Patologická zlomenina: Aká je príčina nadmernej lámavosti kostí?

Patologická zlomenina: Aká je príčina nadmernej lámavosti kostí?
Zdroj foto: Getty images

Je zlomenina, ktorá je spôsobená minimálnou silou. Vzniknúť môže pri bežnej činnosti, ale aj v sede. Na zvýšenej lámavosti kostí sa podieľa nedostatok vitamínu D, vápnika, narušenie štruktúry, ale aj pôsobenie nádorového procesu.

Pojem patologická zlomenina, odborne aj patologická fraktúra, sa viaže k častému vzniku zlomenín rôzneho druhu, pri ktorých bola vyvinutá minimálna alebo aj žiadna sila. V bežnom prípade by nevzniklo poškodenie.

Môže ísť o zlomeninu v dôsledku slabého úrazu, úderu alebo iného zranenia. Zlomenina nevznikne u človeka so zdravými kosťami vzhľadom na menej závažný charakter pôsobenia.

V prípade ľudí, ktorých ale postihujú patologické zlomeniny, je situácia iná a kosti sú citlivejšie na nárazy či úrazy, ale aj na bežné zaťaženie. Zapríčiňuje to zmenená, porušená štruktúra kosti, ich odvápnenie, narušenie nádorom alebo iné príčiny.

Ohorenia, ktoré zapríčiňujú patologické zlomeniny

Zlomenina stavca chrbtice
Zlomenina stavcov môže vzniknúť aj pri prudšom sadnutí si. Zdroj foto: Getty images

Pri ľahkých zlomeninách, teda patologických zlomeninách, sa na ich vzniku podieľa narušená štruktúra. Toto narušenie môže mať za následok zvýšenú lámavosť kostí pri bežných úkonoch. V najťažších formách pri samotnom sedení, napríklad vtedy môže nastať zlomenina stavcov.

Zvýšená lámavosť kostí môže byť spôsobená nedostatkom vitamínu DU detí nedostatok tohto vitamínu spôsobuje krivicu. Narušené je ukladanie vápniku do kosti, tie sa deformujú. Vo vyššom veku je príčinou osteoporózy.

Pagetova choroba

Najčastejšie sa ale vyskytujú patologické zlomeniny u ľudí, ktorí majú problém s pohybovým aparátom. Napríklad pri Pagetovej chorobe dochádza k strate pevnosti a pôvodného tvaru u kostí. A to napríklad lebky, chrbtice, panvy alebo veľkých a dlhých kostí. Tie sú tak náchylnejšie na rôzne zranenia spôsobené tlakom či nárazom.

Osteoporóza

V súvislosti so vznikom patologických zlomenín ide aj o pevnosť a množstvo kostnej hmoty v kosti. Osteoporóza je práve ochorenie látkovej výmeny v kosti, ktoré spôsobuje zníženie celkovej kvality kostí a tiež aj zníženie pevnosti kosti.

Porovnanie kosti s normálnou stavbou kostného tkaniva a kostné tkanivo pri osteoporóze
Stav normálneho kostného tkaniva a pri osteoporóze. Zdroj foto: Getty images

Z tohto dôvodu je u ľudí postihnutých osteoporózov častejšie lámanie kostí, a to aj pri minimálnom narazení alebo nezávažnom zranení. Kosti sú menej odolné, klesá ich pružnosť a stráca sa ich pevnosť. Tiež ide o problém s nedostatkom vápnika a vitamínu D.

Rakovina

Bolesťou končatín, niekedy aj opuchomchudnutím sa prejavuje aj rakovina kostí. Rakovina môže byť buď primárna, keď sa nádory vyvinú priamo z buniek kostí alebo chrupaviek

Sekundárna je tá, keď sa nádor vyvinul v inej časti organizmu, ale metastazoval sa do kosti. Metastáza je prenesenie nádoru, ktorá sa prenáša krvnou či lymfatickou cestou, ale aj kontaktom.

Pri rakovine kostí je tiež dosť častá aj patologická zlomenina, a to v dôsledku oslabenia pevnosti postihnutej kosti. Vo väčšine prípadov je potrebné v rámci liečby operačné odstránenie nádoru.

Ako bolo spomenuté, viaceré nádory na kostiach nevznikajú priamo z kostného alebo chrupavkového tkaniva. Vznikajú inde a potom cez krvný obeh alebo cez lymfatické cesty sa prenesú ich metastázy priamo do kosti.

Niekedy sa tak stane, napríklad aj pri nádore na obličkách. Ak sú zhubné, môžu metastázovať aj do okolitých tkanív, napríklad do kostí. Ide o veľmi vážne ochorenie a obvykle v tomto štádiu je úspešnosť liečby už pomerne nízka.

Ochorenie krvi

Aj niektoré ochorenia krvi môžu mať vplyv na kosti. Príkladom je mnohopočetný myelóm. To je nádorové ochorenie plazmatických buniek a ich akumulácie v kostnej dreni.

Ochorenie postihuje kostnú dreň, kde vznikajú osteolytické ložiská, ktoré likvidujú samotný kostný materiál. Tieto ložiská tak ničia štruktúru kosti, oslabujú ju. A to môže byť príčinou ľahkých a patologických zlomenín. Aj táto choroba patrí do rúk odbornej liečby na základe vyšetrenia a stanovenia diagnózy lekárom.

Ostatné príčiny zvýšenej lámavosti kostí

RTG snímok ochorenia Osteogenesis imperfecta u dospelého
Osteogenesis imperfecta u dospelého Autor fotografie: ShakataGaNai

Okrem narušenia kosti rakovinou sa môže na patologockej zlomenine podieľať aj kostná cysta. Inou príčinou sú rôzne nezhubné nádory. Rovnako, tento typ zlomeniny sa vyskytuje aj pri ochoreniach, ktoré zapríčiňujú zvýšenú funkciu prištítnych teliesok.

Táto zvýšená funkcia sa odborne nazýva hyperparatyreóza. Jej najčastejšou príčinou je nádor prištítnych teliesok. Kosti sa pri ňom vo zvýšenej miere odvápňujú. Čo podporuje tvorbu patologických zlomenín. Iným príkladom je Cushingov syndróm.

Existuje aj vrodená dedičná choroba, ktorá má za následok krehkosť kostí. Osteogenesis imperfecta inak aj fragilitas ossium, Brittle Bone Disease či Lobstein syndrome. Prejavuje sa ako:

  • krehkosť a lámavosť dlhých kostí
  • deformity kostí
  • lámavosť zubov
  • modré skléry, čiže bielka očí
  • poruchy až strata sluchu
Infografika znázorňuje niektoré druhy zlomenín
Zlomeniny sa delia na viac druhov
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané