Zápal močových ciest je ochorenie, ktoré častejšie postihuje ženy ako mužov a väčšina žien ho aspoň raz za život prekoná. Ochorenie najčastejšie vyvoláva baktéria Escherichia coli, ktorá sa síce normálne vyskytuje v zažívacom trakte človeka, ale ako náhle sa dostane do močového mechúra, spôsobí problémy a infekciu. V prípade, ak je táto choroba neliečená, je dokonca možné, že sa baktéria dostane až do ľadvín a môže tak spôsobiť aj závažnú infekciu ľadvín a tiež častý a opakovaný zápal močových ciest.
Príznaky Zápalu močových ciest
- Bolesť v podbrušku
- Časté močenie
- Močenie malého množstva moču
- Bolesť v pravom boku
- Časté nutkanie na močenie
- Bolesť pri močení
- Mikroskopická krv v moči
- Vaginálny výtok
Bylinky na Zápal močových ciest
Charakteristika
Infekcia močových ciest sa môže vyskytovať aj u muža, ale postihuje častejšie ženy a to preto, že baktéria, ktorá je inak bežne prítomná v črevách a stará sa o to, aby sa v nich nepremnožili iné nebezpečné baktérie, sa môže dostať cez močovú trubicu proti prúdu moču až do močových ciest, kde sa usadí. Keďže ženy majú konečník a močovú trubicu bližšie k sebe ako muži, baktéria sa u nich ľahšie dostane do močových ciest a močového mechúra, kde spôsobí zápal. Nebezpečný je aj zápal močových ciest v tehotenstve u žien.
Chorobe sa dá predchádzať dostatočnou hygienou, ale najmä pravidelným prísunom tekutín a tiež pravidelným vyprázdňovaním močového mechúra. Tiež je dôležité, aby si človek dával pozor na prípadné prechladnutie, čo môže tiež vyvolať chorobu. Už pri prvotných príznakoch je treba navštíviť odborníka a začať zápal liečiť, pretože ak sa to zanedbá, môžu sa baktérie dostať aj ďalej a spôsobiť infekciu ľadvín, čo narušuje ich funkciu a poškodenie môže byť aj trvalého charakteru.
Príčiny
Čo spôsobuje zápal močových ciest? Príčinou zápalu je v 4 z 5 prípadov baktéria Escheria coli. Okrem toho môže na vznik choroby vplývať aj nedostatočná hygiena, zadržovanie močenia, nedostatočný prísun tekutín a veľmi rizikovou skupinou pre infekciu močových ciest sú aj ľudia postihnutý cukrovkou. Veľakrát je ohrozenou skupinou aj človek, ktorý je postihnutý ochorením so spätným tokom do močových ciest a to je živná pôda práve pre baktériu, aby sa usadila v močových cestách a spôsobila nepríjemný zápal.
Príznaky
Medzi prvotné symptómy, ktoré sa prejavia pri tomto zápale, je bolesť v oblasti podbruška a tiež nutkanie na časté močenie. Toto močenie je ale veľmi krátke s malou produkciou moču, navyše môže sa k močeniu pridružiť aj pálivá bolesť alebo pocit rezania. Neskôr sa dokonca vyskytuje aj sfarbenie moči do červena, čo je spôsobené, ak sa tu nachádza menšia koncentrácia a krv v moči. Okrem toho medzi príznaky patria aj neskôr zvýšená telesná teplota a s ňou spojená napríklad zimnica a horúčka.
Neskôr sa už môže teplota zvýšiť a moč je viac sfarbená do červena, keďže počet krvi v nej sa zvýšil práve kvôli rozšíreniu infekcie a väčšiemu zápalu. Pri ženách sa môže objaviť aj výtok z pošvy a všeobecne v pokročilom štádiu choroby dokonca aj bolesť na chrbte v oblasti drieku, najmä v oblasti ľadvín. To indikuje už situáciu, že sa baktéria z močových ciest a močového mechúra dostala až do ľadvín a začína narušovať ich správnu činnosť, čiže je najvyšší čas zasiahnuť. U mužov sú príznaky miernejšie ako príznaky u žien.
Diagnostika
- Diagnostika ochorenia zápalu močových ciest sa vykonáva jednak pozorovaním príznakov, anamnézou a tiež biologickým vyšetrením moču
- Na test je treba odobrať vzorku od postihnutého pacienta, ktorú lekár pošle na laboratórne vyšetrenie, ktoré následne preukáže prítomnosť baktérie a krvi v moči a môže sa postupovať s nasadením liečby
- Podľa rozboru v laboratóriu sa tiež zistí rozšírenie a počet baktérii v moči
- Ak ochorenie neprechádza, robí sa ultrazvukové vyšetrenie ľadvín, močovej trubice a močového mechúra
Podrobnosti o zápale močových ciest
Podrobnosti o zápale močových ciest
Priebeh
Všetko začína častejším močením, ale s menším objemom a miernou bolesťou v oblasti podbruška. Neskôr sa pridá mierne červené zafarbenie moču, ktoré je možno neviditeľné na prvý voľný pohľad. V neskoršom štádiu ochorenia je už močenie bolestivé najmä pálivou bolesťou alebo pocitom rezania pri močení. Pridá sa aj horúčka, zimnica a postupne sa sfarbenie moči krvou zvyšuje. Ak nastane bolesť v oblasti ľadvín na chrbte, ochorenie je už v poslednej fáze.
Tehotenstvo a zápal močových ciest
Čo sa týka zápalu močových ciest v tehotenstve, v prvom trimestri ohrozuje zápal najmä matku, ale v druhom a treťom už ide aj o ohrozenie plodu. Vďaka zväčšujúcej sa maternici môže prísť aj k tlaku na močové orgány, čo sťažuje vyprázdňovanie močového mechúra. V niektorých individuálnych prípadoch hrozí tiež predčasný pôrod. V prípade napadnutia obličiek musí byť tehotným ženám zavedený drén do obličiek k lepšiemu odvodu moču z tela von, pričom niekedy hrozí aj jeho zanesenie a je nutná výmena. Podávajú sa tiež antibiotiká a to až do konca šestonedelia.
- U žien je navyše dôležité zachovávať nielen v tehotenstve aj určitú čistotu a prevenciu, no nemalo by sa to príliš preháňať
- Po pohlavnom styku sa nezabudnite vymočiť, čím sa očistí močová rúra
- Dbajte na pravidelné a včasné vyprázdňovanie počas dňa, pričom po toalete sa utierajte spredu dozadu
- Po plávaní a kúpaní si hneď vyzlečte mokré plavky a aj keď je vonku horúco, nenechajte ich uschnúť na tele
- Ak je u ženy prítomná menštruácia, dbajte na časté vymieňanie tampónov, pretože tie nasiaknuté krvou môžu byť zdrojom baktérií a infekcie
Zápal močových ciest u detí
Močové infekcie prekonávajú nielen dospelí, ale aj deti. Aj tu platí, že častejšie postihujú zápaly dievčatá, obvykle takmer 10% dievčat do 5 rokov prekoná infekciu. U chlapcov je toto číslo oveľa nižšie, zvyčajne od 1 do 2 % prípadov chlapcov do 5 rokov sa stretne so zápalom močových ciest. Príznaky u detí nemusia na prvý pohľad byť typické s príznakmi zápalu u dospelých, sú väčšinou nešpecifické, ale závisí od veku, pretože u starších detí sú už charakteristickejšie.
- Medzi príznaky u detí patria pálenie, bolesť pri močení, pocit tlaku v podbrušku
- Taktiež aj potreba častého močenia, ale zároveň močenie malého množstva moču
- Niekedy sa dostavuje teplota, prípadne nočné budenie s potrebou močenia, ale u menších detí môže nastávať pomočovanie
- Niekedy sa vyskytuje aj bolesť v dolnej časti chrbta, bolesti brucha, bolesti v oblasti močového mechúra, u menších detí sa vyskytuje zvracanie, u tých starších skôr únava
Pri malých deťoch môže ako prevencia voči zápalu pôsobiť častejšie prebaľovanie, čo sa týka novorodencov a dojčiat. Opakovaný výskyt je častý u detí s vrodenými odchýlkami močových ciest, u detí s nedostatočnými hygienickými návykmi a u detí s inými neurologickými ochoreniami, ktoré majú za následok problém s vyprázdňovaním mechúra. Podobne ako u dospelých, aj zápal močových ciest sa u detí lieči antibiotikami, ktoré podľa vyšetrenia a posúdenia predpisuje lekár.