späť na zoznam článkov

39. týždeň tehotenstva. Často rozmýšľate nad pôrodom? Termín je už na dosah

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová
39. týždeň tehotenstva. Často rozmýšľate nad pôrodom? Termín je už na dosah
Zdroj foto: Getty images

Termín pôrodu sa vám už blíži a vy stále viac rozmýšľate nad tým, ako to celé bude prebiehať. Ste už netrpezlivá a zvedavá, aké to bude, na koho sa vaše dieťatko bude podobať a či bude všetko v poriadku. 


V 39. týždni tehotenstva (TT) sa dieťatko oficiálne považuje za donosené a ostáva vám len jeden týždeň, do vypočítaného termínu pôrodu. 

Ako sa vyvíja vaše bábätko v brušku? 

Približná hmotnosť plodu je 3290 g a dĺžka 50 cm.

Vaše dieťatko je už pripravené na pôrod. Je úplne vyvinuté a donosené. 

Teraz už iba naberá na váhe. V posledných dňoch tehotenstva plod priberá približne 14 gramov za deň. 

Vaše dieťa má v tele 300 kostí, pričom dospelý človek má 206 kostí. Jeho kostičky sa pospájajú až po narodení. 

Dieťatko má výrazný hrudník

Mozog dieťatka je o 30 % väčší, ako bol pred 4. týždňami a naďalej rastie rýchlim tempom, ktoré bude pokračovať, aj počas prvých troch rokov života. 

Vývoj mozgu dieťatka je fascinujúci a vy ho budete môcť po narodení pozorovať na vlastné oči. Bude vás každým dňom prekvapovať svojimi zručnosťami, šikovnosťou a rýchlim vývojom. 

Pokožka je rúžová a potiahnutá vernixom, čiže mazom, ktorý je biely a pripomínajúci syrovú konzistenciu. Má za úlohu chrániť pokožku plodu pred popraskaním, hydratuje ju, chráni pred infekciou a svojou klzkosťou, uľahčuje vášmu dieťatku ľahšie prejsť cez pôrodné cesty. 

Z pokožky už skoro všetko lanugo vymizlo. 

Nechty na jeho rúčkach už presahujú prsty. 

pľúcach dieťatka sa už nachádza dostatočné množstvo surfaktantu a aj napriek tomu sa v tomto týždni zvyšuje. 

Vaše dieťatko je veľmi vnímavé a vníma všetko z vášho okolia, ako hlasy, hudbu, pohyby matky a jej dotyky. 

V tomto období  časť vašich hormónov prejde do tela plodu, kvôli čomu budú mať po pôrode opuchnuté pohlavné orgány. 

U dievčat veľké pysky prekrývajú malé a u chlapcov zostúpili semenníky. 

Slzné kanáliky ešte nie sú otvorené. 

Určite ste počuli, že malé deti veľa plačú, ale neprodukujú slzy. Slzné kanáliky sa budú postupne otvárať po pôrode a až približne v prvom mesiaci života, budete vidieť prvé slzičky vášho dieťatka pri plači, ktoré mu budú stekať po jeho bacuľatých líčkach. 

Placenta naďalej vyživuje dieťa a dodáva mu protilátky, ktoré posilňujú jeho imunitný systém a budú ho chrániť pred infekciami, až do veku 6. mesiaca po pôrode. Dojčením dieťatko získa ďalšie protilátky potrebné pre jeho imunitný systém. 

Dieťa je zostúpené hlavičkou do panvy. 

V tabuľke sú znázornené približné miery plodu v 39. týždni, zamerané pomocou sonografu

Celková dĺžka  Hmotnosť HC
Obvod hlavičky
BPD 
Priečny priemer hlavičky
AC 
Obvod brucha
FL 
Dĺžka stehennej kosti
50,7 cm 3290 g 331,4 mm 94,4 mm 340,8 mm 70,8 mm

Viac o veľkosti plodu sa dočítate v článku: 
Ultrazvuk v tehotenstve: Veľkosť plodu, čo je to fetálna biometria?

Plod pred pôrodom vypustí vysoké množstvo hormónu estrogénu, čo vyvolá kontrakcie a začína pôrod. Tým sa uskutoční prechod z plodu na novorodenca. 

Ako sa cíti žena a čo môže pociťovať v 39. týždni? 

Už sa neviete dočkať toho momentu, kedy konečne uvidíte svoje dieťatko a budete ho mať pri sebe. 

Určite si predstavujete, aké bude vaše dieťatko krásne a bacuľaté. Ale vplyvom pôrodu sa mu môže zmeniť vzhľad jeho lepky do oválna, čo sa po pôrode do pár dni vyrovná. Môže mať opuchnutú tváričku, alebo aj nejakú vyrážku na nej. Neobávajte sa, do pár dní bude vaše bábätko krásne a všetko sa vyrovná. 

Pohyby už pociťujete pravdepodobne menej, kvôli narastajúcej veľkosti dieťatka a nedostatku miesta v maternici. Aj napriek tomu, že sa pohyby vášho dieťatka oproti predchádzajúcim týždňom znížili, malo by byť stále aktívne. 

Cítiť pohyb dieťatka v maternici, je ten najkrajší moment ženy počas tehotenstva, jeho posuny, kopkanie, presuny a naťahovanie sú najkrajšou spomienkou z tehotenstva, a ostatné ako pálenie záhy, bolesť chrbta, nepohodlie idú bokom. 

Ten pocit keď vo vás rastie, vyvíja sa nový život a očakávanie z jeho príchodu sú najradostnejším obdobím tehotenstva ženy. 

Vy sa cítite obrovská a nepohodlne. 

Možno sa cítite ako veľká guľa, alebo by ste to pripísali veku na 90 rokov. Vaše pohyby sú pomalé a náročne. Snažte sa nerobiť náhle pohyby, aby ste sa vyhli bolesti. 

Vaše bruško klesá, zostúpeným plodu do panvy a vy sa môžete zhlboka nadýchnuť. Vaše problémy s pocitom nedostatku vzduchu ustúpili. 

Vaša maternica dosiahla svoju maximálnu veľkosť a aj napriek priberaniu dieťatka sa už nezväčšuje. 

Strie na bruchu sa vám môžu naďalej tvoriť. Vaša pokožka sa vysušuje, tak si ju naďalej krémujte a starajte sa o ňu, aby ste predišli ďalším. Strie po pôrode do pár dní vyblednú, niektoré drobné aj vymiznú, a tie čo zostanú sa stanú znakom hrdosti matky. 

Pociťovanie úzkostistrachu pred pôrodom je úplne normálne. Majte na vedomí, že sa nemusíte obávať a v nemocnici počas pôrodu tam nebudete samé. Zdravotnícky personál s lekárom vám pomôžu priviesť na svet vaše vytúžené dieťatko.  

Obavy sú veľakrát horšie, ako je realita. 

Poslíčkovia, Braxton Hicksové kontrakcie sú čoraz silnejšie a častejšie, čím sa vaše telo pripravuje na veľkú udalosť, ktorou bude pôrod. 

Dieťatko je uložené hlavičkou v panve, čím môžete pociťovať silnejšie bolesti v tejto oblasti

Bolesti vystreľujúce z oblastí pošvy do nôh, sa môže objaviť tlakom dieťatka na panvové nervy. Nie je to nebezpečné, tak sa nemusíte obávať, len je to nepríjemné. 

Únava je vašim spoločníkom počas tehotenstva. Vaše telo vynakladá veľkú námahu a tým sa aj rýchlejšie unavíte. 

Problémy so spánkom, nespavosť, časté budenie v noci, sa vám taktiež prejavia v podobe únavy počas dňa. 

Časté močenie je čoraz častejšie z poklesu dieťatka do panvy a tlakom na močový mechúr. 

Bolesti chrbta sú dosť časté, vaša chrbtica je viac namáhaná narastajúcim bruškom a jeho hmotnosťou. Môže sa objaviť aj bolesť v boku z narastajúcej maternice a jej tlakom. 

Ak vás bolí hlava, skúste sa napiť a na chvíľku si ľahnúť. Niekedy sa bolesti prejavia aj z nedostatku tekutín v tele. A po dodržaní pitného režimu bolesti ustúpia. Pokiaľ sa u vás vyskytnú ostré bolesti hlavy, ktoré neprestávajú, navštívte najbližšiu nemocnicu, nech vám skontrolujú tlak krvi. 

