späť na zoznam článkov

Kinetóza vám znepríjemní cestu na dovolenku

Kinetóza vám znepríjemní cestu na dovolenku

Termín vašej dovolenky sa blíži a vás desí ako zvládnete cestu? Alebo si dokonca radšej vyberáte destinácie podľa vzdialenosti a spôsobu dopravy? Pokiaľ vám na ceste robia spoločnosť nevoľnost, točenie hlavy a vracanie, máte dočinenie s kinetózou. 


Kinetóza nie je ochorenie. Vo svojej podstate nepredstavuje riziko ani ohrozenie organizmu. Je to však veľmi nepríjemný stav, ktorý vám môže poriadne znepríjemniť cestu.

Nazýva sa tiež cestovná nevoľnosť, či morská choroba. Je sprevádzaný pocitom na zvracanie a samotným vracaním. Prítomná býva tiež bledosť, potenie, točenie hlavy, či zívanie. 

Trpia ňou častejšie mladší ľudia. Vyvolávajúci podnet môže byť u každého jedinca iný.

Kinetóza sa môže prejaviť pri:

 • cestovaní autom, autobusom či vlakom 
 • letom v lietadle
 • plavbe loďou
 • nevoľnosťou v simulátore, na kolotoči
 • alebo ako vesmírna choroba 
Kinetózu môže vyvolať aj určité podráždenie zraku. Napríklad v 3D kine alebo pohľadom z mosta na tečúcu vodu.

Ako vzniká kinetóza 

Ľudské telo je vybavené určitými orientačnými systémami. Tie, zasielajú informácie o polohe nášho tela do mozgu.

Proprioreceptory (polohocitlivé receptory) sa nachádzajú najmä v oblasti žalúdka a v končatinách. Okrem iného, informujú náš mozog o presnom uhle kĺbov, napätí svalov a šliach.

Ďalším informátorom je vestibulárny aparát, ktorý sa nachádza v strednom uchu. Ten má za úlohu rozpoznávať drobné zmeny v rýchlosti a smere pohybu našej hlavy. 

A napokon sú informácie doplňované zrakom

Informácie z týchto troch systémov sú neustále zbierané a vyhodnocované mozgom. Ich vzájomný nesúlad a rozpor, vedie k podráždeniu centrálneho nervového systému. Napríklad niektoré receptory hlásia pohyb, zatiaľ čo iné signalizujú pasivitu. To sa môže prejaviť kinetózou.

Chôdza a beh, sú pre nás prirodzené. Tento pohyb tela nás evolúcia pripravovala od samého počiatku. Pasívny pohyb, keď je telo v pokoji, no okolitý svet sa hýbe, poznáme len pár storočí. Pre mozog je teda stále nepoznaný a mätúci.

Podľa niektorých zdrojov si telo myslí, že sme boli otrávený. A to na základe protichodných informácií, vysielaných do mozgu. Preto sa bráni práve nauzeou a vracaním.

Chlapec v aute držiaci vrecko na vracanie a ústa. Je mu zle, pocit na vracanie, ťažoba, kinetóza
Vrecko na vracanie majte radšej vždy po ruke. Foto: Thinkstock

U koho sa vyskytuje kinetóza

Najčastejšie postihuje deti a mladších jedincov. U starších sú to vo väčšej miere ženy. Kinetóza je však veľmi nevyspytateľný jav. Môže dokonca  nastať aj u ľudí, ktorí kinetózu nikdy nepoznali. 

Deti do troch rokov, bývajú voči nej imúnne. Ich nervový systém totiž ešte nie je tak vyvinutý.

Ani domáce a iné zvieratá kinetóza neobchádza. Preto sa pred dlhou cestou poraďte s vašim veterinárom. Ten vás informuje, aké sú možnosti, aby váš domáci miláčik nemal z cesty zbytočnú traumu a vy nepríjemnosti.

Faktory, ktoré ovplyvňujú vznik a mieru kinetózy:

 • vek
 • náplň žalúdka
 • požitie alkoholu
 • menštruácia, tehotenstvo
 • migréna
 • činnosť ako napríklad čítanie, písanie
 • ovzdušie, zle vetraný priestor
 • psychologický faktor

Ako sa vyhnúť kinetóze

S nepríjemnými príznakmi kinetózy sa dá do určitej miery bojovať. Pokiaľ vám cestovanie robí starosti, skúste sa držať určitých pravidiel. Možno sa vám podarí nevoľnosť zmierniť, poprípade úplne potlačiť.

Počas jazdy majte zavreté oči 

Týmto spôsobom vyradíte jeden zo zmyslov. Odľahčíte tak mozog o časť informácii, ktoré môžu byť pre neho mätúce. Podľa možnosti si cestou pospite. Počúvajte hudbu. Dodržujte stáli kontakt hlavy so sedadlom alebo oknom.

Dvaja cestujúci, spiaci v autobuse, muž má vankúš. Sedadlá, vonku cez okná vidieť stromy
Počas dlhej cesty si pospite. Foto: Thinkstock

Pozerajte sa von z okna

Najlepšie je fixovať pohľad na horizont, alebo iný pevný bod. Vyvarujte sa však pohľadom a otáčaniu hlavy zo strany na stranu. Nečítajte knihu, nepíšte, nepozerajte do mobilu.

