späť na zoznam článkov

Zápcha v tehotenstve často znepríjemní čakanie na vytúžené bábätko

Zápcha v tehotenstve často znepríjemní čakanie na vytúžené bábätko

Tehotenstvo zo sebou prináša emócie radosti i očakávania. Avšak mnoho pocitov, ktoré sprevádzajú tehotenstvo, nie sú celkom príjemné. Veľa žien prekvapí v tehotenstve i zápcha. Ako ju riešiť, alebo ako sa jej úplne vyhnúť?


Tehotenstvo je sprevádzané mnohými radosťami i starosťami. Rôzne zmeny a procesy v tehotenstve sa často prejavujú nepríjemným spôsobom. Zápcha, odborne obstipácia, je jednou z nich. Takmer každá tehotná žena sa s ňou v menšej alebo väčšej miere stretne.

Zápcha postihuje i tie ženy, ktoré nemali pred tehotenstvom žiadne ťažkosti s trávením.

Príčiny vzniku zápchy v tehotenstve

Jednou z podstatných príčin je tlak vyvíjajúceho sa plodu na orgány brušnej dutiny. Črevo je vytesnené rastúcou maternicou, čím mení svoju polohu. Následkom toho vzniká porucha jeho normálneho fungovania.

Ťažkosti so zápchou môžu potrápiť ženy už v prvom trimestri tehotenstva. Rastúce dieťatko síce ešte nevyvíja taký tlak na brušné orgány, no zápchu môžu spôsobiť i znížená sekrécia žalúdka a najmä zvýšená produkcia progestorónu v tele.

Hormón progesterón pôsobí na svalovinu maternice, ktorú rozširuje. Podobne vplýva i na stenu hrubého čreva. Následkom toho je funkcia pasáže črevného obsahu narušená.

Ďalšou možnou príčinou môže byť i zmena jedálnička tehotnej ženy. V tehotenstve je známe, že sa môžu vyskytnúť rôzne nezvyčajné chute. Tehuľky často dostanú chuť na jedlá, ktorým sa predtým vyhýbali, alebo im nechutili. Výrazná zmena stravovania sa prejaví i na trávení, a to často negatívne. 

K faktorom, ktoré prispievajú k vzniku zápchy, patria i lieky, či doplnky výživy. Mnohým ženám sa počas tehotenstva predpisuje užívanie železa, alebo vápnika. Tieto látky zahusťujú stolicu a sťažujú vyprázdňovanie.

V neposlednom rade to je i nedostatok pohybunedostatočný príjem tekutín.

To, že psychické napätie vplýva škodlivo na tehotenstvo, je všeobecne známe. Azda každá tehotná žena prežíva často rôzne emócie.

Samozrejme výkyvy nálad, úzkosť či strach, sú počas tehotenstva prirodzené. Majú však negatívny dopad, nie len na trávenie. Vyvolávajú zápchu a iné ťažkostí. Preto by sa mali tehuľky vyhýbať stresujúcim situáciám a snažiť sa udržať si svoj duševný pokojpohodu.

Prečítajte si aj o iných ťažkostiach v tehotenstve, ako napríklad bolesť hlavy, či chudokrvnosť.

Ako sa prejavuje zápcha?

Tak ako u bežného človeka, tak i u tehotných žien je zápcha veľmi nepríjemnou záležitosťou. Postihuje i ženy, ktoré nikdy pred tým nemali so stolicou žiadne problémy.

Frekvencia vyprázdňovania je u každého človeka rôzna. Niekto navštívi toaletu dva krát denne, iní nepociťujú žiadne ťažkosti i keď na toaletu nejde dva či tri dni.

Tak je to i u tehotných žien. Prejavy zápchy sú individuálne u každej tehuľky. Niektoré ženy nemusia mať stolicu i viac dní, pri čom nemusí ísť hneď o príznak zápchy. Podstatné je, ako sa žena cíti.

Typické príznaky zápchy:

  • menej časté vyprázdňovanie
  • menšie množstvo stolice
  • tvrdá stolica
  • pocit neúplného vyprázdnenia sa
  • pocity nafukovania

Prečítajte si tiež zaujímavý magazínový článok: Stolica - čo by sme o nej mali vedieť?

Zápcha v tehotenstve môže predstavovať i vážne riziká

Hrubé črevo je prostredie plné baktérií a rôznych mikroorganizmov. Pri spomalenej pasáže črevného obsahu, alebo jej úplnom zastavení, hrozí vznik a šírenie rôznych zápalov.

Tvrdá stolica môže mať na svedomí i poškodenie črevnej steny. S tým súvisí napríklad i vznik hemoroidov, alebo iných krvácavých stavov.

Poškodenie konečníka, najmä pri úpornom tlačení na stolicu, spôsobuje samozrejme i bolesť. Z tohoto dôvodu sa v mnohých prípadoch podvedome ešte viac odďaľuje vykonanie potreby. To celý stav ešte viac zhoršuje.

Pri úpornej snahe vyprázdniť sa, dokonca hrozí odtok plodovej vody, nástup kontrakciípredčasný pôrod.

Občasné silné zatlačenie na stolicu nepredstavuje žiadne veľké riziko. Pravidelná a dlhotrvajúca tvrdá stolica však môže viesť k hemoroidom alebo predčasnému pôrodu.

Ako bezpečne na zápchu v tehotenstve?

Pokiaľ trpíte touto nepríjemnosťou a pod srdcom vám rastie nový život, v liečbe zápchy buďte opatrná. Napriek tomu, že existujú lieky, ktoré sú v tehotenstve povolené, ich použitie je zvyčajne poslednou voľbou. Ako si teda pomôcť pri zápche?

Strava

Jedálniček tehotnej ženy zohráva obrovskú úlohu, nielen z hľadiska trávenia. Správna výživa a vhodné potraviny dokážu vyriešiť mnohé ťažkosti aj v tehotenstve.

Tehuľky trpiace na zápchu, by mali do svojej stravy zaradiť látky, ktoré podporujú pohyb črevného obsahudopomôžu k vyprázdneniu čriev. Naopak vyhýbať sa treba jedlám, ktoré spôsobujú zápchu a nafukovanie.

V tabuľke uvádzame vhodné jedlá a jedlá, ktorým sa radšej vyvarujte

Jedlá, ktoré uľahčujú vyprázdňovanie Jedlá, ktoré zhoršujú proces vyprázdňovania
polievky vyprážané a mastné jedlá
surová zelenina a ovocie sladké a slané pokrmy
čierny chlieb, chlieb obsahujúci otruby špenát, kapusta, cibuľa, cesnak
sušené ovocie jablková a hroznová šťava
pohánka, ovsené vločky, obilniny ryža
chudé mäso, hydina, ryby biele pečivo
rastlinné oleje, olivový olej káva, čokoláda

Dôležitú úlohu zohráva i vláknina, ktorá zlepšuje proces trávenia. Nezastupiteľný je i dostatok tekutín. Tehotná žena by mala vypiť aspoň 1,5 až 2 litre tekutín denne.

Možno vás tiež zaujme náš magazínový článok: S kyselinou listovou k vytúženému bábätku i k zdravým cievam.

Mnoho žien sa obáva prijímať tekutiny z dôvodu vzniku opuchov. Avšak vylúčiť tekutiny nie je riešením. Nedostatok tekutín spôsobuje mnoho ťažkostí a komplikácii. Potrebné je vyvarovať sa nadmernému prímu soli. Tá totiž zadržiava vodu v tkanivách a prispieva k vzniku opuchov.

Je vhodné, ak sa jedlo príma v menších množstvách a častejšie. Ideálne 4 až 5 krát denne. Čas medzi jedlami by nemal presahovať 4 hodiny.

Dostatočný pohyb

Mnoho tehotných žien má strach z pohybu. Obávajú sa, aby neublížili nenarodenému dieťatku. Avšak nedostatok fyzickej aktivity spôsobuje okrem iného i spomalenie trávenia.

Samozrejme, nie je vhodné vykonávať šport a iné pohybové aktivity, ktoré sú spojené s otrasmi, alebo sú inak nebezpečné. No denná prechádzka na čerstvom vzduchu, alebo plávanie nastávajúcej mamičke i bábätku len prospeje.

Existujú i rôzne skupinové cvičenia, určené pre tehotné ženy. Je však vhodné ak sa o nich poradíte so svojim gynekológom.

Lieky

Ako sme spomínali, lieky sú pre riešenie týchto ťažkostí až jednou z posledných možností. Môžu mať totiž nepriaznivý vplyv na matku i nenarodené dieťa. Pokiaľ sú už nutné, mali by byť predpísané lekárom.

O samoliečbu sa radšej nepokúšajte. Prakticky všetky liečivá proti zápche obsahujú látky, ktoré sú v tehotenstve kontraindikované. Prispievajú k posilneniu steny hrubého čreva, no súčasne i k napätiu maternice. Tým môže dokonca vyvolať kontrakcie a následne predčasný pôrod.

Prijateľnejšie sú glycerínové čípky, ktoré pôsobia iba lokálne na črevo. Neovplyvňujú tonus, či napätie maternice. No tak ako hociktoré iné liečivá, tak i tieto čípky počas tehotenstva odporučípredpíše váš lekár.

Ďalšie zaujímavé zdroje:

Naposledy aktualizované 22.01.2019

Prihlásiť na odber noviniek

Autor článku

Bc. Ivona Heczková

Bc. Ivona Heczková

Redaktor

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Epstein - Barrovej vírus ako ho nepoznáte Epstein - Barrovej vírus ako ho nepoznáte

Infekčná mononukleóza je závažné ochorenie imunitného systému spôsobené Epstein - Barrovej vírusom . Zároveň sa považuje za jeho typický klinický prejav. Prítomnosť EBV spolu s...

Ako sa vyhnúť bolestiam chrbta? Ako sa vyhnúť bolestiam chrbta?

U niekoho každodenný problém u iného novovzniknutá prekážka. Bolesť chrbta spôsobuje komplikácie v každodennom živote človeka. 

Nestrácajte čas, chránte svoju pečeň už teraz! Nestrácajte čas, chránte svoju pečeň už teraz!

Pečeň je životne dôležitý orgán s obrovskou regeneračnou schopnosťou . Napriek schopnosti regenerácie je denne zaťažovaná z vonka, a preto je dôležité ju chrániť a pravidelne...

Ako dostať astmu pod kontrolu v piatich bodoch Ako dostať astmu pod kontrolu v piatich bodoch

Astma bronchiale je závažné ochorenie priedušiek, ktoré výrazne ovplyvňuje  kvalitu života pacienta . Ak chcete žiť plnohodnotnejšie, musíte ju mať pevne pod kontrolou . Ako na to?

Búši vám srdce v pokoji, či po jedle? Čo to môže znamenať? Búši vám srdce v pokoji, či po jedle? Čo to môže znamenať?

Keď sa nám rozbúcha srdce pri námahe alebo psychickom rozrušení, väčšinou tomu nepripisujeme žiaden význam. V kľude to už ale úplne bežné nie je.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.