späť na zoznam bylín

Bazalka pravá

Autor: Michal Hrebík
Bazalka pravá
Zdroj foto: Getty images

Bazalka pravá je bylina, ktorá pochádza z Indie a do Európy bola privezená v 16. storočí počas rozkvetu moreplaveckých ciest za obchodom. Dnes sa už bežne pestuje v kvetináči alebo záhradkách, veľa ľudí si pestuje bazalku aj na balkóne v panelákoch a jej hlavné využitie je v kuchyni. Zároveň sa ale využíva aj na liečenie a to najmä pre jej protizápalové a antibiotické účinky, takže je veľmi vhodná napríklad pri rôznych ranách, ale aj pri problémoch s trávením.

Charakteristika

Bazalka pravá je jednoročná liečivá rastlina a trvalka z čeľade hluchavkovitých rastlín, pričom je charakteristická intenzívnou vôňou. Dnes je už pomerne široké množstvo rôznych druhov bazalky, ktorá obvykle narastá do výšky 20 až 60 cm a obvykle rastie vo forme bylín alebo polokeru. Listy sú protistojné, majú vajcovitý tvar, dlhé stopky a bazalka má aj kvety bielej alebo červenej farby. Bazalka sa rozmnožuje semenami alebo odrezaním nekvetových výhonkov.

Čo sa týka pôvodu, rastlina pôvodne pochádza z Indie, ale už viac ako 5 storočí je známa aj v Európe. Na pestovanie je nenáročná, dá sa napríklad mať aj v interiéry, pričom kvitne od júna do septembra. Dôležité je chrániť ju pred mrazom a vetrom. Okrem toho, že sa bazalka často pridáva do rôznych jedál a na recepty v kuchyni, najčastejšie do polievok a šalátov, prípadne možno nájsť aj recepty s bazalkou v pravej talianskej pizze, má priaznivé účinky aj v lekárstve.

Vnútorné použitie

Liečivé účinky má bazalka napríklad v rámci vnútorného využitia pri poruchách tráviaceho ústrojenstva, podpore činnosti žalúdka, bazalka tiež podporuje chuť do jedla, čistí močové cesty pri zápaloch, ale aj pri zápale močového mechúra a je vhodná aj na zmiernenie bolestí hlavy alebo zmiernenie kašľa. Pri tráviacich problémoch je vhodná aj na zmiernenie nadúvania a tvorby plynov. Napríklad pri poruchách tráviaceho ústrojenstva sa využíva zaujímavý odvar.

Pri tomto odvare sa zaleje polievková lyžička sušenej bazalky s 250 ml vriacej vody, nechá sa variť 10 minút a následne vyluhovať ešte ďalších 15 minút. Proti zápche je účinný odvar s 0,75 litrom vína a lyžicou jedlého oleja, pričom takýto odvar sa užíva obvykle v objeme 1 lyžičky po jedle. S pol litrom vody sa dá spraviť bazalkový odvar s 3 lyžicami bazalky, ktorý sa varí 10 minút a luhuje ďalších 15. Tento odvar pomáha pri problémoch s močením alebo horúčke.

Vonkajšie použitie

Čo sa týka vonkajšieho využitia, pri zápale mandlí alebo iných zápaloch v ústnej dutine sa môže využiť odvar z bazalky, ktorý sa dá použiť ako kloktadlo. Pri zápaloch uší je možné využiť vytlačenú šťavu z čerstvej bazalky, naopak vytlačiť roztlačiť a usušiť listy bazalky sa odporúča, ak má človek napríklad nádchu a plný nos. Takéto listy potom stačí na kratšiu dobu do nosu vložiť, pričom intenzívna aróma samotnej byliny pomôže upokojiť a prečistiť sliznicu nosa.

Bazalka na vonkajšie použitie má aj rôzne iné využitie. Napríklad vďaka protizápalovým účinkom sa využíva aj pri zápale stredného ucha, vďaka svojim antibiotickým účinkom aj pri poraneniach alebo ranách na pokožke, kde sa používa ako súčasť obkladov. Okrem toho kúpeľ z bazalky priaznivo pomôže telu ohľadom osvieženia a tiež je vhodný pri viacerých ranách, ktoré sa ťažšie hoja. Vo forme čaju sa dá veľmi dobre využiť pri zápaloch v ústnej dutine.

Zber a skladovanie

Bazalka sa dá zbierať trikrát do roka, pričom sa zbierať vňať a listy. Vňať by sa mala zbierať v júni, kedy je najkvalitnejšia. Rastlina ako taká kvitne počas júna, júla a augusta a listy bazalky sa zbierajú pred úplným rozkvitnutím, najlepšie v doobedňajších hodinách. Čo sa týka skladovania, bazalka sa najlepšie suší a skladuje v tenkých vrstvách prírodným teplom, ktoré nesmie presiahnuť 35 až 40 stupňov Celzia. Sušením sa nestráca kvalita, len intenzívna vôňa.

Sadenie a pestovanie

Bazalka je veľmi vhodná na sadenie do záhrady, kde obľubuje teplé a slnečné miesta, pričom semená sa vysievajú v marci a to do debničiek alebo do pareniska. Rastlina potrebuje kyprú a nie moc suchú pôdu bohatú na živiny, pričom klíči obvykle do 2 týždňov. Zbierať sa následne môže koreň aj s podzemnou časťou. Táto trvalka má viaceré druhy a niektoré sú vhodné nielen na pestovanie v záhrade a vonku, ale aj na pestovanie v kvetináči doma, prípadne v črepníku, plechovke a podobne.

Bazalka v tehotenstve

Počas tehotenstva sa neodporúča všeobecne používanie viacerých bylín, napríklad by sa nemal používať vnútorne ani zvonka éterický olej. Naopak po pôrode môže bazalkový čaj pomôcť lepšie odstrániť placentu. Dôležité je aj rozlišovať druhy, pričom najviac problémov môže spôsobiť originálna indická bazalka, kým tie zdomácnené formy nemusia byť až tak nebezpečné. Silica sa síce neodporúča, ale výluh z listov aj počas tehotenstva má priaznivý vplyv na trávenie, vykašliavanie, proti plynatosti a na tvorbu mlieka.

Využitie v kuchyni

Bazalka v kuchyni je jedna z najviac aromatických korenín v Európe a typicky sa využíva najmä v talianskej kuchyni, ale aj iných stredomorských gastrooblastiach. Neodmysliteľnou je kombinácia bazalka a rajčina, ale u nás poznáme aj pesto, polievku alebo typicky pizzu s bazalkou. Použitie v kuchyni môže byť naozaj rôznorodé, pričom vďaka mnohým receptom je možné pridať bazalku na ochutenie aj pre lepšiu vôňu skoro kamkoľvek. Navyše, podporuje aj chuť do jedla!

Ako sa starať o rastlinu kúpenú v obchode

Ako sa starať o rastlinu kúpenú v obchode

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako sa čo najefektívnejšie zbaviť oparu? Ako sa čo najefektívnejšie zbaviť oparu?

Opar - možno ho vidieť na pere, nose, nevyhne sa ani oku, genitáliám a zjavuje sa i na koži. Má rôzne klinické prejavy, formy a môže byť nebezpečný.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.