Inkontinencia je stav neovládateľného úniku moču z tela a myslí sa ňou močová inkontinencia alebo pomočovanie. Obvykle trpia touto chorobou močového ústrojenstva viac ženy ako muži a môže byť dočasná ale aj trvalá. Veľakrát je inkontinencia spojená s inými ochoreniami, ktoré ju môžu vyvolávať a tento stav rapídne znižuje kvalitu života postihnutého človeka. Najčastejšie sa spája s vyšším vekom, ale nemusí to byť vždy pravidlo, pretože samovoľný únik moču môže trápiť aj mladších ľudí.
Príznaky Inkontinencie
Charakteristika
Inkontinencia, teda samovoľný a nekontrolovateľný únik moču, môže mať rôzne formy. Veľmi často sa objavuje stresová inkontinencia, ktorá znamená únik moču pri zakašľaní, smiechu alebo kýchnutí, prípadne pri fyzickej námahe. Urgentná inkontinencia znamená formu, kedy nestihne človek prísť na toaletu a únik moču nastane náhle, pričom obvykle je tento typ inkontinencie spojený s nejakým zápalom v močových cestách. Sú ale aj horšie typy úniku moču.
Napríklad pri reflexnej inkontinencii dochádza k poruchám centrálnej nervovej sústavy a nedostatočnej práce mozgu, najčastejšie postihuje starých ľudí s demenciou. Pri paradoxnej forme sa močový mechúr veľmi rýchlo naplní a svaly nie sú schopné udržať moč v ňom. Návalová inkontinencia zas trápi častejšie mužov a to najmä v rámci ochorení prostaty. Okrem toho môžu byť aj zmiešané alebo iné formy pomočovania a inkontinencie, niekedy dočasné a niekedy aj dlhodobejšie.
Príčiny
Pomočovanie a únik moču môžu trápiť ľudí z rôznych príčin, či už ide o stresové faktory, rôzne ochorenia nervovej, svalovej alebo cievnej sústavy, zápaly a problémy priamo v močovej sústave, prípadne o kombináciu týchto príčin. Najčastejšie trápi inkontinencia ľudí vo vysokom veku a oveľa častejšie ženy ako mužov. Problémom sú aj rôzne úrazy, ale napríklad medzi rizikové faktory, ktoré môžu ovplyvniť inkontinenciu patrí aj obezita alebo chronický kašeľ.
Príznaky
Prejavy a príznaky inkontinencie sa môžu líšiť podľa toho, akú formy alebo typ pomočovania človek má, ale v princípe ide vždy o nejakú formu samovoľného a nekontrolovateľného úniku moču. Ak napríklad ide o inkontinenciu stresovú, tento únik je obvykle malý a je vyvolaný nejakou fyzickou námahou, zakašľaním alebo kýchnutím. Inokedy môže byť inkontinencia sprevádzaná aj pobolievaním a to vtedy, ak je vyvolaná zápalom močových ciest, ako pri urgentnej forme.
Mužov s ochorením prostaty trápi napríklad aj inkontinencia po vymočení, kedy im ešte samovoľne uniká moč po vykonaní potreby. Taktiež môže týchto mužov trápiť pocit nedokonalého vymočenia a to z dôvodu, že močovým cestám zavadzia zväčšená prostata. Veľakrát prichádza k inkontinencii aj po rýchlom naplnení močového mechúra, čo sprevádza naliehavý pocit močenia, ale aj časté nutkanie na močenie. Nie vždy musia byť prítomné všetky príznaky, ale niekedy aj viac naraz, je to individuálne.
Diagnostika
Diagnostiku inkontinencie a najmä jej typu vykonáva odborný lekár - urológ, prípadne urogynekológ v prípade inkontinencie žien. Vyšetrenie zahŕňa anamnézu a zisťovanie prejavov choroby, ale aj viaceré fyzikálne a zobrazovacie vyšetrenia. Vykonáva sa ultrazvukové vyšetrenie na vylúčenie nádorových alebo iných chorobných príčin inkontinencie, tiež meranie tlaku v močovom mechúry a prúdu moču a samozrejme rozbor krvi a moču kvôli možným infekciám či močovým kameňom.
Pôvod, symptómy a liečba inkontinencie
Pôvod, symptómy a liečba inkontinencie
Priebeh
Čo sa týka priebehu inkontinencie, ten môže byť rôzny a závisí na príčinách ako aj na type poruchy. veľmi často je ale nástup postupný a človek si ho nemusí zo začiatku všimnúť, najmä pokiaľ je inkontinencia veľmi malá. Neskôr sa obvykle zvyšuje objem uniknutého moču. Pokiaľ sa ochorenie vôbec nerieši, môže sa postupne zhoršovať a to najmä vtedy, ak je spôsobené inou chorobou v organizme. Dôležité je vnímať inkontinenciu aj ako signál pre hľadanie príčiny a iného problému v tele.