Zvýšený rast ochlpenia

Zvýšený rast ochlpenia môže byť lokálny alebo globálny, podľa toho, či sa viac ochlpenia prejavuje len na niektorých menších a ohraničených miestach, alebo ide o jav vo väčšom množstve po tele. V niektorých prípadoch môže ísť len o kozmetický problém, napríklad ak sa len na určitom mieste na tele vyskytuje mierne zvýšený rast ochlpenia, ale zároveň to môže byť...

Zvýšený rast ochlpenia môže byť lokálny alebo globálny, podľa toho, či sa viac ochlpenia prejavuje len na niektorých menších a ohraničených miestach, alebo ide o jav vo väčšom množstve po tele. V niektorých prípadoch môže ísť len o kozmetický problém, napríklad ak sa len na určitom mieste na tele vyskytuje mierne zvýšený rast ochlpenia, ale zároveň to môže byť v určitých prípadoch aj príznak niektorého z ochorení, ktoré sa nadmerným ochlpením môžu prejavovať.

Pokiaľ je zvýšený rast ochlpenia u žien, tento stav sa nazýva hirsutizmus, pričom v tomto prípade je nadmerný rast ochlpenia na miestach, ktoré sú obvykle výsadou mužovu, ako napríklad hrudník alebo tvár. Tento stav je spôsobený buď zvýšenou produkciou mužských pohlavných hormónov alebo zvýšenou citlivosťou tkanív u ženy na tieto hormóny. Niekedy tento stav môže súvisieť aj s poruchami obličiek alebo nejakým vážnejším ochorením vaječníkov.

Zvýšená tvorba hormónov je napríklad pri hypertyreóze, kedy je všeobecne pozorovateľný zvýšený rast ochlpenia v dôsledku celkového zrýchleniu organizmu. Toto zrýchlenie je pri tejto chorobe spôsobené nadmernou produkciou hormónov v štítnej žľaze, pričom tieto hormóny organizmus v skutočnosti nepotrebuje a preto je nadmerná produkcia patologická. Ochorenie postihuje častejšie ženy a práve preto môže u nich prísť k produkcii mužských hormónov.

Čo sa týka porúch vaječníkov, ktoré môžu súvisieť s hirsutizmom, môžu sa tu nachádza napríklad cysty. Veľmi častý je syndróm polycystických ovárií, ktorý patrí tiež medzi hormonálnu poruchu, ktorá sa prejavuje na ženskom pohlavnom ústrojenstve. Typickým príznakom pre túto chorobu sú najmä poruchy menštruačného cyklu. V súvislosti s nadmerným rastom ochlpenia niekedy dochádza zároveň aj k nadmernému vypadávaniu vlasov.

Funkciu nadobličiek, ktoré môžu tiež produkovať hormóny a ovplyvňovať tak rast ochlpenia, môže zmeniť napríklad aj Cushingov syndróm, čo je endokrinologická choroba, kedy dochádza k zvýšenej produkcii kortizolu. Tento steroidný hormón sa produkuje práve v nadobličkách a pri narušení pôvodnej funkcie dochádza k jeho výraznému nárastu, čo sa prejaví tiež nadmerným ochlpením. Pokiaľ je tento stav typický nielen pre ženy, ale aj pre mužov, hovorí sa o hypertrichóze.

V prípade hypertrichózy ide o zvýšený rast ochlpenia po celom tele a nielen lokálne, pričom v prípade vrodenej formy môže byť celé telo posiate chlpmi aj o veľkosti niekoľko centimetrov. Väčší rast ochlpenia niekedy súvisí aj s užívaním špecifických kategórií liekov, ale napríklad aj s nedostatočnou funkciou štítnej žľazy. Niektoré poranenia mozgu tiež môžu vplývať na rast ochlpenia, napríklad ak príde k poraneniu hypofýzy, ktorá riadi tvorbu hormónov v tele.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané