Pomočovanie: Aké má príčiny? Nie len u detí, niekedy i v dospelosti

Pomočovanie: Aké má príčiny? Nie len u detí, niekedy i v dospelosti
Zdroj foto: Getty images

Deti ním trpia častejšie. Táto ťažkosť neobchádza ani dospelých. Na vine môže byť problém psychického rázu, ale aj organické poškodenie alebo ochorenie. Môže sa jednať o ochorenie močovej sústavy, či inej časti organizmu. Môže byť dlhodobé, aj prechodné.

Pomočovanie, nazvané odborne aj enuréza, sa najčastejšie vyskytuje u malých detí. Avšak pokiaľ sa pomočuje dieťa staršie ako 5 rokov, je to už problém.

Avšak tento problém zasahuje aj určité percento dospelých. A to ženy aj mužov bez rozdielu.

Najčastejšie je nočné pomočovanie

Najčastejšou formou enurézy je nočné pomočovanie. Tento druh pomočovania sa odborne nazýva enuresis nocturna.

Nočné pomočovanie rozdeľujeme na primárne a sekundárne. Primárna forma sa vyskytuje približne v 20 % päťročných detí, 10 % sedem, 5% desať a 3% dvanásť ročných detí. V dospelosti sa vyskytuje u asi 1% populácie.

noc, mesiac, nočná obloha
S pomočovaním v nočných hodinách sú spojené viaceré faktory. Zdroj foto: Getty images

Hlavné príčiny primárneho nočného pomočovania sú:

  • hormonálna príčina, kedy je prítomná porucha sekrécie hormónu, ktorý reguluje tvorbu moču, v nočných hodinách
  • ochorenie nervového systému, u detí je okrem toho prítomná porucha pozornosti, správania, reči
  • spomalené dozrievanie nervového systému a reflexov na močenie
  • dedičný faktor, keď sa pomočoval rodič je zvýšená šanca aj na pomočovanie dieťaťa
  • porucha chromozómov (8q, 12q, 13q, a 22q11)
  • znížená kapacita močového mechúra
  • neutlmené kontrakcie mechúra počas spánku
  • poruchy spánku a to hlavne pri príliš tvrdom spánku, porucha prebúdzania sa alebo námesačnosť
  • zlý návyk pitného režimu, kedy je zvýšený príjem tekutín pred spaním alebo zadržiavanie moču cez deň
  • pri nesprávnej výžive a príjme potravín a tekutín s kofeínom, čokolády, ďžúsov

Sekundárna enuréza nastupuje po období bez pomočovania a to približne nad 6 mesiacov. A jej najčastejším vyvolávateľom je psychická záťaž a stres.

Čo ho vyvoláva u detí?

malý chlapec plače, psychická záťaž
U detí sú najhoršie stres, zvýšená psychická záťaž. Zdroj foto: Getty images

U detí môžu tento stav vyvolať nástup do školy, šikana, preťažovanie, úmrtie v rodine, hádky, rozvod rodičov. Alebo iné stresujúce faktory, ktoré deti nevedia spracovať.

Dochádza k pomočovaniu detí cez deň, ale častejšie je práve pomočovanie počas spánku. Vplýva naň viac už vyššie spomínaných faktorov.

Samotné pomočovanie je psychická záťaž pre dieťa, aj celú rodinu. Ak je nočné pomočovane u staršieho dieťaťa, má to za následok nízke sebavedomie. Avšak po vyriešení problému sa napraví.

Pomočovanie u dospelých

Ide hlavne o psychické a stresové faktory, ktoré tento jav spôsobujú. V dospelosti ide najčastejšie o príznak nejakého ochorenia.

Ktoré môže byť spôsobené poruchou močového mechúra, nervov alebo nízkou sekréciou antidiuretického hormónu.

Neschopnosťou udržať moč a pomočovaním v dospelosti je typické ochorenie zvané inkontinencia. Tá môže mať viaceré formy. 

A to stresovú, kedy dochádza k úniku moču v dôsledku porušenia funkcie svalov. Urgentnú, kedy ide o poruchu zvládnuť náhle nutkanie na močenie.