Nadúvaniezápcha vás sprevádza aj naďalej. Vaše vnútorné orgány a tak aj črevá, sú postláčané tlakom maternice. Správnou úpravou stravy sa viete vyhnúť zápche a následným vznikom hemoroidov, z tlaku na stolicu. 

Hemoroidy sa vám môžu tvoriť aj následkom tlaku maternice na panvu. 

Viac o hemoroidoch v tehotenstve sa môžete dočítať v našom článku:
Hemoroidy v tehotenstve a po pôrode. Prečo vznikajú, ako ich liečiť? 

Vplyvom tehotenských hormónov sa u vás môžu objaviť aj návaly tepla

Ak pociťujete závraty, ľahnite si a vyložte nohy, aby ste podporili prekrvenie mozgu. V poslednom mesiaci je najlepšie ľahnúť si na ľavý bok, čím sa uvoľní prúdenie krvi cez dolnú dutú žilu a následne závraty väčšinou ustúpia. 

Opuchnuté nohy, alebo aj ruky sa vyskytuje často v posledných týždňoch tehotenstva. 

Stmavnutie pokožky na tvári, alebo hnedé tehotenské škvrny sa tvoria vplyvom hormónov. Po pôrode väčšinou úplne vymiznú. 

Vaša pokožka pleti je mastnejšia a vaše vlasy žiaria leskom a hustotou. To všetko vďaka tehotenským hormónom. 

Odtok mledziva z prsníkov po kvapkách. Vaše prsia sú pripravené na dojčenie a vytvára sa v nich, prvé výživné mliečko pre dieťa. 

Zvýšenú pozornosť, by ste mali venovať infekciám močových ciest, ktoré sú časté najmä v poslednom trimestri tehotenstva. Prejavuje sa bolesťou močového mechúra a pálením pri a po močení. Ak máte príznaky, navštívte svojho lekára, nech vám vyšetrí moč a prípadne nasadí vhodnú liečbu. 

Často sa vyskytujú v poslednom trimestri aj vaginálne infekcie, ktoré sa prejavujú nepohodlím v oblasti genitálií, svrbením, pálením a zmenou farby a konzistencie výtoku. Je nutné infekciu preliečiť vhodnou liečbou, ktorú vám odporučí váš gynekológ. 

Vaginálny výtok by mal byť číry, alebo jemne sfarbený do žlta. Koncom tehotenstva je často sfarbený do ružova, z praskajúcich cievok krčka maternice, ktorý sa rozťahuje a pripravuje na pôrod. 

Môžete spozorovať náhly odchod hlienovej zátky, v podobe menšieho množstva hustého hlienu, niekedy s prímesou krvi. K odchodu hlienovej zátky v treťom trimestri väčšinou dochádza 24 hodín pred začiatkom pôrodu. 

V tomto týždni môžete zažiť aj falošný poplach, pri ktorom vám nastúpia kontrakcie, ale len miernej intenzity a nebudú pravidelné

Veľa žien pred nástupom pôrodných kontrakcií pociťujú nevoľnosť, alebo hnačku. Ešte pred pôrodom, môžete pociťovať príval energie, alebo spozorujete odchod hlienovej zátky s následným odtokom rúžového výtoku z praskajúcich jemných cievok krčka maternice, ktorý sa skracuje a otvára. 

Pred prichádzajúcim pôrodom niektoré ženy pociťujú bolesť chrbta, alebo bolesť v podobe menštruačných kŕčovvýraznú únavu

Samozrejme, nie je to pravidlo, že každá žena bude mať takéto príznaky tesne pred pôrodom. 

Bolesť chrbta tehotnej ženy. Zdroj: Getty images
Bolesť chrbta tehotnej ženy. Zdroj: Getty images

Známky začínajúceho pôrodu 

 • Odchod plodovej vody. Po odtoku plodovej vody nastáva pôrod zvyčajne do 12 hodín 
 • Krvaví či hnedastý výtok, je známkou že kŕčok maternice sa pripravuje na pôrod 
 • Pravidelné kontrakcie, na začiatku slabé a nepravidelné, neskôr intenzívnejšie a pravidelné 
 • Bolesť chrbta. Veľa žien tesne pred pôrodom pociťuje výraznú bolesť chrbta 

Ak pociťujete, že vám začína pomaly unikať tekutina z pošvy, pravdepodobne začína odtekať plodová voda. Pomaly si pobaľte veci a choďte do nemocnice. Pravdepodobne pôrod začne do 12 - 24 hodín. 

Pôrod môže nastať hocikedy. Spontánny pôrod sa nedá naplánovať presne, kedy začne a ani sa nedá povedať, ako bude prebiehať. 

Pôrod sa môže začať, len odtokom plodovej vody, bez nástupu kontrakcií. Ak vám odtečie plodová voda, zoberte tašku a choďte do pôrodnice. Neodkladajte to a nečakajte na nástup kontrakcií.   

Pôrod sa tiež môže začať s nástupom kontrakcií, bez odtoku plodovej vody. Sledujte si intervaly kontrakcií a pre istotu si vložte hygienickú vložku do nohavičiek, lebo prasknutie a odtok plodovej vody, pravdepodobne nastane do pár hodín. 

S nástupom kontrakcií počkajte. Ak budú prichádzať v pravidelných intervaloch v čase od 5 – 8 minút, tak s pobalenými vecami navštívte nemocnicu kde chcete, aby sa pôrod vášho bábätka uskutočnil. 

Nikdy sa nedá presne určiť, ako u vás pôrod začne. Preto je veľmi dôležité sledovať príznaky

Snažte sa vyhnúť stresu, buďte v kľude a kľudne dýchajte, tak ako vás učili na predpôrodnom kurze. 

Čo by ste v žiadnom prípade nemali ignorovať: 

 • Krvácanie z pošvy 
 • Silné svrbenie v oblasti genitálií 
 • Silná bolesť hlavy, ktorá neustupuje 
 • Problém so zrakom, rozmazané videnie, citlivosť na svetlo 
 • Bolesť tesne pod rebrami 
 • Extrémne opuchy nôh, členkov, rúk, alebo tváre 
 • Pretrvávajúce bolesti žalúdka 
 • Zvýšená telesná teplota nad 37,5 stupňov C, bez príznakov chrípky alebo nachladnutia 

Nemáte zatiaľ žiadne známky pôrodu? 

Nemusíte sa obávať, pokiaľ nemáte žiadne komplikácie, alebo zhoršený zdravotný stav. 

Termín pôrodu máte až o týždeň a dokonca sa môže vaše dieťatko rozhodnúť behom pár hodín, dní na príchod na svet, ale tiež svoj príchod môže predĺžiť, až do 42. týždňa. 

Je možné, že sa ráno zobudíte tak ako obvykle, bez žiadnych príznakov pôrodu a náhle vás prekvapí odtok plodovej vody, a na obed už budete držať svoje dieťatko v naručí. 

Ak čakáte dvojičky a neporodili ste ešte, tak vás pravdepodobne odošlú na hospitalizáciu do nemocnice, kde sa rozhodne, ako váš pôrod prebehne a naplánujú aj deň pôrodu. 

Aké vyšetrenia vás čakajú v 39. týždni? 

Raz za týždeň navštevujete poradňu, kde vás váš lekár vyšetrí. 

Vyšetruje sa moč, premeriava tlak krvi, počúvajú ozvy plodu, sonograficky sa skontroluje vaše dieťatko, stav plodovej vody, robí sa CTG i skontroluje kŕčok maternice. 

Návštevu poradne vám môže váš lekár odporučiť navštevovať dokonca, aj každý druhý deň. Ale nemusíte sa obávať, že niečo nie je v poriadku. Ide len o preventívne vyšetrenia, aby sa zachytil pôrod včas a boli ste v čase odoslané do pôrodnice. Niekedy sa častým vyšetrením predchádza, aj oneskorenému pôrodu. 

Čo ak sa dieťatko narodí teraz?  

Vaše dieťatko je už v termíne pôrodu, je úplne zrelé, donosenépripravené na život mimo maternice. 

Chlapci sú väčšinou ťažší, ako dievčatá. 

Ak sa narodí dieťatko s nízkou pôrodnou hmotnosťou v termíne pôrodu, vtedy sa označuje ako hypotrofický plod, z dôvodu nedostatočnej výživy dieťatka v maternici. 

Je spôsobená nedostatočnou funkciou placenty, alebo ochoreniami matky, napríklad pri vysokom krvnom tlaku, pri ochoreniach obličiek. Ale takýto plod sa dá odhaliť pri sonografickom vyšetrení, už v poradni a tak sa rieši jeho stav ešte kým je v brušku. 

Opakom je hypertrofický plod, ktorý je príliš veľký na svoj gestačný vek. Často sa rodia deti až s hmotnosťou prevyšujúcou 5 kilogramov. 

Veľmi často sa vyskytujú u mamičiek trpiacich tehotenskou cukrovkou. 

Keď sa vaše dieťatko narodí 

Dieťatká obyčajne tesne po porodení neplačú, tak ako to býva vo filmoch, môže to trvať aj niekoľko sekúnd, kým zaplačú, aby sa vyčistili dýchacie cesty. 

Dieťatko hneď po pôrode vyšetria, zmerajú a hodnotia podľa Apgar skóre. Hodnotenie prebieha v troch časových odstupoch, po prvej, piatej a desiatej minúte po narodení.  

Hodnotí sa: 

 • jeho srdcová frekvencia, čiže jeho pulz 
 • dýchanie 
 • svalového tonusu, jeho pohyby a aktivita 
 • reakcia na podnety  
 • farba kože 

Podľa tohto hodnotenia, sa určí, či je dieťatko zdravé, alebo je nutná liečba a pomoc. Maximálny počet bodov hodnotenia je 10, v každom hodnotenom čase. 

Rukynohy novorodenca, môžu mať farbu do modra, pretože cirkulácia krvi stále len prebieha a jeho pokožka môže byť tmavočervená, až do fialova. Po prvom nádychu sa sfarbí jasnejšie do červena. 

Ak si všimnete silnejšie pretieranie dieťatka uterákom, neplašte sa. Robí sa to, aby sa podporil prietok krvi vášho dieťatka. 

Jeho dýchanie ešte nemusí byť pravidelné a môže trvať aj pár minút, kým dieťatko nabehne na pravidelné dýchanie. 

Chlapci sa môžu narodiť s veľkými semenníkmi, čo je iba dočasné, vplyvom hormónov a zadržiavaním vody v tele.

Novorodenec tesne po pôrode. Zdroj: Getty images
Novorodenec tesne po pôrode. Zdroj: Getty images

Možno prvý pohľad na vaše dieťatko po pôrode bude pre vás zvláštny, ale neobávajte sa. 

Po pôrode je žena vysilená a po porodení dieťatka pocíti veľkú úľavu. V tom momente zbadáte svoje dieťatko, ktoré je mokré, niekedy s viditeľnou krvou a mazom na tele. 

Pri prvom nádychu a aj po ňom, niekedy robia rôzne grimasy, ako aj keď sa snažia otvoriť očká na jasné svetlo. Veď doteraz boli celý čas v maternici, kde mali tmu a iba jemne prenikalo svetlo cez vašu pokožku a maternicu. Po pôrode je svetlo pre nich dosť ostré. 

Pre vás to je behom pár minút príliš veľa nových zážitkov. Keď vám donesú dieťatko už poutierané a ošetrené a priložia vám ho k prsníku, bude to pre vás ten očarujúci moment šťastia a lásky k dieťatku. 

Po pôrode budete stále vyzerať ako tehotná, bruško bude veľké a môže trvať aj celé šestonedelie, čiže až 6 týždňov, kým sa vrátite do pôvodnej veľkosti. 

Dojčenie je veľmi prospešné nielen pre vaše dieťatko, ale aj ako získať svoje telo späť. Dojčenie pomáha maternici, aby sa rýchlejšie zmenšila a vrátila do pôvodnej veľkosti, a dokonca dojčením spaľujete aj kalórie. 

