Liečba bipolárnej afektívnej poruchy: Lieky a psychoterapia

Prvým krokom v liečbe bipolárnej poruchy je potvrdiť diagnózu mánie alebo hypománie a definovať fázu, v ktorej sa nachádza nálada pacienta. Terapeutický prístup pre hypomániu, mániu, depresiu, alebo eutýmiu sa značne líši. 

Pri manažmente akútnej fázy je primárnym cieľom zaistenie bezpečnosti pacienta a ľudí v jeho blízkosti, a to všetko s minimálnymi vedľajšími účinkami. 

Pri zvládaní dlhodobej stabilizácie nálady je hlavnou prioritou zabrániť opakovaniu epizód a zabezpečiť dostatočnú účinnosť pri minimálnom zaťažení organizmu. 

Liečbu najlepšie vedie lekár, ktorý sa špecializuje na diagnostiku a liečbu stavov duševného zdravia (psychiater), ktorý má skúsenosti s liečbou bipolárnych a príbuzných porúch. Terapeutický tím zahŕňa aj psychológa, sociálneho pracovníka a psychiatrickú sestru.

Medikamentózna liečba 

Bipolárna porucha si vyžaduje celoživotnú liečbu liekmi, a to aj v obdobiach, keď sa pacient cíti lepšie.

Ľudia, ktorí vynechajú udržiavaciu liečbu, sú vystavení vysokému riziku recidívy symptómov, alebo sa iba mierne zmeny nálady môžu rýchlo zvrtnúť na plnohodnotnú mániu, alebo depresiu.

  • Stabilizátory nálady

Pacienti zvyčajne potrebujú lieky na stabilizáciu nálady, na kontrolu manických, alebo hypomanických epizód. Príklady stabilizátorov nálady zahŕňajú lítium, kyselinu valproovú, divalproex sodný, karbamazepín a lamotrigín.

  • Antipsychotiká

Ak príznaky depresie alebo mánie pretrvávajú napriek liečbe inými liekmi, je potrebné pridať antipsychotikum, ako je napr. olanzapín, risperidón, kvetiapín, aripiprazol a iné.

Možné je užívať jeden z týchto liekov samostatne alebo spolu so stabilizátorom nálady v kombinácii.

  • Antidepresíva

Na pomoc pri zvládaní depresie môže lekár pridať do liečby antidepresívum. Pretože antidepresívum môže niekedy spustiť manickú epizódu, zvyčajne sa predpisuje spolu so stabilizátorom nálady, alebo antipsychotikami.

  • Antidepresívum-antipsychotikum

Niektoré lieky sú dostupné priamo v kombinácii. Napríklad kombinácia antidepresíva fluoxetínu a antipsychotika olanzapínu. Funguje ako liečba depresie a stabilizátor nálady.

  • Lieky proti úzkosti

Benzodiazepíny môžu pomôcť s úzkosťou a zlepšiť spánok. Zvyčajne sa používajú krátkodobo.

  • Nájdenie správneho lieku

Nájdenie správneho lieku alebo liekov, často vyžaduje niekoľko pokusov a omylov. Ak jeden nefunguje dobre, je potrebné vyskúšať aj niekoľko ďalších.

Tento proces si vyžaduje trpezlivosť, pretože niektoré lieky potrebujú týždne až mesiace, aby naplno zaúčinkovali. Vo všeobecnosti sa naraz mení iba jeden liek.

Lekár sa rozhodne, ktoré lieky sú efektívne na zmiernenie príznakov s čo najmenej obťažujúcimi vedľajšími účinkami. 

  • Vedľajšie účinky

Mierne vedľajšie účinky sa zvyknú zlepšiť, keď sa nájdu správne lieky a dávky, ktoré sú dostatočne účinné a telo sa im  dokáže prispôsobiť. 

Nikdy by pacient sám nemal robiť zmeny v dávkovaní liekov, a nemal by sám prestať užívať lieky. Ak ich prestane užívať, môžu sa u neho prejaviť abstinenčné príznaky, alebo sa príznaky choroby môžu zhoršiť, alebo vrátiť. 

Pacient po náhlom vysadení môže byť veľmi depresívny, mať sklony k samovražde, alebo prejsť do manickej, či hypomanickej epizódy. 

  • Lieky a tehotenstvo

Niektoré lieky na bipolárnu poruchu sú spojené s vyšším výskytom vrodených chýb. Takisto môžu prechádzať cez materské mlieko do dieťaťa. 

Niektoré lieky, ako je kyselina valproová a divalproex sodný, sa nemajú používať počas tehotenstva. 

Ak sa spolu s určitými liekmi na bipolárnu poruchu užíva aj hormonálna antikoncepcia, môže stratiť svoju účinnosť. 

Pred plánovaným otehotnením by každá žena mala prediskutovať možnosti liečby so svojím lekárom. 

Denný stacionár

Ide o denný liečebný program, ktorý pacient navštevuje každý deň, nemusí byť teda hospitalizovaný. Takéto programy poskytujú podporu a poradenstvo, ktoré pacienti potrebujú, ale nie sú stresovaní s potreby nocovať v prostredí nemocnice. 

Hospitalizácia

Ak sa pacient správa nebezpečný pre seba, či svoje okolie, má sklony k samovražde, alebo sa ,,odtrhol” od reality a je psychotický, lekár nariadi hospitalizáciu. V takýchto prípadoch to je možné aj proti vôli pacienta. 

Psychiatrická liečba v nemocnici pomáha udržať bezpečnosť pacienta, jeho okolia a stabilizovať jeho náladu, či už ide o manickú, alebo veľkú depresívnu epizódu.

Psychoterapia

Primárna liečba bipolárnej poruchy zahŕňa lieky a psychologické poradenstvo, teda psychoterapiu.  

Psychoterapia je dôležitou súčasťou liečby bipolárnej poruchy a poskytuje sa v individuálnom, rodinnom, alebo skupinovom prostredí.

Existuje niekoľko typov terapie:

  • Interpersonálna a sociálna rytmická terapia - zameriava sa na stabilizáciu denných rytmov, ako je spánok, bdenie a čas jedla. Konzistentnosť a tzv. rutina umožňuje lepšie ovládanie svojich nálad. 
  • Kognitívno-behaviorálna terapia -  zameraná je na identifikáciu nezdravých a negatívnych presvedčení o sebe a svojom okolí a ich nahradenie zdravými a pozitívnymi. Taktiež dopomáha identifikovať spúšťače bipolárnych epizód. Naučí efektívne stratégie na zvládanie stresu a zvládanie nepríjemných situácií.
  • Psychoedukácia - ide o učenie sa o bipolárnej poruche. Pacientovi a jeho rodine pomáha pochopiť tento stav, získať najlepšiu podporu, identifikovať problémy, vytvoriť plán na prevenciu relapsu a držať sa liečby.
  • Terapia zameraná na rodinu - podpora rodiny a komunikácia je veľmi dôležitá pri snahe o udržanie plánu liečby. Tiež naučí blízkych rozpoznať a zvládnuť varovné príznaky zmien nálady.

Ďalšie možnosti liečby

Okrem medikamentóznej liečby existujú šte doplnkové metódy liečby, ktorých použitie závisí od reakcie pacienta na liečbu. 

Elektrokonvulzívna liečba

Počas elektrokonvulzívnej terapie prechádzajú mozgom elektrické prúdy, ktoré zámerne vyvolávajú krátky záchvat.

Predpokladá sa, že tieto výboje spôsobujú zmeny v chemických pochodoch v mozgu, ktoré môžu zvrátiť symptómy určitých duševných chorôb.

Elektrokonvulzívna liečba sa pri terapii bipolárnej poruchy používa vtedy, ak sa pacient nezlepší zapomoci liekov, alebo nemôže užívať antidepresíva zo zdravotných dôvodov, ako je tehotenstvo.

Taktiež sa môže aplikovať v akútnej fáze vzplanutia ochorenia, kedy je napr. vysoké riziko spáchania samovraždy.

Transkraniálna magnetická stimulácia 

Pomerne nová liečba, ktorá sa ešte stále skúma ako možnosť terapie pre tých ľudí, ktorí nereagovali na antidepresíva.

Liečba u detí a dospievajúcich

O liečbe detí a dospievajúcich sa vo všeobecnosti rozhoduje individuálne, od prípadu k prípadu, v závislosti od symptómov, vedľajších účinkov liekov a iných faktorov. 

Liečba obvykle zahŕňa:

  • Lieky

Deťom a dospievajúcim s bipolárnou poruchou sa často predpisujú rovnaké typy liekov, aké sa používajú u dospelých. 

Avšak u detských pacientov vieme o bezpečnosti a účinnosti týchto liekov oveľa menej, pretože na detských pacientoch sa vykonáva omnoho menej farmakoštúdii a výskumov.  

  • Psychoterapia

Skoré zahájenie psychoterapie a dlhodobá liečba, môže pomôcť zabrániť opakovaniu sa príznakov. Psychoterapia pomáha deťom a dospievajúcim vytvárať rutiny, riešiť problémy s učením, zvládať sociálne problémy a posilniť rodinné väzby a komunikáciu s okolím.

Nezriedka je psychoterapia potrebná aj pri liečbe problémov so zneužívaním návykových látok, ktoré nie sú vzácne u starších detí a dospievajúcich s bipolárnou poruchou.

  • Psychoedukácia

Psychoedukácia zahŕňa ,,učenie sa o symptómoch” bipolárnej poruchy. Pre rodinu pacienta s týmto ochorením, je veľmi dôležité oboznámiť sa s tým, ako sa jeho správanie môže líšiť od správania jeho rovesníkov.

  • Podpora

Spolupráca s učiteľmi a školskými poradcami, podpora od rodiny a priateľov je nevyhnutná k dosiahnutiu stabilizácie nálady mladého človeka. 

fzdieľaj na Facebooku