späť na zoznam príznakov

Pichanie v uchu: Z prievanu či krčnej chrbtice? Príčin je viac...

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Pichanie v uchu: Z prievanu či krčnej chrbtice? Príčin je viac...
Zdroj foto: Getty images

Bolesť v uchu je príznakom ochorenia ucha samotného, ale nie vždy je to tak. Niekedy vznká na inom mieste a do ucha iba vyžaruje. Avšak najvyššie percento týchto bolestí má prameň práve v uchu. Pichanie v uchu je jedným prejavom.


Choroby s príznakom "pichania v uchu"

Pichanie v uchu je nepríjemným stavom. Vyskytuje sa často z nezávažných príčin. Avšak, môže sa za ním skrývať i vážnejšie ochorenie?

Bolesť ucha (otalgia) je ďalším príznakom, ktorý môže značiť viaceré ochorenia. Jedným prípadom je bolesť spôsobená lokálnych ochorením v oblasti ucha. Môže sa jednať o zápal zvukovodu, stredného ucha, ale aj vnútorného ucha alebo zápal kože v danej oblasti.

Druhý typ sa vyznačuje prenesenou bolesťou do ucha a teda aj pichanie v uchu z inej oblasti. Tento typ bolesti sa vyznačuje aj ako vyžarovanie bolesti. Taktiež je príčinou viacerých ochorení. Ako príklad vzniká aj pri bolestiach zuba, krčnej chrbtice.

Pichanie v uchu je najčastejšie príznakom ochorenia zvukovodu alebo stredného ucha. Pričom vo vyššom percente sa jedná o zápalové ochorenia. Pichanie býva sprevádzané aj zhoršeným sluchom.  

Zápal stredného ucha

Odborne nazývaný aj otitída, otitis media alebo mezotitída. Môže mať buď akútnu alebo chronickú formu. Následne sa rozdeľuje na hnisavý zápal alebo zápal nehnisavý.

Rizikovým faktorom a niekedy aj príčinou sú infekcie horných dýchacích ciest, prípadne znížená imunitná schopnosť organizmu.

Popri infekcii horných dýchacích ciest sa vírus alebo baktéria prenesie cez Eustachovu trubicu, ale nezriedka aj krvnou cestou. Iná cesta pre infekciu je cez perforovaný ušný bubienok.

Medzi najčastejších vyvolávateľov sa radí:

  • respiračný syncyciálny vírus RSV
  • chrípkový vírus A a B
  • adenovírus
  • streptococcus pneumoniae
  • streptococcus pyogenes
  • staphylococcus aureus
  • heamophilus influenzae
  • moraxella catarrhalis
stredné ucho anatomické zobrazenie
Ušnica, zvukovod, stredné a vnútorné ucho. Zdroj foto: Getty images

Ako je napísané vyššie sprevádza infekcie horných dýchacích ciest. Určite je vám známe aj prechladnutie spôsobené prefuknutím, poznáme ho pod názvom prievan. Jeho prejavom je aj pichanie v uchu.

Vo väčšine prípadov je postihnuté iba jedno ucho, výnimočne obe. Obojstranný zápal sa najviac vyskytuje u malých detí.

Je symptómom pre zápal stredného ucha. Je to veľmi častá choroba najmä u malých detí. Charakteristickým príznakom je bolesť vo vnútri ucha, niekedy aj výtok z ucha.

U ľudí so zápalom stredného ucha sa môžu vyskytovať aj pocit zalahnutia v uchu, niekedy je zvýšená aj telesná teplota až horúčka. Ďalej je prítomné hučanie v ušiach, bolesti hlavy. V malom percente prípadov môže prísť aj k vracaniu.

Akútna forma má rýchly a náhly nástup. V tomto prípade býva zápal obvykle obojstranný. Chronická forma sa prejavuje zas svrbením a pálením v uchu, niekedy aj tlakom. Samozrejme je prítomné aj pichanie v uchu.

Liečba zápalu stredného ucha je zameraná najmä na zmiernenie bolesti, ale tiež aj na vyliečenie samotného zápalu. Vykonáva sa paracentéza a následne sa nasadia aj antibiotiká. Tie by mali aj do budúcnosti zabrániť opakovaniu zápalu v krátkej dobe.

Okrem toho je pichanie v uchu príznakom pre zápal zvukovodov. Čo je tiež pomerne časté a bolestivé ochorenie ucha. V podstate ide o zápal vonkajšieho zvukovodu.

Zápal zvukovodu a vonkajšieho ucha

Prejavuje sa najmä bolesťou ucha, zalahnutím v uchu a následne aj zhoršeným sluchom. Niekedy je prítomný výtok z ucha a zvýšená telesná teplota.

