Tis obyčajný je jedovatá, ozdobná a vždyzelená rastlina. Utekaj som jedovatý, upozorňuje jeho názov

Tis obyčajný je jedovatá, ozdobná a vždyzelená rastlina. Utekaj som jedovatý, upozorňuje jeho názov
Zdroj foto: Getty images

Tis je skupina vždyzelených stromov. Obsahujú alkaloidy taxány, ktoré sa používajú pri liečbe rakoviny. Je zakázaný zber a požívanie akejkoľvek časti rastliny tisu okrem kontrolovaných liekov naordinovaných lekárom.

Charakteristika

Tis obyčajný (Taxus baccata) je strom, respektíve krík patriaci do čeľade tisovité (Taxaceae). Rod tis pritom zahŕňa asi 8 druhov ozdobných a vždyzelených rastlín. Vyskytuje sa na severnej pologuli. Je to vysokojedovatá rastlina.

Jej názov v angličtine je „yew“, a preto si tis niektorí ľudia mýlia s rastlinami z čeľade nohoplodovité (Podocarpaceae). Tie sa totiž volajú v angličtine „plum-yew“, či „Princ Albert yew“. Tiež v latinčine sa jeden z príslušníkov čeľade nohoplodovité nazýva Parasitaxus a parazituje na iných stromoch.

Už starí Kelti používali v tise namáčané šípy k otrave protivníka.

V latinskej poézií znamená slovo taxus kopiu, ktorá bola vyrobená z dreva tohto stromu. Prebratý význam je zo skýtskeho jazyka, z protoiránskeho taxša, čo znamená utekať, bežať (súvis s jedovatosťou rastliny).

Voľný preklad slova taxus je teda „radšej uteč, ak môžeš!“.

Dva druhy tisov sú vždy kríky, no ostatné môžu rásť až do výšky 25 metrov vysoko. Konáre sú zväčša vzpriamené a naťahujú sa. Rastliny majú tmavozelené lístky, ihličky. Sú ploché a merajú 0,5 - 3 centimetre, v závislosti od druhu, majú tiež na rube žltkavý alebo šedo-zelený pásik.

Listy rastú okolo konárikov v špirálach, no objavujú sa zároveň v dvoch radoch pozdĺž strán konára. Reproduktívne orgány (rozmnožovanie) sa nachádzajú medzi listovou stopkou a stonkou. Semená sú zvyčajne samotárske, rastú na konci konára.

Ako semiačko zrie, je obkolesené červeným, mäsitým, miskovitým semenným mieškom (arillus). Listy a semiačka vo vnútri plodov, ale nie dužina plodov, obsahujú jedovatý alkaloid taxín, patriaci do skupiny taxánov. Niekedy býva osudným pre dobytok aj pre ľudí.

Celá rastlina okrem dužiny plodov obsahuje tieto alkaloidy. Je zakázaný zber užívanie plodov (obsahujú vo vnútri jedovaté semená) kvôli možnej otrave.

Drevo tisu obyčajného je tvrdé, jemnozrnné s bielou alebo krémovou bielobou a jantárovo hnedým jadrom. Rezivo je populárne pri výrobe nástrojov, lukov a je využívané v dnešných časoch v sústružníctve.

Kôra niektorých druhov, hlavne tisu krátkolistého (T. brevifolia) obsahuje veľké množstvo alkaloidu taxolu. Bolo dokázané, že táto látka je efektívna v liečbe niektorých typov rakoviny.

Tisy patria k tým ihličnanom, ktorým po odrezaní ľahko rastú nové konáriky. Rastlina kvitne od marca do apríla, plody dozrievajú v júli až septembri.

Účinné látky v tisoch sú alkaloidy taxány. Majú kardiotoxické účinky, avšak potláčajú rast rakovinových buniek. Používajú sa teda v liečbe rakoviny. Na predpis je možné dostať liek docetaxelpaclitaxel. Fungujú ako cytostatiká. Našli si uplatnenie v liečbe rakoviny pľúc, rakoviny prsníka, vaječníkov, prostaty, ale aj pri Kaposhiho sarkóme (pri AIDS).

Spomalenie akcie srdca a zníženie tlaku krvi boli popísané po užití tejto rastliny.

Vnútorné použitie

Vzhľadom k jedovatosti rastliny sa voľne rastúci tis nekonzumuje, ani inak nepoužíva. Má len estetickú funkciu.

Ako farmaká sa používajú lieky docetaxelpaclitaxel, ktoré sú predpisované a odporúčané lekárom so špecializáciou v odbore onkológia.

Používajú sa v liečbe prvého štádia rakoviny vaječníkov, pri karcinóme prsníka, pľúc, metastatického karcinómu žalúdka. Zvyknú sa kombinovať aj s inými liekmi (prednizón, cisplatina a pod.).

Zber a skladovanie

Rastlina sa nezbiera, pretože je jedovatá ako pre ľudí, tak aj pre množstvo zvierat. Pestuje sa na hlinitých a pieskohlinitých pôdach, obsahujúcich vápnik ako okrasný ker, strom.

Tis obyčajný (Taxus baccata)
Tis obyčajný - Taxus baccata. Zdroj foto: Canva

Záverečné zhrnutie a prejavy otravy

Problémom získavania taxolu je pomalý rast týchto stromov. Trvá aj 100 rokov, kým je možné získavať túto látku z tisu krátkolistého. Viedlo to tiež ku zníženiu divokej populácie tohto tisu.

Drozdy a iné vtáky vedia stráviť bobule tisu bez toho, aby im jedovaté semeno vo vnútri pri prechode tráviacim traktom ublížilo. Vo forme vtáčích výlučkov sa dostávajú semená aj ďaleko od materského stromu, kde sa uhniezdia v pôde.

Taxány sú kardiotoxické (poškodzujú kardiovaskulárny systém). Treba zachovať obozretnosť aj pri náhodných otravách (zámena s inou rastlinou a podobne). Užitie ktorejkoľvek časti rastliny vedie k smrti. Užívanie dužiny plodu sa tiež neodporúča.

Letálna dávka (vedúca k smrti) je 50 gramov ihličia tisu.

Tis krátkolistý (T. brevifolia) obsahuje menej taxínu, preto je menej jedovatý.

Otrava taxánmi sa prejavuje závratmi, suchom v ústach, rozšírením zreničiek, pocitom na vracanie, vracaním a kŕčmi v oblasti brucha. Môže sa objaviť vyrážka, bledosť kože, alebo cyanóza (koža sfialovie). Zníženie tlaku krvi a spomalenie srdca vedie k strate vedomia (kóma) a smrti.

Boli popísané prípady, že si ľudia uvarili z listov (ihličia) tisu čaj a tak sa otrávili.

Kontrolovaná liečba rakoviny pomocou taxánov je značne problematická, hlavne pre ich toxické vlastnosti, častú anafylaktickú reakciu.

Tis obyčajný je jedovatý krík, ktorý rastie často v záhradách a parkoch. Obsahuje alkaloidy taxány, ktoré sú kardiotoxické. Používa sa v kontrolovaných dávkach pri liečbe onkologických ochorení.

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • britannica.com - HOSCH L. W. a kol. Yew. Britannica [online] [cit. 04.20.2024]
  • drugs.com - ANDERSON A. L. a kol. Yew. 2023. Drugs [online] [cit. 04.20.2024]
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.