- FARKAŠ Ľ., Arganový olej – liek aj kozmetikum, Liečivé rastliny, ročník 49, číslo 6, 2012, HERBA, ISSN:1335-9878
- STROOMER H., The argan tree and its Tashelhiyt Berber lexicon, Etudes Et Documents Berbères, 27, 99-113, 2008, Online dostupné na: core.ac.uk
- MARIE-PIERRE a kol., History and archaeology of the emblematic argan tree in the medieval Anti-Atlas Mountains (Morocco). Quaternary International. 1-23, 2015 10.1016/j.quaint.2015.09.030, Online dostupné na: researchgate.net
- GHARBY S., CHARROUF Z., Argan Oil: Chemical Composition, Extraction Process, and Quality Control, Frontiers in Nutrition, 2022, vol.8, Online dostupné na: frontiersin.org, ISSN=2296-861X
- CHARROUF Z. GUILLAUME D., Argan oil: Occurrence, composition and impact on human health, Eur. J. Lipid Sci. Technol., 110 632 – 636, 2008, Online dostupné na: doi.org
- HAIMEUR A.,a kol. Argan oil prevents prothrombotic complications by lowering lipid levels and platelet aggregation, enhancing oxidative status in dyslipidemic patients from the area of Rabat (Morocco). Lipids Health Dis 12, 107, 2013, Online dostupné na: doi.org
- ELMOSTAFI H. a kol., Neuroprotective potential of Argan oil in neuropsychiatric disorders in rats: A review, Journal of Functional Foods, Volume 75, 2020, ISSN 1756-4646, Online dostupné na: doi.org
- MICHALAK M. a kol., Bioactive Compounds for Skin Health: A Review, Nutrients 2021, 13, 203, Online dostupné na: doi.org
- POTUŽÁK M., Novější rostlinné zdroje olejů, tuků a vosků, Lékáren. 2020; 16(1): 48-52, Online dostupné na: farmaciepropraxi.cz
- MAKBAL R, a kol., Anti-Inflammatory, Antioxidant, Chemical Characterization, and Safety Assessment of Argania spinosa Fruit Shell Extract from South-Western Morocco. Biomed Res Int. 2021 Aug 3, Online dostupné na: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
- EL MIDAOUI A, a kol., Argan Oil as an Effective Nutri-Therapeutic Agent in Metabolic Syndrome: A Preclinical Study, Int J Mol Sci, 2017 Nov 22;18(11), Online dostupné na: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
Arganovník tŕnistý ako zdroj Argánového oleja. Aké má účinky?
Na svete ťažko nájdeme vzácnejší rastlinný olej ako je arganový. "Tekuté zlato Maroka" ako ho často volajú má nádych exotiky a tajomnosti. V tomto článku vám ho predstavím bez záhad a príkras. Poďme na to.
Charakteristika
Je vynikajúco prispôsobený podmienkam v ktorých rastie. Znáša vysoké teploty, sucho i piesočné búrky a je veľmi odolný.
Arganovník je dlhoveký, dožíva sa 150 – 200 rokov. Rozvetvený systém jeho koreňov dosahuje do hĺbky až 35 metrov. Kmeň arganovníka je húževnatý a uzlovitý s priemerom do 1 metra. Listy sú malé, kopijovité a rastú blízko pri sebe, v skupinkách.
Kvety zeleno – žltej farby sú obojpohlavné.
Vegetácia arganovníka tvorí celé oblasti lesov, osamelé lesy alebo jednotlivé stromy. Táto vegetácia je dôležitou súčasťou lokálnej krajiny. Zabraňuje erózií pôdy, poskytuje tieň pasúcim sa stádam kôz a iným zvieratám. Zachytáva životodarnú vodu v polopúštnych oblastiach.
História rastliny
V minulosti bol Arganovník široko rozšírený na severozápade Afriky a na Iberskom poloostrove. Je úzko spätý s berberskou kultúrou pôvodných obyvateľov tohto územia. Dnes sa Arganovník tŕnistý prirodzene vyskytuje len v polopúštnej oblasti juhozápadného Maroka a južného Alžírska.
