Rázštep perya podnebia je vrodená vývojová vada, ktorá sa môže vyskytovať spolu, prípadne prichádza buď len k ráštepu pery alebo len k rázštepu podnebia. Rázštep oboch častí sa nazýva aj celkový rázštep. Ochorenie vzniká už počas abnormálneho vývoja tvárových výbežkov počas rastu embrya. Choroba postihuje obvykle len jedno dieťa z tisíc narodených, takže je pomerne vzácna a dá sa v dnešnej dobe už vďaka moderným operačným technikám celkom úspešne riešiť.
Príznaky Rázštepu pery a podnebia
Charakteristika
Rázštepová vada pery a podnebia vzniká počas prenatálneho vývoja a to obvykle v priebehu 1. a 2. mesiaca tehotenstva. Diagnostikovať sa dá už v 12. týždni pomocou ultrazvuku. Rázštep pery zasahuje len samotnú peru, pričom v tomto prípade sa táto choroba prejavuje medzerou alebo zárezom v hornej pere, niekedy dokonca pokračuje až smerom k nosu. Rázštep môže byť jednostranný alebo obojstranný a vzniká poruchou zrastu maxilárnych výbežkov na hornej pere.
Rázštep podnebia je už vážnejší a nastáva, ak nezrastú spolu obe kostené časti podnebia, pričom tento stav robí problémy najmä pri dýchaní a pri prijímaní potravy, či skôr v prípade novorodenca v prijímaní materského mlieka. Aj tento stav sa však už dá chirurgicky veľmi dobre korigovať. Vývoj pier ako aj podnebia predstavuje pomerne zložitý proces v rámci embryonálneho vývoja a vplyv naň má viacero faktorov, avšak zároveň celkový rázštep je stále pomerne vzácnym stavom.
Príčiny
Vo väčšine prípadov nie je známa príčina vzniku tejto deformácii v oblasti tváre, ale určitý vplyv majú aj genetická predispozícia a vplyvy okolia, avšak ide len o menšinu prípadov. Veľakrát môžu byť príčinou nesprávneho embryonálneho vývoja počas tehotenstva napríklad infekcie a vírusové ochorenia horúčkovitého charakteru, niektoré chronické ochorenia matky ako cukrovka, nedostatok alebo nadbytok niektorých vitamínov A a B. častejšie sú tiež prípady u rodičov starších ako 30 rokov.
Príznaky
Ochorenie sa rovzvíja už počas obdobia tehotenstva a po pôrode sa rázštep prejavuje veľmi výrazne ako kozmetická vada. Ráztep podnebia vyzerá ako otvor na podnebí, keď novorodenec otvorí ústa. Rázštep pery sa javí ako nespojená pera, pričom v niektorých extrémnych a vážnejších prípadoch môže byť táto pera nielen nespojená, ale dochádza aj k narušeniu štruktúr tkaniva až smerom k nosu. Niekedy nemusia byť ale rázštepy viditeľné, obzvlášť ak sú menšie.
Individuálna intenzita týchto príznakov je teda u každého novorodenca s týmto druhom ochorenia, pričom jedinými príznakmi sú samotné fyziologické deformácie na podnebí a pere. Ochorenie však so sebou prináša viacero komplikácii. Ide najmä o poruchy prehĺtania, niekedy aj o poruchy dýchania, pomerne často nastáva u detí s touto chorobou aj nesprávny vývoj zubov v ústnej dutine v dôsledku deformácie aj čeľustných častí. Taktiež majú deti aj problémy s rečou.
Diagnostika
Veľká väčšina prípadov je spozorovateľný už okamžite po narodení a to na základe fyziologickej deformácie, ktorá je viditeľná aj voľným okom. Ešte pred samotným pôrodom môže odhaliť poruchu embryonálneho vývoja tvárovej časti napríklad ultrazvuk. Existujú ale aj prípady, kedy je rázštep príliš malý alebo kedy došlo k deformácii len kostného základu, ktorý je prekrytý neporušenou sliznicou. V tomto prípade je potrebné detailnejšie fyziologické vyšetrenie alebo dokonca RTG vyšetrenie.
Typy rázštepov a možná liečba
Typy rázštepov a možná liečba
Priebeh
Rázštep pery a podnebia patrí medzi vrodené vývojové vady, ktoré nastávajú už v prenatálnom období a to obvykle medzi 4. a 8. týždňom tehotenstva. Pri tomto stave nedochádza k prirodzenému prepojeniu tvárových výbežkov, pričom sa môžu vyskytovať zvlášť rázštep pery a zvlášť rázštep podnebia. Po narodení sa okamžite prejavia, pričom je možné ich riešiť buď po narodení alebo až od 12. roku života, pretože inak spôsobujú problémy s dýchaním a prehĺtaním.