj pri ružovka, odoborne nazývaná rosacea, je ochorenie kožného charakteru, pri ktorom dochádza k začervenaniu pokožky na tvári a aj ty sa vyskytuje niekedy motýľovitý erytém. Choroba postihuje najmä centrálnu časť tváre, čiže nos, líca, bradu a čelo. Niekedy je možné pozorovať začervenanie aj v oblasti hrudníka nad prsiami, prípadne v oblasti za ušami, ale je to len veľmi zriedkavé. Najskôr je začervenanie pokožky len prechodné, postupom času sa stáva trvalým.

Ide o zápalové ochorenie kože, ktoré postihuje obe pohlavia, aj keď ženy sú častejšie napadnuté rosaceou. Obvykle najviac ochorení sa vyskytuje vo veku od 40 do 60 rokov. Ochorenie môže mať genetický základ, spôsobuje ho niekedy aj špeciálny druh roztoča, ktorý žije len na človeku a nazýva sa trúdnik tukový. Liečba prebieha buď lokálnou aplikáciou prípravkov s obsahom metronidazolu a erytromycínu, pri ťažšom priebehu ochorenia sa nasadzuje aj antibiotická liečba.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Motýľovitý erytém patri medzi príznaky Kože, nechtov a vlasov
Ďalšie názvy: motýlovité začervenanie
V obsahu nájdete:

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.