Adenom hypofýzy je ochorenie, ktoré sa týka podmozgovej žľazy a ide v úplnej väčšine o nezhubné nádorové a rakovinové ochorenie tejto časti mozgu. Vzhľadom na pokrok v rámci medicíny nie je liečba komplikovaná a zložitá a preto sa netreba príliš báť tohto typu choroby, na druhú stranu ju netreba ani podceniť. Prognóza na uzdravenie je v prípade úspešného zákroku pomerne dobrá a samotné príčiny vzniku choroby človek sám neovplyvní, keďže ide o poruchu DNA.
Príznaky Adenomu hypofýzy
Charakteristika
Nádor na hypofýze, podmozgovej žľazy v rámci mozgu, je vo väčšine prípadov nezhubný, čiže benigný. Takýmto nádorom sa hovorí adenomy a podľa toho je aj názov ochorenia. Tieto nádory vznikajú v endokrinných bunkách podmozgovej žľazy v dôsledku náhodnej poruchy v DNA. Keďže hypofýza produkuje rôzne hormóny, vždy podľa konkrétneho napadnutia tej ktorej bunky sa rozlišuje aj konkrétny typ nádoru. V dôsledku adenómu môže nastať nadbytočná aj nedostatočná produkcia konkrétneho hormónu.
Samotný nádor sa vyvinie na základe defektnej DNA v jednej bunke, pričom delením a rozmnožovaním vznikajú následne ďalšie nádorové bunky. V prípade napadnutia buniek, ktoré produkujú pre organizmus dôležité hormóny, môžu pre postihnutého vzniknúť vážnejšie komplikácie v dôsledku nadmernej alebo naopak nedostatočnej produkcie konkrétneho hormónu a tak naväzujú na tento typ choroby aj iné, napríklad gigantizmus alebo naopak hypopituizmus či Cushingova choroba.
Príčiny
Príčinou na vznik týchto nádorov je teda genetická mutácia v DNA, ktorá je len ťažko ovplyvniteľná vedomým správaním človeka. Na druhú stranu, existujú tu určité rizikové faktory, ktoré môžu tieto defekty v DNA buniek naštartovať alebo ich urýchliť. Ide napríklad o fajčenie, vystavenie sa pôsobeniam chemických látok alebo karcinogénnych látok napríklad v potravinách, prípadne nadmerné žiarenie gamma či z RTG. Všetky tieto vplyvy majú postupný a kumulatívny efekt. Dôležitým faktorom je aj dedičnosť.
Príznaky
Medzi príznaky patria viaceré voľne pozorovateľné zhoršenia v bežnom živote. Môže ísť o zrak a jeho zhoršenie, prípadne častejšie bolesti hlavy, únava, prípadne bolesti v kĺboch alebo svalová slabosť. Ide aj o to, ktorý hormón hypofýza vylučuje alebo naopak nevylučuje, príznaky je možné pozorovať aj podľa toho. Ide napríklad o zväčšenie niektorej časti tela, zubov, jazyka, zmena v rozložení telesného tuku, prípadne pokles sexuálneho apetítu a potencie.
Čo sa týka nadväzujúcich chorôb, pri gigantizme alebo akromegalii sa dajú pozorovať práve príznaky spôsobené zväčšením napríklad rozostupov zubov, nosu, prstov na nohách či rukách do šírky, prípadne pri ženách je možné pozorovať aj poruchy menštruačného cyklu. Keď je postihnutá časť hypofýzy produkujúca pohlavné hormóny, prejavuje sa zníženie libida či pokles potencie. Príznaky pri Cushingovej chorobe sú zas badateľné v zmene rozloženia telesného tuku, napríklad sa zväčší brucho.
Diagnostika
Vyšetrenia sa robia jednak rozborom krvi a tým, že sa zisťuje, ktorý hormón je v krvi prítomný, ktorý je neprítomný a sledujú sa hladiny hormónov, aby sa zistilo, či nie je niektorý produkovaný v nadmernej miere. Okrem toho je treba spraviť aj zobrazovacie vyšetrenia mozgu, najmä magnetickú rezonanciu, aby sa zistilo, či je činnosť hypofýzy v poriadku, alebo je možné nájsť na nej nádor. Pokiaľ je nádor príliš veľký, tlačí na očné nervy a tak je možné ho objaviť aj očným vyšetrením perimetru.
Endoskopická operácia adenomu hypofýzy
Endoskopická operácia adenomu hypofýzy
Priebeh
Choroba prebieha v závislosti od toho, ktorý typ hormónu hypofýza produkuje, alebo naopak neprodukuje a v akej je to miere. Pri akromegálii ide v prvých fázach najmä o rast šírky prstov na rukách a nohách, neskôr aj rast iných častí tela, avšak všetko sa deje veľmi postupne a je to ťažko rozpoznateľné. V prípade prolaktinómu ide postupne o pokles sexuálnej potencie, prípadne o zväčšenie pŕs. Pri Cushingovej chorobe sa postupne zväčšuje brucho aj tvár, môže to viesť pri neliečení až k osteoporóze alebo k poruchám menštruačného cyklu.