Tvrdý vred: Aké má príčiny? (neinfekčné + infekčné)

Tvrdý vred: Aké má príčiny? (neinfekčné + infekčné)
Zdroj foto: Getty images

Tento príznak je hlavnou známkou pre pohlavne prenosné ochorenie. A to je syfilis. Avšak, k jeho prenosu nedochádza len pri pohlavnom akte. Prenáša sa telesnými tekutinami, a teda aj pri bozkávaní. Inou a neinfekčnou príčinou kožného vredu je upchatie vývodu potnej či mazovej žľazy.

Tvrdý vred je typickým príznakom infekčného ochorenia. Niektoré vredy nemusia byť nebezpečné a infekčné. V tom prípade môže ísť o upchatie potnej alebo mazovej žľazy. Avšak, najčastejšie to súvisí s vredmi, ktoré hnisajú.

Kožný neinfekčný vred

Príkladom neinfekčného podkožného vredu je upchatie mazovej alebo potnej žľazy. Upchatie vývodu spôsobí hromadenie a zápal. Vred je bolestivý, a môže vzniknúť kdekoľvek na tele.

A to hlavne tam, kde sa nachádzajú početné žliazky. Napríklad ako tvrdý vred na tvárina chrbte, v podpazuší. Vznikajú na bakteriálnom základe

Imunitný systém organizmu sa vyrovnáva s takýmto zápalom hromadením hnisu. To je hustá tekutina tvorená bielymi krvinkami, rozpadnutými bunkamibaktériami. Pričom sa tvorí tvrdý kožný vred, opuch, začervenanie a oblasť vredu je bolestivá.

Infekčné vredy

Baktéria Trepnema pallidum ako pôvodca ochorenia syfilis, teda lues
Treponema pallidum, pôvodca syfilisu. Zdroj foto: Getty images

Tvrdý vred, ktorý nemokvá a nejde z neho hnis, však nemá s najväčšou pravdepodobnosť s podobným zápalovým vredom nič spoločné. Takéto vredy sú totiž veľakrát bolestivé aj na dotyk a sú infekčné.

Infekcia z nich sa môže ďalej rozširovať. Pokiaľ je však tvrdý vred, odborne aj ulcus durum, bez hnisu a bez bolesti, ide najčastejšie o príznak syfilisu. Čo je síce tiež ochorenie bakteriálneho pôvodu, ale ide o nebezpečnú infekčnú chorobu.

Syfilis, odborne aj lues.

Syfilis sa prenáša pohlavným stykom a je označovaný ako pohlavne prenosné ochorenie. Prenos je zabezpečovaný telesnými tekutinami, takže k prenosu nemusí prísť len sexuálnym spojením. Ale napríklad aj prostredníctvom slín pri bozkávaní.

Syfilis je ochorenie spôsobené baktériou Treponema pallidum. Pričom, hostiteľom tejto baktérie môže byť len človek. Takmer výhrade sa ochorenie prenáša pohlavnou cestou a vyskytuje sa najčastejšie u ľudí vo veku do 30 rokov.

Baktéria je nebezpečná v tom, že postihuje viaceré orgánysústavy v tele, čiže nielen kožu, ale aj centrálny nervový systém, pohybový systém, srdcovocievny systém a tiež oporný systém človeka.

Vred pri syfilise sa objaví na mieste, na ktorom prišlo k prenosu ochorenia.

Tvrdý vred sa objavuje typicky na niekoľkých miestach na tele. Ide najčastejšie o okolie konečníka, ako tvrdý vred na genitáliách, na peráchsliznici úst a na jazyku. Ale jeho výskyt môže byť aj na rukách a prstoch.

Objaví sa zhruba do 3 týždňov po pohlavnom styku, pri ktorom prišlo k prenosu a nákaze. Vred sa najskôr objaví ako malá červená peha a až neskôr získa svoju tvrdosťveľkosť.

Jeho veľkosť je zhruba do 2 centimetrov. V niektorých prípadoch, ak sa vred vyskytne na penise, tak sa môže pri častom kontakte s kožou vyskytnúť aj na stehne z vnútornej strany.

Tento typ vredu je nebolestivý, čo ho odlišuje od klasických infekčných a zápalových vredoch na koži, ktoré sú bolestivé a môžu hnisať.

Naopak, zhruba do dvoch mesiacov vred zmizne a miesto zostane bez trvalých poškodení. Pokiaľ však tento symptóm človek podcení, môže sa mu to vypomstiť. 

Neliečený syfilis pokračuje v napádaniu organizmu aj ďalej. Typické je neskôr stvrdnutie lymfatických uzlín blízko postihnutého miesta, ktoré tiež nebolia.

V poslednom štádiu ochorenia dochádza k nenávratnému poškodeniu viacerých orgánov a systémov človeka. Napríklad k poruchám hybnosti, bolesti svalov, kĺbov alebo chrbta.

Poškodený je centrálny nervový systém, dochádza k zmenám správania sa, niekedy môže prísť aj k demencii alebo ochrnutiu.

Ochorenie sa lieči antibiotikamipomerne úspešne. Rozhodne, ak sa objaví u človeka tvrdý vred v niektorej z typických lokalít, nemal by tento symptóm podceniť a radšej navštíviť lekára.

Nesyfilitický tvrdý vred na genitíliách

Na penise sa môžu vyskytnúť aj vredy, ktoré neznačia syfilis. A to sú napríklad vredy pri upchatí mazových žliaz, vyskytujúce sa na žaludi. Na žaludi sa nachádza množstvo mazových žliaz. Ak sa upchajú, dochádza k bakteriálnemu zápalu.

Tento vred je ale bolestivý, a to hlavne na pohmat, začervenaný. Pri jeho prasknutí z neho vyteká hnis. Rýchlo sa hojí a pri liečbe pomáhajú lokálne aplikované antibiotiká, teda masti.

Iným prípadom je mäkký vred, označovaný aj ako ulcus molle. Tak isto je to infekčné ochorenie. Od vredu pri syfilise ho odlišuje bolestivosť a na pohmat nie je tvrdý. Jeho pôvodcom je Heamophilus durceyi.

Infografika uvádza kožné prejavy tvrdého vredu pri syfilise a iné kožné vredy nesyfilitického pôvodu
Tvrdý vred pri syfilise a nesifilitické vredy
fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané