Liečba pneumotoraxu: Lieky, punkcia či operačné riešenie

Liečba závisí najmä od veľkosti a typu zranenia, rany, príčiny vzniku kolapsu pľúc a závažnosti celkového zdravotného stavu jedinca.

V prípade traumatického Pneumotoraxu začína liečba v momente príchodu záchrannej služby. Počas prepravy bývajú pacientovi podané lieky proti bolesti a ošetruje sa prípadná otvorená rana. S rozvojom kardio-pulmonálnej nedostatočnosti sa vykonáva i resuscitácia.

Základom liečby je odstránenie vzduchu a tlaku vyvíjaného na pľúca. Cieľom liečby je opätovné roztiahnutie pľúc a obnova fyziologického dýchania a krvného obehu.

Možné spôsoby liečby:

  • Konzervatívna terapia
  • Pleurálna punkcia
  • Drenáž pleurálnej dutiny
  • Rozsiahla operačná liečba

Punkcia pleurálnej dutiny je vykonávaná najmä pri uzavretom  defekte popľúcnice, pri ktorom sa odsatí nahromadeného vzduchu môže poškodené pľúca opäť roztiahnuť.

Pleurálna puncia ihlou je jednoduchší a menej invazívny výkon ako pleurálna drenáž. Miesto zadného vpichu je najmä medzi-rebrie v priebehu axilárnej (pazušnej) čiary pacienta.

Častá je pleurálna drenáž. Drenáž plerálnej dutiny spočíva v odstránení tekutín výpotku rany pomocou špeciálnej hadičky (odsávačky) a systému čerpadla.

Zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii a je nutná hospitalizácia pacienta. Po odsatí nadbytočnej tekutiny z dutiny a vyčistení rany, je hrudník následne chirurgicky uzavretý.

Ak je však drenáž dutiny neúčinná alebo je traumatologické poškodenie hrudníka rozsiahle, vykonáva sa operačný zákrok s vyčistením pleurálnej dutiny, obnovením pľúcnych štruktúr a nápravy prítomného defektu.

V niektorých prípadoch, ak Pneumotorax vznikol v dôsledku malého poranenia a pacient nemá žiadne zdravotné obtiaže s dýchaním, môže sa Pneumotorax zahojiť aj spontánne.

Je možná teda i konzervatívna liečba, a to najmä v nie-rizikových prípadoch v prípade spontánneho Pneumotoraxu. Liečba tak spočíva v hospitalizácii a neustáleho pozorovania zdravotného stavu pacienta.

Je indikovaná farmakoterapia a oxygenoterapia dychová terapia pomocou kyslíkovej masky, ktorá urýchľuje vstrebávanie vzduchu z hrudníka.

Ak pacient teda nejaví žiadne známky obehovej a respiračnej nestability, je indikované podávanie vysokých prietokov 100 % kyslíka počas jedného až dvoch dní hospitalizácie.

Vizualizácia Drenáže pleurálnej dutiny pri Pneumotoraxe: zdravé pľúca, kolabujúce pľúca a drenážny prístroj
Vizualizácia Drenáže pleurálnej dutiny pri Pneumotoraxe: zdravé pľúca, kolabujúce pľúca a drenážny prístroj. Zdroj foto: Getty Images
fzdieľaj na Facebooku