- anosmiafoundation.com - anglická stránka venovaná strate čuchu
Strata čuchu a často i chuti pre infekciu či iné ochorenia?
Čuch je jedným zo zmyslov. Je dôležitý pre vnímanie vôní a pachov. V tom tkvie jeho dôležitosť. Význam pri ovoniavaní potravy alebo kvetov je jasný. Ale jeho najdôležitejšou úlohou je vnímanie pachov v prostredí. To nás dokáže upozorniť na nebezpečné látky, ktorých inhalácia by mohla mať pre život fatálny následok.
Rozdeľujeme ju na stratu čuchu vrodenú a získanú.
Vrodená strata čuchu je tá, s ktorou sa človek už rodí. Je podmienená pravdepodobne predčasným pôrodom a nezrelosťou čuchových buniek alebo môže ísť o faktor dedičnosti.
Získaná strata čuchu nastáva počas života človeka a jej príčny môžu byť rôznorodé. Je znakom nezávažných, menej závažných, ale aj závažných ochorení. Aj keď strata čuchu je oproti strate iných zmyslov malý hendikep, v určitých smeroch človeka obmedzuje.
Často sa pýtate:
Prečo som stratil vnímanie čuchu a chuti?
Aké môžu byť príčiny?
Môže mať viacero príčin, ako je napríklad upchatie nosa pri respiračnom ochorení horných dýchacích ciest, až po chorobné procesy, kedy človek o citlivosť čuchu prichádza v dôsledku nejakých patologických zmien v organizme.
Čuch je pritom jeden z najdôležitejších zmyslov, ktoré človek má a môže mu pomôcť predchádzať najrôznejších komplikáciám, medzi inými najmä otrave či už jedlom, chemikáliami pri požití ústami alebo inhaláciou, teda vdýchnutím.
Strata čuchu pri chrípke a nádche, ale taktiež pre nový koronavírus a COVID-19
Častokrát je strata čuchu len dočasná a sprevádza viaceré ochorenia horných dýchacích ciest. Môže ísť napríklad o nádchu pri chrípke, ktorú sprevádza plný nos, časté smrkanie.
Vzniká tak prekážka tomu, aby mohol človek vnímať vône alebo iné podnety.
Podobne sa prejavuje aj zápal vedľajších nosových dutín, kedy je nos plný hlienu, čo tvorí prekážku v nosovej dutine. Následkom toho nemôže vzduch s obsahom pachov prenikať k čuchovým bunkám, čo spôsobí jeho stratu čuchu.
Strata čuchu a chuti sa pripisuje medzi možné prvé príznaky nákazou novým koronavírusom. Ten vyvoláva u ľudí ochorenie COVID-19. Avšak, zväčša prebieha mierne. Ohrození sú hlavne seniori, ktorí majú viacero dlhodobých chorôb a ľudia s oslabenou imunitou.
Viac sa dočítate v sekcii Koronavírus - COVID-19.
Iné ochorenia ktoré zapríčinia anosmiu
Ťažším ochorením sú nosové polypy. Aj v tomto prípade je strata čuchu zapríčinená prekážkou, teda upchatím nosa. Polypy vedia dlhšiu dobu trápiť postihnutého človeka najmä rôznymi formami hlienu, ktoré mu znepríjemňujú život.
Aj liečba je v tomto prípade náročnejšia ako pri bežnom prechladnutí a to buď nosovým sprejom s obsahom kortikoidov, prípadne tabletkami. Keď tento spôsob nepomôže, nasleduje chirurgické odstránenie polypov.
Jednostranná porucha a strata čuchu nastáva z vážnejších príčin. Môže súvisieť s nádorovými ochoreniami v nosovej dutine alebo mozgu. Vtedy je treba čo najskôr navštíviť odborníka.
Veľakrát k jednostrannej, ale aj k celkovej strate čuchu dochádza v dôsledku rôznych poranení alebo traumatických faktorov, kedy je narušená štruktúra alebo funkcia čuchového nervu. Rovnako aj pri poranení čelovej kosti alebo spodnej prednej jamy na lebke.
V niektorých prípadoch nastáva strata po úraze mozgu.
Tak isto môže byť len dočasná, napríklad ako pri otrase mozgu. K trvalej strate dochádza pri narušení čuchového nervu alebo centra pre vnímanie čuchu. Teda pri poškodení mozgu.
Krátkodobo môže človek stratiť čuch napríklad aj počas epileptického záchvatu alebo môže počas tohto záchvatu vnímať vône inak ako je bežné. Niekedy sú problémy s čuchom spôsobené aj kolísaním hladiny hormónov, napríklad u žien.
Údajne sa vyskytli aj prípady, kedy porucha vnímania čuchu nastala po užívaní niektorých antibiotík. Nepriaznivo pôsobí dlhodobé vystavovanie čuchových receptorov napríklad nebezpečným plynom alebo chemicky znečistenému prostrediu vedie k ich narušeniu a defektom.
Najhoršie je, pokiaľ človek prichádza o čuch z dôvodu nervových poškodení a ochorení. Strata čuchu môže byť aj jedným z prvých príznakov napríklad pri Parkinsonovej alebo Alzheimerovej chorobe.
Obe ochorenia spadajú pod nervovú sústavu a dochádza pri nich k úbytku mozgových buniek a poruchám v nervovom systéme.
Pri čiastočnej alebo úplnej poruche čuchu si treba všímať okolnosti vzniku, dĺžku pretrvávania ťažkostí. Dôležité je aj to, či strata čuchu nastala obojstranne alebo iba na jednej strane. Príčiny môžu byť menej vážne, ale naopak aj závažné.
V každom prípade je odporúčané odborné vyšetrenie u ORL špecialistu.
Video o možných príčinách straty čuchu
Choroby s príznakom "Straty čuchu"
Zaujímavé zdroje informácií
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →