Strata čuchu alebo chuti pre infekciu či iné ochorenia?

Strata čuchu alebo chuti pre infekciu či iné ochorenia?
Zdroj foto: Shutterstock

Čuch je jedným zo zmyslov. Je dôležitý pre vnímanie vôní a pachov. Najdôležitejšou úlohou je vnímanie pachov v prostredí, ktorá nás dokáže upozorniť na nebezpečné látky, ktorých inhalácia by mohla mať pre život fatálny následok. Aké respiračné ochorenia a iné ochorenia či poruchy môžu spôsobiť zníženie čuchu alebo chuti?

Strata čuchu, odborne zvaná aj anosmia, je pre život človeka zásadná z pohľadu bezpečnosti. Okrem toho strata čuchu úzko súvisí i so stratou chuti. Nakoľko tieto dve zložky sú súčinné pri ich vnímaní.

Čuch je pritom jeden z najdôležitejších zmyslov, ktoré človek má a môže mu pomôcť predchádzať najrôznejších komplikáciám, medzi inými najmä otrave či už jedlom, chemikáliami pri požití ústami alebo inhaláciou, teda vdýchnutím. 

Rozdeľujeme ju na stratu čuchu vrodenú a získanú.

  • Vrodená strata čuchu je tá, s ktorou sa človek už rodí. Je podmienená pravdepodobne predčasným pôrodom a nezrelosťou čuchových buniek alebo môže ísť o faktor dedičnosti.
  • Získaná strata čuchu nastáva počas života človeka a jej príčny môžu byť rôznorodé. Je znakom nezávažných, menej závažných, ale aj závažných ochorení. Aj keď strata čuchu je oproti strate iných zmyslov malý hendikep, v určitých smeroch človeka obmedzuje.

Často sa pýtate: 
Prečo som stratil vnímanie čuchu a chuti? 
Aké môžu byť príčiny? 

Môže mať viacero príčin, ako je napríklad bežné upchatie nosa pri respiračnom ochorení horných dýchacích ciest, až po chorobné procesy, kedy človek o citlivosť čuchu prichádza v dôsledku nejakých patologických zmien v organizme.

Strata čuchu alebo chuti (odborne anosmia a ageusia) môže byť spôsobená rôznymi ochoreniami alebo stavmi, ktoré ovplyvňujú zmyslové orgány, nervový systém alebo iné telesné procesy.

Tu sú možné príčiny:

  1. Infekcie dýchacích ciest
    • Respiračné ochorenia, prechladnutie, chrípka alebo COVID-19 môžu dočasne ovplyvniť čuchové a chuťové schopnosti.
    • Pri COVID-19 bola strata čuchu a chuti jedným z hlavných príznakov.
  2. Alergie a nosové polypy
    • Upchaté dutiny spôsobené alergiami, polypmi alebo sinusitídou môžu obmedziť schopnosť cítiť vône.
  3. Neurologické ochorenia
    • Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba alebo iné neurodegeneratívne ochorenia môžu ovplyvniť nervy, ktoré prenášajú čuchové alebo chuťové signály.
  4. Úraz nosa, trauma hlavy
    • Úraz nosa alebo trauma hlavy môže poškodiť čuchový nerv alebo čuchové centrum v mozgu.
  5. Vedľajšie účinky liekov
    • Niektoré lieky, ako napríklad antibiotiká, chemoterapeutiká alebo antihistaminiká, môžu ovplyvniť chuť alebo čuch.
  6. Hormonálne zmeny
    • Tehotenstvo, menopauza alebo významné hormonálne poruchy môžu ovplyvniť chuťové a čuchové vnímanie.
  7. Poruchy výživy
    • Nedostatok vitamínu B12, zinku alebo iných živín môže zriedkavo spôsobiť zmeny v čuchu a chuti.
  8. Toxické expozície
    • Kontakt s chemikáliami alebo fajčenie môžu viesť k poškodeniu čuchových receptorov.
  9. Rakovina a jej liečba
    • Nádory v oblasti nosa, dutín alebo mozgu môžu blokovať nervové dráhy. Chemoterapia a rádioterapia tiež môžu spôsobiť dočasnú stratu čuchu alebo chuti.

Strata čuchu pri chrípke, nádche či koronavíruse COVID-19

Častokrát je strata čuchu len dočasná a sprevádza viaceré ochorenia horných dýchacích ciest. Môže ísť napríklad o nádchu pri chrípke, ktorú sprevádza plný nos, časté smrkanie. 

