späť na zoznam príznakov

Ploché nohy

Autor: Michal Hrebík
Ploché nohy
Zdroj foto: Getty images

Ploché nohy môžu vzniknúť buď na základe genetických predispozícii, kedy ide o vrodený problém, ale môžu byť aj príznakom ortopedických ochorení alebo problémov získaných počas života. Ploché nohy vznikajú deformáciou a znížením klenby nohy v rozličnej miere, pričom je viacero stupňov a foriem tohto príznaku a môže za ním byť hneď niekoľko príčin. Zároveň ploché nohy sprevádza obvykle aj viacero iných príznakov, či už ide o bolesti alebo symptómy pohybových problémov.


Ploché nohy a ich príznaky

Ako prvé sa objavujú bolesti v členkoch, neskôr pociťuje človek aj kŕče, najmä v lýtkach. Objaviť sa môžu aj kŕčové žily, neskôr bolestivosť a to nielen samotných nôh, ale napríklad aj v oblasti bedier a bedrových kĺbov, ktorá sa môže dostať dokonca až do chrbtice. To všetko v prípade, ak je na príčine plochých nôh nejaká ortopedická porucha alebo ochorenie, ktoré sa týka pohybovej sústavy. Nie vždy však ide práve o tento druh problému, niekedy ide aj o širšie ochorenie.

U najmenších detí do 3 rokov sa nejaké väčšie príznaky neprejavujú, až v neskoršom veku a u dospelých je možné spozorovať typickú bolesť a ťažšie chodenie. Pri dlhšom státí sa prejavujú bolesti v oblasti lýtka, niekedy môžu nastať problémy aj pri dlhšom chodení. Ďalšie príznaky a symptómy plochých nôh už súvisia najmä s ich anatomickou stavbou, napríklad s abnormálnym znížením až vymizením pozdĺžnej klenby nohy a s prenosom ťažiska na mediálnyo kraj chodidla.

U dospelých za to môže aj obezita

Na ploché nohy môže mať vplyv aj dedičnosť a genetická predispozícia, no rovnako dobre aj viaceré vplyvy počas života. Napríklad obezita a nadváha, hormonálne zmeny a to dokonca aj počas obdobia klimaktéria u žien, taktiež aj problémy s vitamínmi, napríklad avitaminóza vitamínu D, ktorý má vplyv na ukladanie kalcia do kostí. Keď sa zistia ploché nohy u detí, je možné ešte pomocou cvičení alebo vhodnej obuvi rast upraviť, u dospelých sa problémy riešia aj operačne.

Najčastejšie sú ploché nohy príznakom pre poruchy kostí, svalov alebo väzív. Najprv začínajú problémy s preťažením a únavou, neskôr je už prítomný aj pokles klenby a v najťažších prípadoch je už deformácia nenávratná bežným spôsobom. U ľudí, ktorý pozorujú na sebe ploché nohy, je lepšie vyhľadať jednak ortopéda a tiež sa zamyslieť nad kvalitnejšou obuvou, zdravým pohybom a tiež aj nad životným štýlom. Je lepšie predchádzať obezite a aj nedostatku vápnika.

Ako je to u detí

Ploché nohy u detí
Problém s plochými nohami začína už u detí

Väčšina detí ešte v ranom veku nemá príznaky plochých nôh, ale okolo 3. roku života sa už môžu objavovať a vtedy je najlepší čas zájsť k ortopédovi. Ľahšie prípady deformácie chodidla a klenby nohy je možné riešiť špeciálnymi ortopedickými vložkami, ťažšie prípady zas ortopedickými topánkami, či už univerzálnymi, alebo aj na mieru v niektorých ťažších prípadoch. U detí je lepšie nepodceniť tieto problémy, pretože v dospelosti sa budú riešiť komplikovanejšie.

Deti môžu mať dva typy plochých nôh. Prvým je tzv. priečne plochá noha, ak je postihnutá priečna klenba nohy. Druhým typom je pozdĺžne plochá noha, pokiaľ je postihnutá pozdĺžna klenba. Prvý typ býva u dospievajúcich detí dôsledkom nesprávnej obuvi a ak sa nerieši, prejde aj do dospelosti. Najčastejšou príčinou vzniku plochej nohy u detí je chabosť väziva, potom nasledujú vrodené poruchy a chyby kostného systému a treťou najčastejšou príčinou sú ochorenia svalov.

