späť na zoznam príznakov

Únik moču po vymočení

Autor: Michal Hrebík

Choroby s príznakom "únik moču po vymočení"

Únik moču po vymočení sa nazýva aj postevakuačný dribbling a ide o inkontinenciu po vymočení a vyprázdnení. Dochádza k nemu u mužov po vymočení sa a je spôsobený tým, že aj po močení zostáva v močovej trubici ešte nejaký moč, ktorý sa uvoľní až neskôr pri nejakom pohybe močovej trubici. Najčastejšie ide o poruchu svalov, ktoré sa nachádzajú okolo močovej trubici v koreni penisu. Niekedy môže ísť aj o poruchu svalstva panvového dna.

Inkontinencia po vymočení v prípade porušenia svalstva okolo močovej trubici je spôsobená tým, že za bežných okolností sa po vyprázdnení močového mechúra toto svalstvo reflexívne stiahne a tak vypudí aj zvyšok moču von z močovej trubici. Pokiaľ ale nastane porucha tohto reflexívneho stiahnutia, nedochádza hneď k vypudeniu moču, ale až po nejakej dobe. Niekedy však takéto problémy súvisia aj s anomáliou v štruktúre močovej trubici, čo sa musí riešiť chirurgicky.

Problémy s inkontinenciou vy močení majú častokrát muži so zväčšenou prostatou. Pri tejto chorobe dochádza častokrát k malému úniku moču po vyprázdnení mechúra, väčšinou po určitej dobe, napríklad keď už človek opúšťa toaletu. Je to spôsobené útlakom zväčšenej prostaty, ktorá tlačí na močové cesty a nachádza sa pod močovým mechúrom. V dôsledku tlaku na močovú trubicu dochádza tiež k prerušovanému močeniu a pocitu nedokonalého vymočenia sa.

Aj pri zápale močových ciest môžu mať muži problém s postevakuačným dribblingom. Zápal najčastejšie spôsobuje baktéria Escherichia coli, ktorá žije v zažívacom trakte, ale akonáhle sa dostane do močových ciest, spôsobí infekciu. V niektorých prípadoch môže byť zápal spôsobený aj močovými kameňmi. Človek postihnutý touto chorobu môže cítiť bolesti v oblasti podbruška a má aj rôzne problémy pri močení, napríklad menšie močenie, ale zato častejšie.

V súvislosti s únikom moču po vymočení sa dá hovoriť ako o príčine aj o rôznych prekážkach v močových cestách. Súvisia s tým obličkové kamene, ktoré vzniknú v obličkách v dôsledku slabej rozpustnosti napríklad minerálov a solí, pričom tieto kamene sa dostávajú aj ďalej do močových ciest, napríklad do močového mechúra, kde spôsobia prekážku v odtoku. V tomto prípade je časté, že aj po vymočení dochádza ešte k uvoľneniu moču po určitej kratšej dobe.

Obličky môže postihnúť aj zápal, pričom tento zápal je charakteristický najmä pálením pri močení, ale dochádza niekedy aj k inkontinencii po vyprázdnení močového mechúra v dôsledku zápalu v močových cestách. Veľakrát môže byť na vine úniku moču po vymočení aj nejaká nervová porucha, prípadne ide o komplikáciu operácie prostaty či močových ciest. v každom prípade by mal človek postihnutý týmto symptómom vyhľadať odbornú lekársku pomoc.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Únik moču po vymočení patri medzi príznaky Vylučovacej sústavy
Ďalšie názvy: postevakuačný dribbling, inkontinencia po vymočení
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
34. týždeň tehotenstva: Je už čas nachystať veci pre bábätko? 34. týždeň tehotenstva: Je už čas nachystať veci pre bábätko?

Pravdepodobne sa už cítite, ako keby ste boli tehotné viac ako 130 týždňov. Zdá sa vám to neuveriteľne dlho, ale pomaly sa blížite k dátumu pôrodu, ktorý by mal nastať o 6 týždňov.  

Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby? Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby?

Je druhým najčastejším zhubným nádorom v Európe i vo svete a najčastejšie sa vyskytujúcim nádorom u mužov . Asi 95% chorých sa dožíva 5 rokov a asi polovica z nich zomiera. 

Pomočovanie u detí? Predstavuje záťaž pre dieťa, ale i jeho rodinu Pomočovanie u detí? Predstavuje záťaž pre dieťa, ale i jeho rodinu

Kedy je pomočovanie u detí akceptovateľné a kedy treba zbystriť či vyhľadať odbornú pomoc? Aký postoj má rodič zaujať?

Aké sú možnosti liečby sklerózy multiplex? Aké sú možnosti liečby sklerózy multiplex?

Skleróza je závažné neurodegeneratívne ochorenie postihujúce prevažne mladých ľudí. Plne rozvinuté ochorenie významným spôsobom zasahuje do kvality života pacienta , ale aj jeho...

Počet ľudí so sklerózou multiplex je vysoký! Poznáte varovné príznaky? Počet ľudí so sklerózou multiplex je vysoký! Poznáte varovné príznaky?

Sclerosis multiplex je jedným z tých ochorení, u ktorých je pozorovaný geografický výskyt . Bohužiaľ Slovensko patrí ku krajinám s najvyšším počtom prípadov. Diagnostika je zložitá,...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.