Vzniká tak prekážka tomu, aby mohol človek vnímať vône alebo iné podnety.

Podobne sa prejavuje aj zápal vedľajších nosových dutín, kedy je nos plný hlienu, čo tvorí prekážku v nosovej dutine. Následkom toho nemôže vzduch s obsahom pachov prenikať k čuchovým bunkám, čo spôsobí jeho stratu čuchu.

Strata čuchu a chuti sa pripisuje medzi možné prvé príznaky nákazou novým koronavírusom. Ten vyvoláva u ľudí ochorenie COVID-19. Avšak, zväčša prebieha mierne. Ohrození sú hlavne seniori, ktorí majú viacero dlhodobých chorôb a ľudia s oslabenou imunitou. 

Viac sa dočítate v sekcii Koronavírus - COVID-19.

Zníženie až strata čuchu v dôsledku respiračnej nákazy
Zníženie až strata čuchu v dôsledku respiračnej nákazy. Zdroj foto: Shutterstock.

Iné ochorenia ktoré zapríčinia stratu čuchu

Ťažším ochorením sú nosové polypy. Aj v tomto prípade je strata čuchu zapríčinená prekážkou, teda upchatím nosa. Polypy vedia dlhšiu dobu trápiť postihnutého človeka najmä rôznymi formami hlienu, ktoré mu znepríjemňujú život.

Aj liečba je v tomto prípade náročnejšia ako pri bežnom prechladnutí a to buď nosovým sprejom s obsahom kortikoidov, prípadne tabletkami. Keď  tento spôsob nepomôže, nasleduje chirurgické odstránenie polypov.

Veľakrát k jednostrannej, ale aj k dočasnej či celkovej strate čuchu dochádza v dôsledku rôznych poranení alebo traumatických faktorov, kedy je narušená štruktúra alebo funkcia čuchového nervu. Rovnako aj pri poranení čelovej kosti alebo spodnej prednej jamy na lebke.

V niektorých prípadoch nastáva strata po úraze mozgu. Tak isto môže byť len dočasná, napríklad ako pri otrase mozgu. K trvalej strate dochádza pri narušení čuchového nervu alebo centra pre vnímanie čuchu. Teda pri poškodení mozgu.

Krátkodobo môže človek stratiť čuch napríklad aj počas epileptického záchvatu alebo môže počas tohto záchvatu vnímať vône inak ako je bežné. Niekedy sú problémy s čuchom spôsobené aj kolísaním hladiny hormónov, napríklad u žien.

Jednostranná porucha a strata čuchu nastáva z vážnejších príčin. Môže súvisieť s nádorovými ochoreniami v nosovej dutine alebo mozgu. Vtedy je treba čo najskôr navštíviť odborníka.

Údajne sa vyskytli aj prípady, kedy porucha vnímania čuchu nastala po užívaní niektorých antibiotík.

Nepriaznivo pôsobí dlhodobé vystavovanie čuchových receptorov napríklad nebezpečným plynom alebo chemicky znečistenému prostrediu vedie k ich narušeniu a defektom.

infografika o najčastejších príčinách straty čuchu

Najhoršie je, pokiaľ človek prichádza o čuch z dôvodu nervových poškodení a ochorení. Strata čuchu môže byť aj jedným z prvých príznakov napríklad pri Parkinsonovej alebo Alzheimerovej chorobe.

Obe ochorenia spadajú pod nervovú sústavu a dochádza pri nich k úbytku mozgových buniek a poruchám v nervovom systéme.

Pri čiastočnej alebo úplnej poruche čuchu si treba všímať okolnosti vzniku, dĺžku pretrvávania ťažkostí. Dôležité je aj to, či strata čuchu nastala obojstranne alebo iba na jednej strane. Príčiny môžu byť menej vážne, ale naopak aj závažné.

V každom prípade je odporúčané odborné vyšetrenie u ORL špecialistu.

Diagnostika a liečba

Diagnostika zahŕňa odber anamnézy, posúdenie klinických príznakov pacienta a pátranie po možnej príčine vzniku. 

Lekár sa pýta na príznaky, trvanie problémov a iné pridružené ochorenia (alergie, infekcie, úrazy).

Základné palpačné vyšetrenie, ďalej ORL lekár používa malý prístroj zvané nosové zrkadlo, kedy skontroluje prednú časť nosovej dutiny vrátane sliznice, septa (nosovej priehradky) a prípadne prítomnosť výtokov, polypov alebo opuchov.

