späť na zoznam chorôb

Cysta na vaječníkoch - čo je to a ako sa prejavuje?

Autor: Michal Hrebík
Cysta na vaječníkoch - čo je to a ako sa prejavuje?
Zdroj foto: Getty images

Cysta na vaječníkoch vzniká nahromadením tekutiny, pričom táto je obklopená veľmi tenkou vrstvou a stenou. Obvykle sa za cystu považuje takýto útvar väčší ako 2 centimetre, pričom každá cysta môže byť samozrejme individuálne veľká. Väčšina cýst je neškodná, ale je viacero druhov, ktoré môžu zapríčiniť aj rôzne komplikácie, takže je nevyhnutné ich odstránenie. Najčastejšie sa cysty objavujú u žien v reprodukčnom veku, prípadne u žien v prechode, čiže počas menopauzy.


Charakteristika

Čo je cysta na vaječníku? Existujú rôzne typy cýst, niektoré sú neškodné, iné môžu spôsobiť žene vážnejšie problémy. Medzi cysty na vaječníku, ktoré nespôsobujú komplikácie a sú bežnou súčasťou procesu menštruácie, patria napríklad folikulárne cysty, cysty žltého telieska alebo parovariálne cysty. Tieto sa objavujú najmä počas ovulácie a väčšinou zmiznú po niekoľkých menštruačných cykloch. Tieto cysty sú väčšinou bez viditeľných príznakov a veľakrát ich žena ani nezachytí, čiže sú neškodné.

Horšie sú ale napríklad polycystické formy, napríklad syndróm polycistických ovárií. V tomto prípade dochádza k nadbytku mužských pohlavných orgánov a k chronickej anovulácii, vrátane prípadu, keď je zastavená menštruácia. Problémové sú aj tzv. čokoládové cysty, čo je forma endometriózy, kedy sa cysty vyvíjajú z ostovčekov sliznice maternice. Problémom sú už nádorové cysty, napríklad cystadenóm vaječníka, ktorý môže byť nezhubný, ale môže sa tiež zmeniť na zhubný nádor.

Príčiny

Z čoho vznikajú cysty na vaječníkoch? Cysta na vaječníku môže vzniknúť z rôznych príčin. Môže ísť napríklad o nahromadenie tekutiny, ktorá sa vytvorila počas menštruácie alebo menštruačného cyklu, prípadne môže cysta vzniknúť na základe nadprodukcie či nadbytku niektorých hormónov alebo pri veľkých hormonálnych zmenách. Okrem toho môže byť problém veľakrát aj metabolický, napríklad v dôsledku obezity, vysokého krvného tlaku alebo vysokého obsahu tukov, čo môže tiež zapríčiniť alebo zvýšiť riziko výskytu cysty. Dôležitá je veľkosť cysty a tiež to, že nie každá cystna vaječníku sa rovná automaticky rakovina.

Príznaky

Niektoré cysty sú asymptotické, čiže nespôsobujú žiadne väčšie problémy a žena o nich ani nemusí vedieť. Niekedy sa môže cysta prejaviť aj cez bolesť a nepravidelným krvácaním počas menštruácie, prípadne ak nastane meškanie menštruácie, ako napríklad folikulárne cysty, ale bolesti sa časom upravia. Pokiaľ sú však príznaky náhle a intenzívne a neustupujú, ide o problémovejšiu cystu (napríklad hemoragická - krvavá cysta), ktorá sa bude prejavovať aj inými symptómami ako je napríklad výtok. Najčastejšie sú poruchy menštruačného cyklu a bolesti v oblasti bruška a podbruška.

Niekedy dochádza napríklad k malému menštruačnému krvácaniu, inokedy dokonca k neprítomnosti akéhokoľvek krvácania počas menštruácie. Druhým extrémom môže byť nadmerné krvácanie, skrátka anomálie počas menštruácie. Okrem toho sa vyskytujú aj bolesti počas pohlavného styku, ak má cysta hormonálny základ, prítomné je zhrubnutie hlasu, rast ochlpenia, inokedy naopak vypadávanie vlasov a plešatosť. Niekedy dochádza k zastaveniu ovulácie, alebo aj výskytu akné na pokožke.

Diagnostika

 • K lekárovi najčastejšie zájdu ženy pri akútnej a intenzívnej bolesti brucha, čo už môže znamenať prasknutie cysty
 • Práve preto sú dôležité preventívne prehliadky u gynekológa, pričom najčastejšie sa zistia cysty zobrazovacím vyšetrením cez ultrazvuk, magnetickú rezonanciu alebo sonograf, ktoré môžu zachytiť aj menšie cysty alebo cysty u žien v prechode
 • Väčšie cysty je možné zistiť aj palpačným vyšetrením a to konkrétne nahmataním cez prednú brušnú stenu alebo v oblasti vaječníkov

Príznaky vaječníkovej cysty - video

Príznaky vaječníkovej cysty - video

Priebeh

Pri menších cystách (cysta na vaječníku 4 cm až 6 cm), ktoré nemajú žiadne príznaky a prejavy, je obvykle priebeh bezproblémový a častokrát okrem menších zmien v krvácaní žena ani nemusí vedieť, že nejaké cysty má. Väčšie a vážnejšie cysty vo vaječníkoch sa vyvíjajú postupne, pričom prejaviť sa môžu najprv bolesťami v okolí bruška alebo podbruška a neskôr zmenami krvácania počas menštruácie. Najvážnejší priebeh majú nádorové cysty, ktoré môžu metastázovať do okolia, napríklad do maternice či brušnej dutiny.

Cysta na vaječníku v tehotenstve

Tehotenstvo je pre ženský organizmus veľmi citlivé obdobie a tak sa obvykle ženy pýtajú, či môžu mať cysty vplyv aj na tehotenstvo a plod. V zásade je vždy dôležité gynekologické vyšetrenie na presné určenie polohy a povahy cysty, ale obvykle cysta na vaječníku nemá priamo škodlivý vplyv na tehotenstvo ani priebeh pôrodu. Ak je však napríklad podozrenie na dermoidnú cystu, je potrebné ju po tehotenstve odstrániť. V každom prípade treba absolvovať počas tehotenstva pravidelné kontroly.

Najčastejšie sa cysta pozoruje ultrazvukovo a to z hľadiska progresie rastu alebo charakteru cysty. Treba sa vyhýbať náročnejším tehotenským cvičeniam alebo fyzickej aktivite, pretože môže prísť k prasknutiu, čo už môže ohroziť tak vaječníky ako aj plod. Ženy tiež aj zaujíma, aký vplyv má cysta na vaječníku na otehotenenie. Tu dá odpoveď tiež len detailné vyšetrenie, ale väčšinou to môže byť prekážka, nakoľko spôsobí, že nepríde k spojeniu vajíčka a spermie, najmä ak ide o dermoidnú cystu. Vodová by mala sama zmiznúť a potom už nebude prekážkou, ako ukazujú skúsenosti.

Ako sa lieči: cysta na vaječníkoch

Zobraziť liečbu

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 27.04.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako sa prejavuje mimomaternicové tehotenstvo? Spoznajte príznaky včas Ako sa prejavuje mimomaternicové tehotenstvo? Spoznajte príznaky včas

Pojem mimomaternicové tehotenstvo je strašiakom mnohých žien. Kedy môže nastať, ako sa prejaví, ale i to čo obnáša tento problém sa dočítate v našom článku.

Prvé príznaky tehotenstva. Kedy začínajú a ako ich rozpoznať? Prvé príznaky tehotenstva. Kedy začínajú a ako ich rozpoznať?

Či už sa o bábätko pokúšate, alebo nie, je dobré poznať aké sú prvé príznaky tehotenstva. Tie často nastanú ešte pred pozitívnym tehotenským testom.

10 najčastejších dôvodov bolesti v podbrušku: Poznáte príčiny? 10 najčastejších dôvodov bolesti v podbrušku: Poznáte príčiny?

Bolesť v podbrušku je jednou z najčastejších zdravotných ťažkostí. Tento nešpecifický príznak v sebe skrýva rôzne príčiny. Od typicky ženských problémoch, cez tráviace ťažkosti, až po...

Rakovina vaječníkov: Ako ju včas rozpoznať? Príčiny a ako sa dá liečiť? Rakovina vaječníkov: Ako ju včas rozpoznať? Príčiny a ako sa dá liečiť?

Rakovina vaječníkov , cancer ovaries, je závažné nádorové ochorenia postihujúce ženy bez ohľadu na vek. Začiatok ochorenia býva nenápadný. 

Prečo mi mešká menštruácia? Prečo mi mešká menštruácia?

Meškanie menštruácie znamená, že menštruačné krvácanie sa nedostaví v očakávanom termíne , prípadne vôbec. Dôvodov je veľa, niektoré sú prirodzené, iné môžu signalizovať ochorenie....

Zoznam nemocníc liečiacich chorobu

 • Bratislavský kraj
  • Univerzitná nemocnica s poliklinikou Milosrdní bratia, spol. s.r.o.

   Námestie SNP 10, 81465 Bratislava

   Web: http://www.milosrdni.sk/
   Telefón - ústredňa: 02 57887 111

   Predchádzajúci názov: FNsP Milosrdní bratia - Fakultná nemocnica s poliklinikou Milosrdní bratia

   • MUDr. František Hvizdák, PhD.
    Adresa: Gynekologická ambulancia, Námestie SNP 10, 814 6 Bratislava
    deň oddo
    Pondelok  13:00 17:30 
    Utorok 09:00 14:00 
    Streda 09:00 14:00 
    Štvrtok 13:00 17:30 
    Piatok 09:00 14:00 
 • Trnavský kraj
  • NsP Piešťany - Nemocnica Alexandra Wintera n.o.

   Winterova 66, 92163 Piešťany

   Web: http://www.nemocnicapiestany.sk/
   Telefón - ústredňa: 033 7955 111

   Gynekologické ambulancie (1)

   • MUDr. Jaromír Niepel
    Adresa: Gynekologická ambulancia NAW piešťany, Winterova 66, 92101 Piešťany
    deň oddo
    Pondelok  10:00 12:00 
 • Trenčiansky kraj
  • NsP Bojnice – Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach

   Nemocničná 2, 97201 Bojnice

   Web: http://www.hospital-bojnice.sk/

   Gynekologické ambulancie (1)

   • Doc. MUDr. Ernest Lányi, CSc.
    Adresa: Gynekologická ambulancia NsP Prievidza, Nemocničná 2, 97201 Bojnice
    deň oddo
    Pondelok  11:30 15:00 
    Utorok 07:00 15:00 
    Piatok 11:30 15:00 
 • Nitriansky kraj
  • Všeobecná nemocnica Šaľa

   Nemocničná 1, 92719 Šaľa

   Telefón - ústredňa: 031 7730 320

   Návštevné hodiny - lôžkové oddelenie:
   pondelok - piatok 15:00 - 17:00
   sobota, nedeľa, sviatky 14:00 - 16:00

   • MUDr. Kamil Vaško
    Adresa: Ambulancia gynekologickej primárnej starostlivosti, Nemocničná 1, 92719 Šaľa
    deň oddo
    Pondelok  07:00 13:30 
    Utorok 07:00 13:30 
    Streda 07:00 12:00 
    Štvrtok 07:00 13:30 
    Piatok 07:00 13:30 
 • Žilinský kraj
  • Dolnooravská nemocnica s poliklinikou Ladislava Nádaši Jégého Dolný Kubín

   Nemocničná 1944/10, 02601 Dolný Kubín

   Web: http://www.donsp.sk/

   Algeziologické ambulancie (1)

   • MUDr. Jozef Tholt
    Adresa: GynAT s. r. o. , Nemocničná 1944/10, 02601 Dolný Kubín
    deň oddo poznámka
    Pondelok  07:00 15:30   
    Utorok 07:00 15:30   
    Streda 07:00 15:30   
    Štvrtok 07:00 18:00   
    Piatok 07:00 15:30   
    Sobota    3D ultrazvuk- objednané pacientky  
    Nedeľa    3D ultrazvuk- objednané pacientky 
 • Banskobystrický kraj
  • NsP Zvolen - Nemocnica Zvolen a.s.

   Kuzmányho nábrežie 28, 96001 Zvolen

   Telefón - ústredňa: 045 5201 111

   Návštevné hodiny:
   denne 14:00 - 17:00

   • MUDr. Július Häring
    Adresa: Gynekologická ambulancia, Kuzmányho nábrežie 28, 96001 Zvolen
    deň oddo prestávka
    Pondelok  07:00 14:00  12:00-12:30 
    Utorok 07:00 14:00  12:00-12:30 
    Streda 07:00 14:00  12:00-12:30 
    Štvrtok 07:00 14:00  12:00-12:30 
    Piatok 07:00 14:00  12:00-12:30 
 • Prešovský kraj
  • NsP Vranov nad Topľou - Vranovská nemocnica n.o.

   M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou

   Web: http://www.vnno.eu/
   Telefón - ústredňa: 057 4865 111

   Alergologické a imunologické ambulancie (1)

   • MUDr. Michal Zelizňák
    Adresa: JAS - Gynekologická ambulancia, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
    deň oddo prestávka
    Pondelok  07:30 16:00  12:00-13:00 
    Utorok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Piatok 07:30 16:00  12:00-13:00 
   • MUDr. Ľubomír Božoň
    Adresa: Gynekologicko-pôrodnícka ambulancia, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
    deň oddo prestávka
    Pondelok  07:30 16:00  12:00-13:00 
    Utorok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Streda 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Štvrtok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Piatok 07:30 16:00  12:00-13:00 
   • MUDr. Ľubomír Božoň
    Adresa: Gynekologicko-pôrodnícka ÚPS, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
    deň oddo
    Pondelok  16:00 07:30 
    Utorok 16:00 07:30 
    Streda 16:00 07:30 
    Štvrtok 16:00 07:30 
    Piatok 16:00 07:30 
   • MUDr. Michal Zelizňák
    Adresa: Ambulancia rizikovej gravidity, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
    deň oddo prestávka
    Pondelok  07:30 16:00  12:00-13:00 
    Utorok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Streda 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Štvrtok 07:30 16:00  12:00-13:00 
    Piatok 07:30 16:00  12:00-13:00 
   • MUDr. Igor Mihók
    Adresa: Mammárna poradňa, M.R.Štefánika, 187/177B, 09327 Vranov nad Topľou
 • Košický kraj
  • NsP Trebišov - Nemocnica s poliklinikou Trebišov, a.s.

   SNP 1079/76, 07501 Trebišov

   Web: http://www.nsptv.sk/
   Telefón - ústredňa: 056 6660 111

   Dialyzačné strediská (1)


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
grifka 06.03.2018 15:03

Mám krvavú cystu. Mala som vždy silné krvácanie od 7 ročníka na ZŠ cca 3-4 a skončila úplne po 7 dňoch. Bola som však šťastná že bez bolestí. Iné dievčatá tak trpeli, až utekali na pohotovosť od neznesiteľnej bolesti. VEĽKÁ NEPRÍJEMNOSŤ nastala keď mi zistili zníženú činnosť štítnej žľazy, a telo NEMÁ správnu reakciu na teplo a zimu, podľa článkov čo som zistila. TERMOREGULÁCIA TELA fungovala tak že niekomu bola po pár minútach zima či teplo ale mne táto informácia do mozgu čo informuje prah fyzickej bolesti ako "chlad" či naopak. Mne to trvalo aj 5 - 10 minút kým mi bolo zima alebo horúco. A vždy keď bolo chladno, aj keď som nepocítila potrebu sa nejak naobliekať som PRECHLADLA. SILNÉ KRVÁCANIE cez cievy okolo ženských orgánov sa prejavilo ako NEZNESITEĽNÁ BOLESŤ. PICHĽAVÁ, REZAVÁ AKO BY MA TAM REÁLNE NIEKTO REZAL. Neskôr som zistila ŽE POČAS MENŠTRUÁCIE, SA TEPLOTA GENITÁLIÍ POČAS PERIÓDY SA ZVYŠUJE AKO MIMO PERIÓDY (MENZES). Bolesti prešli neskôr aj na chrbát bez rozdielu či som alebo nie som v perióde. Mám iste nábeh na artitídu, artisklerozu, či reumu, pre poruchu termoregulácie((vďaka poruchy štítnej žľazy-tú má aj matka) a zistenej žilovej nedostatočnosť po matke(opäť genetika). Teda mám veľké hormonálne zmeny pre vekom narušený psychický stav- stresová porucha pre slabý genotyp. Štítna je fakt dôležitá aj na strres, spolupracuje s hypofýzou- neurónové bunky, aj s inými ako sú nadobličky kt. vytvára protistresový hormón, a celkovo štítna pracuje aj s hormónmi v mozgu- serotonín, dopamín atď.. Nik z lekárov vám to nepovie! Aspoň moj ex internista a nová spomalená lekárka, čo na mňa pôsobí akoby bola na drogách keď sa viac zaujímate o chorobe. Vždy len povie že STRES NESÚVISÍ S PORUCHOU. BOHUŽIAĽ U MŇA PRÁVE obrovský STRES V DETSTVE spôsoboval odpadávanie v puberte- bezvedomie a agresívne potláčanie emócií pri agresívnej histerickej matky okolo jej 40tke bez partnera a veľkým libidom(ega-až pomaly narvistka) od jej detstva aj veľkého sexuálneho libida. Stres + žilová nedostatočnosť => narušenie emócií, narušenie vyvinu osobnosti-> spôsobil veľa adrenalínu ako u chlapov(hádky, bitky, potlačená ženskosť a emócie) == CYSTY! AJ VĎAKA MNOHÝM HORMONALNYCH LIEKOV na štítnu a zmeny nezvladania emócií a pridružených generalizovaných paník. TERAZ MI OZNÁMILI ŽE MÁM KRVAVÚ CYSTU 5 CM SO ZVÝŠENÝMI ORKOMARKERMI O 20 BODOV NAD LIMIT. ČÍTALA SOM NA FÓRE LEKÁRA, ŽE OPEROVAL KRVAVÉ 10 CM CYSTY A AJ S 200 BODOVÝM NADLIMITOM ORKOMARKWROV. V NEMOCNICI MA LEKÁR NEINFORMOVAL O TOM ČO DALEJ, AKO BUDE NA OPERAČKE. EŠTE ZLE NAPÍSAL SPRÁVU K OPERÁCII. NA POČÍTACI OTVORIL INÚ SPRÁVU, INEJ PACIENTKY, ZMENIL TAM LEN MENO A MOJE VYŠETRENIE . A ŽE S OPERACIOU SÚHLASÍM A SOM INFORMOVANÁ. Prídem domov a čítam že už mám vsetky ženské pohlavné organy vyoperované a k tomu že mám na vaječníku krvavú cystu. SEDELA SOM V ČAKÁRNI S PANI čo si všetko dala vyoperovať, a aj tak jej gynekológ znovu zistil veľké cysty. TAK TOTO NIE!!! Môj gynekológ mi ešte po informácií že tam sa operovať nedám, mám ak s predstavy uplnej anestezie panický strach, že čoho sa bojím, A NAPRIEK ŽE SOM NERODILA MI LEN TAK AMBULANTNÝ GYNEKOLÓG POVIE veď vám odstránia pravý vaječník, UŽ SOM UPLNE ODMIETLA OPERÁCIU. ĎALŠÍM ČÍTANÍM SOM NAŠLA ODBORNÍKOV NA OPERÁCIE, KDE NEREŽÚ ŽENY AKO MESIARI, ale robia na vaječníku aj s 10 cm krvavou cystou plastiku a vaječník ponechajú. ALE I TAK MÁM STRACH Z NEMOCNICE. JA CHCEM ČIASTOČNÚ ANESTÉZU. CHCEM BYŤ PRI VEDOMÍ! MÁM PREDSA DIAGNOZU- PANIKA, HLAVNE Z NEZNÁMEHO. NIK MI NIČ NEPOVEDAL, NEVYSVETLIL, A EŠTE MÁM DÔVEROVAŤ? KAŽDÝ SA S VAMI BAVÍ AKO S KUSOM MÄSA! SOM ZHROZENÁ. PODĽA MŇA VYREZANIE VŠETKÉHO AJ KEĎ JE TAM ZVÝŠENÍ ONKOMARKER, NIE JE RIEŠENIE. SME ĽUDIA, ŽENY, VRAJ NEŽNÉ POHLAVIE. A LEKÁRI SÚ AKO PATOLÓGOVIA. POSTUPNÉ ALTERNATÍVY SÚ LEPŠIE. VYREZANIE VŠETKÉHO, EŠTE VIAC NARUŠÍ PSYCHIKU ŽENY, A ESTE VIAC ZASIAHNE VŠETKO OKOLIE. VŠETKY HORMÓNY SPOLU NAVZÁJOM REAGUJÚ A PODĽA MŇA KEĎ VYREŽÚ JEDEN VEĽKÝ NAJDÔLEŽITEJŠÍ ORGAN ŽENY, DÁVA INFORMÁCIE PRE INÉ ŽĽAZY NA TVORBU HORMÓNOV, A NARUŠÍ SA AJ VNÚTORNÉ INFORMACIE=ZMETOK, NAHROMADENÉ MUŽSKÉ HORMÓNY, AK NIČ PACIEMTKA NEBERIE-UMELE ESTROGENY, ALE AJ TIE NECHCU BRAT LEBO PREZIVAJU ZMENY TEPLÔT. VOBEC SI NEUVEDOMUJU ZE ZMENY TEPLÔT MA AJ DIETA S REUMOU, CI POSKODENYMI INYMI ZLAZAMI. A AJ KED BERÚ SÚ TP STALE LEN UMELÉ HORMONY, NA KTORÉ REAGUJE KAZDE TELO INAK. PRIJME TO, ABO VYLUCUJE AKO NIECO NEBEZPEČNÉ. TAK AKO TRANSPLANTOVANY ORGAN. TREBA SA VRATIT DO DOBY BABIEK, KLUD, DOMY, PRACA V ZAHRADE, TAK SU AJ LEPSIE SUSEDSKE AJ RODINNE VZTAHY KED SU ODKAZANY NA POMOC CLENA RODINY. POZNAMKA- DALA BY SOM OKREM PSYCHTESTOV NA VODICAK ZAVIEST AJ PSYCHOTESTY NA RODICOVSTVO A MANZELSTVO! KAZDE DECKO S ROZVEDENEJ RODINE, LABILNE MATKY, NEZORPOVEDNY LAHOSTAJNI OTCOVIA, A PO ROZVODE UPLNE TICHO. VŠETKY CHOROBY SÚ SO ZLÝCH MEDZIĽUDSKÝCH VZŤAHOV UŽ V ZAKLADNEJ JEDNOTKY PRE MALE DECKO - RODICIA A ICH NARUSENA PSYCHIKA. A HLAVNE POVINNE PSYCHOLOGICKÉ KONTROLY, NIE LEN TELO ALE AJ DUSA MA BYT POD KONTROLOU. TIE USKRNI LUDI KED STOJITE PRED AMBULANCIOU PSYCHOLOGA, SU PRE MNA USKRNI "DEMENTNYCH ZIEN" BEZ VEDOMIA ZE SMEJU SA JEDINE SEBE. PSYCHIKA=DUSA.

Čo mi pomohlo

nic, brala som pri pridruzenom zapale genitalii antibiotika a hladina orkomarkerov sa zmensila. potom po 3 mesiacoch sa este o nieco viac sa zvýšili ako bolo pred antibiotikami. MNE LEKARKA DAVALA LEN MAGNEZIOVE INJEKCIE, A AZ TWRAZ VIE ZE MAM SILNE MENSTRUCIE OD PUBERTY. AZ TERAZ PO 20 ROKOCH MI ODPORUCALA NA VYROVNANIE HORMONOV LIEKY BEZ PREDPISU ZA 20 EUR. AZ TERAZ KED MAM ORKOMARKERY mi povedala ze branie antikoncepcie co su hormony na vyrovnanie, NEPACI SAMI ZE LEKARI NESPOLUPRACUJU. INTERNISTA-STITNAR S GYNEKOLOGOM A TEN S CIEVNYM, DALEJ S PSYCHOLOGOM, PSYCHIATROM. VED VSETCI TITO LEKARI RIESIA ZLAZY S HORMONMI. JA SA NECITIM AKO V 21. STOROCI. ALE AKO V STREDOVEKU.