späť na zoznam príznakov

Nadúvanie

Nadúvanie

Nadúvanie sa označuje ako stav nadmerného odchodu plynov a nepríjemného pocitu plného brucha, ktoré je nafúknuté a mierne aj bolestivé v niektorých prípadoch. Nadúvanie je prirodzené po požití niektorých druhov potravín, napríklad strukoviny, obilniny, sladkosti alebo príliš slané potraviny, ale niekedy môže signalizovať aj nejaké problémy alebo ochorenie v rámci tráviacej sústavy. Upozorniť tiež môže na zápaly, napríklad ak sú postihnuté črevá, žlčník, pečeň, pankreas a žalúdok.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Nadúvanie patri medzi príznaky
Ďalšie názvy: meteorizmus
V obsahu nájdete:


Nadúvanie a plynatosť spolu súvisia

Nadúvanie sa označuje aj ako meteorizmus a je častým príznakom plynatosti, ktorá je charakterizovaná nadmerným únikom plynu do okolia, čiže flatulenciou. Nadúvaním ale trpia aj ľudia, ktorí majú celiakiu, čo je autoimunitné ochorenie tenkého čreva, ktoré je citliví na zmes bielkovín, ktoré sa označujú ako lepok alebo glutén. Aj pri zápale slepého čreva sa môžu vyskytovať v rámci príznakov nadmerné nadúvanie a to zároveň spolu so zápchou a nechutenstvom.

Hoci sa najčastejšie tieto problémy riešia liekmi proti nadúvaniu, príve v prípade vážnejších ochorení, ako je zápal slepého čreva, to môže byť doslova cesta do pekla. Najmä u detí od najmenšieho bábätka až po dospievajúcu mládež, treba venovať problému zvýšenú pozornosť. V tomto čase totiž organizmus rastie a vyvíja sa a môžu sa prejaviť aj prvé ochorenia súvisiace s tráviacim traktom. Ide napríklad už o spomínanú celiakiu, ale napríklad aj o tzv. syndróm dráždivého čreva.

Pozor, ak je po každom jedle a prevádza ho bolesť brucha

Aj problémy so žalúdkom, konkrétne gastritída, sa môžu prejavovať meteorizmom a nadmernou plynatosťou, taktiež bolesťami a to najmä pri akútnom podráždení sliznice žalúdka, čo je forma akútnej gastritídy. V prípade žlčníkových kameňov je tiež prítomný pocit nadúvania a aj nevoľnosti, podobne ako pri zápche. Vtedy dochádza aj k bolestiam brucha a v podbrušku, najmä k pocitu ťažkého žalúdka. V tomto prípade ide o ochorenie čriev, ale aj o problémy v tráviacom systéme.

Veľmi často je nadúvanie, ale aj škvŕkanie v bruchu a občas ranná hnačka prítomná pri syndróme dráždivého trakčníka. Nejde o organickú poruchu v hrubom čreve, ale o funkčnú, na ktorú ma vplyv psychika aj celková životospráva a nezdravé stravovanie človeka. Hrubé črevo ale môže byť postihnuté aj rôznymi zápalmi, príkladom je zápalové ochorenie divertikulóza. Aj tu sa objavuje nadúvanie a tiež bolesti v podbrušku, pričom tento stav si vyžaduje akútne ošetrenie lekárom.

Časté nadúvanie je aj pri infekcii čriev

Nadúvanie z infekcií
Viacero infekčných ochorení sa prejavuje tiež nadúvaním

Aj niektoré infekčné a parazitárne ochorenia sa prejavujú nadmernou plynatosťou a meteorizmom, napríklad enterobióza, ľudovo nazývaná aj mrle, prípadne kvasinková infekcia, pokiaľ postihnú kvasinky črevá a žalúdok. Pozor si treba dať aj na kŕče a grganie. Časté vetry sú typickým prejavom rôznych infekčných ochorení. Niekedy nie sú spojené s typickou hnačkou, ako je to pri salmonelóze, ale naopak môžu byť aj dôsledkom problémov s vyprázdnením, čiže pri zápche.

Nadúvanie je typické aj pre iné druhy infekcií, napríklad pre kvasinkové a plesňové infekcie, ako sú kandidóza a podobne. Okrem toho nastáva nadúvanie aj pri narušení rovnováhy v čreve, napríklad pri nedostatku črevných baktérií nazvaných Lactobacillus acidophilus. V tomto prípade môže pomôcť užívanie tzv. probiotík. Pri vážnejších infekčných príčinách je nadúvanie len jedným z viacerých prejavov, no zároveň si vyžaduje osobitný prístup, napríklad vo forme diéty.

Medzi príčiny treba zarátať aj ochorenia pečene a funkčné poruchy

V prípade problémov s pečeňou sa môžu tiež objaviť rôzne tráviace problémy, napríklad pri steatóze, čiže stukovateniu pečene, sú prítomné bolesti brucha, únava a tiež meteorizmus. Steatóza môže mať alkoholickú aj nealkoholickú formu. Pri cirhóze pečene, čo je ochorenie spôsobujúce odumieranie buniek pečene, tiež môže dochádzať k poruchám trávenia, čo sa prejavuje nadúvaním. V tomto prípade je nevyhnutné odborné vyšetrenie a celková liečba pečene.

Čo sa týka funkčných porúch, pre ktoré je meteorizmus typickým symptómom, tieto poruchy môžu postihnúť tak hornú, ako aj dolnú časť tráviacej sústavy. V prípade hornej časti ide najčastejšie o poruchy činnosti dolného pažerákového zvierača, poruchy činnosti dvanástorníka alebo poruchy motility žalúdka. Pri dolnej časti sa týkajú problémy najviac funkčnej poruchy činnosti konečníka alebo poruchy dotýkajúce sa hrubého čreva. Pri týchto problémoch sú typické aj bolestivé kŕče.

Meteorizmus v tehotenstve
Počas tehotenstva je meteorizmus pomerne bežný

V tehotenstve a u žien ide o vážnejšie signály

U žien môže nadúvanie a plynatosť byť signálom aj rakoviny vaječníkov, pričom ak je sprevádzané pobolievaním brucha a pálením záhy, môže to byť znamenie už pokročilého štádia rakoviny. Medzi tie menej "závažné" problémy patrí napríklad nadúvanie pri bulímií, kde dochádza k nadúvaniu v rámci záchvatov nadmerného prejedania sa. V tomto prípade treba riešiť najmä bulímiu ako takú, pretože plynatosť či meteorizmus sú len jej sprievodným znakom.

Čo sa týka tehotenstva, tak počas gravidity je nadúvanie:

  • veľmi častý sprievodný prejav
  • najčastejšie vzniká na základe nadmernej tvorby plynov v črevách
  • môže byť spôsobené aj narušením obvyklej hormonálnej hladiny progesterónu
  • ak neprichádza ku kŕčom a intenzívnym bolestiam, treba prispôsobiť svoje stravovanie tak, aby sa vylúčili zelenina či pečivo, ktoré meteorizmus spôsobujú

Liečba by nemala zahŕňať len lieky

Na meteorizmus by sa nemali užívať vždy len lieky, napríklad proti samotnému javu alebo proti bolesti. Tabletky na nadúvanie sa objavujú v lekárňach pravidelne, ale niekedy oveľa viac pomôže zmena stravovacích návykov, životosprávy a celkovo životného štýlu. To sa samozrejme týka najmä niektorých funkčných porúch a nie orgánových príčin, prípadne infekčných alebo nádorových príčin. Počas tehotenstva treba akékoľvek užitie tabliet samozrejme konzultovať s lekárom.

Ak je nadúvanie spôsobené tráviacimi poruchami alebo zmenou črevnej flóry, môžete spraviť napríklad tieto opatrenia:

Čo robiť pri nadúvaní

Veľkú úlohu pri nadúvaní na základe nesprávneho stravovania hrá aj prevencia. Častné nadmerné nadúvanie prítomné vo zvýšenej miere napríklad po jedle, môže mať príčinu aj v nadmernej konzumácii solených jedál a potravín. Dôležité je v tomto prípade vyhýbať sa jedlám priemyselne spracovávaným, polotovarom a tiež potravinám s veľkým množtvom umelých náhrad a prísad. Prevencia sa týka aj včasnej diagnostiky a preto platí, že čím skôr navštívite lekára, tým lepšie vyhliadky na vyriešenie problému máte.

Ako vzniká nadúvanie

Ako vzniká nadúvanie

Ďalšie zaujímavé zdroje

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Trápi vás nadúvanie? 5 tipov ako ho vyriešiť Trápi vás nadúvanie? 5 tipov ako ho vyriešiť

Nafúknuté brucho, kŕče a odchod plynov, výrazne ovplyvňuje fyzickú pohodu i spoločenský život. Dodržujte týchto 5 zásad a tejto nepríjemnosti sa môžete zbaviť.

Problémy s pečeňou vám odhalia tieto príznaky Problémy s pečeňou vám odhalia tieto príznaky

Pečeň zohráva v našom tele významnú úlohu. Je to životne dôležitý orgán , ktorý je vrátane transplantácie od mŕtveho darcu nenahraditeľný .  Zlyhávanie pečene predstavuje vždy...

Čo všetko nám môžu prezradiť pečeňové testy? Čo všetko nám môžu prezradiť pečeňové testy?

Odbery krvi sú základným vyšetrením pri návšteve ambulancie praktického lekára. To znamená, že v rutinnej praxi sa robí skríningové vyšetrenie krvi , kam patria aj tzv. „pečeňové...

10 hlavných príčin spôsobujúcich bolesť v boku 10 hlavných príčin spôsobujúcich bolesť v boku

Tupá, bodavá či pálivá bolesť v boku, je častým problémom množstva ľudí. Tak ako je každá bolesť odlišná a špecifická, tak i jej pôvod je rozmanitý. Poďme sa spolu pozrieť na 10...

Cukor, náš najsladší nepriateľ Cukor, náš najsladší nepriateľ

Má vysokú energetickú hodnotu a žiadne vitamíny . Napriek tomu, že sa o jeho škodlivosti vie už celé roky, stále sú ho plné regály. Nachádza sa v cukrovinkách, sladených nápojoch,...

Naposledy aktualizované 29.11.2016


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.