Ploché nohy ako následok väčšieho ochorenia

Ploché nohy sa môžu vyskytnúť napríklad pri fenylketonúrii. Je to dedičné ochorenie spôsobujúce poruchu metabolizmu aromatických kyselín, kedy absentuje enzým premieňajúci amynokyselinu fenylalanín na tyrózín. Ochorenie sa začne prejavovať už v ranom veku pri deťoch a to najmä zapáchajúcím močom a na pokožke, ktorá je suchá a drsná. Zjavné sú aj anatomické zmeny, či už ploché nohy, ale aj vystúpená horná čeľusť, tenšia zubná sklovina a tiež rastové deformácie, nielen na nohách.

Nohy sa môžu stať ploché napríklad aj následkom detskej mozgovej obrny, Downovho syndrómu alebo Marfanovho syndrómu a to najmä u detí. V dospelosti môže ísť napríklad o následok úrazu, ale tiež aj o reumatické ochorenia a ochorenia kĺbov, ktoré prispejú k deformácií. Pomerne bežné je aj to, že tento symptóm postupuje pomaly následkom nadmerného zaťažovania nôh dlhým státim a napríklad ženy v tehotenstve môžu získať ploché nohy kvôli zvýšeniu hmotnosti pre rastúci plod.

RTG vyšetrenie nôh
Najspoľahlivejšie odhalí ploché nohy RTG vyšetrenie

Cviky na ploché nohy

Cvičenie sa využíva najmä u detí, kedy môže pomôcť eliminovať prípadné negatívne následky v dospelosti a pôsobí veľmi dobre ako prevencia. Cvičenie je zároveň najlepšie skĺbiť spolu s napríklad nosením ortopedických topánok alebo vložiek. Dôležité je cvičiť pravidelne a dôsledne, počet opakovaní by nemal presiahnuť 10 a aspoň na úvod je dôležité nechať si cvičenia vysvetliť osobne odborným rehabilitačným pracovníkom. To platí najmä pre dospievajúce deti, keďže u nich dochádza stále k rastu nohy.

Príklady cvičenia na ploché nohy pre deti aj dospelých:

  1. Priťahovanie záprstnej kosti palca a malíčka smerom k pätnej kosti - pozor na krčenie prstov
  2. Pohyb palca do strany
  3. Spájanie chodidiel v sede a ich pritlačenie oproti sebe
  4. Striedavý stoj na špičkách a pätách
  5. Uchopenie lopty oboma chodidlami a jej pohybovanie medzi nimi
  6. Hra s utierkou - prstami na nohe zdvihnúť treba z podlahy utierku do vzduchu

Liečba nemusí byť len operačná

Najčastejšie spočíva riešenie plochých nôh prostredníctvom niektorých preventívnych a režimových opatrení. Ide napríklad o rôzne pomôcky, ortopedické vložky do topánok alebo rovno špeciálnu obuv, najmä topánky pre deti. Tieto spôsoby sú konzervatívne a zahŕňajú napríklad aj vyššie popísané cvičenie krátkych svalov nohy a vyťahovanie lýtkových svalov. Pre najmenšie deti sa môže zakúpiť koberec s hrubým vlasom, aby po ňom chodili naboso.

Okrem toho sa odporúčajú aj tieto režimové opatrenia:

Ploché nohy a prevencia

Operácia je nevyhnutná v zásade vtedy, ak ide o deti vo veku nad 13 rokov alebo o dospelých a ak je prítomná bolesť. Operačné riešenia bývajú na rozdiel od konzervatívnych menej časté a musí ich indikovať jedine ortopéd. Najnovšia liečba spočíva v artroeréze, ktorá trvá len 15 minút. Zonkajšej strany pod členkovým kĺbom sa zavedie špeciálna skrutka do oblasti medzi pätovou kosťou a členkovou kosťou. Táto skrutka pôsobí ako páčidlo a napraví pätu znova do stredovej roviny.

Operácia plochých nôh

Operácia plochých nôh

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Naposledy aktualizované 24.09.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Stredné odborné školy - Ingrid 18.09.2021 13:07

Mám bolesti nôh sú ploché

Čo mi pomohlo

Pomôžete mi