Ochorenia štítnej žľazy
Pod Ochorenia štítnej žľazy patrí
Autoimunitný zápal štítnej žľazy - Hashimotova choroba
Autoimunitné ochorenie štítnej žľazy postihuje približne 5 % populácie. Imunitný systém napáda vlastnú štítnu žľazu. Aké sú príčiny vzniku Hashimotovej tyreotidídy, príznaky a možnosti jej liečby?
Hypertyreóza - zvýšená funkcia štítnej žľazy
Hypertyreóza, alebo tiež nadmerná činnosť štítnej žľazy, sa v populácii ľudstva vyskytuje pomerne často. Toto ochorenie môže zapríčiňovať rad nepríjemných ťažkostí. Prečo hypertyreóza vzniká, ako sa prejavuje a lieči? Aké sú fyziologické hladiny hormónov?
Hypotyreóza - znížená funkcia štítnej žľazy
Hypotyreóza je stav zníženej funkcie štítnej žľazy, ktorá neprodukuje dostatok svojich hormónov, ktorými sú tyroxín a trijódtyronín.
Rakovina štítnej žľazy
Rakovina štítnej žľazy je zhubné nádorové ochorenie. Patrí medzi najčastejšie onkologické choroby endokrinných žliaz ľudského organizmu. Avšak, jej výskyt spomedzi všetkých malignít je skôr vzácnejší. Vo vyššej miere postihuje ženy. Nádory štítnej žľazy sa vyskytujú v akomkoľvek veku a úspešnosť ich liečby závisí na včasnom odhalení.
Tyreotoxikóza
Tyreotoxikóza je výsledkom nadmerného pôsobenia hormónov štítnej žľazy na ľudské telo. Prečo vzniká a ako sa prejavuje?
Struma - zväčšená štítna žľaza
Zväčšenie štítnej žľazy, odborne nazyvaná struma, môže spôsobovať rôzne zdravotné problémy spojené s dýchaním či prehĺtaním. Prečo struma vzniká a ako ju liečiť? Kedy je vhodný čas na návštevu lekára?