Inak už nikde inde na svete.
Preto sa z jeho oleja postupne stala veľmi vzácna svetová komodita.
Dôležitosť arganovníka pre Maročanov a Alžírčanov si naplno uvedomíme, keď zistíme, že okolo neho je vystavaná takmer celá kultúra vidieckych oblastí regiónu. Život v týchto oblastiach je úplne podriadený cyklu dozrievania a zberu plodov arganovníka. Zatiaľ čo zber vykonávajú muži, ženy i deti, spracovanie plodov je čisto ženskou záležitosťou ku ktorej nikto iný nemá prístup.
Od roku 1999 je Arganovník tŕnistý zaradený do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. To mu poskytuje potrebnú ochranu ako neoddeliteľnej súčasti najmä marockej kultúry. Ochranu strom potrebuje aj pre to, že pokusy o riadené pestovanie v iných oblastiach sveta zatiaľ nie sú úspešné.
Snahou marockej vlády je tiež získať chránené geografické označenie pre arganový olej vyprodukovaný v Maroku, na zachovanie tradičných postupov získavania arganového oleja.
Aké účinné látky obsahuje arganový olej?
Arganový olej obsahuje veľké množstvo látok, ktoré prispievajú k jeho rozmanitým pozitívnym účinkom.
Zamerajme sa na tie najdôležitejšie.
Najviac zastúpené sú mastné kyseliny. Až 80 % celkového množstva mastných kyselín sú nenasýtené mastné kyseliny. Najviac zastúpené sú kyselina olejová a linolová. Patria medzi známe omega – nenasýtené kyseliny, ktoré sú prospešné pre výživu i zdravie.
Z nasýtených mastných kyselín sú to kyselina stearová a palmitová. Tieto kyseliny sú dobrým zdrojom tukov pre výživu. Priaznivý pomer nenasýtených a nasýtených mastných kyselín je predpokladom pre pozitívne účinky na kardiovaskulárny systém.
Nemenej dôležitou zložkou arganového oleja sú tokoferoly – rôzne formy vitamínu E. Z nich gama–tokoferol s veľmi vysokou antioxidačnou aktivitou tvorí 75 % obsahu všetkých tokoferolov. Preto môžeme argánovému oleju prisudzovať veľmi silný antioxidačný efekt.
Rastlinné steroly najmä spinasterol, schottenol a kampesterol. Ich obsah je dôležitým poznávacím znakom arganového oleja. arganový olej v porovnaní s inými olejmi obsahuje relatívne malé množstvo kampesterolu (menej ako 0,4 % z celkového množstva sterolov).
Pokiaľ by sa pri analýze zistilo, že ho obsahuje viac je vysoký predpoklad, že vzorka bola doplnená iným olejom a už ju nemožno považovať za čistý arganový olej.
Ostatné zložky ako napríklad triterpénové alkoholy a rôzne fenolové zlúčeniny sú zastúpené v malom množstve a spolupodieľajú sa na účinkoch arganového oleja.
Tabuľka uvádza približné nutričné hodnoty na 100 g argánového oleja
Energia | 850 kcal |
Sacharidy | 0 g |
Bielkoviny | 0 g |
Tuky | 98 g |
- nasýtené mastné kyseliny | 19 g |
- mononenasýtené mastné kyseliny | 44 g |
- polonenasýtené mastné kyseliny | 35 g |
Presné výživové údaje závisia od konkrétneho produktu/výrobku.
Účinky arganového oleja
Literatúra uvádza množstvo pozitívnych účinkov arganového oleja. Tú sú prehľadne zhrnuté tie najvýraznejšie.
- Existujú predklinické štúdie, podľa ktorých arganový olej znižuje krvný tlak, inzulínovú rezistenciu, viscerálnu obezitu a iné príznaky metabolického syndrómu. To všetko sú symptómy, ktoré sú veľkou hrozbou pre zdravie človeka. Výsledky však boli potvrdené len na potkanoch. Na potvrdenie u ľudí si budeme musieť ešte počkať. Je však možné, že sa v budúcnosti arganový olej ukáže jako výborné nutra–terapeutikum a pomôže nám zvládnuť tieto problémy.
- arganový olej má účinok na zhlukovanie krvných doštičiek. Obmedzovaním ich zhlukovania môže znižovať riziko kardiovaskulárnych ochorení. Znižovaniu tohoto rizika napomáha aj jeho účinok na cholesterol spomenutý nižšie.
- arganový olej znižuje hladinu LDL cholesterolu a zvyšuje hladinu "dobrého" HDL cholesterolu. Tento účinok bol potvrdený aj štúdiami na ľudských dobrovoľníkoch.
- Sľubné výsledky niektorých výskumov pripisujú argánovému oleju pozitívny podporný efekt pri neurodegeneratívnych ochoreniach ako je Parkinsonova a Alzheimerova choroba. Kyselina olejová a vitamín E pôsobia neuroprotektívne, Podľa zistení výskumníkov dokážu zabrániť aj odumieraniu nervových buniek, ktoré sprevádza tieto syndrómy. Aby bolo možné tento účinok bez pochybností potvrdiť je však potrebný ďalší výskum a bádanie.
- Vitamín E a fytosteroly obsiahnuté v argánovom oleji pri aplikácií prípravkov s arganovým olejom na pokožku pôsobia ako ochranný faktor pred oxidatívnym stresom. Pomáhajú tiež udržiavať ochrannú funkciu kože. Literatúra uvádza, že spomaľujú jej starnutie a zlepšujú jej vzhľad. Pravidelná aplikácia môže zlepšiť elasticitu kože. Tak je olej ideálny na jazvy.
Vnútorné použitie
Na Slovensku by sme ho mohli porovnávať so slnečnicovým alebo repkovým olejom. Používa sa na prípravu pokrmov, v tradičných receptoch marockej kuchyne a medicíny.
Bez plodov argánovníka by nemohol vzniknúť ani amlu – tradičný miestny produkt pripomínajúci riedke arašidové maslo. Amlu často slúži ako darček pre cestovateľov.
Väčšina produkcie arganového oleja sa spotrebuje v krajine pôvodu. Len veľmi malá časť je určená na vývoz. I tak je však olej žiadaným vývozným artiklom a jeho cena nie je malá.
Vedecké štúdie zamerané na arganový olej skúmajú možnosti jeho vnútorného použitia na základe presných dát. Vedci sa zhodujú, že jeho rutinné používanie by mohlo mať žiadúce efekty na ľudské zdravie. Rôznia sa však v dávke prospešnej pre ľudský organizmus a forme podávania.
Neexistuje žiadny presný návod ako a koľko arganového oleja by človek mal skonzumovať aby sa dostavili pozitívne účinky.
Pri štúdií zameranej na výskum vplyvu arganového oleja na hladiny tukov u zdravých dobrovoľníkov dávka 25 ml oleja denne počas 3 týždňov pozitívne ovplyvnila hodnoty tukov u účastníkov štúdie.
Odborná literatúra ako udržiavaciu dávku doporučuje 3 – 6 g čistého (panenského) arganového oleja denne. To zodpovedá približne jednej čajovej lyžičke.
Aj keď vedci nedospeli k jednoznačným záverom čajová lyžička arganového oleja po raňajkách by nemusela byť na škodu. Čo poviete?
Vonkajšie použitie
Nájdeme ho ako prísadu v prémiových značkách kozmetiky určenej na starostlivosť o pleť a vlasy. Denné a nočné krémy, sprchové gély, šampóny, mydlá s prídavkom arganového oleja sú v každej dobrej drogérií.
Zber a skladovanie
V každom plode nájdeme 1 – 3 jadrá – orechy. Jadrá týchto orechov – teda semená argánovníka – tvorí z 50 % jedlý arganový olej. Olej má jemnú orechovú chuť a zlatohnedú farbu.
Postupy získavania arganového oleja
Na získanie arganového oleja sa používa niekoľko postupov:
- Tradičný postup
- Lisovanie za studena
- Extrakcia oleja rozpúšťadlom
Tradičný postup
Domorodí obyvatelia na vidieku Maroka získavajú arganový olej tradičným spôsobom.
