späť na zoznam príznakov

Zmena farby na zube

Autor: Michal Hrebík , Redaktor

Choroby s príznakom "zmena farby na zube"

Zmena farby na zube môže mať viacero príčin, buď ide napríklad o začínajúcich zubný kaz, prípadne môže byť problém s výživou zubu, kedy napríklad odumrel jeho koreňový systém. Veľakrát je však príčina aj oveľa prirodzenejšia a to najmä vtedy, ak sa mení farba viacerých zubov a nielen jedného osamoteného. V tomto prípade je treba hľadať dôvod najmä v jedle a nápojoch, ktoré človek požíva a ktoré spôsobujú farbenie zubov, najmä smerom k tmavším odtieňom.

Farbu zubov ovplyvňujú aj genetické predispozície, pričom práve kombináciou genetických informácii a zdedených faktorov od matky aj otca sa vytvorí pre zubnú sklovinu jej vlastná prirodzená farba a odtieň. Najviac je tento prirodzený odtieň prítomný pri krčku zuba, čiže žiarivo biele zuby nie sú úplne prirodzené. Na druhú stranu je pravda, že k bielej by mala byť farba zdravého zubu čo najbližšie. Sklovina zubov však slúži ako úložisko pigmentov a tak odráža všetko, čo prejde zubnou dutinou.

Tmavšei farbenie a zožltnutie zubov spôsobujú viaceré druhy potravín a nápojov. Napríklad červené víno, fluoridy v niektorých potravinách alebo zubných pastách, káva, paradajky, džúsy, potraviny s umelými farbivami a podobne. Okrem toho aj mnoho liekov, napríklad aj tetracyklínových antibiotík, môže za zmenu farby na zuboch. Prirodzene sa tiež hovorí aj o vplyve fajčenia na zubnú sklovinu, takže najmä pravidelní fajčiari majú žlté a tmavé zuby.

Zmena farby na zube, ktorá sa prejaví len na jednom zube a na okolitých nie, ale môže byť príznakom problému práve v tomto zubu. Napríklad môže ísť o začínajúci zubný kaz, ktorý sa vytvorí na podklade zubného povlaku, ktorý obsahuje rôzne organické kyseliny a baktérie, ktoré odoberajú zubnej sklovine vápnik a tak sa sklovina postupne odbúrava. Vzniká tmavo zafarbené miesto, ktoré je už typickým príznakom zubného kazu, ktorý zubár okamžite odhalí.

Zubný kaz sprevádza aj bolesť konkrétneho zuba, ale to až v neskoršom štádiu, kedy je už zmena farby na zube neodvrátiteľná, aspoň nie sama od seba. Okrem toho môže stmavnúť zub aj celý, kedy nastane zmena farby smerom k šedému odtieňu. Toto je typický príznak odumretia zubu, napríklad ak došlo k prerušeniu jeho výživy cez koreňový systém v dôsledku infekcie, zápalu alebo nejakého mechanického poškodenia. V tomto prípade je už pôvodná farba neobnoviteľná.

Poškodenie zubov môže nastať aj v dôsledku zmien v ďasne, napríklad pri rôznych ochoreniach ako paradontitída alebo paradentóza. Keďže na stave zubu sa prejavuje aj celkový stav výživy a látok v organizme, môže byť zmena farby na zube spôsobená aj týmito príčinami a obvykle sa týka viacerých zubov, nielen jedného. Je to spojené napríklad aj s bulímiou alebo anorexiou. Každopádne, ak spozoruje človek zmenu zafarbenia, mal by čo najskôr vyhľadať lekára.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako na zdravé zuby a prečo je zubný kaz nebezpečný? Ako na zdravé zuby a prečo je zubný kaz nebezpečný?

Zuby sú dôležitou súčasťou tráviacej sústavy. U človeka sa prispôsobili spôsobu získavania potravy a k metóde jej spracovania. Potrava sa prvotne spracuje v ústnej dutine a následne môže...

Ako zvoliť vhodnú zubnú kefku a prečo je správna voľba dôležitá? Ako zvoliť vhodnú zubnú kefku a prečo je správna voľba dôležitá?

Ústna, a teda dentálna hygiena, pravidelné a správne čistenie zubov, zdravé zuby a pre mnohých aj krásny úsmev. Tieto slová spájajú jednu tému. Do tejto kategórie spadá aj zubná kefka....

Pečatenie zubov u detí: Má svoj význam a čím sa pečatí? Pečatenie zubov u detí: Má svoj význam a čím sa pečatí?

Medzi najnovšie trendy v oblasti starostlivosti o chrup, patrí i pečatenie zubov. Jedná sa o úkon, ktorým cieľom je chrániť zub pred kazom. Má slúžiť teda ako prevencia. Uprednostňuje sa...

Osteoporóza, osteogenesis u detí? Prečo vzniká ako sa prejavuje, lieči Osteoporóza, osteogenesis u detí? Prečo vzniká ako sa prejavuje, lieči

Osteoporóza je ochorenie spôsobujúce rednutie kostí úbytkom kostnej hmoty . Jeho nárast rok čo rok stúpa v súvislosti so zvyšujúcim sa vekom populácie. Z toho je zrejmé, že sa jedná o...

Reflux: Liečba a diéta pri pálení záhy, ktoré potraviny sú nevhodné? Reflux: Liečba a diéta pri pálení záhy, ktoré potraviny sú nevhodné?

Patríte aj Vy medzi tých, ktorých občas trápi nepríjemný pocit pálenia pažeráka alebo k tým, ktorý s týmto problémom bojujú denne mnoho rokov? Ak ste odpovedali áno, tak práve pre Vás...

Naposledy aktualizované


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.