späť na zoznam príznakov

Zrýchlené dýchanie

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Zrýchlené dýchanie je stav, kedy je dychová frekvencia u človeka nad normálnou hladinou. Bežne sa interval dýchania pohybuje medzi 12 až 20 dychmi za minútu, hoci to môže byť individuálne a napríklad profesionálni športovci majú bežný interval nižší. Človek je napríklad prirodzene zadýchaný po nejakom športovom alebo fyzicky náročnom výkone a aktivite, čo je prirodzené, keďže organizmus trpí nedostatkom kyslíka a snaží sa ho rýchlo nasať z okolia.

Taktiež je zrýchlený dych, nazvaný aj tachypnoe, spolu s prehĺbeným dýchaním typický nielen pre fyzicky náročné aktivity, ale napríklad aj pri vystavení organizmu dlhodobo stresujúcim situáciám a faktorom okolia. Zároveň však môže ísť o jeden zo symptómov nejakého ochorenia alebo život ohrozujúceho stavu, napríklad pri otrave, čiže intoxikácii. Typicky je zrýchlené dýchanie príznačné pri otrave oxidom uhoľnatým alebo pri otrave niektorými liekmi.

Taktiež pri šoku sa snaží organizmu čo najviac okysličiť mozog a celé telo a preto aj pri tomto stave zrýchli dýchanie. U niektorých typov respiračných chorôb alebo pri dýchavičnosti sa objavuje zrýchlené dýchanie ako jeden z príznakov, napríklad k nemu dochádza pri opuchu pľúc v dôsledku zranenia či chorobného stavu a tiež pri pneumónii, čo je zápal pľúc. Zápal pľúc sa prejavuje typicky kašľom a bolesťami na hrudi, ale aj dýchavičnosťou a rýchlou ventiláciou.

Tachypnoe je typické aj pri traumatických poraneniach, kedy dochádza k výrazným stratám krvi a tekutín, napríklad pri otvorenom krvácaní. Zrýchlený dych môže mať človek aj po zvracaní alebo hnačke, kedy tiež organizmus nárazovo stráca väčší objem tekutín a krvi. Dýchanie ako také je spojené aj s činnosťou srdca a preto pri rôznych srdcových vadách alebo zlyhávaní srdca pracujú pľúca rýchlejšie, aby stíhali okysličovať krv a to sa prejavuje zrýchleným dýchaním.

K zrýchlenému dýchaniu dochádza aj pri narušení a poruchách centrálnej nervovej sústavy, napríklad to môže byť pri problémoch s okysličením alebo prekrvením mozgu, pri rôznych cievnych mozgových príhodách alebo pri zápalových ochoreniach, napríklad pri zápale mozgových blán, kde ide ale o necharakteristický symptóm. Zrýchlené dýchanie a pulz sú prítomné aj ako súčasť prejavov astmy, prípadne aj pri iných pľúcnych problémoch ako je zápal priedušiek.

Zrýchlené dýchanie má súvis aj s prekyslením organizmu a narušením funkcie viacerých vnútorných orgánov v brušnej dutine. Ide napríklad o problémy s pankreasom, kedy dochádza k jeho zápalu, prípadne človek rýchlejšie dýcha pri žlčníkových kameňoch, pokiaľ u neho nastane nepríjemná kolikovitá bolesť. Práve s ňou môže byť veľakrát rýchlejšie dýchanie spojené z dôvodu, že sa snaží organizmus prísunom viac kyslíka potlačiť intenzívne pocity tlaku a bolesti.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Zrýchlené dýchanie patri medzi príznaky Dýchacej sústavy
Ďalšie názvy: tachypnoe
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Meranie tlaku, tepu či dychu doma. Ako sa vyznať v hodnotách? Meranie tlaku, tepu či dychu doma. Ako sa vyznať v hodnotách?

Poznanie správnych hodnôt životných funkcií má význam pre každého človeka. A ich domáca kontrola je v dnešnej dobe jednoduchšia. Nápomocná je prehľadná infografika.

Meranie krvného tlaku - zásady správneho postupu Meranie krvného tlaku - zásady správneho postupu

Správne meranie krvného tlaku má svoj význam. Pri nedodržaní určitých zásad môže prísť k chybnému nameraniu vysokého či nízkeho tlaku krvi.

Tetánia či tetanický syndróm, čo o nej vieme, aké má príznaky? Tetánia či tetanický syndróm, čo o nej vieme, aké má príznaky?

Bolesť hlavy, vyčerpanosť, úzkosť, tŕpnutie tela, ale aj bolesť na hrudi či búšenie srdca. Tieto a ďalšie príznaky sa dajú zhrnúť pod pojem tetanie. Viac informácií...

Hyperventilácia - nie len sťažené dýchanie a tŕpnutie tváre, rúk, nôh až svalové kŕče Hyperventilácia - nie len sťažené dýchanie a tŕpnutie tváre, rúk, nôh až svalové kŕče

Hyperventilácia potrápi telo i dušu. Pokorí človeka za pár minút, ak ju nezvládne hneď na začiatku. Stŕpne z nej telo, končatiny, svaly budú v kŕči. Dýchavičnosť a...

Správna liečba angíny u detí Správna liečba angíny u detí

Angína , tonzilitída alebo v latinčine tiež tonsilitis acuta je zápal krčných (podnebných) mandlí , konkrétnejšie ide o Waldeyerov lymfatický prstenec. Ich základnou...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.