späť na zoznam článkov

Čo vás čaká v 29. týždni tehotenstva? Prvý úsmev v brušku

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová
Čo vás čaká v 29. týždni tehotenstva? Prvý úsmev v brušku
Zdroj foto: Getty images

Už ste v 29. týždni tehotenstva. Ten čas tak rýchlo letí a vám ostáva 11 týždňov do termínu. Poďme si prečítať ako prebieha tento týždeň tehotenstva a ako sa vaše dieťatko vyvíja. 


V 29. týždni tehotenstva má vaše bábätko v maternici  stále menej miesta, čím budete silnejšie pociťovať kopnutia a údery od jeho kolien a lakťov. Dieťatko sa pohybuje, prevaľuje, kope a naťahuje sa. Budete si vedieť pohmatom po brušku zistiť, kde má nožičky, zadoček alebo ucítite jeho lakeť, keď sa bude prevaľovať v brušku.  

Vaše bruško sa vám zaokrúhľuje a stále rastie. Čo skrýva v sebe tento nárast tehotného bruška? 

Vaše dieťatko je čoraz silnejšie a viac reaguje na rôzne vaše pohyby, na zvuky, hlasy a na svetlo. Sledujte každý pohyb a premet bábätka v brušku počas dňa a keď je hore počítajte, či sa pohlo aspoň 10 - krát za dve hodiny, aby ste sa ubezpečili či je všetko v poriadku. 

Ako sa vyvíja vaše bábätko v brušku? 

Vaše dieťatko sa už pomaly približuje k svojej pôrodnej dĺžke, a svoju váhu do konca 40. týždňa viac ako zdvojnásobí. Tuk má rozložený v 3 % svojej hmotnosti. 

Jeho pokožka, ktorá bola červená a zvráskavená sa začína vyhladzovať, tým že priberá a vypĺňa ju tukom. Celé jeho telo, ktoré bolo už pokryté lanugom, jemným ochlpeným, od tohto týždňa už začne pomaly vypadávať. 

Jeho očné viečka sú otvorené a je schopné čiastočne vidieť, aj keď je v maternici tma. Určité množstvo svetla cez kožu a maternicu prechádzajú k nemu.

Pľúca pomaly dozrievajú, ale chýba im ešte surfaktant - aktívna látka, ktorá na pľúcnych alveolách znižuje povrchové napätie. Potrebný, aby pľúca pri výdychu neskolabovali. 

Predčasne narodeným deťom sa podáva prírodný surfaktant, ktorý preniká do nezrelých pľúc a zabraní ich zlepeniu. 

Vývoj mozgusvalov naďalej pokračuje. Mozog je vyvinutý až natoľko, že začína samostatná termoregulácia plodu. 

Odporúča sa pridať omega 3 mastne kyseliny pre správny vývoj mozgu.  

Tvárové nervové zakončenia sú už pripravené na satie. Svojim neustálym glganím plodovej vody môže častejšie čkať, takže sa vám bude nadvihovať pravidelne, jemne bruško. Počas dňa vypije a vymočí približne pol litra plodovej vody

V tento týždeň už môže vaše dieťatko vyčarovať prvý úsmev, najmä v spánku sa môže  začať usmievať. Čo je už obdivuhodné, že pred pár týždňami to bol len zhluk buniek a teraz má už svoju veľkosť, váhu a už teraz dokáže vykúzliť sladký úsmev. 

Jeho kostné tkanivo sa zvyšuje. Až 250 g vápnika týždenne sa ukladá do jeho kostí, aby spevneli. 

Ako sa cíti žena a čo môže pociťovať v 29. týždni tehotenstva? 

Únava stále pretrváva, každá činnosť ktorú vykonávate vás unaví. Však nosíte pár kíl navyše a vaše telo musí vynaložiť viac námahy a nehovoriac o tehotenskej nespavosti, ktorá vás môže taktiež potrápiť. 

