Zápal dutín je ochorenie respiračného charakteru a ide o názov pre zapálenie vedľajších nosných dutín. Niekedy sa tomuto ochoreniu hovorí aj zápal prínosových dutín alebo odborne sinusitída a dochádza pri ňom k zapáleniu sliznice týchto dutín. Prínosové dutiny sú párové a otvorené dutiny nachádzajúce sa v dutých kostiach tváre a vyúsťujú do dutiny nosa. Sliznica je tu rovnaká ako v nose alebo nosohltane, pričom najčastejšie k zápalu dochádza pri komplikácii infekcie horných dýchacích ciest.
Príznaky Zápalu dutín
- Bolesť hlavy
- Plný nos
- Únavu
- Huhňanie
- Bolesť hrdla
- Zvýšená telesná teplota
- Bolesť svalov
- Nechutenstvo do jedla
- Časté smrkanie nosom
- Strata čuchu
- Ekzém
- Chrápanie
Bylinky na Zápal dutín
Charakteristika
Sinusitída môže postihnúť čeľustnú dutinu, čelovú dutinu, čuchovú dutinu alebo klinovú dutinu, pričom môže ísť o postihnutie len jednej alebo aj viacerých dutín. Zápal je rôzneho pôvodu, či už bakteriálneho, vírusového, mykotického alebo neinfekčného, aj keď najčastejšie ide o infekčné ochorenie. Choroba môže byť akútna aj chronická, pričom v prípade chronickej formy je najčastejšie postihnutá čeľustná dutina prestupom infekcie zo zubného kanálika a táto forma trápi 5 % ľudí.
Akútny zápal dutín je však najčastejšou formou a vzniká pomerne rýchlo a intenzívne. Najčastejšie v prípade akútnej formy príde k infekcii prestupom z nosnej dutiny a aj práve preto postihuje toto ochorenie čuchovú dutinu a jej čuchové kosti. Z tohto dôvodu najčastejšie sprevádza tento zápal aj nádcha a prejavy nádchy. Pri tomto type zápalu je zaujímavé aj to, že častokrát dochádza k primárnej infekcii na základe vírusového zápalu a neskôr sa k nemu pridruží aj bakteriálna infekcia.
Príčiny
Najčastejšou príčinou zápalu dutín je infekcia vírusového pôvodu alebo bakteriálneho pôvodu, pričom v prípade akútnej formy sú častými pôvodcami napríklad streptokoky, stafylokoky alebo respiračné vírusy a v prípade chronickej formy môže ísť o anaeróbne baktérie, kvasinky a plesne. Veľakrát dochádza k infekcii kombinovanej a to vírusmi aj baktériami. V prípade neinfekčných príčin môže byť za sinusitídou aj alergia, prípadne infekcia spôsobená poranením nosu, oka, tváre alebo prestupom zo zubného kanálika.
Príznaky
Najčastejšie začína zápal prínosových dutín vodnatou nádchou a plným nosom, neskôr dochádza k hnisavej nádche. Človek má zvýšenú teplotu, je unavený, má bolesti svalov a nechutí mu jesť. V dôsledku plného nosu dochádza k častému smrkaniu a tiež k huhňaniu, pridružia sa bolesti v krku a dočasne je ochromený aj čuch. Typické sú bolesti hlavy a to najmä v oblasti postihnutých dutín. V dôsledku problémov s dýchaním v noci prichádza aj k chrápaniu.
U chronických foriem ochorenia v okolí nosu môže byť viditeľný chronický ekzém, pričom častou komplikáciou je aj chronický zápal hltanu a horných dýchacích ciest. inkubačná doba je obvykle od 1 do 3 dní, takže príznaky sa po vzniku infekcie dostavia pomerne rýchlo. Samotné príznaky obvykle trvajú pri akútnej forme 2 týždne, pri chronickej však až 3 mesiace, hoci v tomto prípade nie sú prítomné všetky a majú menšiu intenzitu. Pri alergickej forme sa vyskytujú najmä počas letnej sezóny.
Diagnostika
Správne určenie diagnostiky je záležitosťou odborného ORL vyšetrenia, pričom sa vykonáva zhodnotenie príznakov, anamnéza, fyzikálne vyšetrenie pohľadom, posluchom, poklepom a pohmatom a tiež aj rinoskopia, čo je odborné klinické ORL vyšetrenie. Dôležité je zistiť aj príčinu choroby a preto sa vykonáva hematologické a biochemické vyšetrenie, mikrobiologická diagnostika na základe kultivačného vyšetrenie z postihnutých dutín a tiež alergologické vyšetrenie.
Ako sa dá sinusitída liečiť?
Ako sa dá sinusitída liečiť?
Priebeh
Väčšina prípadov prebieha akútnou formou, kedy prichádza k infekcii prestupom z nosových dutín a vzhľadom na to, že aj v prínosových dutinách je sliznica podobná ako v nosových, prestup je veľmi jednoduchý. Najčastejšie ide o vírusovú alebo bakteriálnu infekciu, pričom inkubačná doba je najviac 3 dni a ochorenie trvá obvykle dva týždne. Pri chronickej forme ale je choroba dlhodobá a to aj niekoľko mesiacov, pričom príznaky sú však menej intenzívne a miernejšie.