Zápal môže vzniknúť napríklad v dôsledku kožnej infekcie v oblasti zvukovodu a ucha. Pričom tá môže byť vírusového, bakteriálneho aj plesňového pôvodu.

Niekedy však môže byť zápal spôsobený aj na základe upchatia zvukovodu mazom. Pričom v takto upchatom zvukovode sa infekcia lepšie usídli a aj množí.

Pri tomto type zápalu nastáva nielen pichanie v uchu. Rozoznať zápal stredného ucha od zápalu vonkajšieho zvukovodu sa dá aj dotykom. Pri zapálenom zvukovode je ucho citlivé na dotyk. Aj v prípade zápalu chrupavky vonkajšieho zvukovou a ucha. 

Na liečbu je potrebné ucho vyčistiť a následne aplikovať ušné kvapky, ktoré majú antibiotický účinok. V prípade, ak bol zápal spôsobený plesňou, lekár predpíše pacientovi aj antimykotiká.

vnútorné ucho
Vnútorné ucho. Zdroj foto: Getty images

Zápal vnútorného ucha

Závažný je zápal vnútorného ucha. Labirintída, teda zápal labyrintu je sprevádzaná bolesťou, ale aj nevoľnosťou, vracaním, nystagmusom (mimovôľové pohyby očí). Ťažkosti bývajú zhoršené pri pohybe hlavy.

Prenesená bolesť do ucha

Pichanie v uchu môže byť spôsobené aj vyžarovaním z iného miesta. Znamená to, že epicentrum bolesti nie je v uchu. Bolesť vznikne na inom mieste a do danej oblasti sa prenesie.

Príkladom je bolesť zubov, ďasien pre rôzne zápalové ochorenia. Ďalšia eventualita je vznik spomínaných ťažkostí po vytrhnutí zubov. Podone je to aj pri zápale slizníc v dutine úst, kedy sa môže bolesť prenášať do rôznych oblastí a aj do spomínanej.

Zvlášť kategóriou je zápal processus mastoideus, čo je vlastne časť spánkovej kosti. Odborne sa nazýva mastoiditis. Ten je ale najčasťejšou komplikáciou práve zápalu stredného ucha. Prejavuje sa aj pichaním v uchu.

Costenov syndróm je porucha temporomandibulárneho kĺbu. Jedným z jej príznakov môže byť práve pichanie v uchu. Tento syndróm opísal lekár James B. Costen v roku 1934. infografika vysvetľuje príčiny vzniku bolesti ucha a ich najčastejších pôvodcov

Spomenúť treba aj primárnu neuralgiu nervus glossopharyngeus (IX. hlavový nerv) jazykohltanový nerv. Bolesť V. hlavového nervu, nervus trigeminus, v preklade trojklanný nerv má za následok prenesenie bolesti a napríklad aj pichanie v uchu.

Ľudia trpiaci na bolesti krčnej chrbtice poznajú vystreľovanie bolesti do hlavy a okrem iných sprievodných ťažkostí aj bolesť vyžarujúcu do oblasti ucha. Úraz a cudzie teleso patrí taktiež medzi možné príčiny pichania v uchu. Preto v prípade ťažkostí je odporúčané odborné vyšetrenie.

Video o príčinách bolesti ucha

Video o príčinách bolesti ucha

Ďalšie zaujímavé zdroje

  • wikiskripta.eu - Wikisriptá a informácie o akútnom zápale stredného ucha
  • wikiskripta.eu - Wikisriptá a informácie o chronickom zápale stredného ucha 
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Pichanie v uchu: Z prievanu či krčnej chrbtice? Príčin je viac... patri medzi príznaky Uší, nosa a ústnej dutiny
Ďalšie názvy: otalgia
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť? Plánujete dovolenku? Ktoré lieky by ste nemali zabudnúť pribaliť?

Plánujete odcestovať a nemáte žiadne zdravotné ťažkosti ? Počítate s tým, že stav pohody vydrží počas celej dovolenky? Len aby ste sa náhodou neprepočítali. Ak sa doma vyskytne nejaký...

Zápal, bolesť či svrbenie ucha v lete? Z vody, prievanu i klimatizácie Zápal, bolesť či svrbenie ucha v lete? Z vody, prievanu i klimatizácie

Nastupujúce letné počasie nás často láka k vode. Málokto odolá nutkaniu trochu sa schladiť v jazerách, či kúpaliskách. Niekedy si však z takéhoto osvieženia prinesie aj neželaný darček v...

Naposledy aktualizované 19.02.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.