Liečba PMS: Lieky, ktoré pomôžu zmierniť ťažkosti + ostatné opatrenia
PMS je syndróm, ktorý sa vyskytuje výhradne u žien, a pravdepodobne súvisí s hormonálnou nerovnováhou v luteálnej fáze.
Vzhľadom k tomu, že nie je presne stanovená príčina predmenštruačného syndrómu je jeho liečba prevažne symptomatologická.
Lieková terapia sa indikuje len v závažných prípadoch, keď pacientky trpia intenzívnymi prejavmi.
Cieľom liečby PMS je potlačenie jeho príznakov.
Lieky používané na zmiernenie prejavov PMS:
- Analgetiká – sú lieky, ktoré sa využívajú na liečbu bolestí. Zväčša sa jedná o bolesti brucha a bolesti hlavy.
- Nesteroidné antiflogistiká – sa používajú na zmiernenie bolesti, pričom majú aj protizápalový účinok. Sú v hodné pri rôznych bolestiach, tlmia aj bolestivosť prsníkov.
- Antidepresíva – jedná sa o selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu (hormónu šťastia). Podávajú sa pacientkam, ktoré inak nezvládajú poruchy nálad (úzkostné stavy, depresie). Ich užívanie je časovo obmedzené na obdobie predmenštruačného syndrómu.
- Diuretiká – sú lieky na odvodňovanie. Sú indikované len u žien s prejavmi zavodnenia organizmu. Pomáhajú pri opuchoch končatín, prsníkov, či tváre. Pri ich užívaní sa odporúča znížiť príjem solí, ktoré na seba viažu vodu.
- Hormonálna antikoncepcia – pomáha vyrovnať hormonálnu nerovnováhu, ktorá vzniká počas PMS. Antikoncepčnú liečbu indikuje lekár len pri závažných formách PMS.
- Vitamíny a minerály - mnohé štúdie dokazujú, že prejavy PMS zmierňujú aj niektoré vitamíny minerály (vápnik, vitamín B6, magnézium a nenasýtené mastné omega-3 a omega-6 kyseliny).
Prečítajte si tiež článok v magazíne:
Aké účinky má magnézium na človeka? Kedy je potrebné a kedy škodlivé?
Liečba ľahkých foriem PMS
U ľahkých foriem sa kladie dôležitosť na režimové opatrenia, ktoré zahŕňajú vyhýbanie sa stresovým situáciám. Odporúča pokojový režim, relaxácia, šport a spánok.
Veľký význam majú aj správne stravovacie návyky, ktoré zahŕňajú úplne vynechanie alkoholu, kofeínu a iných návykových látok. Vhodné je aj obmedziť fajčenie. Stravovanie by malo byť viackrát za deň v menších porciách.
Liečba stredne ťažkých foriem PMS
Pri stredne ťažkých formách predmenštruačného syndrómu zvyčajne postačuje režimové opatrenia doplniť o lieky tlmiace bolesť (analgetiká - paralen, brufen, novalgin, nalgesin) a uvoľňujúce spazmy a kŕče (spazmolitiká – buscopan, no-spa).
Keďže najčastejšie pacientky trápia práve kŕče v podbrušku, je táto terapia dostačujúca.
Liečba ťažkých foriem PMS
Pri závažných formách PMS sa v niektorých prípadoch indikuje hormonálna terapia, a to aj napriek nejasnej etiológii PMS.
Používa sa hormonálna antikoncepcia, ktorá zmierňuje prejavy a zároveň upravuje menštruačný cyklus.
Mnoho žien nastavených na PMS zaznamenalo rapídne zmiernenie príznakov.