späť na zoznam chorôb

Pruh

Pruh

Pruh je vakovité vydutie pobrušnice v oblasti brušnej dutiny, pričom do tohto priestoru sa vzápätí presunie časť brušných orgánov. Pobrušnica je dvojitá membrána, ktorá pokrýva povrch orgánov uložených v brušnej dutine a zároveň z vnútornej strany túto brušnú dutinu vystiela. Najčastejšie vzniká pruh v miestach, kde je znížená odolnosť brušnej steny. Dnes však nejde už o príliš vážny stav a vďaka modernej medicíne je možné dokonca pruh operovať aj laparoskopicky.


Príznaky Pruhu

Charakteristika

Čo je pruh? Pruh vzniká na mieste oslabenia brušnej dutiny, najčastejšie v miestach medzisvalových štrbín alebo pooperačných jaziev, pričom práve v týchto miestach je brušná stena najmenej odolná. Pruh môže byť vrodený, napríklad sa niekedy s pruhom narodí aj novorodenec, ale vo väčšine prípadov je získaný a to najčastejšie v dôsledku neprimeranej záťaže alebo akútneho úrazu či presilenia brušnej steny. Vďaka vnútrobrušnému tlaku dochádza k vytlačeniu orgánov práve cez najslabšie miesto v stene.

Tento vnútrobrušný tlak je vysoký z rôznych príčin, napríklad pri dlhodobom kašli, u ľudí s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc, u fajčiarov, u obéznych ľudí, alebo skrátka sa zvýšil nárazovo pri veľkej fyzickej námahe. Veľakrát sa do priestoru pruhu dostane aj časť čreva, kedy je nutná akútna operácia a čo najskorší zásah, pretože hrozí odumretie tejto časti čreva. Najčastejšie vzniká pruh v slabinách, v oblasti stehna alebo na pupku a môže byť podľa typu voľný, prirastený alebo priškrtený. Podľa miesta môže byť slabinový, vnútorný, pupočný pruh (aj u dospelých aj u detí).

Príčiny

Pruh, zvaný aj hernia, vzniká na základe vakovitého vydutia v oslabenej časti brušnej steny, kedy dochádza k vydutiu aj niektorých orgánov brušnej dutiny do takto vytvoreného priestoru. Vydutie nastáva spolu s pobrušnicou, čo je membrána pokrývajúca tak vnútornú výstelku brušnej dutiny, ako aj brušné orgány. Najčastejšie je pruh spôsobený fyzickou námahou alebo z dôvodu zvýšenia vnútrobrušného tlaku, čo sa stáva najviac ľuďom s obezitou alebo chronickým kašľom.

Príznaky

Ako sa prejavuje pruh? Niekedy sa toto ochorenie nazýva aj prietrž alebo brušný pruh a prejavuje sa viditeľne hlavne vydutím v oblasti pásu alebo jeho okolia a na mieste, kde výduť nastala. Taktiež je možné pohmatom nahmatať lokálne vydutie. Častokrát trápia pacienta aj príznaky ako bolesti v oblasti brucha a pocity tlaku. Nebezpečný je pruh však najmä vtedy, pokiaľ príde k výduti časti čreva, ktoré sa môže tiež zaseknúť a môže nastať nepriechodnosť čriev, čo v prípade neliečenia vedie až k smrti.

Pri pruhu je riziko priškrtenia orgánov, ktoré sa do vakovitej výdute dostali a preto je nutné pri spozorovaní prvých príznakov okamžite navštíviť lekára a neotáľať. Pri orgánoch, ktoré sa dostali do výdute, môže nastať napríklad zhoršené prekrvenie a postupné odumieranie. Niekedy môžu mať pacienti s výduťou aj problémy s trávením a stolicou, pokiaľ sa do miesta pruhu dostali aj črevá. Ako vyzerá pruh na bruchu? Najčastejšie sa pruh prejavuje zväčšením brucha na postihnutom mieste s lokálnym ohraničením. Pruh na bruchu môže mať mierne iné príznaky podľa typu, napríklad ak ide o pupočný pruh alebo ak pruh trápi slabiny.

Diagnostika

 • Pruh sa dá diagnostikovať obvykle už na pohmat a na základe palpačného vyšetrenia, prípadne je viditeľný a pre skúseného lekára by nemal byť problém okamžite ho identifikovať
 • Je možné spraviť tiež vyšetrenie počítačovou tomografiou pre zistenie aktuálneho stavu pobrušnice ako aj vnútorných orgánov v brušnej dutine
 • Najmä v prípade tzv. vnútornej hernie nemusí byť na prvý pohľad zrejmé, že sa jedná o pruh a vtedy je potrebné vykonať aj zobrazovacie vyšetrenie

Čo je to pruh a čo by ste o pruhu mali vedieť

Čo je to pruh a čo by ste o pruhu mali vedieť

Priebeh

Pruh sa vyskytne obvykle náhle a akútne, pričom môže mať rôznu veľkosť a tvar. V prípade vrodených pruhov sa vyskytne prietrž u po narodení a je nutné ju okamžite operovať. V prípade získaných pruhov rozhodne lekár podľa stavu a individuálnych podmienok pacienta o spôsobe liečby. Pokiaľ nie je pruh liečený, môže prísť ku komplikáciam, napríklad k zápalu pobrušnice alebo k odumieraniu orgánov, ktoré sa do výdute v pruhu dostali a to spôsobuje tráviace problémy.

Pruh v tehotenstve

Pruh u žien môže nastať v niektorých prípadoch v tehotenstve, inokedy s ním nesúvisí a u žien podobne ako aj u mužov sa vyskytuje aj bežne v priebehu života. Viditeľne sa prejavuje vystúpením brušných orgánov pod kožu, pričom pruh pozostáva z bránky, čo je otvor, kde sa pobrušnica vychlípila, vaku, ktorý môže byť prázdny alebo vyplnený niektorými najviac pohyblivými orgánmi v bruchu a vlastného obsahu, ktorý môže byť voľný, alebo čo je horšie, zrastený s vakom.

Tehotenstvo je samo o sebe pre organizmus ženy namáhavé a pruh situáciu môže len zhoršiť. Počas tehotenstva môžu nastať dva druhy pruhov. Prvým je pupočný pruh a druhým slabinový pruh v tehotenstve. Typické príznaky pre pruh u žien sú vydutie a opuch, ktorý je sprevádzaný bolesťou a citlivosťou na dotyk, ďalej chronická bolesť v panve a bolesť pri kašli, fyzickej námahe alebo dvíhaní. V tehotenstve sa najčastejšie vyskytuje pupočný pruh, ktorý nespôsobuje až také problémy.

Najviac vzniká u tehotných žien s viacpočetným tehotenstvom alebo u viacrodičiek a príčinou pre vznik býva rozostup brušných svalov. Objavuje sa nielen počas tehotenstva, ale napríklad aj počas pôrodu. Pri slabinovom pruhu dochádza k vyklenutiu v slabine, pričom vzácne sa môže vyskytovať komplikácia v II. pôrodnej dobe, kedy prichádza k zaškrteniu, čo sa musí riešiť operačne. Tento stav sa objavuje len výnimočne a v prípade ak k nemu dôjde, je treba riešiť ho operačne.

 • Samotné zaškrtenie pri tejto hernii je akútny stav, kedy je časť čreva alebo iného tkaniva uväznená vo vychlípenej časti mimo brušnú dutinu a zároveň na toto tkanivo tlačia brušné svaly, čím je zablokovaný prívod krvi
 • Hroziacou komplikáciou je gangréna a preto prv, než k nej vôbec príde, je nutné chirurgickým zákrokom uvoľniť blokáciu a vykonať nápravu prietrže
 • Našťastie je tento typ hernie pri tehotenstve zriedkavý, no v prípade podozrenia ho určite netreba podceniť

Detský pruh

U detí sa tiež podobne ako u žien počas tehotenstva vyskytujú najčastejšie pupočný a slabinový pruh. Pupočný sa vyskytuje ako to už názov napovedá pri pupku, ktorý je prirodzene oslabený krvnými cievami a tento pruh sa vyskytuje u novorodencov alebo tesne po pôrode, prípadne u detí vo veku do troch alebo štyroch rokov. Niekedy môže byť prietrž spôsobená aj z dôvodu prírastku hmotnosti alebo kašľom, u novorodencov sa niekedy dá riešiť aj bez chirurgického zákroku.

Slabinový pruh sa nazýva aj nepriamy a vzniká z dôvodu oslabenia vnútorného slabinového prstenca. Tento typ pruhu postihuje deti vo väčšine prípadov, pričom štatisticky ide o 2 pruhy z 3, ktoré sú slabinového typu. Na rozdiel od pupočného pruhu je pri slabinovom vyššie riziko možných komplikácii zaškrtením podobne ako v prípade zaškrtenia hernie pri tehotenstve, takže aj v tomto prípade je veľmi dôležité skoré odhalenie pruhu. To je možné cez pozorovania viditeľného vydutia v slabinách alebo bruchu, ktoré je citlivé a spôsobuje ťažkosti.

Ako zistím, že mám pruh?

Symptómy pruhu sa môžu objaviť buď náhle alebo aj postupne a spôsobujú rôzny stupeň bolesti a ťažkosti. V nasledujúcej tabuľke zistíte, ktoré príznaky a prejavy sú pre pruh charakteristické a ktoré nie.

Príznak / prejav Prítomnosť pri pruhu
Viditeľné vydutie a opuch na bruchu alebo slabinách citlivé na dotyk Veľmi častá
Bolesť v oblasti brucha pri fyzickej námahe, zakašľaní alebo pohybe Veľmi častá
Chronická bolesť v oblasti panvy Častá
Hrča v bruchu alebo slabinách viditeľná najviac pri kašli, pri ľahnutí mizné Častá
Slabosť, tlak alebo pocit pálenia v oblasti brucha alebo slabín Menej častá
Chcete sa dozvedieť ako sa lieči pruh - prietrž?

Liečba

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 13.01.2016

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
10 najčastejších dôvodov bolesti v podbrušku 10 najčastejších dôvodov bolesti v podbrušku

Bolesť v podbrušku je jednou z najčastejších zdravotných ťažkostí. Tento nešpecifický príznak v sebe skrýva rôzne príčiny. Od typicky ženských problémoch, cez tráviace ťažkosti, až po...

Štikútka u novorodenca je celkom prirodzená Štikútka u novorodenca je celkom prirodzená

Štikútka (singultus) alebo čkanie je reflexne vyvolaná prudká a rýchla kontrakcia bránice . Je to podráždenie frénického a vágového nervu smerujúce do dýchacieho centra a odtiaľ cez...

Zoznam nemocníc liečiacich chorobu

 • Bratislavský kraj
  • Univerzitná nemocnica Bratislava - Staré Mesto

   Mickiewiczova 13, 81369 Bratislava

   Telefón - ústredňa: 02 57290 111

   Predchádzajúci názov: FNsP Bratislava - Fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava

   • MUDr. Peter Steller
    Adresa: Chirurgická ambulancia - príjmová, Mickiewiczova 13, 81107 Bratislava
    deň oddo
    Pondelok  07:00 15:00 
    Utorok 07:00 15:00 
    Streda 07:00 15:00 
    Štvrtok 07:00 15:00 
    Piatok 07:00 15:00 
 • Trnavský kraj
  • Univerzitná nemocnica Bratislava - Staré Mesto

   Mickiewiczova 13, 81369 Bratislava

   Telefón - ústredňa: 02 57290 111

   Predchádzajúci názov: FNsP Bratislava - Fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava

   • MUDr. Peter Steller
    Adresa: Chirurgická ambulancia - príjmová, Mickiewiczova 13, 81107 Bratislava
    deň oddo
    Pondelok  07:00 15:00 
    Utorok 07:00 15:00 
    Streda 07:00 15:00 
    Štvrtok 07:00 15:00 
    Piatok 07:00 15:00 
 • Trenčiansky kraj
  • NsP Nové Mesto n/Váhom

