Znížené vnímanie bolesti

Znížené vnímanie bolesti môže byť spôsobené viacerými príčinami, či už ide priamo o symptóm nejakého ochorenia alebo o faktor z externého prostredia. Veľakrát môže ísť o príznak poškodenia nervov a rôznych nervových ochorení, ale napríklad aj o zníženie citlivosti a prahu na bolesť spôsobené napríklad intoxikáciou alkoholom, kedy tiež dochádza k potlačeniu pocitu bolesti vplyvom výskytu alkoholu v krvi. Odborne sa nazýva tento symptóm...

Znížené vnímanie bolesti môže byť spôsobené viacerými príčinami, či už ide priamo o symptóm nejakého ochorenia alebo o faktor z externého prostredia. Veľakrát môže ísť o príznak poškodenia nervov a rôznych nervových ochorení, ale napríklad aj o zníženie citlivosti a prahu na bolesť spôsobené napríklad intoxikáciou alkoholom, kedy tiež dochádza k potlačeniu pocitu bolesti vplyvom výskytu alkoholu v krvi. Odborne sa nazýva tento symptóm hypalgézia.

Často sa vyskytuje zníženie vnímania bolesti napríklad pri diabetickej neuropatii, čo je postihnutie nervov, ktoré sa prejavuje najmä na nervoch bolesti, citlivosti a niekedy aj na nervoch v tráviacom alebo močovom ústrojenstve. Najčastejšie toto ochorenie postihuje diabetikov, pričom takmer každý druhý človek s cukrovkou trpí touto formou postihnutia nervov. Najčastejšími príznakmi sú aj poruchy vnímania a citlivosti, svalová slabosť a tenšia koža.

Diabetická neuropatia môže postihovať nervy priečne pruhovaného svalstva aj nervy svalstva vnútorných orgánov a tak má človek postihnutý touto chorobou celkovo znížené vnímanie bolesti nielen na vonkajšie podnety. Najčastejšie sa však ale vyskytuje práve na dolných končatinách a veľmi často sa hovorí aj o tzv. diabetickej nohe. Človek potom na dolnej končatine nevníma chlad, teplo, tlak, ťah a ani bolesť a dokonca dochádza k zlému prekrveniu končatiny.

Na druhú stranu ale je znášanie bolesti u každého človeka veľmi individuálne, hoci rozdiely nie sú až tak veľké, ako sa zvykne hovoriť. Reakcia na bolesť môže byť nižšia napríklad aj pri odvedení pozornosti iným zmyslovým vnemom, avšak takéto zníženie vnímania bolesti je len dočasné. Vplyv prostredia totiž je len krátkodobý a človek sa skôr či neskôr znova vráti k vnímaniu bolesti ako prvotného podnetu. Na vnímanie bolesti má vplyv napríklad ale aj vek.

Deti napríklad vnímajú bolesť horšie, kým dospelí jedinci lepšie. Je to ale dané napríklad aj skúsenosťou a očakávaním, ktoré vplývajú na psychické a emocionálne vnímanie bolesti, ktoré je do značnej miery subjektívne. Prah bolesti, čiže moment, kedy začína človek vnímať, môže byť ovplyvnený aj genetickou výbavou a hormónmi. Muži majú vyšší prah bolesti ako ženy, ale na druhú stranu ženy napríklad pri pôrode majú zvýšenú hladinu estrogénu a znížené vnímanie bolesti.

Veľmi dôležité ide aj o to, aký je typ bolesti a odkiaľ pochádza, takže veľa ľudí môže byť individuálne citlivejších viac alebo menej na niektorý typ bolesti v tele. Veľký vplyv má genetická výbava, napríklad ľudia s patologicky vysokým prahom bolesti znášajú bolesť lepšie a majú znížené vnímanie bolesti. To je dané mutáciou génu, ktorý ovplyvňuje tvorbu sodíkových kanálov v nervových bunkách, ktoré prenášajú nervové vzruchy, teda aj bolesť, do mozgu.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané