späť na zoznam článkov

Chrípka v tehotenstve. Je nebezpečná a ako sa lieči?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Chrípka v tehotenstve. Je nebezpečná a ako sa lieči?
Zdroj foto: Getty images

Nastalo obdobie zvýšeného výskytu ochorení dýchacích ciest. Medzi najčastejšie sezónne ochorenie patrí aj chrípka.


Chrípka je vysoko infekčné vírusové ochorenie. Pri vypuknutí epidémie sa jej nevyhnú deti, dospelí, starí ľudia a ani tehotné ženy.

Môže prebiehať mierne, ale aj s komplikáciami.

V tehotenstve je nebezpečná hlavne pre komplikácie, ktoré môže spôsobiť. Preto je v období tehotenstva dôležitá prevencia a v prípade prepuknutia ochorenia liečba s ohľadom na tehotenstvo.

Čím je tehotenstvo špecifické?

Obdobie tehotenstva je špecifické aj pre imunitný systém.

Určité zložky imunitného systému sú tlmené, na druhú stranu, zložky prirodzenej imunity sú naopak posilnené.

Imunita sa adaptuje na obdobie tehotenstva a hlavným dôvodom je aby neútočila proti plodu a nespôsobila jeho usmrtenie. Ten typ imunity, ktorý je tlmený, je účinný hlavne proti množeniu sa vírusov vo vnútri bunky. To hrá v prospech niektorých ochorení a aj v prospech chrípky.

Ak prebieha mierne, bez komplikácií, nie je dôvod na zvýšené obavy.

Pozor treba dávať pri ťažšom priebehu a ak sa dostavia vážnejšie ťažkosti.

Imunitný systém je u každého človeka iný. Každý zvládame chrípku rozdielne, inak to nie je ani v období tehotenstva.

Ohrozené je zdravie matky, ale aj nenarodeného dieťaťa.

U matky je najkritickejšie obdobie tretieho trimestru

Riziká vyplývajúce z ochorenia podľa tvrdenia maďarského prieskumu preukázali, že druhý a tretí trimester je náchylný pre vznik vrodených vád u detí ako sú rázštep pery a podnebia, defekt neurálnej trubice, ochorenia srdcovocievneho systému.

Výskyt týchto vád znížilo podávanie antipyretík, čo sú lieky proti horúčke. Ťažší priebeh môže mať na svedomí aj predčasný pôrod alebo nízku pôrodnú váhu novorodenca.

Pre matku a rovnako aj pre plod je závažné zlyhávanie dýchania (respiračná insuficiencia). Pri respiračnej insuficiencii je plod ohrozený zníženou dodávkou kyslíka.

Ochorenia, ktoré zhoršujú priebeh:

 • pneumónia (zápal pľúc vírusový alebo sekundárne spôsobený baktériami)
 • astma
 • CHOCHP (chronická obštrukčná choroba priedušiek a pľúc)
 • a iné chronické ochorenia (cukrovka, oslabená imunita)

Liečba chrípky 

Liečba chrípky prebieha väčšinou symptomaticky, čo znamená, že sa podávajú lieky proti príznakom, ktoré chrípka vyvoláva. Lieky účinné proti vírusu chrípky (antivirotiká) sa podávajú iba rizikovým skupinám a pri ťažkom priebehu.

V období tehotenstva je podávanie liekov obmedzené, vzhľadom na riziká plynúce pre dieťa.

Tehotná žena je chorá, má chrípku a nádchu
Nie všetky lieky v tehotenstve sú vhodné a povolené

Niektoré lieky na zníženie horúčky a napríklad aj niektoré antibiotiká sú bezpečné. Iné sa môžu podávať iba v určitom období tehotenstva.

Sú lieky, ktoré sa môžu podávať s prijatím určitého rizika pre plod a sú aj také, čo sú zakázané úplne (pred tehotenstvom, počas neho a aj po pôrode v prípade kojenia). Každopádne voľbu liekov nechajte na lekára.

Tabuľka uvádza informácie o niektorých liekoch pri rôznych ťažkostiach vzhľadom na obdobia tehotenstva