Ďalej je možné indikovať zobrazovacie metódy (endoskopia nosovej dutiny, CT alebo MRI) a prípadne iné špeciálne testy čuchu a chuti.

Liečba vždy závisí od príčiny, ako napríklad:

  • Respiračné infekcie: Liečba je symptomatická a zlepšenie zvyčajne nastáva s uzdravením.
  • Alergie alebo polypy: Lieky (antihistaminiká, steroidy) alebo chirurgický zákrok.
  • Neurologické alebo iné príčiny: Špecifická liečba podľa konkrétnej diagnózy.

V prípade náhlej, opakovanej či dlhodobej strate čuchu alebo chuti, sa obráťte na odbornú pomoc lekára.

Najčastejšie otázky a odpovede o strate čuchu a chuti

Pýtate sa...

Aké sú najčastejšie príčiny straty čuchu a chuti?

  • Strata čuchu a chuti môže byť spôsobená infekciami dýchacích ciest, ako sú prechladnutie, chrípka alebo COVID-19.
  • Ďalšími častými príčinami sú alergie, nosové polypy, trauma hlavy, neurologické ochorenia (napríklad Alzheimerova alebo Parkinsonova choroba), vedľajšie účinky liekov a hormonálne zmeny.

Ako dlho trvá, kým sa čuch a chuť vrátia?

  • Doba návratu závisí od príčiny. Pri infekciách, ako je prechladnutie alebo chrípka, sa čuch a chuť zvyčajne obnovia v priebehu niekoľkých dní alebo týždňov. Pri COVID-19 to môže trvať dlhšie, v niektorých prípadoch až niekoľko mesiacov.
  • Ak je strata spôsobená vážnymi neurologickými alebo inými chronickými stavmi, obnova nemusí byť úplná.

Kedy je potrebné vyhľadať lekára?

  • Lekára by ste mali navštíviť, ak je strata čuchu a chuti náhla, trvá dlhšie ako niekoľko týždňov, alebo ak je spojená s inými príznakmi, ako sú bolesť hlavy, krvácanie z nosa, strata váhy alebo problémy s pamäťou.

Ako lekár diagnostikuje príčinu straty čuchu a chuti?

  • Lekár začne anamnézou, posúdením príznakov a fyzickým vyšetrením nosovej dutiny. Môže použiť endoskopiu na dôkladné vyšetrenie nosovej dutiny.
  • Ak je podozrenie na infekciu, alergiu alebo inú príčinu, môžu byť vykonané testy čuchu, zobrazovacie metódy (CT alebo MRI) alebo odbery na mikrobiologické vyšetrenie.

Existuje liečba na obnovenie čuchu a chuti?

  • Liečba vždy závisí od príčiny. Pri infekciách sa symptómy často upravia samé. Na alergie sa predpisujú antihistaminiká alebo kortikosteroidy. Nosové polypy môžu niekedy vyžadovať chirurgický zákrok. Pri neurologických príčinách je potrebná komplexná liečba základného ochorenia.

Môže byť strata čuchu a chuti trvalá?

  • V niektorých prípadoch, napríklad pri ťažkých úrazoch hlavy, poškodení čuchového nervu alebo pri pokročilých neurologických ochoreniach, môže byť strata čuchu a chuti trvalá. V prípade infekcií je však často len dočasná.

Je možné zabrániť strate čuchu a chuti?

  • Niektoré príčiny, ako sú infekcie alebo alergie, možno minimalizovať dodržiavaním hygienických opatrení, zdravým životným štýlom a vyhýbaním sa dráždivým látkam. Taktiež prevencia úrazov hlavy a pravidelné kontroly pri chronických ochoreniach.

Ako ovplyvňuje strata čuchu a chuti kvalitu života?

  • Strata čuchu a chuti môže znížiť radosť z jedla, ovplyvniť chuť do jedla a spôsobiť zmenu hmotnosti. Môže tiež znížiť schopnosť rozoznať nebezpečné situácie, ako je unikajúci plyn alebo skazené potraviny, a ovplyvniť psychickú pohodu.

Video o možných príčinách straty čuchu

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • anosmiafoundation.com - anglická stránka venovaná strate čuchu
  • solen.sk - Solen: Možnosti ambulantnej liečby infekcie COVID-19
  • solen.sk - Solen: Aktuálny pohľad imunológa na alergickú nádchu
  • webmd.com - WebMD: What Is Anosmia?
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané