Palina: zdravotné benefity a účinky byliny. Prírodná podpora trávenia?

Palina: zdravotné benefity a účinky  byliny. Prírodná podpora trávenia?
Zdroj foto: Getty images

Palina pravá, prezývaná aj ako Božie drievko, je rozšírená bylina s priaznivými účinkami na ľudské zdravie. Poznáte jej zdravotné benefity, druhy a využitie?

Charakteristika

Druhy, obsah živín, zdravotné účinky, kontraindikácie, využitie a mnohé zaujímavé informácie sa dočítate v článku.

Palina pravá, latinsky odborne Artemisia absinthium, je trváca rastlina z čeľade astrovitej. Je považovaná za liečivú bylinu. Je známa i pod názvom Božie drievko či Absint.

Môže dorastať do výšky až 150cm. Je pestro rozkonárená a stonka rozvetvená - v dolnej časti drevnatá. Je možné ju nájsť od nížin až po podhorské pásmo. Rastie najmä na suchých miestach.

Charakteristické sú malé guľovité kvety, ktoré majú žltú farbu a vyrastajú z horných listov. Typické sú i početné listy, ktoré sú jemne striebristo chlpaté.

Palina má príjemnú charakteristickú arómu. Jeden druh Paliny je dokonca prezývaný aj ako „Coca Cola“ alebo „kola“ nakoľko jej aróma sa podobá na populárny kolový nápoj.

Je známa pre svoje pozitívne účinky na ľudské zdravie. Primárne však pre podporu zdravia tráviacej sústavy.

Palina pravá. Zdroj foto: Getty images.

Druhy a formy Paliny

Aj keď je táto rastlina často nazývaná iba ako palina (Artemisia), v skutočnosti názov zahŕňa celý rod s viac ako 300 druhmi. Najznámejšími druhmi  sú palina pravá, dračia, palina obyčajná a ročná.

  • Palina pravá (Artemisia absinthium): patrí k druhom s najsilnejšími liečebnými účinkami. Jej ľudové názvy sú absint, bylica, božie drievko, palin či veľký strieborník. Vyrába sa z nej alkohol absint, pridáva sa aj do niektorých likérov, koňakov a vín.
  • Palina dračia (Artemisia dracunculus): tento druh paliny sa využíva primárne v kuchyni ako korenie, kde je známy pod názvom estragón. Využívajú sa najmä jej listy s korenistou chuťou.
  • Palina obyčajná (Artemisia vulgaris): je najrozšírenejším voľno-rastúcim druhom paliny. Hoci  túto rastlinu v záhradách považujeme za burinu, má liečebné účinky. Disponuje názvami, ako čierna byľ, pelín, peluň či polynka.
  • Palina ročná (Artemisia annua): Palina ročná pochádza pôvodne z Ázie, kde sa v tradičnej medicíne používa vďaka anti-mikrobiálnym účinkom napríklad i na liečbu malárie.

Vďaka pretrvávajúcemu záujmu o tradičnú medicínu patrí Palina k najvyhľadávanejším bylinám dodnes.

Formy

Čaj: najvyužívanejšiu formou spracovania a využitia Paliny je práve bylinný čaj, sypaný či sáčkovaný. Konzumácia čaju z Paliny podporuje trávenie, vylučovanie a imunitný systém.

Jednu celú lyžičku sušených listov paliny zalejeme 250 ml vriacej vody. Necháme lúhovať 5 až 10 minút. Čím dlhšie sa paalina lúhuje, tým bude chuť čaju horkejšia.

Tinktúra: palina je bežne dostupná ako tinktúra, a teda extrakt z rastliny za využitia alkoholu. Je vhodná pre prírodnú podporu trávenia, žlčníka, pečene i celkovú podporu imunity.

Odvar: pripravuje sa z litra vody a piatich polievkových lyžíc sušenej rastliny Paliny. Hotový vlažný odvar je vhodný na obklady, výplachy hrdla a kloktanie alebo do kúpeľa. 

Olej: esenciálny olej z paliny je vhodný ako aromaterapeutický upukojujúci prostriedok či prírodný repelent.

Korenie: Rastlina sa využíva i ako korenie do jedál. Na tento účel sa používa palina dračia, z ktorej sa využijú listy alebo sa jemne namelie. Má jemne sladko horkastú až štipľavú chuť a korenistú vôňu.

Korenie sa využíva najmä vo francúzskej kuchyni na dochutenie masa, rýb či polievok. U nás sa zriedkavo. Aj preto sa o paline dračej hovorí ako o francúzskom estragóne.

Obsah živín a zloženie

Kvôli zloženiu a účinkom sa u nás najčastejšie využíva palina pravá.

Palina vďaka obsahu živín disponuje prírodnými antioxidačnými, anti-mikrobiálnymi, uvoľňujúcim a protizápalovými vlastnosťami.

Obsahuje vitamíny A i C, minerály železo a vápnik. Ďalej flavonoidy, silice, éterické oleje, triesloviny, horčiny, antioxidanty, kyselinu gálovú, kyselinu kávovú, Artemisinín a látku absintium (absintol).

Palina bylinný čaj
Palina - bylinný čaj. Zdroj foto: Getty images.

Vnútorné použitie

Podpora trávenia a zdravia gastrointestinálnej sústavy

Hlavným účinkom prisudzovanom k Paline je práve podpora tráviacich procesov. Upokojujúce účinky byliny môžu uľaviť od kŕčov v bruchu.  Je vhodná pri zápche, nafukovaní a plynatosti.

Pomáha stimulovať vylučovanie žlče a tráviacich štiav, ktoré sú nevyhnutné pre fyziologické trávenie.

Palina je vhodná aj pri nechutenstve, nakoľko podporuje apetít. Posilňuje trávenie a vstrebávanie živín v tele. Je obzvlášť prospešná pre ľudí s podvýživou.

Je spájaná aj s priaznivým vplyvom na gastrointestinálne zápaly a Crohnovu chorobu.

Pozor, ak trpíte akútnymi ochoreniami tráviaceho traktu, palina by nemusela vždy prospieť. V prípade ochorenia sa pred jej užitím poraďte s lekárom.

Podpora imunity a obranyschopnosti

Ruka v ruke so správnym trávením a zdravím črevného mikrobiómu je i silný imunitný systém.

Palina má protizápalové a antioxidačné vlastnosti. Pomáha organizmu prírodne bojovať proti oxidačnému stresu, ktorý má za následok rôzne ochorenia.

Látka Artemisinín je spájaný s protirakovinovým potenciálom. V čínskej tradičnej medicíne sa využíva vzhľadom na protizápalové a anti-parazitické účinky. 

Bylina je taktiež prezývaná aj ako prírodné antimalárikum, nakoľko niektoré antimalariká obsahujú práve výťažok z paliny.

Eliminácia menštruačných ťažkostí

Palina je spájaná s priaznivým účinkom za ženskú pohlavnú sústavu. Konkrétne sa používa na vyvolanie menštruácie, uvoľnenie silných kŕčov a bolestí počas menštruácie. Ženy taktiež počas menštruačnej fázy trpia na nadúvanie, kde môže byť palina pomocníkom.

Nie je však vhodná pre tehotné a dojčiace ženy.

Vonkajšie použitie

Palina ako repelent

Palina sa vďaka anti-parazitárnym účinkom využíva aj ako vonkajší repelent. Palinový olej je tak prírodným repelentom, ktorý odoženie rôzne druhy hmyzu.

Súhrn možných účinkov Paliny

  • Podpora sekrécie tráviacich štiav a žlče
  • Pomoc pri brušných kŕčoch
  • Podpora tráviacich procesov
  • Pomoc pri plynatosti, nafukovaní a zápche
  • Podpora energetického metabolizmu
  • Podpora zdravia pečene a črevného traktu
  • Zlepšenie apetítu do jedla
  • Podpora imunitného systému a obranyschopnosti
  • Anti-paratitický účinok
  • Protizápalový účinok
  • Anti-mikrobiálny účinok
  • Antioxidačné pôsobenie
  • Protirakovinový potenciál
  • Pomoc pri bolestivej menštruácii
  • Podpora eliminácie zápalu kĺbov
Palina - tinktúra, olej
Palina - tinktúra, olej. Zdroj foto: Getty images.

Zber a skladovanie

Pestovanie Paliny je nenáročné. Rastlina je suchomilná a je možné ju nájsť i na  skalnatých stráňach či voľne pri cestách. Dá sa pestovať na celom našom území.

Nevyhovujú jej mokré a príliš kyslé pôdy. Bylinka má rada slnečné a polo-tienisté stanovisko, priepustnú pôdu bohatú na vápnik a dusík.

Palina sa rozmnožuje výsevom po posledných mrazoch v marci a apríli. Na jeseň je možné ju množiť prostredníctvom odrezkov alebo delením koreňov rastliny.

Palina kvitne od leta júna/júla až do septembra

Zberajú sa jej mladé lístky a vrchné časti bylín, ktoré sa následne sušia. Časti, ktoré nazbierame by nemali byť už zdrevnatené.

Pri paline je však pomerne významná vňať, ktorá obsahuje horčiny a triesloviny. Odporúča sa tak zberať vrcholky vňate a mladé spodné lístky ešte pred kvitnutím či v procese kvitnutia.

Dekoratívne sa Palina pestuje pre svoje zaujímavé striebristo sfarbené listy a žlté drobné kvety. Pripomína krík.

Palina v prírode/záhrade
Palina v prírode/záhrade. Zdroj foto: Getty images.

Kontraindikácie a dávkovanie

I keď je Palina bylinou s mnohými priaznivými účinkami, nemusí byť vhodná pre každého.

Vo príliš veľkom množstve však rastlina skôr uškodiť.  Preto sa pri jej dávkovaní vždy riaďte pokynmi na obale produktu vrátane čaju či tinktúry a iných výrobkov.

Denná dávka paliny by u zdravého jedinca nemala presiahnuť 3 až 5 gramov.

Vhodné sú dva týždne liečby a následne je potrebná pauza aspoň na 2 týždne.

Veľké množstvo Paliny môže spôsobiť vďaka toxicite trávacie ťažkosti, narušenie funkcie obličiek, pečene či nervového systému.

Čaju a iným prípravkom z Paliny by sa mali vyhýbať tehotné a dojčiace ženy, malé deti, jedinci s epilepisou, zvýšenou krvácavosťou, ochorením obličiek, žalúdočnými vredmi a akútnou gastritídou.

Rastlina vo veľkom množstve obsahuje jedovatý tujón, ktorý môže pôsobiť poruchy centrálneho nervového systému a zhoršenie stavu epilepsie.

Obozretní by mali byť aj alergici, nakoľko palina predstavuje pomerne silný alergén. Bylinku je tak možné používať len v prípade, že si je jedinec istý, že nie je na ňu alergický.

Palina v tehotenstve

Palina je nevhodná pre tehotné a dojčiace ženy.

Je kontraindikované jej užívanie dlhodobo a vo vysokých dávkach. Okrem toho, že jej vyššie množstvá môžu byť toxické, Palina taktiež môže stimulovať sťahy maternice a spôsobiť tak predčasný pôrod alebo potrat.

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.