Obdobie Horúčka a bolesť Antibiotiká Kašeľ Nádcha Bolesť hrdla
Prvý trimester paracetamol, kyselina acetylsalicylová (malé dávky) penicilín a cefalosporíny fusafungin (Bioparox) antitusikum proti kašľu: dextromethorfan na vykašliavanie: Skorocel kopijovitý, Materina dúška po porade s lekárom prípravky s morskou a minerálnou vodou, bylinné silice Sanorin a Olynth antiseptické pastilky: tridekanamin, chlorhexidin Rumanček kamilkový
Druhý trimester paracetamol, kyselina acetylsalicylová (malé dávky) penicilín a cefalosporíny fusafungin (Bioparox) antitusikum proti kašľu: butamirát, dextromethorfan na vykašliavanie: ambroxol
Skorocel kopijovitý, Materina dúška po porade s lekárom
prípravky s morskou a minerálnou vodou, bylinné silice Sanorin a Olynth (krátkodobo) antiseptické pastilky: tridekanamin, chlorhexidin Rumanček kamilkový
Tretí trimester paracetamol penicilín a cefalosporíny fusafungin (Bioparox) antitusikum proti kašľu: butamirát na vykašliavanie:
ambroxol
Skorocel kopijovitý,Materina dúška po porade s lekárom
prípravky s morskou a minerálnou vodou, bylinné silice Sanorin a Olynth antiseptické pastilky:tridekanamin, chlorhexidin Rumanček kamilkový
Kojenie ibuprofen, paracetamol fusafungin (Bioparox) ambroxol prípravky s morskou a minerálnou vodou, bylinné silice antiseptické pastilky: tridekanamin, chlorhexidin Rumanček kamilkový
Kontraindikované (zakázané) lieky a prípravky s obsahom pseudoefedrín, lokálne anestetiká, jód, formaldehyd, acetylcystein (ACC long) a guaifenesin (Guajacuran), kodeín,
kombinované lieky ako Modafen, Paralen Plus, Nurofen, Stopgrip, Diprophos Repetabs
antibiotiká: tetracykliny, chinolony a sulfonamidy v treťom trimestri je kontraindikovaný ibuprofén a kyselina acetylsalycilová bylinky: lipa, brečtan, šalvia lekárska
Ako ste čítali v riadkoch vyššie, telesná teplota v období tehotenstva by nemala prekročiť hranicu 38oC, aby nebolo ohrozené zdravie a život plodu.

Nad túto hodnotu by mala byť znížená. Môžete skúsiť zábal, sprchu alebo lieky proti horúčke - antipyretiká.

Tehotná žena si kontroluje telesnú teplotu
Dôležitá je kontrola telesnej teploty

V prípade bolesti hrdla môžete kloktať slaný roztok a skúsiť zvlhčovať vzduch. Pri zápaloch dutín vyskúšajte naparovanie. V uvedenej tabuľke je vidieť, ktoré lieky a iné prípravky na pridružené symptómy sú v tehotenstve bezpečné a ktoré nie.

Podpora liečby počas chrípky je v podstate založená na dostatočnom príjme tekutín, zvýšenej konzumácii ovocia a zeleniny pre obsah vitamínov, z ktorých hlavnú rolu hrá vitamín C (denná dávka 500 mg), zinok.

Dôležitú úlohu má oddych a pokoj na lôžku. Pre lepšie uvoľňovanie dýchacích ciest je lepšia poloha v polosede. V miestnosti viac vetrajte. Rovnako dôležité je aj zvýšenie hygieny, ako v prípade prevencie o čom sa dočítate nižšie.

Pre zopakovanie si pripomenieme príznaky chrípky:

 • Zvýšenie telesnej teploty až horúčky (38 - 40oC)
 • Zimnica, triaška
 • Potenie
 • Celková slabosť, únava, malátnosť
 • Bolesť hlavy
 • Bolesť kĺbov, svalov, končatín
 • Nádcha
 • Bolesť hrdla
 • Kašeľ, dráždivý, suchý, dusivý
 • Bolesť hrudníka, hlavne pri kašli
 • Podráždenie očí, bolestivé pohyby očí
 • Nevoľnosť, nauzea, zvracanie a iné črevné formy (aj hnačky)
 • Nechutenstvo
Pri závažnom ohrození života môže byť indikované prerušenie tehotenstva pre záchranu zdravia a života tehotnej a podľa týždňa tehotenstva aj pre záchranu života ešte nenarodeného dieťaťa.

Kedy je nevyhnutné lekárske vyšetrenie?

V prípade, že tehotná ochorie na chrípku je dôležité, odsledovanie zdravotného stavu. Ak sa pridružia nasledovné príznaky je nevyhnutné lekárske vyšetrenie.

Varovné príznaky, ktoré si vyžadujú okamžitú odbornú pomoc:

 • sťažené dýchanie, plytké dýchanie
 • tlak na hrudníku (alebo inak prejavujúca sa bolesť na hrudi)
 • bolesť v bruchu
 • utlmené, až vymiznuté pohyby dieťaťa
 • vysoké horúčky
 • dezorientácia, zmätenosť
 • dlhotrvajúce, ťažké zvracanie
 • závraty

Aká je možnosť prevencie?

Najlepšia je pre tehotnú ženu prevencia.

Do nej môžeme rátať zvýšený príjem vitamínov v strave alebo aj vo forme výživových doplnkov určených na obdobie tehotenstva. Z vitamínov je to hlavne vitamín C a D.

Minerály ako je zinok tak isto prospievajú v prevencii, ale aj pri liečbe. Do preventívnych opatrení by sa dalo zahrnúť aj užívanie probiotík.

Zaujímavé informácie:
Zdravotné účinky vitamínu D
Probiotiká a ich význam pre zdravie človeka
Zdravá strava počas tehotenstva
Významné miesto majú aj vhodné potraviny

V sezónnom období zvýšeného výskytu chrípky sa odporúča obmedziť pohyb na miestach ako sú nákupné centrá a iné miesta s masovým výskytom ľudí. Chrípka je vysoko infekčná a prenáša sa kvapôčkovou infekciou, pri rozhovore, kašli, kýchaní, ale aj pri priamom kontakte, napríklad pri podaní rúk.

Nedotýkajte sa očí, nosa a úst, presne to je cesta k prieniku vírusu do organizmu.

Z uvedeného vyplýva potreba zvýšenej hygieny. Umývanie rúk a použitie vhodných prípravkov. Ako plus bude aj zvýšená starostlivosť o prostredie v našom okolí, ako napríklad umývanie kľučiek na dverách, vypínačov a ostatných plôch, ktorých sa často dotýkame.

Očkovanie

V období tehotenstva sa odporúča pred hlavnou chrípkovou sezónou očkovanie (od októbra až po december). Očkovacie vakcíny sú každoročne upravované podľa zadania Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO - World health organization).

Vakcíny obsahujú neživé časti vírusu, ktoré sú pre tehotenstvo bezpečné.

Očkovacia látka proti chrípke je bezpečná rovnako pred aj počas tehotenstva a nie je problém s očkovaním ani po pôrode. Časť imunity prechádza aj na dieťa v maternici.

Po pôrode prostredníctvom kojenia aj v materskom mlieku. To zabezpečuje ochranu pred ochorením aj pre dieťa.

Očkovacie látky s obsahom živých častíc sú v období tehotenstva zakázané. 

Samozrejme, pri nejasnostiach a obavách je lepšie, ak sa poradí s lekárom.

Svetová zdravotnícka organizácia (SZO, WHO) v roku 1999 zriadila Strategickú poradnú skupinu expertov pre imunizáciu (The Strategic Advisory Group of Experts SAGE on Immunization). Tá ma na starosti vakcíny a imunizáciu, ich výskum, vývoj a aj dodanie.

SAGE SZO odporúča očkovanie proti chrípke pre nasledujúce skupiny obyvateľstva:

 • tehotné ženy v ktoromkoľvek mesiaci tehotenstva
 • deti od šiestich mesiacov života, v predškolskom aj v školskom veku
 • zdravotnícky pracovníci a iný pracovníci pracujúci v zdravotníckych zariadeniach, ktorí sú v kontakte s pacientom
 • pracovníci rezortov, ktorí prichádzajú do úzkeho kontaktu s množstvom ľudí (učitelia, zamestnanci bánk, obchodov, pôšt, dopravy)
 • vojaci, policajti
 • aktívni športovci
 • osoby vo veku 59 a viac rokov a aj ich rodinní príslušníci
 • osoby s chronickými ochoreniami (srdcovocievneho systému, dýchacích ciest, obličiek, metabolickými ochoreniami, imunitnými poruchami), ako aj ich rodinní príslušníci

Počas ochorenia je obsah častíc v 1 ml sekrétu viac ako milión a k nakazeniu je ich za potreby iba pár desiatok.

Ako ste sa dočítali, tak prevencia je dôležitá. Ale nie vždy zaručí ochranu pred ochorením na chrípku.

A v tom prípade, ak na sebe tehotná žena spozoruje príznaky, ktoré by mohli znamenať chrípkové ochorenie, dôležité je kontaktovať lekára a ten jej odporučí následný postup.

Tehotenstvo je obdobím, keby každé zhoršenie zdravotného stavu môže znamenať jeho ohrozenie alebo aj ukončenie. Všetko záleží na ochorení, ktoré sa v tomto období vyskytne a chrípka je jedným z tých, pri ktorom treba zachovať opatrnosť.

Zdroj zaujímavých informácií

Otestujte svoje vedomosti

11 ľahkých otázok pre zopakovanie témy

Môže počas tehotenstva prebiehať chrípka komplikovane?

Aké komplikácie môže chrípka zapríčiniť?

Liečba chrípky je vo väčšine symptomatologická

Znamená tehotenstvo obmedzenie liečby?

Telesná teplota by počas tehotenstva nemala prekročiť hranicu

Medzi typické príznaky chrípky patria:

Pri sťaženom dýchaní

Je potrebná prevencia chrípky v období tehotenstva?

Do prevencie sa ráta aj očkovanie

Výborne, všetky odpovede sú správne.

