- MIKA K. Fytoterapia z pera lekára. Kostihoj lekársky. 2016. Osveta. s.339. [cit. 05.11.2024]. Dostupné z: ISBN 978-80-8063-436-0
- TREBEN M. Moje léčivé rostliny (z nemeckého originálu Meine Heilpflanzen). Kostival lékařský. 2010. Eminent. [cit. 05.11.2024]. Dostupné z: ISBN 978-80-7281-413-8
- DUGAS D. 500 nejlepších receptů lidové medicíny. Kostival lékařský. 2007. Knižní expres. s.61-62. [cit. 05.11.2024]. Dostupné z: ISBN 80-7347-036-5
- verywellhealth.com - What Is Comfrey Cream?
- healthline.com - What Is Comfrey?
- webmd.com - 5 Risky Herbal Supplements - Comprey
- britannica.com - Comprey
- pubmed.ncbi.nlm.nih.gov - Comprey root: from tradition to modern clinical trials
Kostihoj: Je zázrak z prírody pre zdravie? Ako ho správne používať? Pozor na rizikové účinky
Kostihoj lekársky je bylina využívaná už tisícročia v liečbe poranení a zlomenín. Rastlina obsahuje účinný alantoín, ale aj alkaloidy necidy. Zásadne sa rastlina používa len vonkajšou cestou.
Charakteristika
Latinské pomenovanie kostihoja symphytum v preklade znamená spájať. Prenesene to znamená, že vďaka účinným látkam kostihoj zaceľuje a spája kostné štruktúry (po zlomeninách a podobne).
Stonka vyrastá z listovej ružice. Listy rastliny sú kopijnaté, drsné, svetlozelené, dlhé približne 15 cm. Koreň rastliny má 30 cm, je zvonku tmavohnedý až čierny, vo vnútri biely až nažltlý. Na dotyk býva koreň mazľavý, pričom sa ľahko láme. Kvety sú zvončekovité, ružové až svetlomodré, ale aj biele.
Od dávna sa používa v liečbe krvných výronov, zápaloch šliach, pri zlomených kostiach či trombóze (upchatí cievy zrazeninou). Rastlina rastie v Európe, Ázií a Severnej Amerike.
Už od 2000 rokov p.n.l. sa používa v tradičnej medicíne Japonska, napríklad pri popáleninách, modrinách alebo zápaloch kĺbov.
V niektorej literatúre sa popisuje aj jeho priaznivý vplyv po vnútornom použití (pri vrede žalúdka a dvanástorníka). Vzhľadom k prítomnosti jedovatých látok v rastline sa však vnútorné použitie kostihoja neodporúča a aplikujeme ho zásadne zvonku.
Kostihoj pomáha tiež pri liečbe reumatizmu a opuchoch kĺbov, pri poraneniach ako vonkajších, tak aj vnútorných, pohmoždeninách. Zápaly okostice liečivo pripravené z kostihoja lekárskeho tiež zvládne. Je vhodný na otvorené, ale aj uzavreté rany.
Je rokmi overený jeho priaznivý účinok pri dnovej artritíde a jej uzloch. Bola pozorovaná úľava po použití kostihoja u pacientov s amputačnými pahýľmi, ktorých trápia fantómové bolesti.
Uplatnenie nájde kostihoj aj u pacientov po ochrnutí končatín, či už poúrazovom, alebo po náhlej cievnej mozgovej príhode.
Ďalšou indikáciou použitia rastliny sú poruchy medzistavcových platničiek, poruchy prekrvenia nôh a kŕčové žily. Je vhodný aj pri ochorení ulcus cruris, teda vrede predkolenia z cievnych príčin. Ďalej je účinný aj pri infikovaných hemoroidoch.
Kostihoj tiež ordinujeme pri zápaloch vonkajších pohlavných orgánov.
Drogou je koreň (Symphyti radix), vňať (Symphyti herba) a list (Symphyti folium).
Účinky (zhrnutie):
- Hojenie rán a zlomenín – urýchlenie hojenia, napríklad pri infikovaných kožných defektoch, dekubitoch či vredoch predkolenia
- Protizápalové účinky - antiflogistikum, výťažky z rastliny skracujú dobu liečenia
- Analgetické účinky
Vnútorné použitie
Pre prítomnosť nebezpečných pyrrolizidínových alkaloidov (necidov) sa neodporúča vnútorné použitie. Tie môžu vyvolať stvrdnutie pečene, prípadne jej rakovinu. Je možné použiť iné rastliny s podobnými liečivými účinkami, aj bez nebezpečenstva škodlivých účinkov.
Vonkajšie použitie
Nie je vhodné, aby sa masť a ďalšie prípravky aplikovali na viac ako 10 % povrchu tela naraz. V Poľsku sa vylúčilo aj vonkajšie používanie kostihojových prípravkov.
Liečivá tinktúra - z koreňa kostihoja sa dá pripraviť podľa známeho receptu. Korene umyjeme kefkou, nasekáme nadrobno, naplníme do fľaše a zalejeme 40 % alkoholom. Fľašu postavíme na dva týždne do tepla. Používame napríklad pri výplachoch ústnej dutiny.
Obklad z listov - je vhodný pri zápaloch šliach, ochabnutých údoch a krvných výronoch. Čerstvo natrhané listy kostihoja sparíme umyté horúcou vodou a zabalíme ich do plátna.
Kostihojová kaša - z listov rastliny ju pripravíme tak, že listy valčekom rozmačkáme, kašu potom priložíme na postihnuté miesto a oviažeme šatkou.
Kostihojová múčka a obklady z nej – pripravujeme ju z koreňa, ktorý rozomelieme. Lyžicu múčky z rastliny takto zmiešame s vodou a troškou oleja. Vzniknutou kašou potrieme plátno, priložíme a oviažeme šatkou.
Kostihojová masť - vyrábame ju z 250 gramov bravčového sadla, pričom korene nasekáme nadrobno a prihodíme do rozohriateho tuku. Necháme speniť, dobre premiešame, panvicu odstavíme a necháme na noc chladnúť. Ďalšieho dňa cez plátno scedíme a masť naplníme do pohárov.
Náplasť - je ďalšou formou, akou môže byť kostihoj aplikovaný.
Sedací kúpeľ - kúpeľ trvá 20 minút, pričom používame do vane výluh, ktorý pripravíme pred samotným kúpaním. 200 gramov listov kostihoja namáčame na 12 hodín v 5 litroch studenej vody, následne nádobu zahrejeme a prilejeme do vane.
Celkový kúpeľ - je obdobný, len sa používa 500 gramov sušiny kostihoja a nie je vhodné, aby sa srdce kúpajúceho dostalo pod vodu. Kúpeľ je preto praktikovaný v sede.
Krém - obsahuje okrem extraktu z kostihoja olej, vodu a glyceryl stearát.
Zápar – 2 lyžice vňate na pohár, výplachy úst a kloktanie pri dráždených a zapálených slizniciach ústnej dutiny, pri bolestivých stomatitídach úst a hltana sú tolerovateľné za podmienok, že sa neprekročia dávky ani frekvencia aplikácií.
Je však dôležité podotknúť, že sa nesmie kostihoj prehltnúť. Obzvlášť je to dôležité u malých detí či bezvládnych pacientov, ktorí by mohli nebadane liečivý obsah prehltnúť.
Zber a skladovanie
Vňať zbierame pred kvitnutím, alebo počas kvitnutia. Koreň (radix) vykopávame buď skoro na jar, alebo neskoro na jeseň.
Kostihoj v surovom stave skladujeme na tmavom, chladnom a suchom mieste (vňať aj koreň).
Keď sa raz v záhradke uchytí, správa sa ako nezničiteľný. Pri náhodnom preseknutí koreňa tento opäť zrastie.
Opatrnosť a dávkovanie?
Je dôležitá opatrnosť pri dávkovaní, nakoľko rastlina obsahuje niektoré jedovaté látky ako echimidín, pyrolizidín a symphytín, ktoré môžu poškodiť pečeň a môžu byť potencionálne kancerogénne.
Rastlina kostihoja lekárskeho býva opeľovaná prirodzenými opeľovačmi, akými sú včely.
Medzi prospešné látky v kostihoji patrí alantoín, kyselina rozmarínová, flavonoidy, triterpény, steroly. Obsahuje alkaloidy konsolidín, konsolicín, symphytín, echimidín, laziokarpín, symfytocynoglosín a necidy. Medzi polyfenolové kyseliny patrí kyselina kávová a chlorogenová.
Vo vňati rastliny sa nachádza väčšie množstvo slizu a 8 - 9% trieslovín (v koreni približne 5 %).
Alantoín podporuje rast nových buniek (proliferačné procesy) a kyselina rozmarínová uľavuje od bolestí a znižuje zápal. Alantoín tiež urýchľuje regeneráciu a epitelizáciu poškodených slizníc či kože. Podľa výskumov tiež zvyšuje tvorbu neutrofilov (typ bielych krviniek).
V niektorej literatúre sa udáva, že práve ústne požitie kostohoja lekárskeho je nevhodné pre možné poškodenie pečene až smrť. Dnes sa uprednostňuje preto vonkajšie použitie rastliny pred vnútorným.
Odporúčaná dávka je 2 - 4 gramy kostihojovej masti alebo krému aplikovať na kožu 3 x denne.
Neodporúča sa používať kostihoj lekársky počas tehotnosti a laktácie. Kostihoj lekársky je teratogén a mohol by poškodiť plod.
Medzi hlavné interakcie patria liečivá, ktoré tiež môžu viesť k poškodeniu pečene. Treba byť preto pri kombinácií s nimi obozretný. Opatrnosť sa má zvýšiť aj pri hormonálnej antikoncepcii, metotrexáte, niektorých antibiotikách a liekoch na zníženie hladín cholesterolu.
Iné výživové doplnky môžu tiež s kostihojom interagovať. Jedná sa hlavne o anabolické steroidy, ale aj extrakt zo zeleného čaju, ženšen či niacín.
Kostihoj lekársky sa používa v tradičnom liečiteľstve. Obsahuje alantoín a kyselinu rozmarínovú, ktoré zlepšujú hojenie rán. Má tiež uplatnenie v reumatizme.
Zaujímavé zdroje informácií
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →