späť na zoznam článkov

Legionella v domácom vodovode? Ako sa prejavuje, môže nás ohroziť?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
Legionella v domácom vodovode? Ako sa prejavuje, môže nás ohroziť?
Zdroj foto: Getty images

Hoci o tom ani nemusíte tušiť, baktéria Legionella, môže byť súčasťou i vašej domácnosti. Klimatizačné zariadenia, ohrievače vody, či zásobné nádrže sú ideálnym prostredím pre tento mikroorganizmus. Viete aké ťažkosti môže spôsobiť?


Baktéria bola objavená v roku 1976, kedy sa ňou v USA nakazilo celkom 221 ľudí. Išlo o amerických legionárov, ktorí sa ako veteráni zúčastnili zrazu vo Filadelfskom hoteli Bellevue-Stratford. Oslavy 200-ročného výročia podpísania Deklarácie nezávislosti, sa tak pre mnohých skončili atypickým zápalom pľúc a horúčkou.

Baktéria sa vtedy premnožila vinou znečistenej klimatizácie hotela. 36 účastníkov zrazu, epidémii podľahlo. V roku 1977 bola médiami pomenovaná, práve podľa amerických vojenských veteránov, ako baktéria Legionella. Chorobu, ktorú spôsobuje, nazvali Legionárskou chorobou.

Legionella pneumophilla ako pôvodca Legionárskej choroby

Je známych minimálne 50 druhov a 70 sérotypov baktérií Legionelly. Legionelózu, čiže „Legionársku chorobu“, spôsobuje druh L. pneumophila.

Je to vodná baktéria, ktorá obľubuje teplú vodu, kde sa i rozmnožuje. Môže sa vyskytovať v mnohých bežne dostupných zariadeniach okolo nás, ako napríklad bojlery, sprchy, fontány, ale aj klimatizácie. Nájdeme ich tiež v nádržiach, v mori, vo vlhkej pôde, mechu a pilinách.

Vodovodná batéria so sprchovou hadicou
Legionelly sa vyskytujú vo vodnom prostredí a najviac sa im darí v teplých a vlhkých miestach. Foto: Thinkstock

Do organizmu sa baktérie dostávajú inhaláciou, teda vdýchnutím. Do tela preniknú prostredníctvom aerosólu, čiže vody rozprášenej vo vzduchu.

Zlá kvalita vody vo vodných systémoch, nesprávna prevádzka, či nedostatočný hygienický štandard. To všetko podporuje vývoj a množenie baktérií.

Podmienky ktoré podporujú rast baktérií Legionella:

 • hodnota pH 5,0 až 8,5
 • teplota vody 20 °C a 45 °C
 • nedostatočná cirkulácia vody
 • biofilm (spoločenstvo mikroorganizmov na určitom povrchu)
 • vysoká koncentrácia mikróbov ako sú améby či riasy
 • usadeniny, kal, vodný kameň, hrdza
 • zvyšky inštalatérskych materiálov

Vplyv teploty vody na život legionelly:

 • menej ako 20 °C – legionella prežíva, ale nemnoží sa
 • 2045 °C – spustenie rozmnožovania baktérií
 • 55 °C – usmrtenie baktérií po približne 6 hodinách
 • 60 °C – zničenie baktérií približne po 30 minútach
 • 65 °C – usmrtenie Legionelly za 2 minúty
 • 7080 °C – pri tejto teplote dochádza ku termickej dezinfekcii a baktérie hynú ihneď

Legionárska choroba

Hoci názov budí dojem, že táto nákaza sa vyskytovala najmä v minulosti, nie je to pravda. Taktiež je mylné si myslieť, že ide o chorobu legionárov. Objavuje sa i v súčasnostinakazený môže byť ktokoľvek.

Jeden z najväčších výskytov bol napríklad v roku 2014. Vtedy bolo oznámených 6941 prípadov. Vysoký počet nakazených osôb bolo i medzi rokmi 2009 a 2014. 74% ochorení bolo vo Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Portugalsku a Španielsku.

Žena držiac sa za čelo, kontrolujúca teplomer v ruke.
Informácie o výskyte legionelly nie sú presné, nakoľko býva legionelóza často diagnostikovaná len ako zápal pľúc. Foto: Thinkstock

Príznaky Legionárskej choroby

Baktéria legionelly útočí na pľúca, preto sa choroba prejavuje podobne ako zápal pľúc. Pacientov trápi zvýšená teplota, bolesť hlavy či na hrudi, kašeľ a dýchavičnosť. Pri vážnejšom priebehu sa môže pridružiť zvracanie, hnačky, zvracanie krvi a bolesť svalov.

Pri komplikáciách hrozí zlyhanie pečene a obličiek.

Náchylnejší k ochoreniu sú starší ľudia a ľudia so slabou imunitou. Úmrtnosť tvorí zhruba 40 – 80 %, v súvislosti s celkovou kondíciou organizmu.

Inkubační doba, teda doba od nakazenia po prvé príznaky, je 2 až 10 dní.

Pontiacka horúčka

Okrem legionárskej choroby, môže mať táto baktéria na svedomí i takzvanú pontiacku horúčku. Ide o miernejší prejav Legionelózy. Bola nazvaná podľa mesta Pontiac v Michigane, kde bola prvýkrát popísaná. Stretnúť sa môžete i s pomenovaním nepľúcna legionelóza.

Nespôsobuje totiž zápal pľúc.

Má podobné prejavy ako chrípka a úmrtnosť je prakticky nulová. Sprevádzaná býva horúčkou, triaškou, bolesťou svalov a hlavy. Má veľmi krátku inkubačnú dobu 1 – 3 dni.

Pre jej rýchly priebeh nebýva často vôbec identifikovaná, alebo býva zamieňaná za bežnú infekciu dýchacích ciest. Väčšinou sama ustúpi.

Diagnostika a liečba Legionáskej choroby či Pontiackej horúčky

Diagnostika spočíva v zistení prítomnosti L. pneumophila, a to kultiváciou na špeciálnych kultúrach, a sérologicky z krvi. Diagnózu potvrdzuje aj RTG nález.

Keďže ide o bakteriálnu infekciu, na liečbu sa používajú antibiotiká.

Prevenciou je dodržiavanie hygieny, pitie prevarenej alebo zdravotne nezávadnej vody. Dôležitú rolu zohráva i imunita.

Ako bojovať s výskytom legionelly

Medzi najčastejšie zdroje znečistenia patria systémy pre prípravu teplej úžitkovej vodyklimatizačné systémy

Baktériu legionelly je možné odstrániť chemickými alebo tepelnými metódami

Dôležitá je mikrobiologická čistota vodného potrubia. Správnym technickým riešením sa dá zabrániť množeniu baktérií vo vodovodoch. Za účelom tepelnej dezinfekcie je vhodné, ak sa voda periodicky zohrieva na 70 – 80 °C. Nerovnosti v tepelnej izolácii je potrebné odstrániť.

Všetky časti, ktoré sú opotrebované, vlhké, alebo nespĺňajú požiadavky, nahradiť novou izoláciou.

Potrebná je i pravidelná dezinfekcia potrubia teplej vody. Systém má byť nastavený tak, aby sa odstránili miesta s príliš malým prietokom. Na takých miestach môže teplota vody klesať a cirkulácia spomaľovať.

Muž ktorý opravuje klimatizáciu
Zabezpečením riadneho technického a hygienického stavu, možno predísť výskytu, či množeniu baktérií. Foto: Thinkstock

Pri klimatizáciách, by mala údržba prebiehať minimálne dvakrát do roka, a to pred prvým spustením a na konci sezóny. Filtre by sa mali čistiť aj v priebehu prevádzky, a to najlepšie odborníkom, ktorý ručí za profesionálny servis. Zbavíte sa tak nielen baktérií legionelly, ale i ostatných baktérií, plesní či kvasiniek.

Prečítajte si tiež články:
Leto a nástrahy na naše zdravie
Klimatizácia a jej vplyv na naše zdravie
Ako používať, či nastaviť, klimatizáciu správne a aby nám neškodila?

Ďalšie zaujímavé zdroje

Výskyt legionelly

Výskyt legionelly

Naposledy aktualizované 14.08.2020

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 30. 11. 2021) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 30. 11. 2021)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 30. 11. 2021 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 30. 11. 2021

Tu nájdete vždy aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 30. 11. 2021 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 30. 11. 2021

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 30. 11. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 30. 11. 2021

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 30. 11. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 30. 11. 2021

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.