V noci sa pravdepodobne častejšie budíte pre narastajúce bruško, nezbedné dieťatko, ktoré sa rozhodlo že ono spať nechce a vás nenechá, lebo ešte musí absolvovať svoje premety, ktoré sú niekedy bolestivejšie. 

Vplyvom rastúceho bruška a jeho tlakom na močový mechúr vás núti ísť každú chvíľu na toaletu. V noci vás môžu zobudiť aj kŕče v nohách. 

Rastúce bruško vám tlačí na panvové žily, čo zužuje prietok krvi do nôh a následkom sú aj spomínané kŕče v nohách, ich opuch a aj vznik neprajných hemoroidov. Snažte sa preto vyhýbať dlhému státiu alebo sedeniu. 

Môže vás taktiež potrápiť zápcha, čo zvyšuje riziko vzniku hemoroidov. Takže zvýšte príjem vlákniny, dodržiavajte pitný režim a veľmi dobré pôsobia aj jogurty s probiotickou kultúrou. Z tráviacich problémoch vás môže potrápiť aj pálenie záhy, alebo poruchy trávenia

Všetky vnútorné orgány sú mierne poposúvané a stláčané narastajúcou maternicou.  

Výstup po schodoch, alebo rýchlejšia chôdza môže  byť príčinou rýchleho zadýchania a vy sa budete cítiť ako malá lokomotíva. Sťažené dýchanie tiež nie je neobvyklé. 

Môžu vás potrápiť aj migrény, ak sa u vás objavili už bolesti hlavy, odporúča sa oddych v tmavej tichej izbe a studeným obkladom na krk alebo na čelo. 

Čo môžete postrehnúť? 

Máte pocit, že máte útlm v myslení? 

Áno je to možné. 

Hormóny počas tehotenstva spôsobujú niekedy zmätok a zníženie pamäti, a to najmä v priebehu tretieho trimestra. 

Rýchlejšie vám rastú nechty, čo vás teší, ale sú zas lámavejšie. 

Môže vám začať odtekať mledzivo, čo si všimnete malým fliačikom na podprsenke. Ak ste to už postrehli, stačí si zabezpečiť prsné vložky, ktoré vás ochránia pred neželanými fliačikmi na podprsenke, alebo tričku. 

V treťom trimestri sa môže vyskytnúť aj syndróm nepokojných nôh

Aj vaša pokožka môže byť citlivejšia na slnko, teplo alebo čistiace prostriedky. 

Mnohé štúdia dokazujú, že počas tehotenstva sa môžu chodidla predĺžiť, alebo rozšíriť, čo zostáva aj po pôrode. Tak je možné, že po tehotenstve budete musieť nosiť väčšie topánky o pol až celé číslo. 

V období posledného trimestra si dajte pozor na močové cesty, ktoré sú viac náchylné na infekcie. Môže ich sprevádzať  nepríjemný pálčivý pocit pri močení. Moč býva zakalený, tmavý až krvavý, čo sa musí liečiť. 

Vyšetrenie v poradni 

Počas každéj poradni sa vám vyšetruje moč, sleduje krvný tlak, pulz, nárast na váhe, výskyt opuchov dolných končatín. Lekár vyšetruje veľkosť maternice a stav kŕčka maternice.

Pri sonografickom (USG) vyšetrení sleduje plod a jeho srdečné ozvy, ktoré by mali byť od 110 - 150 pulzov za minútu. 

Pýta sa vás: Ako často a ako intenzívne pociťujete pohyby,
či vám začína tvrdnuť brucho,
ako často a ako dlho to trvá. 

Čo vám môžem odporučiť? 

Snažte sa viac odpočívaťnohy pri oddychu vykladať na vankúš, aby ste predišli vzniku kŕčových žíl a opuchu nôh. Vaše žily na nohách sa môžu zväčšiť, pretože počas tehotenstva sa vám zvýši objem krvi a rastúca maternica tlačí na panvové žily, čím vám môžu aj vypuknúť hemoroidy.

Jedine ako sa tomu vyhnúť je vyhýbať sa dlhému sedeniu a státiu. 

Snažte sa každý deň si aspoň trochu zacvičiťprechádzky vám nebudú na škodu. Noste pohodlnú obuv, aby ste svoje nohy zbytočne nenamáhali. 

Ako bojovať proti únave?  Skúste oddychovať aj počas dňa, chodiť spať a vstávať v rovnakú hodinu. 

Jedzte zdravúvýživnú stravu s obsahom železa a vápnika. Zvýšte príjem mlieka, jogurtov, syry. Doprajte si počas dňa cvičenie, prechádzky. Ak máte doma malé deti nehanbite sa požiadať o pomoc rodinu, alebo blízkych, aby vám s nimi pomohli a zamestnali ich aspoň na chvíľu počas dňa, kým si trochu oddýchnete. 

Vyhýbajte sa kofeínu a odporúča sa pridať omega 3 mastne kyseliny

Začnite posilňovať panvové dno s Kegelovými cvikmi

Už ste začali rozmýšľať na nad odberom pupočníkovej krvi? Prečítajte si o tejto možnosti a porozmýšľajte, ešte máte na to chvíľku času. 

Čítajte viac o ostatných týždňoch tehotenstva v súhrnnom článku:
Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu? 

Ďalšie zaujímavé zdroje 

  • Literatúra: Moderní porodnictví: 2., přepracované a doplněné vydání - Roztočil Aleš, kolektiv 
  • v anglickom jazyku:

Naposledy aktualizované 30.11.2020

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Vyštudovala Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Ošetrovateľstvo na Fakulte zdravotníctva v Banskej Bystrici. Po škole pracovala tri roky na chirurgickom oddelení a od roku 2010 na oddelení Anestéziológie a intenzívnej medicíny. V súčasnej dobe sa vzdeláva v špecializačnom štúdiu v odbore Anestéziológia a intenzívna medicína

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
11. týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka? 11. týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka?

Vaše dieťatko už vyzerá, ako malý človek. Fáza embrya je dokončená a od tohto týždňa sa vaše dieťa považuje za plod. Všetky orgány dieťatka sa vytvorili počas embryonálneho štádia, teraz...

19. týždeň tehotenstva. Prečo ešte necítim pohyby? 19. týždeň tehotenstva. Prečo ešte necítim pohyby?

Ešte ste neucítili pohyb vášho bábätka? Nemusíte sa obávať. Už čoskoro to príde. Potrápiť vás môžu kŕče v nohách i  poruchy spánku. A ako je to so športom počas tehotenstva?

18. týždeň tehotenstva. Ako je to s pohybmi či bolesťami v podbrušku? 18. týždeň tehotenstva. Ako je to s pohybmi či bolesťami v podbrušku?

V tomto čase si budúca mamička čoraz viac uvedomuje a cíti život pod srdcom. Dieťatko už dáva o sebe vedieť. Viete čo vás čaká v tomto obdobý?

40. týždeň tehotenstva: Je čas pôrodu? + 41. a 42. týždeň tehotenstva 40. týždeň tehotenstva: Je čas pôrodu? + 41. a 42. týždeň tehotenstva

V 40. týždni ste na konci tehotenstva, prichádza deň pôrodu. Čochvíľa sa stretnete so svojim dieťatkom, i napriek ťažkej a niekedy náročnej ceste, to bude pre vás dobrodružstvo. Narodí...

39. týždeň tehotenstva. Často rozmýšľate nad pôrodom? Termín je už na dosah 39. týždeň tehotenstva. Často rozmýšľate nad pôrodom? Termín je už na dosah

Termín pôrodu sa vám už blíži a vy stále viac rozmýšľate nad tým, ako to celé bude prebiehať. Ste už netrpezlivá a zvedavá, aké to bude, na koho sa vaše dieťatko bude podobať a či bude...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.