   Štefánikova 1, 91501 Nové Mesto nad Váhom

   Chirurgické ambulancie (1)

   • MUDr. Pavol Podmajerský
    Adresa: Chirurgická ambulancia, Štefániková ul, 91501 Nové Mesto nad Váhom
    deň oddo prestávka poznámka
    Pondelok  07:00 15:00  12:30-13:00  od 12:00 usg prsnikov 
    Utorok 07:00 15:00  12:30-13:00  od 12:00 usg prsníkov 
    Streda 07:00 15:00  12:30-13:00  klinický deň 
    Štvrtok 07:00 15:00  12:30-13:00  od 07:00 do 08:00 usg  
    Piatok 07:00 15:00  12:30-13:00   
 • Nitriansky kraj
  • NsP Levice

   29.augusta 2, 93401 Levice

   Chirurgické ambulancie (2)

   • MUDr. Ladislav Kosa
    Adresa: Chirurgická ambulancia so zameraním na proktológiu, SNP 19, 93401 Levice
    deň oddo
    Pondelok  07:00 15:00 
    Utorok 07:00 15:00 
    Streda 07:00 15:00 
    Štvrtok 07:00 15:00 
    Piatok 07:00 15:00 
   • MUDr. Karol Šúth
    Adresa: Ambulancia úrazovej chirurgie, SNP 19, 93401 Levice
    deň oddo poznámka
    Pondelok  07:00 15:30  07:00 - 08:00 a 13:30 - 15:30 akútne stavy 
    Utorok 07:00 15:30  07:00 - 08:00 a 13:30 - 15:30 akútne stavy 
    Streda 07:00 15:30  07:00 - 08:00 a 13:30 - 15:30 akútne stavy 
    Štvrtok 07:00 15:30  07:00 - 08:00 a 13:30 - 15:30 akútne stavy 
    Piatok 07:00 15:30  07:00 - 08:00 a 13:30 - 15:30 akútne stavy 
 • Žilinský kraj
  • NsP Čadca - Kysucká nemocnica s poliklinikou Čadca

   Palárikova 2311, 02216 Čadca

   Web: http://www.nspcadca.sk/
   Telefón - ústredňa: 041 4604 111

   Alergologické a imunologické ambulancie (1)

   • MUDr. Juraj Sálus
    Adresa: Onkochirurgická ambulancia, Paláriková 2311, 02216 Čadca
    deň oddo
    Štvrtok 09:00 12:30 
   • MUDr. František Kostka
    Adresa: Proktochirurgická ambulancia, Paláriková 2311, 02216 Čadca
    deň oddo
    Štvrtok 09:00 12:30 
 • Banskobystrický kraj
  • NsP Zvolen - Nemocnica Zvolen a.s.

   Kuzmányho nábrežie 28, 96001 Zvolen

   Telefón - ústredňa: 045 5201 111

   Návštevné hodiny:
   denne 14:00 - 17:00

   • MUDr. Martin Abelovský
    Adresa: Chirurgická ambulancia AB MED s.r.o., Kuzmányho nábrežie 28, 96001 Zvolen
    deň oddo
    Pondelok  07:30 14:30 
    Utorok 07:30 14:30 
    Streda 13:30 17:00 
    Štvrtok 07:30 14:30 
    Piatok 07:30 14:30 
 • Prešovský kraj
  • Šrobárov ústav detskej tuberkulózy a respiračných chorôb, n.o.

   Dolný Smokovec, 05981 Dolný Smokovec

   Web: http://www.srobarovustav.sk
   Email: sekretar@sudtarch.sk
   Telefón - ústredňa: +421 52 4412 111

   Alergologické a imunologické ambulancie (2)

   • MUDr. Adam Hochel
    Adresa: Chirurgická ambulancia pre deti a dorast, Dolný Smokovec, 05981 Dolný Smokovec
    deň oddo
    Piatok 14:00 16:00 
    Sobota 08:00 11:00 
 • Košický kraj

Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.