Liečba Hypoxie u novorodencov
Cieľom liečby je čo najskôr obnoviť prívod kyslíka a predísť poškodeniu orgánov, najmä mozgu.
Medzi základné postupy patria:
- Resuscitácia po pôrode – ak novorodenec nedýcha, dýchanie sa zabezpečuje pomocou masky alebo intubácie.
- Podpora dýchania a kyslík – niektoré deti potrebujú podporu dýchania dlhšie a to na jednotke intenzívnej starostlivosti.
- Ochladzovanie mozgu (hypotermia) – pri vážnej hypoxii môže pomôcť ochladenie mozgu znížiť riziko trvalého poškodenia. Používa sa do 6 hodín od pôrodu.
- Podpora životných funkcií – sledovanie a podpora krvného tlaku, obličiek, výživy či prípadná liečba kŕčov.
Dôležitá je aj následná starostlivosť, fyzioterapia a sledovanie vývoja dieťaťa, najmä ak došlo k poškodeniu mozgu a pravidelné neurologické kontroly.

Bc. Lukáš Tóth
Zdravotnícky pracovník
Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017.
Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby.
Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom
Zobraziť všetky články autora