Reflexná, kedy ide o poruchu nervového spojenia s močovým mechúrom. Niekedy je aj zmiešaného typu. Veľakrát je na príčine aj bakteriálny zápal močových ciest.

Enuréza pri zápale močového systému

močový systém, močovody, močový mechúr, prostata, močová rúra
Močovody, močový mechúr, prostata a močová rúra. Zdroj foto: Getty images

Pomočovanie môže byť spôsobené aj inými ochoreniami močového systému. Príkladom je zápal obličiek. Je to napríklad u detí, kedy je časté nočné pomočovanie.

Zápal je infekčného pôvodu a môže sa vyskytovať buď v akútnej forme alebo v chronickej forme. Pri chronickej sú príznaky menej badateľné, ale choroba je dlhodobejšia.

Najčastejšie dochádza k zápalu obličiek rozšírením infekcie priamo z močových ciest. Pri dlhodobých a opakovaných zápaloch môže dôjsť až k zlyhaniu obličiek.

Zväčšená prostata

Pri zväčšení prostaty nastávajú problémy napríklad s nedokonalým vyprázdnením močového mechúra. Keďže u mužov na močové cesty zo spodnej časti močového mechúra tlačí zväčšená predstojná žľaza.  

To zároveň znamená, že má človek častejšie nutkanie na močenie a pri niektorých záchvatoch urgentnej potreby na močenie dochádza až k pomočovaniu a samovoľnému úniku menšieho objemu moču.

Následok vrodených vývojových chýb

Dochádza k nemu aj pri vrodenej vývojovej chybe močovej trubice u chlapcov, teda pri chlopni zadnej uretry. Ak sa neprejaví hneď po narodení, tak najčastejšie až v predškolskom veku.

Dysunkcia dolných močových ciest je v niektorých prípadoch príčinou vrodenou vývojovou vadou a neurogénnou poruchou.

Aj pri ochoreniach mimo močový systém

Nie vždy sú ale problémy s únikom moču spojené len s močovým systémom. Inkontencia môže byť následkom iných ochorení a teda je ich prejavom.

Epilepsia je ochorenie nervového systému. Je charakteristická epileptickými záchvatmi. Ich epicentrum je v mozgu, pričom dochádza k abnormálnym "elektrosignálom".

Pri klonických epileptických záchvatoch dochádza k svalovým zášklbom. Sú mimovoľné a postihujú svaly tela. A rovkano aj svaly močového mechúra, čiže pri záchvate môže prísť k inkontinencii.

U dospelých dochádza k nočnej enuréze aj na základe ochorení srdcaAlzeimerova choroba je tiež dobrým príkladom kedy dochádza k enuréze.

V prípade slabých svalov močového mechúra a preplneniu mechúra. Alebo na podklade nervového poškodenia následkom cukrovky.

Infografika udáva definície pojmov podľa Medzinárodnej spoločnosti detskej kontinencie
Infografika udáva definície pojmov podľa Medzinárodnej spoločnosti detskej kontinencie

K pomočovaniu prichádza aj v prípade ochorení ako je detská mozgová obrna, infekcia nervového systému alebo u detí po nedokrvení mozgu.

Nočné pomočovanie sa môže vyskytovať aj u niektorých ľudí s enterobiózou. Čo je infekčné ochorenie spôsobené parazitárnou infekciou vyvolanou červom Enterobius.

Ľudovo sa týmto parazitom hovorí mrle a žijú v tenkom a hrubom čreve človeka. Aj preto sa ochorenie prejavuje najmä svrbením konečníka, nervozitou a nekľudom.

V prípade že sa tieto parazity dostanú do močového mechúra, spôsobia tu zápal. Prejavom je nočné pomočovanie a problémy s močením.

Prechodná inkontinencia

Veľký vplyv na pomočovanie majú aj lieky. A to hlavne psychiatrické. Husmann tvrdí, že pomočovanie môže byť ako následok potravinovej alergie. Preukázal to u pacientov zo svojej štúdie.

Nastáva aj pri už spomínaných zápaloch, pri obmedzenej mobilite. Ale aj pri zápche, kedy stolica tlačí na močový systém a ovplyvňuje jeho správne fungovanie.

Video o nočnom pomočovaní u detí

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané