späť na zoznam chorôb

Syfilis

Autor: Michal Hrebík
Syfilis
Zdroj foto: Getty images

Syfilis je infekčná a podobne ako HIV pohlavne prenosná choroba, ktorú majú na svedomí baktérie baktériou Treponema pallidum, ktoré sa však prejavujú systémovo viacerými príznakmi a postihuje rôzne orgány, kožu, kardiovaskulárny systém, oporný a pohybový aparát a tiež aj centrálny nervový systém. Choroba v neskorších štádiách vedie aj k duševným a psychickým poruchám a smrti. Choroba sa vyskytuje po celom svete a prebieha veľmi dlhodobo, pričom má tri štádia, ktoré končia smrťou, ak sa choroba nelieči.


Charakteristika

Čo je to syfilis? Je to pomerne závažná pohlavná choroba. Ako sa prenáša? Prenos je buď priamo pohlavným stykom, kontaminovanými predmetmi alebo je možná aj vrodená forma choroby a to vtedy, ak príde u žien k prenosu z matky na dieťa. Choroba má veľmi rôznorodú inkubačnú dobu a to od 10 až do 90 dní, pričom sa dostane do organizmu cez kožu alebo sliznicu. Dostáva sa priamo do lymfatických ciest a krvného obehu a odtiaľ sa rozšíri do celého tela, pričom sa môže usadiť v akomkoľvek tkanive.

Choroba napáda najmä pohlavné orgány, srdce, mozog, miechu, kožu, kosti a cievy a je infekčná len na človeka. Choroba má tri štádia, pričom prvé je typické tvrdým vredom na tele, druhé vyrážkou a tretie celkovým zlyhávaním viacerých orgánov a neskôr prichádza k smrti. Choroba sa však vyvíja dlhodobo a častokrát aj 20 až 30 rokov, avšak prichádza s ňou závažné poškodenie postupne rôznych orgánov a systémov v tele a to najmä počas terciálnej fázy, ktorej predchádza latentné obdobie.

Príčiny

Chorobu spôsobuje baktéria Treponema pallidum a ide o pohlavne prenosné ochorenie, čiže sa človek nakazí pri pohlavnom styku. V menšine sú prípady nakazenia cez kontaminovaný predmet, prípadne ak ide o vrodený syfilis, ktorý sa prenesie na dieťa z tela matky. Najčastejšie preniká baktéria pri narušení povrchu kože alebo sliznice, čiže prenos môže byť aj slinami v ústach a cez ústnu dutinu (pozor teda na orál a orálny sex) alebo genitál. Medzi rizikové skupiny ľudí patria ľudia s častým striedaním partnerov a ľudia s drogovou závislosťou.

Príznaky

Ako sa prejavuje a ako vyzerá syfilis? Choroba môže mať podľa štádia a rozsahu napadnutia vnútorných orgánov rozličné symptómy. Po uplynutí inkubačnej doby sa objaví prvý symptóm a najprv sa vytvorí tvrdý vred, ktorý sa objavuje v oblasti genitálu a po pár týždňoch spontánne zmizne. Nasleduje zväčšenie lymfatických uzlín zväčša na jednej strane genitálu. V druhej fáze sa objavuje po tele vyrážka, človek je unavený, má bolesti hlavy, svalov, kĺbov, zvýšenú teplotu a zväčšenie viacerých uzlín. Neskôr sa namiesto vyrážky objavujú pupienky.

Tie môžu niekedy aj mokvať a dochádza k odlupovaniu kože. Neskôr sa vyskytujú horúčka, problémy s prehĺtaním, postihnutý je aj jazyk, kedy príde k začervenaniu na jazyku a tiež podnebia a bolesti chrbta. Pri terciálnej fáze sa objavujú gumovité hrbolce a tuhé uzly na koži a ďalšie príznaky podľa postihnutia orgánov v tele. Najvážnejšie je postihnutie centrálnej nervovej sústavy, kedy dochádza k poruchám hybnosti, citlivosti, bolestiam chrbta, poruchy koordinácie pohybov a tiež psychiatrické príznaky a zmeny nálad.