Sadnite si k vodičovi

Miesto na sedenie si podľa možnosti vyberte, čo najbližšie k vodičovi. V aute na miesto spoluvodiča, v autobuse čo najviac dopredu. Nielenže budete mať najlepší rozhľad ale eliminujete tak aj otrasy ktoré sú v zadnej časti vozidla výraznejšie. V autobuse, či vo vlaku si nesadajte chrbtom k smere jazdy.

Vždy majte po ruke vrecko na zvracanie. Pokiaľ sa počas jazdy prejavia príznaky kinetózy, rátajte s tým, že len tak neustúpia. Naopak, pokiaľ nezastavíte, budú sa pravdepodobne stupňovať.

Postarajte sa o svieži vzduch

Zabezpečte si čistý, svieži vzduch. Často vetrajte. Pozor na niektoré pachy či vône z osviežovačov. Tie vám môžu naopak uškodiť.

Robte pravidelné prestávky

Prestávkami počas dlhej cesty si oddýchne nielen váš mozog a telo. Prospeje to aj vaším stuhnutým svalom a podporí cirkuláciu. 

Vplyv na kinetózu ma aj psychika

Rozhodne sa pred cestou vyhnite myšlienkam, že vám bude určite zle. Ak si to vsugerujete, je viac než isté, že sa kinetózy dočkáte.

Rovnako tak nikdy nestrašte deti vetami ako: Nerob, nejedz to! Bude ti zle!

Pred cestou sa rozumne najedzte, napite

Vyhnite sa ťažkým, korenistým jedlám. Taktiež alkoholu. Žalúdok by pred cestou nemal byť príliš plný, no ani na lačno. Niektorým ľuďom pomáha niečo kyslé počas cesty, zázvorový, alebo mätový čaj.

Ľahké občerstvenie na tanieri v tvare autíčka. Rajčiny, mrkva, uhorka, chleba, vajce
S jedlom to nepreháňajte. Foto: Thinkstock

Liekmi proti kinetóze

Na trhu sú dostupné voľno predajné lieky proti kinetóze. Väčšina má utlmujúci účinok.

Kinedril je najčastejším a najpreferovanejším liekom. Podáva sa 30 až 60 minút pred cestou.

Vhodné sú aj antihystaminiká, ktoré spôsobujú otupenie senzorov vnútorného ucha, tým tlmia kinetózu.

Travel Gum sú žuvacie tablety, ktoré sa svojimi účinkami radia za Kinedril. Má však o čosi menšie utlmujúce účinky. Tabletu treba žuť zhruba desať minút, pol hodinu pred začatím cesty.

Pokiaľ uprednostňujete lieky na prírodnej báze, odporúčame Cocculine alebo Ginger. Cocculine je homeopatikum. Užíva sa deň pred cestou.

Ginger (zázvor), sa užíva pri akútnych žalúdočných problémoch, tehotenskej a cestovnej nevoľnosti.

Pred užitím akéhokoľvek lieku si pozorne prečítajte príbalový leták, poprípade sa poraďte s vaším lekárom alebo lekárnikom. Väčšina liekov spôsobuje útlm. Preto sa určite vyhnite činnostiam ako je šoférovanie a podobne.

Pozrime sa spolu na všetky letné problémy:
Naše zdravie v lete - slnko, teplo, úrazy a ochorenia

Ďalšie zaujímavé zdroje

 • solen.cz - ďalšie zdravotné problémy spojené s dopravou
 • zdravie.pravda.sk - článok o cestovnej nevoľnosti i morskej chorobe
 • primar.sme.sk - rady ako sa vyhnúť, či zmierniť kinetózu

Ako sa zbaviť nevoľnosti v dopravných prostriedkoch

Ako sa zbaviť nevoľnosti v dopravných prostriedkoch

Naposledy aktualizované 24.10.2018

Prihlásiť na odber noviniek

Autor článku

Bc. Ivona Heczková

Bc. Ivona Heczková

Redaktor

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Je jarná a jesenná únava mýtus alebo fakt? Je jarná a jesenná únava mýtus alebo fakt?

Jarná a jesenná únava nie sú mýty. Zmeny počasia, individuálna adaptačná schopnosť jednotlivca a jeho aktuálny zdravotný stav môžu spôsobiť vyčerpanie rôznej intenzity počas týchto...

Fajčenie a jeho dopad na zdravie. Kde to všetko začalo? Fajčenie a jeho dopad na zdravie. Kde to všetko začalo?

Fajčenie predstavuje celosvetový problém , ktorý pripraví o život jednu miliardu ľudí ročne. Napriek tomuto faktu, počet fajčiarov stúpa . Kde sa tu cigarety vzali, ako je možné, že...

Meranie krvného tlaku - zásady správneho postupu Meranie krvného tlaku - zásady správneho postupu

Správne meranie krvného tlaku má svoj význam. Pri nedodržaní určitých zásad môže prísť k chybnému nameraniu vysokého či nízkeho tlaku krvi.

Otrava oxidom uhličitým a oxidom uhoľnatým Otrava oxidom uhličitým a oxidom uhoľnatým

Otravy oxidom uhličitým a oxidom uhoľnatým ohrozujú zdravie a život. Súvisia s vínnou a vykurovacou sezónou. Zásadne sa od sea líšia. 

Ako sa prejavuje otrava hubami a čo treba robiť? Ako sa prejavuje otrava hubami a čo treba robiť?

Otrava hubami sa zaraďuje medzi najfrekventovanejšie typy otráv vôbec. Najčastejšie sa s ňou stretávame počas sezóny zberu a to od apríla až do novembra. 


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.