späť na zoznam príznakov

Únik moču po vymočení

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Únik moču po vymočení patri medzi príznaky Vylučovacej sústavy
Ďalšie názvy: postevakuačný dribbling, inkontinencia po vymočení
V obsahu nájdete:


Choroby s príznakom "únik moču po vymočení"

Únik moču po vymočení sa nazýva aj postevakuačný dribbling a ide o inkontinenciu po vymočení a vyprázdnení. Dochádza k nemu u mužov po vymočení sa a je spôsobený tým, že aj po močení zostáva v močovej trubici ešte nejaký moč, ktorý sa uvoľní až neskôr pri nejakom pohybe močovej trubici. Najčastejšie ide o poruchu svalov, ktoré sa nachádzajú okolo močovej trubici v koreni penisu. Niekedy môže ísť aj o poruchu svalstva panvového dna.

Inkontinencia po vymočení v prípade porušenia svalstva okolo močovej trubici je spôsobená tým, že za bežných okolností sa po vyprázdnení močového mechúra toto svalstvo reflexívne stiahne a tak vypudí aj zvyšok moču von z močovej trubici. Pokiaľ ale nastane porucha tohto reflexívneho stiahnutia, nedochádza hneď k vypudeniu moču, ale až po nejakej dobe. Niekedy však takéto problémy súvisia aj s anomáliou v štruktúre močovej trubici, čo sa musí riešiť chirurgicky.

Problémy s inkontinenciou vy močení majú častokrát muži so zväčšenou prostatou. Pri tejto chorobe dochádza častokrát k malému úniku moču po vyprázdnení mechúra, väčšinou po určitej dobe, napríklad keď už človek opúšťa toaletu. Je to spôsobené útlakom zväčšenej prostaty, ktorá tlačí na močové cesty a nachádza sa pod močovým mechúrom. V dôsledku tlaku na močovú trubicu dochádza tiež k prerušovanému močeniu a pocitu nedokonalého vymočenia sa.

Aj pri zápale močových ciest môžu mať muži problém s postevakuačným dribblingom. Zápal najčastejšie spôsobuje baktéria Escherichia coli, ktorá žije v zažívacom trakte, ale akonáhle sa dostane do močových ciest, spôsobí infekciu. V niektorých prípadoch môže byť zápal spôsobený aj močovými kameňmi. Človek postihnutý touto chorobu môže cítiť bolesti v oblasti podbruška a má aj rôzne problémy pri močení, napríklad menšie močenie, ale zato častejšie.

V súvislosti s únikom moču po vymočení sa dá hovoriť ako o príčine aj o rôznych prekážkach v močových cestách. Súvisia s tým obličkové kamene, ktoré vzniknú v obličkách v dôsledku slabej rozpustnosti napríklad minerálov a solí, pričom tieto kamene sa dostávajú aj ďalej do močových ciest, napríklad do močového mechúra, kde spôsobia prekážku v odtoku. V tomto prípade je časté, že aj po vymočení dochádza ešte k uvoľneniu moču po určitej kratšej dobe.

Obličky môže postihnúť aj zápal, pričom tento zápal je charakteristický najmä pálením pri močení, ale dochádza niekedy aj k inkontinencii po vyprázdnení močového mechúra v dôsledku zápalu v močových cestách. Veľakrát môže byť na vine úniku moču po vymočení aj nejaká nervová porucha, prípadne ide o komplikáciu operácie prostaty či močových ciest. v každom prípade by mal človek postihnutý týmto symptómom vyhľadať odbornú lekársku pomoc.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ženy a únik moču. Problém, ktorý postihuje i mladšie ročníky Ženy a únik moču. Problém, ktorý postihuje i mladšie ročníky

Inkontinencia trápi prevažne nežné pohlavie. Nevyhýba sa ani mladým ženám. Nečakajte a riešte tento problém čo najskôr.

Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby? Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby?

Je druhým najčastejším zhubným nádorom v Európe a vo svete a najčastejšie sa vyskytujúcim nádorom u mužov . Asi 95% chorých sa dožíva 5rokov a asi polovica z nich zomiera. Je to...

Krv v moči. Ako príznak týchto chorôb by ste ju určite nečakali Krv v moči. Ako príznak týchto chorôb by ste ju určite nečakali

Prítomnosť krvi v moči (haematuria) nie je samostatná choroba. Je závažným symptómom ochorenia obličiek , močového ústrojenstva , vyskytuje sa pri veľkom množstve iných chorôb...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.