Čo vám môžem odporučiť: 

 • Dbajte na zdravú stravu  
 • Jedzte menšie porcie a častejšie 
 • Vyhýbajte sa korenením jedlám, pikantným, aby ste sa vyhli páleniu záhy a nevoľnosti 
 • Dostatok tekutín je dôležitý pre vaše telo a dieťa. Pri nedostatku budete mať pocit únavy, málo energie a môžu sa objaviť bolesti hlavy,  z následku nedostatku tekutín v tele 
 • Pohybujte sa pomalšie a nerobte prudké pohyby, tým sa vyhnete nepríjemnej bolesti 
 • Dbajte na svoje emočné zdravie, ktoré je pre vás a vaše dieťatko dôležité. Ono vníma aj vaše pocity 
 • Venujte čas aj tehotenskému cvičeniuprechádzkam. Tým naberiete silu a energiu potrebnú pri pôrode a na skoršie zotavenie po ňom 
 • Precvičujte dychové cvičenie, ktoré vám boli ukázané v predpôrodnej príprave 
 • Venujte sa sebe, viac oddychujte a nenamáhajte sa 
 • Ak cítite únavu, zdriemnite si aj počas dňa 
 • Vykladajte nohy na vankúš, vyhýbajte sa dlhému státiu a sedeniu 
 • Vyskúšajte aromaterapiu, ktorá ma vplyv na vašu pohodu a vhodnou vôňou si viete pekne spríjemniť deň 
 • Čítajte knihy 
 • Počúvajte hudbu, ktorú máte radi, ona pôsobí aj ako terapia. Započúvaním sa do hudby a relaxáciou navodíte pre seba pocit pohody a prejdete na iné myšlienky 

Pripravenú tašku do pôrodnice majte vždy pri ruke, tým sa vyhnete stresu na poslednú chvíľu. 

Čítajte viac o ostatných týždňoch tehotenstva v súhrnnom článku: 
Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu?
  

Zdroje 

Literatúra

 • Úvod do porodnického a pediatrického ošetřovatelství: Gloria Leifer 

V anglickom jazyku

Naposledy aktualizované 29.09.2021

Galéria k článku

Novorodenec tesne po pôrode. Zdroj: Getty images
Bolesť chrbta tehotnej ženy. Zdroj: Getty images
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Vyštudovala Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Ošetrovateľstvo na Fakulte zdravotníctva v Banskej Bystrici. Po škole pracovala tri roky na chirurgickom oddelení a od roku 2010 na oddelení Anestéziológie a intenzívnej medicíny. V súčasnej dobe sa vzdeláva v špecializačnom štúdiu v odbore Anestéziológia a intenzívna medicína

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu? Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu?

Ak ste tehotná, alebo tehotenstvo plánujete, určite vás zaujíma, čo sa bude diať s vami a s vašim bábätkom počas najbližších týždňov.

1. týždeň tehotenstva (TT): Kedy tehotenstvo začína? 1. týždeň tehotenstva (TT): Kedy tehotenstvo začína?

Tehotenstvo sa začína počítať od prvého dňa vašej poslednej menštruácie. Aj keď ste vlastne ešte nepočali, už počítate.

2.týždeň tehotenstva: Kedy dochádza k ovulácii? + Oplodnenie 2.týždeň tehotenstva: Kedy dochádza k ovulácii? + Oplodnenie

Tehotenstvo sa začína počítať od prvého dňa vašej poslednej menštruácie. Aj keď ste vlastne ešte nepočali, už počítate.

11. TT týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka? 11. TT týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka?

Vaše dieťatko už vyzerá, ako malý človek. Fáza embrya je dokončená a od tohto týždňa sa vaše dieťa považuje za plod. Všetky orgány dieťatka sa vytvorili počas embryonálneho štádia, teraz...

12. TT týždeň tehotenstva: Má plod skutočnú podobu dieťatka? 12. TT týždeň tehotenstva: Má plod skutočnú podobu dieťatka?

Za posledné tri týždne sa veľkosť vášho dieťatka zdvojnásobila, rastie veľkou rýchlosťou. Už teraz meria od temena po kostrč približne 5 - 6 cm. 


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.