späť na zoznam článkov

Výtok v tehotenstve. Čo sa považuje za normálny výtok? A ako sa prejavuje infekcia?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová
Výtok v tehotenstve. Čo sa považuje za normálny výtok? A ako sa prejavuje infekcia?
Zdroj foto: Getty images

Výtok je častým sprievodným javom tehotenstva. Počas tehotenstva je sliznica pošvy viac zdurená, vplyvom hormónov a je náchylnejšia aj na výskyt infekcií. 


Výtok v tehotenstve je častým prejavom tehotnosti. Budúce mamičky sa veľakrát zľaknú zo zvýšenej produkcie výtoku z pošvy, ktorá vzniká z hormonálnych zmien. Ale treba byť radšej na pozore, pretože organizmus tehotnej ženy čiastočne stráca schopnosť odolávať infekciám. 

Aký výtok sa považuje za normálny a kedy spozornieť, načo si dať pozor a čo nepodceňovať ?

Počas tehotenstva a zvýšenej produkcie sekrétu pošvy a následným vylučovaním výtoku, by sa nemali objaviť žiadne iné komplikácie. Problémom nastane, ak sa vyskytne zmena farby výtoku, konzistencie, ako hustý, hrudkovitý výtok, pridrží sa svrbenie, bolesť, alebo opuch. 

Pokiaľ sa u vás vyskytnú takéto zmeny, je potrebné navštíviť gynekológa a nechať si urobiť ster z pošvy na kultiváciu, aby sa zistila príčina a nasadila možná liečba. Nech ste vy a vaše dieťatko ochránené. 

Keďže infekcia počas tehotenstva je nebezpečná pre vyvíjajúci sa plod, môže spôsobiť predčasný odchod plodovej vody i predčasný pôrod. 

Často sa ohľadom výtoku sprevádzajúci tehotenstvo pýtate na otázky, ktoré nájdete zodpovedané v našom článku: 

 • Výskyt výtoku v trimestroch 
 • Ako rozoznať výtok podľa farby 
 • Infekcie, ich príznaky a vplyv na priebeh tehotenstva 
 • Kedy vyhľadať lekára?  
 • Aké je riešenie a čo robiť, ako sa tomu vyhnúť? 

Výskyt výtoku v trimestroch 

Výtok počas tehotenstva je častý a typický pre každý jeden trimester. 

1. trimestri, hlavne v prvých týždňom tehotenstva sa môže objaviť výtok s prímesou krvi, alebo hnedý výtok, často vyskytujúci sa pri uhniezďovaní vajíčka do maternice na 10. - 14. deň po oplodnení. Po uhniezdení výtok s prímesou krvi ustane a nastupuje vodnatý biely výtok, ale môže sa objaviť aj jemne sfarbený do žlta, skôr vodnatej konzistencie zo zvýšenej produkcie hormónu estrogénu. 

2. - 3. trimestri sa často vyskytuje výtok, ktorý je priesvitný, bezfarebný, alebo jemne biely až mliečny, hlienovej konzistencie. Výtok je častý a súvisí so zvýšením hormónu estrogénu počas tehotenstva, čo má za následok zvýšenú tvorbu pošvového sekrétu. Častejšie sa však môže objaviť  žltkastý výtok, ale ak ho spozorujete a aj nejaký iný príznak, môže ísť aj o bakteriálnu, alebo kvasinkovú infekciu. Preto je dôležitá kontrola u gynekológa, keďže je sliznica pošvy v tehotenstve viac náchylná na vznik infekcie. 

3. trimestri sa ku koncu tehotenstva môže objaviť hustejší žlto-hnedý výtok, niekedy sprevádzajúci odchod hlienovej zátky. V posledné týždne tehotenstva si možno všimnete silnejší výtok, ale aj nepríjemný pocit vlhkých nohavičiek, čo môže značiť aj o postupnom odtekaní plodovej vody, alebo o uvoľnení hlienovej zátky. 

Koncom tehotenstva sa tiež môže objaviť výtok s prímesou krvi, čo značí o postupujúcom pôrode. Ak nemáte ešte termín pôrodu je potrebné kontaktovať lekára a ísť na kontrolu. 

Ak sa vyskytne výtok inej farby, sivý, zelenkastý, tmavo hnedý, žltý pravdepodobne ide o nejakú infekciu pošvy. V tomto prípade je nutná a neodkladná návšteva lekára. 

Ako rozoznať výtok podľa farby? 

Bežný výtok nie je ničím výnimočný, objavuje sa počas tehotenstva, aj keď ste si to možno predtým, v predchádzajúcich týždňoch nevšimli. Kým nemáte iný príznak nemusíte sa znepokojovať. 

Pokiaľ sa vyskytne neobvyklý, inak sfarbený, zapáchajúci výtok je potrebné ho začať liečiť, aby ste neohrozovali svoju tehotnosť a plod. 

Vodnatý hlien - cervikálny hlien – nazývaný aj ako hlien krčka maternice 

Počas menštruačného cyklu, tak aj počas tehotenstva dochádza k vylučovaniu a k zmene konzistencie cervikálneho hlienu. Vodnatý hlien vylučovaný z krčka maternice je normálnym javom, pokiaľ je číry, alebo mliečny a bez zápachu. Malé množstvo hlienu sa tvorí počas celého tehotenstva, často označovaný aj ako leukorea

Biely výtok – leukorea 

Výtok je číri, alebo mliečny. Je častý počas tehotenstva, vplyvom zvýšenej produkcie hormónu estrogénu, čím sa zvyšuje aj produkcia pošvového sekrétu, čo je normálnym prejavom. Výtok by mal byť bez vône a bez sprevádzajúcich príznakov ako svrbenie. 

Žltý výtok 

Jemne sfarbenie výtoku do žlta, často vodnatý, ktorý je bez zápachu a bez sprevádzania iných komplikácii ako svrbenie, opuch je normálny, hlavne v treťom trimestri tehotenstva a pred pôrodom. Súvisí s hormonálnymi výkyvmi a zvýšenou tvorbou hlienu. 

Ak sa však objaví tmavo žltý výtok, alebo zeleno-žltý, so zápachom, hustejšej konzistencie a pridružia sa k nemu aj iné prejavy, je príznakom bakteriálnej, alebo inej infekcie. Ak spozorujete rybací zápach výtoku, hrudkovitý, alebo  sfarbenie viac do hneda a bolesti v podbrušku, je nutná návšteva lekára, pretože sa môže jednať o pohlavne prenosnú chorobu. 

Žltý výtok sa môže objaviť pri: 

 • Hormonálnych zmenách, zvýšenou produkciou estrogénu 
 • Mimomaternicové tehotenstvo je taktiež často sprevádzané žltým výtokom s prímesou krvi, alebo žlto hnedým sfarbením 

Hnedý výtok  

Ak sa objavil v začiatkoch tehotenstva, 10. – 14. deň po oplodnení, počas uhniezdenia vajíčka do maternice, alebo koncom tehotenstva spolu s uvoľňovaním hlienovej zátky je normálnym javom. Hnedé sfarbenie výtoku sa môže odlišovať od bledo hnedej, až skoro čiernej farby, takáto farba závisí od množstva krvi v hliene, ktorá sa časom mení na hnedú farbu. 

Ak ste ho spozorovali v inom období tehotenstva, je potrebné navštíviť gynekológa nech skontroluje priebeh tehotenstva. Takýto výtok môže značiť o porušení sliznice pošvy, predčasnom pôrode, otváraní bránky ako aj prvým znakom odlučovania placenty. 

Oranžový výtok  

Pri takomto sfarbení sa jedná o hlien s prímesou krvi, ale je potrebné určiť presný odtieň. Vyskytuje sa pri problémoch kŕčka maternice. Ak zbadáte prímes svetločervenej krvi je nutné ihneď kontaktovať lekára. 

Ružový výtok 

Je výtok s prímesou čerstvej krvi. Môže byť známkou mimomaternicového tehotenstva, ale môže sa vyskytovať hneď na začiatku tehotenstva počas uhniezďovania vajíčka do sliznice maternice, na 10. – 14. deň po oplodnení. 

V tehotenstve sa môže objaviť počas kvasinkovej infekcie v pošve, kedy je sliznica podráždená a narušená. 

pokročilom štádiu tehotenstva, by sa takýto výtok vyskytovať nemal a je nutné navštíviť gynekológa, v prípade silného ružového výtoku najbližšiu nemocnicu.   

Krvavý výtok 

Neznačí nič dobré.

Môže značiť o narušení tehotenstva, začínajúci potrat, predčasným odlučovaním placenty, čím ste vy a plod ohrozený na živote. V prípade krvácania ihneď navštívte najbližšiu nemocnicu a nečakajte, že to samé ustane. 

Zelený výtok 

Už sfarbenie do zelena znamená problém. Ak je výtok s prímesou zelenej, žlto zelenej, hnedo zelenej to značí o infekciáchpohlavne prenosných ochoreniach. V tomto prípade je ohrozené tehotenstvo predčasným pôrodom, ako aj ohrozený samotný plod. 

Šedý, sivý výtok 

Je najčastejšie spojený s bakteriálnymi infekciami a zápalmi. Často ho sprevádza svrbenie a zápach. Liečba je nutná, aby ste neohrozili vývoj plodu a tehotenstva. 

Výtok sprevádzajúci blížiaci sa pôrod 

Ku koncu tehotenstva býva výtok prirodzený, ale mal by byť číry a bez iných príznakov. Pred blížiacim pôrodom môžete spozorovať žlto-hnedý, hnedý výtok, prípadne s prímesou krvi, čo súvisí pravdepodobne s odchodom hlienovej zátky

Viac o hlienovej zátke a jej sfarbení sa dočítate v našom článku: Hlienová zátka v tehotenstve: Kedy sa tvorí, ako vyzerá, ako odchádza?

Pohlavne prenosné choroby sa typicky vyznačujú zeleno-žltým výtokom s kyslým zápachom, žlto-oranžovým, s pocitom pálenia, bolesťou pri močení, krvácaním, bolesťou podbrušia, opuchom. Časte sú pri trichomonáze, chlamiodiových infekciách a kvapavke. 

Pri infekcii je nutná neodkladná návšteva svojho gynekológa. Foto zdroj: Getty images

Infekcie, ich príznaky a vplyv na priebeh tehotenstva  

Kolpitída alebo Vaginitída je zápalové ochorenie sliznice vagíny, sprevádzané výrazným nepríjemným pocitom v oblasti genitálií. 

Vulvovaginitída je zápalové ochorenie pošvy a vonkajších rodidiel. 

Počas tehotenstva je sliznica pošvy viac zdurená čo zvyšuje výskyt infekcií. Organizmus tehotnej ženy čiastočne stráca schopnosť odolávať infekciám. Ide o pomerne časté ochorenie ženskej genitálnej oblasti, spôsobená rôznymi mikroorganizmami. 

Zápal u tehotných žien môže zapríčiniť zápal krčka, maternice, plodových obalov, plodovej vody, až infekcie plodu. Pri neliečenej a rozširujúcej sa infekcii je ohrozené zdravie a život matky i dieťaťa. 

Je hlavnou príčinou potratov, predčasného pôrodu, kedy sa dôsledkom infekcie spúšťa reakcia a začína kontrakčná činnosť maternice. Zápal sa môže rozšíriť až na plodové obaly a spôsobiť ich porušenie a následný odtok plodovej vody. 

Preto je veľmi dôležité neodkladať infekciu a snažiť sa o samo liečenie doma, ale navštíviť gynekológa nech nasadí šetrnú liečbu. 

Kvasinková infekcia 

Nazývaná aj ako vulvovaginálna kandidóza, mykóza. 

Patrí k častým ochoreniam pošvy vznikajúcim premnožením kvasiniek

Častejšie sa vyskytuje v gravidite, najčastejšie v 3. trimestri, z dôvodu vyššej hladiny hormónov, čo spôsobuje zvýšenie sladkého prostredia v pošve, čo je ideálne pre rast a množenie kandíd, teda kvasiniek. 

Prejavuje sa hustejším bielym, bielo-žltý výtokom, tvarohovým, niekedy nazvaným aj ako syrový výtok, silným svrbením, pichaním, pálením, opuchom a začervenaním genitálií. Prítomnosťou belavých povlakov medzi pyskami a bolesťou počas pohlavného styku. 

Neskôr sa môže vyskytnúť aj sfarbenie výtoku do ružova, z narušenia slizničnej steny infekciou. Môže byť bez zápachu alebo s kyslým zápachom. 

Počas tehotenstva sa nemusíte obávať, kandidóza nemá vplyv na tehotenstvo, ale je nutné ju preliečiť, aby sa vplyvom podráždenia sliznice nepridružila aj iná, bakteriálna infekcia, ktorá môže už ohroziť tehotenstvo. 

Liečba v tehotenstve spočíva v aplikácii antimykotických vaginálnych čapíkov a krémov na vonkajšie genitálie, ktoré je možné používať aj počas gravidity. Pri niektorých liečivách s opatrnosťou hlavne počas 1. trimestra

Ak je nutná liečba hneď v začiatkoch 1. trimestra, váš gynekológ vám predpíše liečivo, najčastejšie s boraxglycerinom, ktoré je šetrné pre vyvíjajúci plod. 

V dnešnej dobe máme na trhu veľa druhov liečiv, a váš gynekológ vám predpíše najlepšiu možnú variáciu na liečbu v tehotenstve. Účinnosť liečby v tehotenstve je nižšia. Kvasinková infekcia je veľmi nepríjemná pre každú jednu ženu. 

Laktobacilóza 

Je nezápalová porucha pošvy, spôsobená premnožením laktobacilov

Prejavy sa podobajú na kvasinkovú infekciu. Kyslý, belavý, hrudkovitý, hustý výtok s kyslým pachom alebo bez zápachu. Na diagnostiku je potrebný ster z pošvy na vyšetrenie. Laktobacilóza nemá vplyv na priebeh tehotenstva, tak sa nemusíte obávať. 

Bakteriálna infekcia 

Má nepriaznivý vplyv na tehotenstvo, ktoré môže ohroziť tehotenstvo potratom, predčasným odtokom plodovej vody, predčasným pôrodom a infikovaním plodu. Bakteriálna infekcia sa môže od seba odlišovať rôznymi príznakmi. 

Bakteriálna vaginóza – je zápal pošvy, spôsobená baktériami, je typická rybím zápachom, častým, riedkym bielym až sivastým výtokom a pocitom pálenia, bolesti, svrbením. 

Bakteriálna infekcia ohrozuje plod, ako aj tehotenstvo a preto je dôležité ju liečiť. Liečba počas gravidity musí byt veľmi opatrná hlavne v 1. trimestri. Po ukončení 1. trimestra je možné podávať liečbu antibiotikami, ktorú vám predpíše váš gynekológ. 

Bakteriálna vaginitída – sa prejavuje hnisavým žltozeleným výtokom, pálením genitálií, pálením pri močení a opuchom. 

Aeróbna vaginitída vzniká premnožením baktérií. Typickým príznakom je nadmerné množstvo hustého hnisavého výtoku, až smotanového, väčšinou žltej farby a často je sprevádzaná zápachom. 

Anaeróbna vaginitída je sprevádzaná riedkym šedo - bielym výtokom, ktorý je s veľkým množstvom bielych krviniek a vyskytuje sa v zmiešaných infekciách. 

Chlamýdiová infekcia 

Sa prejavuje dlhodobým krémovým, hnedastým, alebo žltkasto bielym, či zelenkastým výtokom. Sprevádzané bolesťou pri močení. Následkom infekcie sa pri vyšetrení gynekológom v pákach a odbere materiálu na vyšetrenie, sliznica pošvy často slabo rozkrváca. 

Chlamýdie sú rizikovým faktorom gravidity. Prítomnosť tejto infekcie sa v skorších štádiách tehotnosti spája so zvýšením spontánnych potratov, častým krvácaním a bolesťami v podbrušku. 

V pokročilejšej gravidite je zvýšené riziko začatia predčasnej činnosti maternice, čím nastupujú kontrakcie, alebo aj príčinou odtoku plodovej vody a predčasného pôrodu. 

Deti sú po narodení viac náchylné na úmrtie, komplikovanejší popôrodný priebeh a adaptáciu. Novorodenec musí byť po pôrode na jednotke intenzívnej starostlivosti. 

Chlamydiová infekcia komplikuje tehotenstvoohrozuje plod. U novorodenca je riziko nákazy počas pôrodu prechodom pôrodnými cestami, čo je až 60 - 70%. Po pôrode sa približne na 10. deň u 20 – 50% novorodencov vyvinie zápal očnej spojovky a u 10 – 20% až zápal pľúc. 

Liečba v tehotenstve je komplikovaná a odporúča sa až po ukončení 1. trimestra liečbou antibiotikami. Definitívna liečba sa odporúča po ukončení tehotenstva a dojčenia. 

Trichomoniáza 

Patrí k veľmi častým pohlavne prenosným ochoreniam. Často prebieha bez príznakov. Prenos na dieťa od nakazenej matky nie je častý a nie je ani dokázané, že môže spôsobiť predčasný pôrod, alebo predčasný odtok plodovej vody. 

Prejavuje sa žltozeleným, penivým výtokom a podráždením pošvy i močovej rúry, bolesťou pri pohlavnom styku, bolesťou v podbrušku. Výtok môže byť zapáchajúci. V tehotenstve sa odporúča liečba až po ukončení 1. trimestra a je nutná aj liečba partnera. 

Kvapavka - gonorea 

Je sexuálne prenosná choroba. 

Často spojená aj s inými pohlavnými ochoreniami, ako syfilis, chlamydiové infekcie. Príznakom je výtok, ktorý je hnisavý, alebo hlienovo hnisavý, žltozelený, hustý z krčka maternice alebo z močovej trubice. Pošva je začervenalá a po kontakte krváca.  

tehotenstve môže prebiehať väčšou silou, so silnejším výtokom, pálením pri a po močení, častým nutkaním na močenie. V tehotenstve podľa toho v ktorom trimestri sa nachádzate môže spôsobiť potrat, alebo predčasný pôrod. 

Liečbou je podávanie antibiotík, ktoré nie sú v tehotenstve odporúčané, ale po ukončení 1. trimestra sa preliečuje šetrnými antibiotikami. 

Riziko predstavuje pre plod počas pôrodu, ktorý môže mať za následok slepotu novorodenca. Predchádza sa tomu preventívnym podávaním očných kvapiek novorodencom s 0,5% ophthalmo septonexu. 

Pri potvrdení kvapavky u matky, sa novorodencovi podávajú  antibiotické očné kvapky. 

Kedy vyhľadať lekára? 

Ženy často vyhľadávajú lekára, ak výtok zmení svoju konzistenciu, farbu, pridrží sa aj zápach, svrbenie a opuch rodidiel, či bolesti v podbruší. 

Pokiaľ zbadáte zmenu konzistencie, zvýšené množstvo výtoku, zmenu farby a zápach je nutné navštíviť a skonzultovať to s lekárom. On vás vyšetrí, poprípade odoberie vzorku na vyšetrenie, zistí o akú infekciu ide a následne podá šetrnú liečbu, ktorá neohrozí vyvíjajúci plod. 

Kedy teda vyhľadať lekára? 

Ak sa zmení konzistencia výtoku: 

 • príliš riedky 
 • hrudkovitý  
 • príliš hustý 
 • akákoľvek zmena od normálu 

Ak ucítite: 

 • kyslý zápach 
 • rybací 
 • alebo nepríjemný zápach 

Ak pociťujete:

 • bolesť 
 • svrbenie 
 • pichanie 
 • zvýšená citlivosť 
 • pálenie pri a po močení 

Zmena farby výtoku: 

 • s prímesou krvi 
 • hnedý 
 • hnedožltý 
 • žltý 
 • sfarbením do zelena 
 • príliš biely  

Čo nerobiť !   

Určite sa nepokúšajtedomáce recepty a samoliečbu, ale vyhľadajte lekársku pomoc a konzultujte to so svojim gynekológom. 

Obzvlášť počas tehotenstva je nutné ho riešiť hneď v začiatkoch, aby sa infekcia nerozšírila na plodové obaly a neohrozila vývoj plodu a vaše tehotenstvo potratom, predčasným odtokom plodovej vody a predčasným pôrodom, čim je vaše dieťa ohrozené na živote. 

V žiadnom prípade na zastavenie odtoku výtoku nepoužívajte tampóny, ktorým sa zabraní odtok výtoku a môže vyústiť až do vážnych infekcií a zápalu. Používajte hygienické vložky, ktoré nebránia odtekaniu výtoku. 

Nevyplachujte pošvu.

Na trhu je veľa výrobkov na výplach pošvy, alebo si doma vyrobíte domáci extrakt z bylín.

Nerobte to. Môžete ešte viac zhoršiť infekciu a počas tehotenstva je dôležité sledovať stav tehotnej ženy a plodu. Preto si dajte poradiť svojim gynekológom.  

Použitie intímneho gélu na dôkladnú hygienu. Zdroj foto: Getty images

Aké je riešenie a čo robiť, ako sa tomu vyhnúť? 

V prvom rade je najdôležitejšia správna a dôkladná intímna hygiena

Ak sa objavia nejaké príznaky, alebo sa vám niečo nezdá, je dôležitá návšteva gynekológa. Hlavne v období tehotenstva to neodkladajte! 

Prevencia: 

 • vyhýbajte sa syntetickej bielizni a parfumovaným mydlám 
 • bazénom 
 • sladkostiam, prijatý cukor sa vylučuje aj do pošvy a vďaka nemu sa zvyšuje riziko vzniku kandidóz, keďže oni obľubujú sladké prostredie 
 • obmedzte horúce kúpele 
 • vírivky 
 • používajte bavlnenú spodnú bielizeň 
 • neparfumované intímne hygienické prostriedky 
 • dodržiavajte dôkladnú a častú hygienu genitálií 

Počas tehotenstva ste viac náchylná na vznik infekcie práve v tejto partii tela.  

Zdroje 

 • Literatúra: 
  • Porodnictví: 3., zcela přepracované a doplněné vydání Hájek Zdeněk, Čech Evžen, Maršál Karel, a kolektiv 
  • Moderní porodnictví: 2., přepracované a doplněné vydání: Roztočil Aleš, a kolektiv 
 • solen.sk - Vulvovaginitidy – záněty vulvy a pochvy, MUDr. Zuzana Dostálová, Ph.D., MUDr. Romana Gerychová Gynekologicko–porodnická klinika FN a LF MU Brno
 • solen.sk - CHLAMÝDIOVÉ INFEKCIE HLAMÝDIOVÉ INFEKCIEZ POHĽADU GYNEKOLÓGA, Juraj Šimko II. gynekologicko-pôrodnícka klinika, Bratislava
 • solen.sk - DIFERENCIÁLNA DIAGNOSTIKA VAGINÁLNEHO IFERENCIÁLNA DIAGNOSTIKA VAGINÁLNEHO FLUORU, Barbora Gulánová, Mária Šimaljaková, Dermatovenerologická klinika LF UK a FNsP, Bratislava 
 • solen.sk - VULVOVAGINÁLNE INFEKCIE ULVOVAGINÁLNE INFEKCIE, Emil HavránekGynekologická ambulancia, AFW s.r.o., Galanta

Naposledy aktualizované 02.07.2021

Galéria k článku

Použitie intímneho gélu na dôkladnú hygienu. Zdroj foto: Getty images
Pri infekcii je nutná neodkladná návšteva svojho gynekológa. Foto zdroj: Getty images
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Vyštudovala Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Ošetrovateľstvo na Fakulte zdravotníctva v Banskej Bystrici. Po škole pracovala tri roky na chirurgickom oddelení a od roku 2010 na oddelení Anestéziológie a intenzívnej medicíny. V súčasnej dobe sa vzdeláva v špecializačnom štúdiu v odbore Anestéziológia a intenzívna medicína

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ultrazvuk v tehotenstve: Veľkosť plodu, čo je to fetálna biometria? Ultrazvuk v tehotenstve: Veľkosť plodu, čo je to fetálna biometria?

Ultrazvukové vyšetrenie je jednou z najdôležitejších zobrazovacích vyšetrení v gynekológii a pôrodníctve. Je to neinvazívne, neškodné vyšetrenie pomocou ultrazvukových vĺn, ktoré...

Bolesti krčnej chrbtice v tehotenstve? Prečo sú tak časté a ako sa naučiť ich zvládať? Bolesti krčnej chrbtice v tehotenstve? Prečo sú tak časté a ako sa naučiť ich zvládať?

Tehotenstvo je niekoľkomesačný proces veľkých zmien ženského tela. Niektoré zmeny prinášajú nepríjemné pocity a bolesti, avšak správnou prípravou sa im dá aspoň z časti predísť.

Sex v tehotenstve. Na čo si dať pozor a aké zmeny so sebou prináša? Sex v tehotenstve. Na čo si dať pozor a aké zmeny so sebou prináša?

Tehotenstvom sa mení množstvo vecí. Intímny život je jednou z nich. Niektoré páry si milovanie naďalej užívajú, iné sa sexu počas tehotenstva vyhýbajú. Mnohých trápia rôzne otázky i obavy.

Koľko pribrať počas tehotenstva? Od čoho to závisí a na čo dať pozor? Koľko pribrať počas tehotenstva? Od čoho to závisí a na čo dať pozor?

Tehotenstvo je dar, ktorý môže ženu stretnúť a radostne očakáva bábätko aj napriek nepohodliu z rastúceho bruška a prírastkom na váhe, ktorý môže byť rôzny. Tých pár kíl navyše nie je...

Čo je to placenta, kedy vzniká a akú má funkciu počas tehotenstva? Čo je to placenta, kedy vzniká a akú má funkciu počas tehotenstva?

Placenta, alebo plodový koláč, má veľký vplyv na priebeh celého tehotenstva. Počas tehotenstva vyživuje vaše bábätko, aby mohlo pekne rásť, chráni ho, dýcha zaň a nahrádza mu všetky...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.