 1. áno, môže a je rizikom pre vznik komplikácií
 2. ako je napríklad zápal pľúc či astma
 3. aj mimo tehotenstva, je chrípka najčastejšie liečená symptomaticky, čo znamená, že sa liečia príznaky, nie príčina
 4. počas tehotenstva sa nemôžu podávať všetky lieky, alebo je v určitom období tehotenstva nejaká kontraindikácia
 5. pri zvyšovaní telesnej teploty je dôležité, aby nevystúpila na viac ako 38 °C, hlavne dlhodobo
 6. typické príznaky chrípky sú: nádcha, zvýšenie telesnej teploty, celková slabosť, únava, bolesť svalov a kĺbov
 7. ak sa vyskytne dyspnoe je potrebné okamžité vyšetrenie
 8. prevencia chrípky počas tehotenstva má svoj význam
 9. patrí do nej aj očkovanie, a teda bezpečnými očkovacími vakcínami

Naposledy aktualizované 22.09.2020

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Tento článok súvisí s:
chorobami: Čo je to chrípka? Prečo vzniká, aké má prejavy, priebeh a liečbu? , Ochorenia dýchacej sústavy, Choroby horných dýchacích ciest, Ochorenia nosa a nosovej dutiny, Ochorenia nosohltana
príznakmi: Bolesť hlavy: Najčastejšie príčiny a ako sa jej zbaviť? (Typy bolesti), Bolesť kĺbov: Čo ju spôsobuje, aké sú jej hlavné príčiny?, Bolesť končatín: Aké môže mať príčiny? V pokoji i pri únave, Aké sú príčiny bolesti na hrudi? Vyžaruje vpravo, vľavo, medzi lopatky, Bolesť hrdla: Čo signalizuje a ako sa lieči? Pomôže domáca liečba?, Plný nos: Aké má príčiny akútne či chronicky upchatý nos?, Dehydratácia, Čo signalizuje zvýšená telesná teplota? Najčastejšie príčiny, Aké príčiny má malátnosť a nadmerná únava? Môže byť príčinou ochorenie?, Nechutenstvo do jedla: Má rozličné príčiny, ktoré z nich poznáte?, Nadmerné potenie: Pre emócie či pre infekciu, ochorenie? A čo v noci?, Čo spôsobuje nevoľnosť a čo je príčinou náhlej nevoľnosti?, Suchý dusivý kašeľ ako príznak: Aké má príčiny u dospelých i detí?, Svalová slabosť, únava a bolesť celého tela, končatín? Aké má príčiny?, Únava, Zimnica s horúčkou či bez teploty, pre chorobu, stres i v tehotenstve?, Zvracanie , Bolesti, Dýchacia sústava
vyšetreniami: Anamnéza, Vyšetrenie krvi, CRP test
odbormi: Gynekológia, Všeobecná medicína

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako odlíšiť prechladnutie od važnejších respiračných infekcií? Ako odlíšiť prechladnutie od važnejších respiračných infekcií?

Žijeme v časoch, keď každé obyčajné prechladnutie vzbudzuje v ľuďoch obavy a strach. Vedomosť o základných prejavoch a rozdieloch najčastejších ochorení dýchacích ciest je tým správnym...

Chrípka u detí: Ako jej predchádzať, aký má priebeh a ako sa lieči? Chrípka u detí: Ako jej predchádzať, aký má priebeh a ako sa lieči?

September, deti začali chodiť do škôlok, škôl. Schladilo sa počasie, prichádza obdobie nachladnutí. Medzi každoročné sezónne ochorenie patrí aj chrípka.

Letné chrípky a prechladnutia u detí. Viete, ako sa im vyhnúť? Letné chrípky a prechladnutia u detí. Viete, ako sa im vyhnúť?

Hoci leto nie je typickým obdobím chrípok a prechladnutí, často sa mu práve vtedy nevyhneme. Zmena prázdnin či dovolenky na sústavnú starostlivosť o malých pacientov nie je príjemná pre...

Angína miluje teplo. Ako sa s ňou vysporiadať počas letných dní? Angína miluje teplo. Ako sa s ňou vysporiadať počas letných dní?

Hnisavá angína alebo bakteriálny zápal mandlí  či laicky  „zápal hrdla” sa vyskytuje v lete veľmi často. Nepríjemné škriabanie v krku, bolesť hrdla pri prehĺtaní, zmena farby hlasu,...

Letná hnačka: Čo ju spôsobuje a čím sa prejavuje? Ako ju zvládnuť? Letná hnačka: Čo ju spôsobuje a čím sa prejavuje? Ako ju zvládnuť?

Hnačka sa v období tepla, a teda aj leta objavuje častejšie. Čo ju vyvoláva, aké má príznaky, riziká, ako sa jej účinne zbaviť? Stručné a prehľadné informácie nájdete v článku.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.