Diagnostika

 • Chorobu je možné spoznať podľa typických príznakov a vykonáva sa aj anamnéza a zisťovanie rizikových faktorov
 • Syfilis ako infekčná pohlavne prenosná choroba podlieha aj hláseniu štátnym orgánom
 • Na potvrdenie diagnózy je potrebné vykonať aj laboratórne vyšetrenie na syfilis a testy na syfilis (RPR test) zo vzorky krvi, kedy je možné nájsť v krvnom sére buď priamo protilátky alebo sa vykonáva test a podľa reakcie krvi na špecifické antigény sa potvrdí diagnóza
 • Niekedy ale treba test opakovať s odstupom niekoľko týždňov, pretože sa baktéria nemusí hneď prejaviť

Zaujímavé infáormcie o syfilise

Zaujímavé infáormcie o syfilise

Priebeh

Syfilis je ochorenie dlhodobé, pričom človek sa infikuje najčastejšie pohlavným stykom a to cez kožu alebo sliznice. Baktéria sa dostane do tela a postupne infiltruje celý organizmus. Počas prvého štádia sa prejavuje tvrdým vredom, neskôr vyrážkou a v treťom štádiu gumovitými hrbolmi. Pokiaľ sa lieči, je prognóza veľmi dobrá a syfilis je liečiteľné ochorenie, avšak v treťom štádiu dochádza k nezvratným poškodeniam orgánov a preto je nutná včasná diagnostika a rýchla liečba.

Syfilis v tehotenstve

Počas tehotenstva sa môže syfilis preniesť z infikovanej matky na plod, kedy u dieťaťa nastáva vrodený syfilis. Prenos na dieťa z matky je možné aj u ženy, ktorá má počas tehotenstva len latentné štádiu choroby, kedy je infekcia akoby spiaca, pričom toto štádium môže trvať len pár rokov alebo aj celý život. Pri vrodenom syfilise u dieťaťa sa dostane infekcia krvou cez placentu, pričom v tomto prípade prenosu na dieťa chýbajú u dieťaťa príznaky primárneho štádia.

Problémom však je, že pôvodca ochorenia sa počas tehotenstva nachádza v celom ochoreniu a niekedy tak končí tehotenstvo neúspešne, čiže potratením. Zároveň štatisticky významne rastie riziko pre dieťa priamo úmerne s tým, čím kratší je odstup nákazy matky od tehotenstva. Ak sa teda matka nakazí tesne pred tehotenstvom, je riziko najväčšie, ak je to naopak dlhé obdobie, riziko je už nižšie. Hoci po viac ako roku nie je syfilis v latentnej forme až tak infekčný, k prenosu z matky na plod môže stále prísť.

 • V dôsledku prevencie pred problémami plodu sa vykonáva obvykle každej tehotnej krvný test na prítomnosť syfilisu v organizme
 • Deti, ktoré sú nakazené syfilisom, sa až v polovici prípadov narodia neliečenej matke a štatistiky tiež hovoria, že až štvrtina infikovaných detí s touto zákernou chorobu sa narodí mŕtva alebo krátko po pôrode umiera
 • Pri vážnom ohrození sa odporúča pôrod cisárskym rezom
 • Najčastejšie k samotnému prenosu príde medzi 2. a 5. mesiacom tehotenstva

Domáci test na syfilis

Existuje viacero testov, ktoré v domácom prostredí môžu odhaliť napríklad mononukleózu, celiakiu, diabetes, helicobacter pylori a podobne. Takýto test na syfilis predávajú aj u nás v lekárňach a jeho orientačná cena je od 10 do 15 €. Testovanie doma môže byť pre mnoho ľudí prijateľnou alternatívou k tomu, aby museli navštíviť odborníka, avšak treba povedať, že tieto testy treba brať s istou rezervou a môže byť len orientačné, pričom v prípade výskytu príznakov je treba ísť za lekárom.

Domáci test spočíva na testovaní kvapky krvi do testovacej kazety, kde sa odhalí prítomnosť protilátok organizmu na baktérie syfilisu a objavia sa jeden alebo dva farebné pásiky, podľa typu testu. Negatívny výsledok ako taký ešte nemusí vylučovať infekciu vzhľadom na to, že trvá určitý časový odstup, kým si organizmus vytvorí dostatočné množstvo protilátok, ktoré sa dajú odhaliť aj v krvi. Výhodou však je pomerne rýchle zistenie možnej infekcie, pretože ak test v krvi protilátky objaví, treba ísť za lekárom.

 • Domáci test obsahuje kompletnú sadu všetkého príslušenstva pre zistenie prítomnosti protilátok na špecifickú baktériu syfilisu v krvi
 • Výhodou je možnosť rýchleho zistenia prítomnosti protilátky, avšak nejde o sto percentne spoľahlivé testovanie a pre potvrdenie alebo vyvrátenie diagnózy je nutné navštíviť odborné lekárske laboratórium
 • V niektorých prípadoch je lepšie test zopakovať s určitým časovým odstupom, napríklad ak prvý test neukáže prítomnosť syfilisu, ale človek na sebe pozoruje aj tak príznaky a prejavy; v tomto prípade nemuseli pri prvom testovaní ešte byť v tele vytvorené protilátky v dostatočnom množstve, aby sa prejavili aj v krvi

História ochorenia a zaujímavosti

Syfilis, nazvaný aj lues, sa dostal k nám do Európy vďaka importovaniu choroby posádkou lode Krištofa Kolumba a to už v roku 1493. Následne sa v najbližších rokoch masívne rozšíril, pričom ochorenie sa prejavovalo zohavením zovňajška postihnutého a veľakrát už v primárnych štádiách nastávala smrť, pretože neliečené ochorenie napáda prakticky celý organizmus, najčastejšie kožu, kosti, srdce, mozog a miechu. Niekedy môže viesť tiež k iným duševným poruchám.

Ochorenie sa v každej časti Európy volalo inak, napríklad v Nemecku to bola syfilitická lézia alebo vyrážka, Francúzsko nazvalo v 16. storočí túto chorobu neapolskou a to podľa roku 1494, kedy francúzsky kráľ Karol VIII. obliehal Neapol, avšak musel svoj útok odvolať z dôvodu masívneho rozšírenia syfilisu v jeho armáde. Tento prípad je aj najstarším a prvým zdokumentovaným prípadom epidémie syfilisu na našom kontinente, pričom rozhodne nešlo o poslednú.

Zaujímavé je, že Poliaci nazývali syfilis nemeckou chorobou a Rusi poľskou, vzhľadom na to, odkiaľ sa k nim choroba dostala. Obdobie renesancie, ktoré nasledovalo po zanesení syfilisu do Európy, tak bolo priamo s týmto ochorením spojené a nevyhli sa mu ani mnohí panovníci, umelci alebo iné známe osobnosti. Syfilis mali napríklad František I., Henrich VIII., Ivan IV. Hrozný, kardinál Richelieu, Katarína Veľká, Peter Veľký a hoci sa to traduje, vodca boľševickej revolúcie Lenin nezomrel na syfilis, hoci aj on ním bol postihnutý.

Ako sa lieči: syfilis

Zobraziť liečbu

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 11.06.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia? + Cudzokrajné nákazy Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia? + Cudzokrajné nákazy

Z ďalekých ciest si ľudia nosia domov kadečo. Od príjemných zážitkov, spomienok a suvenírov až cez cudzokrajnú nákazu. Hnačkové ochorenia či Faraónová pomsta známa hlavne z Egypta je...

Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia

Ochorenia, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom sa nazývajú sexuálne prenosné ochorenia (Sexually transmitted diseases - STDs). Prenos z osoby na osobu počas pohlavného styku, takto sa...

Ako funguje ovulačný test, kedy sa testovať, čo potvrdzuje pozitivita? Ako funguje ovulačný test, kedy sa testovať, čo potvrdzuje pozitivita?

Ovulačné testy sa stávajú čoraz obľúbenejšou pomôckou pre ženy a páry, ktoré sa snažia o splodenie potomka. Na základe hladiny luteinizačného hormónu spoľahlivo detekujú ovuláciu, a...

Čo môže spôsobiť zápal maternice? Ako sa prejaví? Čo môže spôsobiť zápal maternice? Ako sa prejaví?

Zápal maternice alebo tiež endometritis je menej častá infekcia ženskej pohlavnej sústavy. Infekt sa do maternice zväčša dostáva z iných ložísk, ojedinele krvnou cestou. Neliečená...

Výtok z pošvy a zmena jeho farby, zápachu či konzistencie = problém? Výtok z pošvy a zmena jeho farby, zápachu či konzistencie = problém?

Vaginálny výtok alebo tiež vaginálny fluór pozná snáď každá žena. V menšom množstve, s typickým bielym sfarbením a bez zápachu sa objavuje na spodnej bielizni denne. 

Zoznam nemocníc liečiacich chorobu

 • Bratislavský kraj
  • Univerzitná nemocnica s poliklinikou Milosrdní bratia, spol. s.r.o.

   Námestie SNP 10, 81465 Bratislava

   Web: http://www.milosrdni.sk/
   Telefón - ústredňa: 02 57887 111

   Predchádzajúci názov: FNsP Milosrdní bratia - Fakultná nemocnica s poliklinikou Milosrdní bratia

   • MUDr. František Hvizdák, PhD.
    Adresa: Gynekologická ambulancia, Námestie SNP 10, 814 6 Bratislava
    deň oddo
    Pondelok  13:00 17:30 
    Utorok 09:00 14:00 
    Streda 09:00 14:00 
    Štvrtok 13:00 17:30 
    Piatok 09:00 14:00 
 • Trnavský kraj
  • NsP Piešťany - Nemocnica Alexandra Wintera n.o.

   Winterova 66, 92163 Piešťany

   Web: http://www.nemocnicapiestany.sk/
   Telefón - ústredňa: 033 7955 111

   Gynekologické ambulancie (1)

   • MUDr. Jaromír Niepel
    Adresa: Gynekologická ambulancia NAW piešťany, Winterova 66, 92101 Piešťany
    deň oddo
    Pondelok  10:00 12:00 
 • Trenčiansky kraj
  • NsP Považská Bystrica

   Nemocničná 986, 01701 Považská Bystrica

   Telefón - ústredňa: 042 4304 111

   Diabetologické ambulancie (1)

   • MUDr. Ján Šebo
    Adresa: Urologická ambulancia, Centrum urologie PB , s.r.o., Nemocničná 986, 01701 Považská Bystrica
    deň oddo poznámka
    Pondelok  07:00 13:00  po 13 hod. konzilia pre NsP denne resp. akutne stavy 
    Utorok 07:00 13:00   
    Streda 07:00 13:00   
    Štvrtok    operačný deň,objednaní pacienti na diagnostiku 
    Piatok 07:00 13:00   
 • Nitriansky kraj
  • Všeobecná nemocnica Šaľa

   Nemocničná 1, 92719 Šaľa

   Telefón - ústredňa: 031 7730 320

   Návštevné hodiny - lôžkové oddelenie:
   pondelok - piatok 15:00 - 17:00
   sobota, nedeľa, sviatky 14:00 - 16:00

   • MUDr. Kamil Vaško
    Adresa: Ambulancia gynekologickej primárnej starostlivosti, Nemocničná 1, 92719 Šaľa
    deň oddo
    Pondelok  07:00 13:30 
    Utorok 07:00 13:30 
    Streda 07:00 12:00 
    Štvrtok 07:00 13:30 
    Piatok 07:00 13:30 
 • Žilinský kraj
  • Dolnooravská nemocnica s poliklinikou Ladislava Nádaši Jégého Dolný Kubín

   Nemocničná 1944/10, 02601 Dolný Kubín

   Web: http://www.donsp.sk/

   Algeziologické ambulancie (1)

   • MUDr. Jozef Tholt
    Adresa: GynAT s. r. o. , Nemocničná 1944/10, 02601 Dolný Kubín
    deň oddo poznámka
    Pondelok  07:00 15:30   
    Utorok 07:00 15:30   
    Streda 07:00 15:30   
    Štvrtok 07:00 18:00   
    Piatok 07:00 15:30   
    Sobota    3D ultrazvuk- objednané pacientky  
    Nedeľa    3D ultrazvuk- objednané pacientky 
 • Banskobystrický kraj
  • NsP Zvolen - Nemocnica Zvolen a.s.

   Kuzmányho nábrežie 28, 96001 Zvolen

   Telefón - ústredňa: 045 5201 111

   Návštevné hodiny:
   denne 14:00 - 17:00

   • MUDr. Július Häring
    Adresa: Gynekologická ambulancia, Kuzmányho nábrežie 28, 96001 Zvolen
    deň oddo prestávka
    Pondelok  07:00 14:00  12:00-12:30 
    Utorok 07:00 14:00  12:00-12:30 
    Streda 07:00 14:00  12:00-12:30 
    Štvrtok 07:00 14:00  12:00-12:30 
    Piatok 07:00 14:00  12:00-12:30 
 • Prešovský kraj
  • NsP Vranov nad Topľou - Vranovská nemocnica n.o.

   M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou

   Web: http://www.vnno.eu/
   Telefón - ústredňa: 057 4865 111

   Alergologické a imunologické ambulancie (1)

   • MUDr. Michal Zelizňák
    Adresa: JAS - Gynekologická ambulancia, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
    deň oddo prestávka
    Pondelok  07:30 16:00  12:00-13:00 
    Utorok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Piatok 07:30 16:00  12:00-13:00 
   • MUDr. Ľubomír Božoň
    Adresa: Gynekologicko-pôrodnícka ambulancia, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
    deň oddo prestávka
    Pondelok  07:30 16:00  12:00-13:00 
    Utorok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Streda 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Štvrtok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Piatok 07:30 16:00  12:00-13:00 
   • MUDr. Ľubomír Božoň
    Adresa: Gynekologicko-pôrodnícka ÚPS, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
    deň oddo
    Pondelok  16:00 07:30 
    Utorok 16:00 07:30 
    Streda 16:00 07:30 
    Štvrtok 16:00 07:30 
    Piatok 16:00 07:30 
   • MUDr. Michal Zelizňák
    Adresa: Ambulancia rizikovej gravidity, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
    deň oddo prestávka
    Pondelok  07:30 16:00  12:00-13:00 
    Utorok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Streda 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Štvrtok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Piatok 07:30 16:00  12:00-13:00 
   • MUDr. Igor Mihók
    Adresa: Mammárna poradňa, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
   • MUDr. Ján Kleščinský
    Adresa: Urologická ambulancia, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
    deň oddo prestávka
    Štvrtok 10:00 16:00  12:00-13:00 
 • Košický kraj
  • NsP Trebišov - Nemocnica s poliklinikou Trebišov, a.s.

   SNP 1079/76, 07501 Trebišov

   Web: http://www.nsptv.sk/
   Telefón - ústredňa: 056 6660 111

   Dialyzačné strediská (1)


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.