Ako sa lieči brušná diastáza? Pomôžu lieky či liečba cvičením?

Rozostup priameho brušného svalstva je možné riešiť konzervatívnym alebo operačným spôsobom.

Vo väčšine prípadov je doporučená rehabilitačná liečba a následné opätovné prehodnotenie zdravotného stavu i chirurgickej operácie. Vo veľa prípadoch, obzvlášť pri miernych rozostupoch, sú výsledky rehabilitačnej liečby nadmerne uspokojivé.

Druh zvolenej terapie je individuálny a závisí na zdravotnom stave pacienta. Pri ženách je do úvahy braný i čas od posledného pôrodu a taktiež plánované budúce tehotenstvo.

Konzervatívna liečba diastázy

Základným prvkom neinvazívnej liečby je pravidelná rehabilitácia pacienta s terapeutom jak v ambulancii, tak i samostatne v domácom prostredí. 

Pýtate sa na lieky? V tomto prípade je nutná...

Fyzioterapia je zameraná na aktiváciu a stimuláciu brušného svalstva, bráničné dýchanie a posilnenie hlbokého stabilizačného systému tela.

Ciele rehabilitácie:

  • aktivácia brušného svalstva
  • posilnenie brušnej steny
  • zlepšenie stability chrbtice
  • aktivácia panvového dna
  • zlepšenie dychového vzoru
  • ergonómia každodenných činností

Využívané sú komplexné fyzioterapeutické metódy, najmä DNS (dynamicko-neuromuskulárna stabilizácia), gynekologická cvičebná metóda Ludmily Mojžíšovej či cvičenie podľa Julie Tuplerovej.

Prvky metód sa primárne zameriavajú na posilnenie panvového dna a aktiváciu brušnej steny.

Cvičenie je pre výsledky potrebné vykonávať pravidelne po dobu aspoň 3 mesiacov.

Súčasťou rehabilitácie je využívanie cvičebných pomôcok, ako je overball či fitlopta. Podľa predpisu lekára je možné využiť fyzikálnu terapiu vo forme hydroterapie, termoterapie, fototerapie či elektroterapie.

Často využívanou pomocnou metódou je kinesiotaping – aplikácia špeciálnej terapeutickej pásky na telo s cieľom fixácie mäkkých štruktúr tela.

Súčasťou konzervatívnej liečby je ergonómia a náuka správnych pohybových návykov. Príkladom je vyvarovanie sa švihovým pohybom typu sed-ľah. Naopak, doporučené je pomalé vstávanie cez bok.

Konzervatívna liečba má pri pravidelnosti cvičenia a dodržiavania pokynov výbornú prognózu zo zdravotného i estetického hľadiska. Obzvlášť pri brušných diastázach mierneho stupňa.

Je však potrebná konzultácia s lekárom, ktorý stanoví presný postup liečby.

Manuálne metódy fyzioterapie v rámci konzervatívnej liečby brušnej diastázy
Manuálne metódy fyzioterapie v rámci konzervatívnej liečby brušnej diastázy. Zdroj foto: Getty Images

Operačná liečba diastázy

K chirurgickému riešeniu, abdominoplastike, sa pristupuje najmä u žien, ktoré sú po pôrode a konzervatívna liečba nemala požadovaný liečebný účinok.

V niektorých prípadoch, pokiaľ je šírka rozostupu brušnej steny príliš veľká, je indikovaná chirurgická operácia ihneď.

V rámci operačného zákroku sa upravujú rozostúpené a povolené brušné svaly vrátením na pôvodné miesto a vhodným spôsobom zošitia.

Z estetického hľadiska je možné v rámci úpravy diastázy odobrať vzniknutý kožný previs a nadbytočný podkožný tuk v oblasti brucha.

Operačný zákrok je prevedený v celkovej anestézii pacienta. Dĺžka výkonu trvá individuálne 1-3 hodiny. Kľudový pooperačný režim je potrebný minimálne 1 týždeň a plná fyzická záťaž je možná približne po 6-týždňoch.

Počas pooperačného obdobia je doporučené nosenie elastického kompresného spodného prádla – tkzvn. brušného fixačného pásu.

Dôležitou súčasťou pooperačnej (často i konzervatívnej) liečby sú pohybové obmedzenia a odporučenia. Základom pooperačného vstávania z postele je prvotné pretočenie sa na bok a až následné plynulé posadenie.

Je doporučené vyvarovať sa švihovým pohybom typu sed-ľah.

Najčastejším dôvodom podstúpenia abdominoplastiky je brušná diastáza u žien po pôrode. Zákrok je doporučený  po 1 roku od pôrodu.

Je však potrebné zvážiť tento krok vzhľadom na prípadné plánované budúce tehotenstvo, ktoré môže stav brušných svalov vrátiť opäť do nežiadúceho rozostupu.

Je preto nutné konzultovať zdravotný stav a druh liečby diastázy s lekárom.

Fyzioterapii sa žena nevyhne ani po prípadnom chirurgickom zákroku, kde je nutná pooperačná rehabilitácia a najmä starostlivosť o brušnú jazvu.

Využívané sú mäkké a manipulačné techniky, kinesiotaping, lymfotaping, techniky starostlivosti o jazvu a postupná špecifická kinezioterapia (liečba pohybom – cvičením).

fzdieľaj na Facebooku