Ručne zbierajú plody a sušia ich na vzduchu. Usušený plod zbavia dužiny. Získajú tým jadrá, ktoré rozbijú aby sa dostali k semenám. Tie upražia a zbavia ich šupiek. Nasleduje preosievanie a mletie.
Z pomletej masy semien ručne vytláčajú olej. Aby bol vhodný na konzumáciu nakoniec ho prefiltrujú.
Takéto spracovanie je však veľmi náročné.
Na získanie 1 litra oleja je potrebných až 100 kilogramov plodov arganovníka.
Treba podotknúť, že tradičným postupom získaný olej nemá dlhú trvanlivosť. Je nutné ho rýchlo spotrebovať. Skladovaním stráca na kvalite.
V priebehu spracovania plodov argánovníka vznikne množstvo "odpadových produktov". Aj tie vedia Maročania dobre využiť. Škrupiny z orechov napríklad ako palivo.
Dužinu a šupky ako krmivo pre hospodárske zvieratá – najmä kozie stáda, alebo pri spracovaní koží.
Olej a ďalšie časti rastliny sa tradične používajú v ľudovom liečiteľstve na úľavu od mnohých ťažkostí. Olej na reumatické bolesti a popáleniny. Čaj z listov na zmiernenie príznakov bolesti hlavy či žalúdka. Dužina plodu proti lupinám. Mnohé publikované práce pripisujú argánovému oleju aj afrodiziakálne účinky.
Lisovanie za studena
Tento spôsob je šetrný k semenám a zaručuje vyšší výnos arganového oleja.
Zo 100 kg plodov je možné získať 3 – 6 l oleja.
Semená sa lisujú mechanickým alebo hydraulickým lisom. Olej z pražených semien je jedlý. Olej z nepražených semien sa používa v kozmetických výrobkoch. Lisovanie za studena zvyšuje kvalitu a trvanlivosť oleja.
Väčšina arganového oleja v Maroku sa už získava týmto spôsobom.
Extrakcia oleja rozpúšťadlom
Extrakcia oleja rozpúšťadlom z podrvených jadier je priemyselným spôsobom získavania arganového oleja. Metóda má vysoký výnos.
Nevýhodou je, že sa takto dá získať len olej kozmetickej kvality, ktorý nie je vhodný na konzumáciu.
Časť prospešných obsahových látok sa procesom znehodnocuje.
Ako vybrať správny prípravok s arganovým olejom?
Pri výbere je potrebné postupovať podľa zloženia prípravku. Najideálnejšie je, ak v zložení nájdeme množstvo použitého arganového oleja vyjadrené v percentách alebo v gramoch z celkového objemu alebo hmotnosti nami zvoleného produktu.
Všeobecne platí zásada, čím viac tým lepšie.
Ak takúto možnosť nemáme, hľadajme v zložení aspoň označenie čistý arganový olej (pure argan oil – v zložení nepísanom po slovensky). Prípadne panenský arganový olej (virgin argan oil). To nám zaručí, že dostaneme olej, ktorý si zachová všetky potrebné pozitívne vlastnosti a obsahové látky.
Pokiaľ nám záleží aj na ekologickom dopade nášho výberu, venujme pozornosť pôvodu výrobkov s arganovým olejom. Môžeme si vybrať bio arganový olej z Maroka. Tak máme istotu, že nekupujeme výrobok s olejom, ktorého produkcia vedie k ničeniu arganovníkových lesov a devastácií prírodného bohatstva.
Na záver
Olej z arganovníka sa v budúcnosti stane ešte vzácnejšou surovinou ako je tomu dnes.
Nielen v Maroku budú musieť nájsť rovnováhu medzi používaním oleja pre jeho nesporne prospešné vlastnosti a záchranou pôvodných arganovníkových porastov.
Môžeme k tomu prispieť uváženým nákupom a používaním výrobkov z arganového oleja. Napríklad pre to, aby tu arganový olej a jeho úžasný potenciál tu zostal aj pre budúce generácie.
Zaujímavé zdroje informácií
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →