Predmenštruačný syndróm, niekedy označovaný aj skratkou PMS, je stav postihujúci najmä mladšie ženy a objavuje sa obvykle dva týždne pred samotnou menštruáciou. So začiatkom krvácania symptómy a prejavy tohto syndrómu zmiznú, pričom v určitej forme, väčšinou ľahšej, postihuje tento syndróm až 80 percent žien a dievčat vo veku do 30 rokov. V ťažšej forme sa vyskytuje už zriedkavejšie, obvykle len u každej desiatej ženy, pričom niekedy môžu príznaky významne znižovať kvalitu života.
Príznaky Predmenštruačného syndrómu
- Bolesť hlavy
- Únavu
- Kŕče v bruchu
- Bolesť v podbrušku
- Poruchy nálady
- Opuch končatín
- Depresia
- Svalové kŕče
- Poruchy koncentrácie
- Nadmerná spavosť
- Bolesť kĺbov
- Agresivita
- Zvýšená chuť do jedla
- Nadmerný smäd
Bylinky na Predmenštruačný syndróm
Charakteristika
Predmenštruačný syndróm sa objavuje v období prechodu z proliferačnej do sekrečnej fáze, čiže v období počas dvoch týždňov pred začiatkom samotného krvácania. Práve počas tohto obdobia prichádza k hormonálnym zmenám, konkrétne klesá hladina estrogénu a stúpa hladina progesterónu. Medzi jednotlivými fázami tak dochádza k pomerne veľkým hormonálnym zmenám čo sa podpisuje veľkou mierou práve na intenzite konkrétnych príznakov PMS.
V niektorých vzácnych prípadoch môžu príznaky byť dokonca natoľko intenzívne, že žene znemožnia pracovnú alebo študíjnu činnosť a o týchto formách sa už hovorí ako o samostatnej predmenštruačnej dysforickej poruche. Stav predmenštruačného syndrómu úzko súvisí so samotnou menštruáciou, čiže po menopauze už tento problém automaticky vymizne. Na druhú stranu, je možné napríklad dostatkom tekutín, zdravším stravovaním a aktívnym pohybom mnohé príznaky tohto ochorenia zmierniť. Tiež sa niekedy môže PMS prejavovať podobne ako tehotenstvo a preto sa veľa žien pýta - mám predmenštruačný syndróm alebo je to je tehotenstvo? Rýchlu odpoveď môže poskytnúť vtedy jedine voľne dostupný tehotenský test.
Príčiny
Príčinou vzniku predmenštruačného syndrómu je najmä nerovnovážna hladina hormónov estrogén a progesterón, ktoré sa začnú viac zhromažďovať práve v období dvoch týždňov pred samotným menštruačným krvácaním. Dochádza k znižovaniu estrogénu a naopak zvyšovaniu progesterónu a tieto hormonálne zmeny spúšťajú PMS. Medzi rizikové faktory ochorenia patria aj nedostatočná výživa najmä s nízkou hladinou železa a na intenzitu vplývajú aj niektoré psychické poruchy a faktory.
Príznaky
Príznaky a prejavy sa môžu u každej ženy líšiť a môžu mať rôznu intenzitu. U niekoho sú len veľmi mierne, iné ženy postihujú natoľko, že nie sú schopné žiadnej vážnejšej a náročnejšej činnosti. Najčastejšie medzi prejavy tohto ochorenia patria únava, tlak v podbrušku, kŕče v oblasti brucha, bolesti hlavy, podráždenosť, niekedy dochádza k miernym depresiám, vyskytujú sa aj opuchy dolných končatín, obvykle len v miernej podobe, prípadne má žena problémy s kŕčmi vo svaloch.
Typická je aj nesústredenosť, náladovosť, niekedy zlosť a agresivita, vyskytnúť sa môžu aj bolesti kĺbov a organizmus má väčšiu potrebu prijímať viac energie, čiže sa zvyšuje chuť do jedla a to najmä na sladké potraviny. Niekedy sa môže vyskytovať aj nadmerný smäd. Zvýšená únava môže so sebou priniesť aj nadmernú potrebu spánku a oddychu. Nie všetky príznaky samozrejme musia trápiť každú ženu, obyčaje sa vyskytujú len niektoré z nich s rôznou intenzitou.
Diagnostika
- Väčšinou je možné predmenštruačný syndróm zistiť po dlhšej dobe na základe opakovaného výskytu určitých príznakov a symptómov, ktoré postihujú ženu práve v období pravidelne pred menštruáciou
- Je však potrebné vylúčiť iné možné diagnózy, najmä čo sa týka opuchov, bolestí brucha, hlavy a problémov s únavou
- Pokiaľ sú však tieto príznaky typické len pre obdobie pred menštruáciou a neobjavujú sa inokedy, vo väčšine prípadov je možné túto diagnózu stanoviť len na základe anamnézy
Pútavé video o PMS
Pútavé video o PMS
Priebeh
Obvykle sa predmenštruačný syndróm objavuje u mladších dievčat a žien a to zväčša do veku 25 až 30 rokov, potom už príde k jeho vymiznutiu. Postihuje v určitej forme väčšinu žien, ale obvykle len veľmi ľahko a to svojimi typickými príznakmi fyziologického a psychologického charakteru. Nastupuje zvyčajne dva týždne pred samotným krvácaním v dôsledku vzniknutej nerovnováhy hormónov progresterón a estrogén v tele a vymizne vždy so začiatkom menštruačného krvácania.